Táplálási terv csecsemőkorban Az első életévben kívánatos táplálására nézve átfogó irányelvek és normák ismeretesek, melyek tapasztalatokon és a tudományos ismereteken alapulnak.
Nincs olyan tökéletesen kidolgozott rendszer, amely minden csecsemőre egyformán érvényes lenne és amely a mindennapi kérdésekre kivétel nélkül érvényes választ adna. Az ajánlásokat és sémákat mindig egyénre kell szabni.
A következő alapelveket és ajánlásokat ennek szellemében kell elolvasni és alkalmazni, tudva azt, hogy ezek az irányelvek csak az egészséges csecsemőre vonatkoznak:
• 1. hét: 6-7 etetés, lényegében 3 óránként reggel 6 órától kezdve, egyesek még éjszakai szoptatást is tanácsolnak. Szoptatás nem ellenezhető az ad libitum táplálás sem - tehát a csecsemő kívánságának megfelelő mennyiségű tejet fog kapni. Ha mesterséges táplálásra kényszerülünk, az időpontokat és mennyiségeket jobban be lehet és kell tartani. Az összmennyiséget tekintve újszülött táplálékszükséglete.
• 2-6. hét: napi 6, az átlagosnál kisebb súlyú csecsemő esetén 7 etetés, lehetőleg szoptatás, ennek híján gyári tápszer (tejhígítást ne adjunk), a napi mennyiség a testsúly 1/5-1/6-a. Ezt az értéket az etetések számával elosztva megkapjuk az egyszeri étkezés átlagos adagját.
• 7-12. hét: napi 5 étkezés, 6, 10, 14, 18, 22 órakor, lehetőleg szoptatás, ennek híján gyári tápszer, ha az orvos tejhígítást rendel, 2/3-os tej. Mesterségesen táplált csecsemőnek el lehet kezdeni a gyümölcslevek adását, 1 teáskanálnyival kezdve fel lehet menni napi 5x2 teáskanálnyira.
• 4. hónap: napi 5-szöri étkezés, mesterségesen táplált csecsemőnek elkezdünk főzeléket adni, a déli etetés előtt a tej mennyiségét fokozatosan csökkentve egy-két hét alatt az egész déli étkezés főzelékből fog állni, amit kanállal adunk.
• 5. hónap: napi 5-szöri evés, az anyatejes csecsemőnek is elkezdjük a főzelék adását, majd egy gyümölcsétkezést is bevezetünk, tejes tápszert vagy anyatejet reggel, délben és este kap.
• 6-7. hónap: át lehet térni négy étkezésre, ajánlott időrend 7.00, 11.30, 15.30, 19.30. Reggel és este tejtápszer, vagy tejhígítás, délelőtt gyümölcsből készült étel, délután főzelék, mos már feldúsítva sajttal, tojássárgájával, májjal vagy sovány hússal egészítjük ki, 3 % olajat is lehet hozzátenni.
• 8-10 hónap: el lehet kezdeni a színtej adását malátakávéval, kakaóval vagy egyéb ízesítővel elkészítve, apróra vágott megkent kenyeret, lehetőleg barnát, lehet hozzá adni.
• Az első év vége és a második év eleje: fokozatosan a család étkezési időpontjaihoz igazítjuk a kisgyermek étkezését, a darabos ételeket már nem passzírozzuk, hanem villával szétnyomkodjuk. A darabokra vágott kenyér mellett darabokra vágott almát vagy banánt is adhatunk, de ne az étkezések közti időben, hanem az asztalnál. Étkezések közt ne adjunk semmit. Az utolsó étkezés lehet 18 vagy 19 óra körül, ez lehetővé teszi a korai lefektetést és így az anyának is marad egy kis szabad ideje.
ezt találtam, kemény.