Na még egy,aztán csitu a számnak megígérem!
1- 4. hét
Peteérés
A terhesség átlagosan 40 hétig tart, idejét az utolsó menstruáció első napjától számítjuk. A várva várt kisbaba élete azonban csak két héttel később, a megtermékenyülés pillanatában kezdődik. A menstruációs ciklus 14. napja körül az egyik petefészekből egy érett petesejt szabadul ki, és ezzel lehetővé válik a megtermékenyülés. A petevezeték végén lévő nyúlványok elkapják a petesejtet, és beterelik a petevezetékbe. A pete 24 óráig él, és ha nem termékenyül meg, a következő menstruációkor a méhnyálkahártyával együtt a hüvelyen át távozik. Az orgazmus során a férfi 200-400 millió ondósejtet lövell a nő hüvelyébe. Ezek egy része kifolyik, de egy részük átúszik a méhnyak nyákján. A méhnyak elvékonyodik és rugalmassá válik a tüszőrepedés idején. A spermiumok a méhen keresztül a petevezetékbe jutnak. Ha a tüszőrepedés még nem következett be, a spermium 48 óráig marad termékenyítőképes a petevezetékben.
A megtermékenyítés
Az ondó egyik összetevője feloldja a petesejt külső burkát, így egy spermium behatolhat. Ha ez megtörtént, több spermium már nem juthat be. A sikeres ondósejt farka leválik és a feje elkezd duzzadni, összeolvad a petesejttel, s így egy sejtté válnak. A sejt szinte azonnal osztódni kezd, miközben a petevezeték a méh felé halad. A megtermékenyülés utáni kb. negyedik napon a megtermékenyített petesejt eléri a méh üregét. Ekkora kb. 100 sejtből álló gömbbé válik, amelynek közepén folyadékkal telt üreg van, de az egész még olyan kicsi, hogy szabad szemmel nem látható. A következő néhány napon át ez a gömb a méhüregben lebeg.
Beágyazódás
A megtermékenyült petesejt kb. a 3. hét végére befúrja magát a méh vastag, puha nyálkahártyájába. Ez a folyamat a beágyazódás. Amikor a pete biztosan hozzátapadt a méh nyálkahártyájához, a fogamzás teljessé vált. Az embrió külső sejtjeinek szivacsszerű nyúlványai befúródnak a nyálkahártyába, és összekapcsolódnak az anyai vérerekkel. Ebből alakul ki később a méhlepény. A külső sejtek másik részéből a köldökzsinór és a magzatot védő burkok alakulnak ki. A belső sejtek 3 rétegre oszlanak, ezekből fejlődnek ki a magzat testének különböző részei.
A baba még mindig csak egy kis pötty, kb. 0,5 mm. Ha ebben az időszakban kettéosztódik a csírasejt, egypetéjű ikerpár lesz belőle.
A beágyazódás hatalmas hormonális változással jár. Sok kismama leküzdhetetlen álmosságot érez a következő hetekben, és ekkor jelentkezik az első hányinger, émelygés, fejfájás is. A tünetek kellemetlenek, de a kis életkezdemény védelmét szolgálják. Engedjen nyugodtan a késztetésnek, a ha teheti, aludjon egyet!