Bogaracska: azért megnyugtat, hogy nem (csak) én vagyok ilyen dilis
Nem hoztak babát. Babaápolásról nem sok szó esett. A baba első napjairól beszélt egy gyerekorvos, aki egy nagyon édes idősebb pasi volt, ott dolgozik a csecsemőosztályon. De igazából nem olyanokról beszélt, amivel nekünk, anyuknak van teendőink, hanem hogy a babában milyen küzdelmek zajlódnak le az első pár nap/hét során. Annyit azért mondott, hogy ahogy mi fel vagyunk öltözve, a babára annál kell egy réteggel több ruhát adni. Néha a baba kezei/végtagjai hidegebbek, de ez nem azt jelenti, hogy fázik, be kell nyúlni a ruhája nyakán elöl és hátul, ha ott kellemesen meleg, akkor jól van öltöztetve, ha nyirkos, túl van öltöztetve, ha hideg akkor meg alul. Beszélt a hőháztartásáról, a bukásról, az első levegővéelről, a besárgulásról stb.
Aztán egy nő, az a beszédhibás beszélt, de ő sem babaápolásról. Lehet, hogy majd bepótolják, nem tudom. Az előadásból elvett egy csomó időt egy másik előadás, a köldökzsinór-vér és társai volt a téma, a sejtbanktól volt ott. Mivel nálunk nincs porondon a téma, leginkább anyagi okokból, erre nem figyeltem annyira. annyit állapítottam meg, hogy a csaj iszonyatosan jól tud szónokolni, le a kalappal előtte.
Volt szó a légzésfigyelőről. A Madarász utcai és a Heim Pál egyaránt tart ingyenes 2-3 órás oktatásokat hozzá, hogy mi a teendő vész esetén. Tetszett még a mikro család kialakítása téma, mondták, hogy az első kb. 8 héten, ha lehet, az anya próbáljon csak a babára összpontosítani, ha van felajánlás segítségre, hogy főz, mos, takarít valaki helyettünk, akkor el kell fogadni, de ha lehet, akkor ez ne dajkálás legyen, mert a baba most tanulja, hogy ki a közvetlen család. Apára nézve elég kellemetlen, ha a baba azt tanulja meg, hogy valamelyik nagyszülő fontosabb, mint ő, és márpedig ha a nagyszülő ott van egész nap, míg apu dolgozik, ez lesz belőle. Számomra elég meggyőző volt, én úgy gondolom, igyekszem valahogy megoldani.
A másik: a baba az első két hónapban még nem igényli, a napi rutin rendezett legyen. Oké, van egyszer naponta fürdetés, de nem baj, ha egyik nap délelőtt, másnap este, mert még nem fejlődik ki ez az igény nála, most meg nem mondom, hogy hívják ezt az igényt. Ezt az időt érdemes megfigyeléssel tölteni: ha a baba fürdetés után bealszik, akkor nem jó, ha az utolsó szoptatás előttre tesszük a fürdetést, mert csúszik a napi rutin. Ilyenkor jó, ha délután 6-7 között fürdetjük. Ha nem alszik be, hanem friss, éber, akkor később, az esti utolsó etetés előttre a legoptimálisabb a fürdetést hagyni, és mint a nap lezárása (fürdetés-öltöztetés/bőrápolás-etetés-altatás) funkcionálhat. Nem biztos, hogy ugyanaz az időpont jó neki, mint a nagyobbik tesónak. Persze ezek nem szentírások, a lényeg, hogy 3.-4. hónap körül ennek rendszeresnek, és jobban időzítettnek kell lennie.
Hát, most ennyi jutott eszembe, bocs azoknak, akit untattam a hosszú leírással, ugyanakkor remélem van olyan, akinek ez is segítség...
Most pihenek egy kicsit, mondjuk 3-ig, aztán ebéd