#baba#anya

Így kíméld a családi kasszát!

Mióta saját háztartást vezetek, folyton azon jár az eszem, hogyan lehetne minél jobb pénzügyi mérleggel zárni egy-egy hónapot. Sajnos vannak olyan költségek, amiken ha megfeszülök, se tudok változtatni, de mindenképp érdemes tisztában lennünk azzal, hogy mik azok a havi költségek, amikre ha törik, ha szakad, ki kell adnunk a pénzt.

Ha ezeket összeszámoltuk egy szürke téli estén, akkor számba vehetjük a családi bevételeket is, így megkapjuk azt az összeget, amiből a fix költségeken kívül meg kell élnünk: amiből enni kell, ruhát venni, szórakozni, és a többi. Hogyan lehet ezeken a költségeken egy picit húzni?

  • Vásároljunk a piacon! Itt általában frissebb, ízletesebb és olcsóbb árut kaphatunk, ráadásul összeismerkedhetünk az árusokkal, és ha bátrak vagyunk, alkudhatunk is. Az interneten rengeteg egyéb lehetőséget is kipróbálhatunk: beszerezhetjük a család élelmét közvetlenül a termelőktől, ami tetemes pénzmegtakarítást jelenthet, de akár a közösségi vásárlási formákba is belevághatunk.

  • Állítsuk össze a család heti menüjét előre: tervezzük meg, melyik nap mit fogunk főzni – ami már eleve pénztárcakímélő módszer -, írjuk össze, milyen hozzávalókra lesz ehhez szükség, majd az otthoni készleteket felmérve vásároljuk meg a még szükséges alapanyagokat.
     
  • Mindig bevásárlólistával menjünk vásárolni és mindig jóllakottan. Persze lehetetlen, hogy pár plusz tétel ne kerüljön be a kosarunkba, de ha elég erősek vagyunk, vigyünk vissza egy-két dolgot még a pénztár előtt. Hasonló módszerrel a gyerekeket is leszoktathatjuk az állandó boltbeli hisztizésről.
     
  • Sokszor a nagyáruházak saját márkás, olcsóbb termékei éppen olyan finomak, mint a márkásabb darabok. Sőt, összehasonlítások alapján minőségben sem maradnak el mögöttük – bizonyos esetekben pedig le is körözik a márkás termékeket. Kóstoljunk meg néhányat, hátha találunk valami alternatívát.
     
  • A munkahelyünkre vigyünk magunkkal ebédet. Akár egy jól megpakolt, laktató szendvicset, akár melegíthető ételt, amit a hétvégén előre megfőztünk: biztosan jobban jövünk ki, mintha minden nap lemennénk valahová ebédelni.
     
  • A felvágottak kilója sokszor több ezer forint is lehet, azonban egy kiló húst ezer párszáz forinttól beszerezhetünk. Sokkal olcsóbb, finomabb lesz a szendvicsünk pár szelet sült hússal és friss paradicsommal elkészítve. Gyermekünknek sincs szüksége a feleslegesen sok zsírt és a még ki tudja mi mindent tartalmazó párizsira.
     
  • Akár az ablakpárkányon is termelhetünk egy-két haszonnövényt: a friss zöldfűszerekkel nemcsak rengeteget spórolhatunk, de rengeteg pozitív hatásuk is van a szervezetre – és látványnak sem utolsók. Számtalan olyan növény van – paradicsom, paprika, padlizsán, cékla -, amelyeknek már erkélyen termeszthető változata is akad.
     
  • Egészségkímélő és hasznos tipp: szokjunk le a dohányzásról! Ha minden hónapban félretesszük inkább a cigi árát, pár év – mit év, hónap! - múlva meglepő mennyiségű pénz lesz majd a számlánkon.
     
  • Autó helyett járjunk inkább biciklivel, gyalog vagy tömegközlekedéssel. Persze nem azt mondom, hogy a -20 fokos hidegben és minden áron, de érdemes kipróbálni. A bringázás további jótéteménye, hogy a spórolás mellett az első évben átlagosan 6,5 kiló plusztól szabadulhatunk meg – és a napi sportolás adagunkat is letudhatjuk.
     
  • A fűtéssel, árammal és vízzel is rengeteget lehet spórolni. Szigeteljük az ablakokat legalább a barkácsáruházakban kapható öntapadós szigetelőszalagokkal és hengerpárnával, ne fűtsük azokat a helyiségeket, ahol nem tartózkodunk túl sokat, és mindig húzzuk ki a nem használt elektromos berendezéseket.
     
  • A mosógépet, mosogatógépet érdemes telepakolva elindítani, és nem muszáj mindig 40-60 fokon mosni – használjuk ki a gyors programok nyújtotta előnyöket, a ruha 30 fokon mosva is tiszta lesz, a tányérokról is lehet enni, ha nem is 80 fokon mosta el őket a gép.

És hogyan kövessük kiadásainkat, bevételeinket? A régi módszer – papír, ceruza – mellett ma már az okostelefonok számtalan ingyenes alkalmazást kínálnak, amivel remekül nyomon követhető a pénzforgalmunk.

Akik pedig egyáltalán nincsenek hozzászokva a spóroláshoz, próbálják ki a két módszer valamelyikét:

  • Esténként nézzük meg a pénztárcánkat, és minden fém 200-ast rakjunk el egy dobozba, perselyfélébe.
     
  • Kezdjük a takarékoskodást napi 10 forinttal. Másnap tegyünk félre 20-at, és így tovább, egészen napi 200 forintig. Itt akár meg is állhatunk, napi kétszáz forinttal nagyjából 6 000 forintot takarítunk meg egy hónap alatt. Ha ezt még beszorozzuk tizenkettővel, és némi kamattal, rengeteg lehetőség nyílik meg előttünk.

Milyen egyéb tippeket tudtok a családi költségvetés kímélésére?

Babanet, 2012. november 23.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(4 hozzászólás) 

2012 11 26. 20:43
Járjunk nyitott szemmel a hipermarketben. Általános vélemény, hogy a nagyobb kiszerelés olcsóbb, de ez NEM MINDIG van így. Nézzük meg a kilónkénti/literenkénti/darab szerinti stb. árat is, ami kisbetűvel ott van a polcra kiragasztott cetli alján és annak megfelelően válasszunk.
→ válasz erre
2012 11 26. 20:47
Amúgy nekem 30 fokon több alkalommal is megtörtént, hogy bizony nem mossa ki a foltot (izzadság és egyéb) a mosógépem... Pedig jó minőségű mosószerrel, volt úgy is, hogy több mosószert is tettem bele, mint az előírt, és mindig elég vízzel mostam, nem is volt telepakolva a gép. A 60 fok kiviszi. Azóta nem hiszek ebben a 30 fokos dologban (bocsi...!)
→ válasz erre
2012 11 27. 10:30
dia
@manguszta: Nem tudom, nekem abszolút működik 30 fokon is a dolog. Mondjuk, a régebbi ruhák esetében van az a hónalji foltosodási mérték, amin már nem segít, de azon már a magasabb hőfok sem...
→ válasz erre
2012 11 28. 13:40
Még egy tipp, bár ez inkább kicsit karácsonyi ajándékos: http://ly.my/ravensburger Társasokat lehet szerezni fél áron a MOL kúton, ha ott tankoltok, vagy vásároltok. A matricákat kérjétek el, azok jogosítanak a kedvezményre! A link alatt látni, hogy milyen játékok vannak.
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?