Ági,
nem, nem kell adni tápit, ha bírja a tejet. Egyébként sem, lehet, hogy meg sem issza. Nálunk legalábbis így volt. Mivel tej nélkül is fel lehet nőni (joghurt, tejföl, kefír, sajt, túró-nagy a választék, illetve hüvelyesek társasága), ezért nem kell belőle nagy ügyet csinálni. 1 éves kor után szépen lassan el lehet kezdeni bevezetni, ahogy Erika írta, aztán, ha elfogadja jó, ha nem, nem kell erőltetni. Én azt vettem észre, hogy ebben a korban még elég jól tudják a gyerkőcök, hogy mi az ami nekik jó, és mi az, amit nem bír a szervezetük. Persze nem kell engedni, hogy túrórudit egyen tejszelettel, csokival körítve, de ha nem akar kenyeret enni 3 napig, ott van előtte, megadom a választást neki, de nem kell, hát nem kell. 4. napon majd megeszik egy egész szeletet...
Egyébként a Corában lehet kapni gyerektejet, franciát is ( a túró feletti polcon van, iszonyú drága) illetve Parmalat is van, kimondottan kisgyerekeknek, ez sem olcsó- egy szőke kislány fej van az elején.
Ami nálunk annak idején az áttörést hozta, hogy legalább megkóstolta, az egyébként a Magic milk volt, ez laktózmentes tej, kicsit édeskés. Aztán szépen áttért a normál tejre, bár nem egy nagy fogyasztó Gábor, inkább sajt és tejföl ínyenc.
Babamama,
nagyon helyes a kislányod. Szépen lassan nyugodtan adhatsz az ennivalótokból. próbálj meg olyat főzni, amit magad is nyugodt szívvel adnál, így nem kell állandóan félni,h jaj, mi lesz...
Palacsintát pedig így is lehet csinálni:
Tejmentes palacsintatorta Hozzávalók huszonnégy darab palacsintához:
40 dkg liszt, 2 tojás, 7 dl szénsavas ásványvíz (szódavíz), két kávéskanál cukor, egy késhegynyi só, olaj a sütéshez és a töltelékfélék.
A tojást a cukorral és a csipet sóval habosra keverjük. Hozzáadjuk a lisztet és annyi ásványvizet, hogy sûrû masszaként simára keverhessük. Fokozatosan, kevergetés közben adjuk hozzá a többi folyadékot. Palacsintasütõben kis olajon vagy teflonedényben olaj nélkül egyenként kisütjük a palacsintákat. Egyet alulra fektetünk egy kerek tálra, ezt megkenjük a töltelékkel, ráfektetjük a következõ palacsintát és így tornyozzuk tovább, amíg el nem fogy. A tetejére étcsokiöntet, citromos cukormáz vagy darált mandula kerülhet. Tölteléknek a túrón és pudingon kívül bármi alkalmas, például reszelt alma, fahéj, lekvár, kakaópor, darált dió (csak 3 éves kor után).
Tipp: csoportosítsuk a töltelékeket ízlés szerint. Az alma-fahéj-dió és a dió-lekvár variáció mellett kísérletezhetünk gesztenyepürével, citromos porcukorral, különféle gyümölcslekvárokkal is.
(esetleg még egy tejpótló:
Zabtej (8 hónapos kortól)
Hozzávalók: egyharmad csésze zabpehely, két evõkanál darált mandula, egyéves kortól ízlés szerint fél teáskanál vanília-kivonat vagy vaníliás cukor.
A száraz zabpelyhet õröljük lisztté aprítógépben vagy gondosan kitisztított kávédarálóban, majd fõzzük öt percen keresztül egy csésze vízben. Ez után turmixoljuk össze a mandulával, a vaníliával és a sóval. Addig keverjük, amíg nagyon sima lesz, majd adjunk hozzá folyamatosan egy csésze hideg vizet. Végül egészítsük ki annyi vízzel, hogy egy liternyi zabtejet kapjunk.
Tipp: a kész zabtejet még tartalmasabbá tehetjük, ha egy kisebb banánt is hozzáturmixolunk. )
Bocsi, hogy hosszú voltam,
kellemes szép napot kívánok holnapra:
Ági