Anyát alkalmazni jó döntés!
Mikor a gyerek kicsi volt, két évig nem volt munkám. Az előző munkahelyemen megszűnt a státuszom, én pedig utcára kerültem, hátam mögött családdal-albérlettel. Persze, nyilván rögtön elkezdtem állást keresni, de balga fejjel mindig beleírtam az önéletrajzomba, hogy van egy kisgyerek-csatolmányom. Aztán észhez tértem és kihagytam. Pár hónap múlva lett állásom.
De azóta is birizgálja a csőrömet a dolog. Nyilvánvaló, hogy a munkáltatók szemében kisgyerekes anyának lenni komoly hendikep, a gyerekkel csak a baj van, és így az anyával is. Pedig igazából, ha valaki végiggondolja, anyát alkalmazni jó választás. Sőt, meg merem kockáztatni, az anya az ideális munkaerő. Hogy miért? Vegyük sorra:
-
Egy anya, ha munkát keres, vélhetően nem akar a közeljövőben szülni. Persze, akadnak kivételek, de azért általában nyomós oka van, ha egy anya munkába áll: vagy nem tervez több gyereket, vagy anyagilag rá van szorulva. A mai, hitelekkel és gazdasági válsággal terhelt világban ez, azt hiszem, több mint érhető.
-
Egy anya lojális alkalmazott lesz, hiszen – bár ez tulajdonképpen szomorú, de - van vesztenivalója. Megbecsüli a helyét, igyekszik helytállni, már csak a családja miatt is.
-
Egy anya jó szervező, kisgyerek mellett nem is lehet másként túlélni a mindennapokat, és sikerrel lavírozni többféle szerep között. Képes belepasszírozni röpke 24 órába többféle projektet is, ami másnak legalább két napját vinné el. Ha nem hármat. Eközben gyakorlatilag képes egyszerre több helyen is jelen lenni.
-
Egy anya egyszerre több dologra is képes figyelni, igazi multitask személyiség, ezt a képességet is csak fejleszti a gyerekszülés. Nemcsak a gyerek rajza, a rotyogó húsleves és az épp centrifugáló mosógép között képes megosztani magát, anélkül hogy bármelyik is kárt szenvedne, hanem a munkával járó különféle feladatok, elvárások között is.
-
Egy anya általában precíz, rosszabb esetben maximalista. Ha másban nem is, ebben tényleg sokat fejleszt a gyereknevelés, hiszen mindenki arra vágyik, hogy legalább ezt ne rontsa el, ezt tökéletesen csinálja. A munkában ez a tulajdonság sok esetben nagyon jól jöhet. A következő lépcsőfokon pedig az anya már a saját korlátaival is tisztában van.
-
Egy anya bírja a stresszt és a nyomást. Ha épp hisztirohamot kap a gyerek, miközben ő tereget, fél lábával a kutyát zargatva a szétcincálnivaló vécépapírtól, akkor sem veszti el a fejét. Vagy legalábbis nem mindig.
-
Egy anya bírja a monotóniát. Akinek muszáj volt az AnnaPetiGergőt ezeregyedszerre is felolvasni a „Még egyszer!” felszólításra türelmes mosollyal az arcán, az tudja, miről beszélek. Akinek meg nem, az higgye el, ehhez tényleg kötélidegek kellenek.
-
Egy anya kötelességtudó. Akkor is felkel a gyerek miatt reggel hatkor, ha még aludna legalább tízig, akkor is megeteti, ha a gyerek nem akarja, és akkor is felöltözteti rendesen a sétához, ha a gyerek közben kézzel-lábbal püföli.
-
Egy anya kompromisszumokra kész, de képes kiállni a maga igazáért is. Nem akárki tud egy rombolási vágyában korlátozott, tomboló kétévest nem csak lecsillapítani, de végül alkotó tevékenységre is úgy rábírni, hogy a végén már a gyerek maga is elhiszi, hogy ő valójában erre vágyott.
- Egy anya mindeközben következetes. Hiszen például a legnagyobb nyomás és ráhatás ellenére sem engedi a gyereknek, hogy vacsorára csokitortát egyen csokoládéöntettel a párolt zöldség helyett, még akkor sem, mikor a család többi felnőtt tagja már rég beadta volna a derekát.
Szerintetek milyen egyéb tulajdonság jellemző speciálisan az anyákra, ami jól jöhet a munkaerőpiacon is?
Ha tetszett a cikk és van kedved, csatlakozz a Babanet Facebook rajongói oldalához is!
Szilágyi Diána, 2011. szeptember 27.
Babanet hozzászólások(16 hozzászólás)
Tökéletességre meg még törekedni sem szabad, elég lesz a "próbálom viszonylag jól csinálni" is.:)
És tudjuk, hogy a beteg gyereknek nem nagyszülőre van szüksége, hanem anyára, aki babusgatja...
Az utolsó mondatoddal nem értek egyet. A gyereknek arra van szüksége, hogy legyenek mellette állandó személyek, akik törődnek vele, elfogadják, szeretik, stb., de ez nem kizárólag az anya lehet. A nagyi is babusgathatja, apa is mérhet neki lázat, és a nagypapával is beveheti a gyógyszert. Szerintem (és jöhetnek a kövek) egyébként nem is nagyon egészséges, ha az anya-gyerek kapcsolat ennyire zárt, ha ennyire kizárólagos, és ennyire nem fér bele más ember. Se az anyának, se a gyereknek nem az.
Az én fiam az első beteges nap csak anyával van meg, és csak az ölemben!
Volt olyan, amíg én dolgoztam papa vigyázott a gyerekre, mert nyugdíjas, és nem volt jó a gyereknek! Egész nap sírt!
Valóban nem túl toleránsak a munkahelyek, és 100 szónak is 1 a vége! Dolgozni muszáj, és áldozatokat hozni kell, a gyereknek pedig jobb ha nem beteg!:)
Különben a szívemből szólsz, én is mindig azt hangoztatom, ha ki megbízható és multifunkci, ráadásul lojális munkaerőt akar, az anyát foglalkoztat. És az anyák közül többnyire még a maximalista sem olyan karrierista, ha főnöke helyére törjön, így a főnök efelől is megnyugodhat!
én is pont így jártam, ráadásul közben betetőzött a gazdasági váls,ág...szerencsére másfél éves szívós-szisztematikus munkával (mint amilyenek az anyák ugye) találtam munkát (9 diplomával, 2 magas nyelv meglehetős ismeretével).
Nagyon jó cikk, ugyanezeket gondolom én is, és nem értem, hogy a munkáltatók hogy-hogy nem kapcsolnak???? Mindenhol terjeszteni kellene ezeket a gondolatokat!!!!
És még azt is hozzátenném, hogy egy anya ráadásul megértő, empatikus, ami a konfliktus-kezelésben és a pozitív munkahelyi légkör megteremtésében nagyon nagy előny!
(a dioptriám viszont - majdnem - kilences)
(Hozzátartozik,kihagytam a három gyerekemet az elküldött önéletrajzból;csak szakmai elemeket tartalmazott.)
Amikor kérdeztek,hogy,s mint,szinte lemerevedtek a közlésemtől,mely szerint van 3 "orgonasípom".Eltelt egy kis idő,hogy szóhoz jussanak.
Mindenesetre megadtam magamnak azt a sanszot,hogy egyáltalán behívjanak "megnézni".
Valóban így van,ha leírom a nagycsalád szót,söprik félre a jelentkezést.