Íme:
A TERHESSÉG ALATTI GÁTMASSZÁZS MENETE
Forrás: Internet
http://www.midwife.org/siteFiles/news/s ... en50_1.pdf Ha tudsz angolul, itt eredetiben olvashatod!
Az Interneten található cikk az alábbi forrásra hivatkozik:
Journal of Midwifery & Women’s Health www.jmwh.org 63
© 2005 by the American College of Nurse-Midwives 1526-9523/05/$30.00 doi:10.1016/j.jmwh.2004.09.013
Íme néhány ok, amiért érdemes a terhesség alatt gátmasszázst végezni:
• Sok szülésznő állítja, hogy a gátmasszázs növeli a terület rugalmasságát. Ez annyit jelent, hogy kisebb eséllyel fogsz szakadni, vagy lesz szükséged gátmetszésre. (A cikk elején szerepel egy statisztika, amely szerint a hüvelyi úton szülő nők 40-85%-a reped. Ezeknek kétharmadánál varrás szükséges. Azaz, ez személyes megjegyzésem, ez annyit jelent, hogy a szülések - legrosszabb esetben is csak 65%-nál van varrás. Azaz 35%-ban a varrás elkerülhető! Magyarán ha Magyarországon minden elsőre szülő nőnél automatikusan gátmetszést alkalmaznak, akkor – a fenti statisztikák valóssága esetén – 35%-ban teljesen feleslegesen alkalmazzák! És persze a maradék esetről sem tudjuk, hogy valóban jobban jár-e a kismama, ha vágják. Azaz így valóban kisebb lesz-e a seb, stb.)
• Amíg magadat masszírozod, gyakorolhatod a gátizom ellazítását. Ez segít felkészíteni arra a feszítő, égető érzésre, amelyet a gyermeked fejének megszületésekor érezhetsz. Az izom ellazítása is a szakadás megelőzését segíti elő.
Amennyiben terhességed alatt gátmasszázst szeretnél végezni, hasznos, ha ezt már 6 héttel a szülés kiírt időpontja előtt megkezded, és az alább tanácsokat követed:
• Alaposan mossd meg a kezed, és rövidre vágd le a körmeidet! Lazítsd el magad, hajlítsd be a térdeidet. (Személyes megjegyzés: más fórumokon olvastam, hogy van, akinek háton fekve, ágyon, amolyan „szülő pozícióban” a legkényelmesebb, vagy egy széken ülve, félig lecsúszva róla.)
• Síkosítsd be az ujjaidat, és a gát területét (személyes megjegyzés: gát = perineum = a szülőcsatorna és a végbélnyílás közötti terület. Ha a klitorisz 12 óránál található, akkor a masszírozandó terület 3 és 9 óra közé esik.) Síkosítóként használhatsz E vitamin olajat, mandula olajat, vagy bármilyen főzésre használt, tisztán növényi olajat, például oliva olajat. Ne használj babaolajat! (Személyes megjegyzés: más fórumokon olvastam, hogy erre a célra a legmegfelelőbb a búzacsíra olaj, amely táplálja a bőrt és lazít, és amelyet adott esetben 1:1 arányban keverhetsz orbáncfű olajjal, ami sterilizáló hatású).
• Helyezd be a hüvelykujjaidat kb 2,5-4 cm mélyen a hüvelyedbe, és húzd lefele, a feneked felé, majd az oldalak felé, amíg enyhe égető, feszítő érzést érzel. Tartsad így meg 1-2 percig.
• A hüvelykujjaddal lassan masszírozd a hüvelyed alsó felét (a feneked felé eső részét) U alakú mozdulatokkal. Koncentrálj az izmok ellazítására! Ez jó alkalom a lassú és mély légzéstechnika gyakorlására is.
• Így, lassan masszírozd a gát területét kb. 10 percet naponta. Egy-két hét után érezni fogod, hogy mennyivel lazább lett a terület.
Amennyiben a partnered segítségét is igénybe veszed, az alábbi alapvető instrukciókat kövessétek:
• A partner inkább a mutatóujját használja a masszázs elvégzéséhez (a hüvelykujj helyett).
• Ugyanazt az egyik oldalról a másikoldalra történő U alakú mozdulatot, és a lefele (fenék irányába) történő nyomási módszert kövesse. A megfelelő, érthető kommunikáció nagyon fontos! Szólnod kell a partnerednek, ha nagyon fáj, vagy éget!!!