Találtam néhány érdekes dolgot, amit Erik születésekor gyűjtöttem be.Sajnos a forrásokra nem emlékszem. Bemásolgatom őket, bocs, hogy ilyen hosszúak!
Nyolc tény a csecsemők alvásáról amit minden szülőnek tudnia kell
Ahhoz, hogy jobban megértsd a módját annak, hogyan is élvezheted te is és a babád is az elalvást és az alvást, alább összegyűjtöttünk néhány fontos alapelvet az alvásról amit minden új szülőnek ismernie kell.
1. Hogyan alszol te
Miután levetkőzik vagy átöltözik alváshoz, a legtöbb felnőtt különféle esti rituálékkal lazitja el magát az alvásra készülődve: olvasás, zenehallgatás, TV nézés, vagy szex. Ahogy kezdesz elaludni, a legtöbb agyi központ pihenni kezd, elősegitve azt, hogy te egy ún non-REM, illetve nem álom stádiumába juss az alvásnak. Ezt mély, illetve csendes alvásnak is hivják. A tested és elméd az alvás e stádiumában a legnyugodtabb. A tested mozdulatlan, a lélegzésed felszines és egyenletes, az izmaid lazák, és te “ki vagy ütve.” Körülbelül egy óra csendes alvás után, az agyad elkezd “felébredni” és dolgozni, ami kihoz ebből a mély alvásból, és átsegit egy aktiv alvási stádiumba, a REM alvásba. Ebben a stádiumban a szemeid ténylegesen mozognak a szemhélyaid alatt amint az agyad gyakorlatozik. Álmodsz és forgolódsz, még az ágyneműt is megigazitod anélkül hogy teljesen felébrednél. Ebből az alvási stádiumból lehetséges hogy felébredsz teljesen hogy kimenj WC-re, hogy aztán újra a mély álom stádiumába szenderülj. A mély és felületes alvás ezen váltakozó ciklusai több órán keresztül folytatódnak az éjszaka folyamán, tehát egy tipikus felnőtt általában hat órát tölt mély alvásban, és kettőt aktiv alvásban. Tehát nem alszol mélyen egész éjszaka, bár úgy érezheted, hogy igen.
2. Hogyan alszik a csecsemő
Ringatod, sétálsz, szoptatod a babádat, és a szempillái lecsukódnak amint elkezd elbóbiskolni a karjaidban. A szemei egészen becsukódnak, de a szemhélyai továbbra is pillangórezgésekkel mozognak, és a légzése még mindig nem egyenletes. Az öklei és az izmai meg vannak feszitve, és lehet hogy fel-felriad, megrándul, vagy röpke mosoly jelenik meg az arcán, amit alvási vigyornak is hivunk. Lehet hogy még szopó mozdulatokat is végez. De amint lehajolsz hogy elhelyezd “alvó” babádat a kiságyban hogy aztán csendesen ellopakodj, ő felébred és elkezd sirni. Ez azért van, mert még nem aludt el teljesen. Ő még mindig a felszines alvás stádiumában volt mikor leraktad. Próbáld meg még egyszer a bevált altatási rituálét, csak csináld tovább, kb 20 perccel tovább. Észreveszed, hogy a baba grimaszolása és izmainak rezgései megszűnnek, a légzése egyenletessé válik, az izmai teljesen ellazulnak. Ökölbe szoritott kezecskéi kinyilnak, és végtagjai súlytalanul lógnak. Ez az ernyedt állapot a mély alvást jelzi. A baba ilyenkor mélyebben alszik, ekkor tudod őt letenni és elosonni, felsóhajtván hogy végre pihen a baba.
AZ ESTI NEVELÉS #1 TANULSÁGA: A babáknak arra van szükségük, hogy alvásba segitsék őket, nemcsak arra, hogy letegyék őket. Van olyan baba akit le lehet rakni még félig alvó állapotban, amiből ugyan felébrednek, de aztán saját maguktól újra visszaalszanak, de a legtöbbnek szüksége van egy kis szülői segitségre, hogy álomba ringassák vagy szoptassák őket.
Ennek az oka, hogy mig egy felnőtt egyenest az alvás mély stádiumába kerül, az első pár hónapban a csecsemő egy kezdeti felszines alvási stádiumból jut a mély alvás stádiumába. Körülbelül 20 perc felszines alvás után lépnek át fokozatosan a mély alvás stádiumába, amiből már nem olyan könnyen riadnak fel. Mint biztosan saját magad is tapasztaltad, ha siettetni próbálod a babádat a kiságyba a felszines alvás stádiumában, általában felébred. Sok szülő mondja nekem, hogy muszáj a babáját teljesen elaltatni, mielőtt leteszi. A későbbi hónapokban már van olyan baba, aki gyorsabban is eljut a mély alvás stádiumáig, kihagyván a hosszadalmas felszines alvás stádiumát. Tanuld meg felismerni a babád alvási stádiumait. Várd meg, mig a babád a mély alvás stádiumába kerül mielőtt megpróbálod őt elmozditani egyik helyről a másikra, például az ágyadból vagy karodból a kiságyba.
3. A csecsemő alvás stádiumai rövidebbek mint a tieid
Álldogálj egy picit alvó babád felett, és nézd, hogy alszik. Körülbelül egy órával az elalvás után elkezd mocorogni, forgolódik, a szempillái megrezdülnek, grimaszol az arcával, a légzése egyenletlenné válik, és az izmai megfeszülnek. Visszatért a felszines alvás stádiumába. Ebben az átmeneti időszakban, mikor a mély alvásból átlépnek a felszines alvás stádiumába, a baba érzékenyebb és felébredhet különböző kellemetlen ingerre, mint például az éhség. Ha a baba nem ébred fel, akkor ebben a felszines stádiumban fog lebegni még körülbelül 10 percig, majd visszasüllyed a mély alvásba. A felnőtt alvásciklusok (a felszinestől a mélyik és vissza) általában 90 percig tartanak. A csecsemők alvásciklusai rövidebbek, 50-60 percesek, tehát körülbelül óránként kerülnek ebbe a kritikus alvási helyzetbe, amiből könnyen felriadnak. Amint a babád áttér ebbe a felszines alvási stádiumba, ha nyugtatólag rárakod a kezed a hátára, énekelsz neki egy altatódalt, vagy egyszerűen ott vagy mellette ha az ágyadban van, átsegitheted ezen az éberebb stádiumon anélkül hogy felébredne.
AZ ESTI NEVELÉS #2 TANULSÁGA: Van olyan baba, akinek segitségre van szüksége a visszaalváshoz. Néhány önnyugtató baba sikeresen átvészeli ezt az éberebb stádiumot anélkül hogy felébredne, és ha fel is ébred, vissza tudja altatni magát a mély alvás stádiumába. A többieknek szüksége van egy segitő kézre, hangra, vagy mellre, hogy visszatérjen a mély alvásba. Ezekből az egyedi különbségekből megtanulhatjuk, hogy az esti nevelés egyik célja, hogy egy olyan alvási környezetet alakitsunk ki a baba számára, ami elősegiti, hogy ebből az éberebb stádiumból visszatérjen a mély alvás stádiumába anélkül hogy felébredjen.
4. A babák nem alszanak olyan mélyen mint a felnőttek
Nemcsak hogy a babák hosszasabban alszanak el mint a felnőttek, és gyakrabban térnek vissza egy éber alvás stádiumába, ráadásul kétszer annyi az aktiv, illetve éber periódus az alvásukban, mint a felnőtteknek. Első pillantásra, ez igencsak igazságtalannak tűnik a szerencsétlen kialvatlan, az egész napos babázásba belefáradt szülővel szemben. De ha megértjük, hogy a babák fontos fejlődési okok miatt – nem – alszanak, talán könnyebb lesz megérteni a baba éjszakai szükségleteit, és kialakitani egy olyan éjszakai stratégiát, ami elősegiti, és nem figyelmen kivül hagyja, a baba természetes alvási ritmusát. Itt térünk el a modern alvási trénerektől, akik különféle kütyük és technikák segitségével próbálják rábirni a babát a mélyebb alvásra. Ezeknek megvan az ára, és lehet, a veszélye is.
5. Az éjjeli ébredésnek túlélési jelentősége van
Az első pár hónapban a baba szükségletei a legkimeritőbbek, és a kommunikációs képességük a leggyengébb. Tegyük fel, hogy a baba mélyen végigalussza az éjszakát. Alapvető szükségletei nem lennének kielégitve. A pici babáknak pici a gyomruk, és az anyatej gyorsan emésztődik. Ha a baba éhségérzete nem keltené könnyen fel, ez nem lenne jó a baba fejlődése szempontjából. Ha a baba orra bedugulna, és nem tudna lélegezni, vagy fázna és melegre lenne szüksége, de az alvása olyan mély lenne, hogy nem tudná közölni ezeket a szükségleteket, a túlélését kockáztatná.
Sok éves gyermekorvosi tapasztalatom azt mutatja, hogy a babák azért viselkednek úgy ahogy, mert okuk van rá. Az alvás esetében kutatások azt támasztják alá, hogy az aktiv, éber alvás megóvja a babákat. Mi lenne, ha a babád úgy aludna mint egy felnőtt, magyarán mélyen? Milyen jól hangzik! Neked, lehet, de nem a babának. Tegyük fel, hogy a babának szüksége van valamire de nem tud felébredni mély alvásából! Úgy tűnik, a babák úgy vannak “programozva” ami elősegiti hogy könnyen felébredjenek olyan helyzetekben, amik a jólétüket veszélyeztetik. Én úgy gondolom, és a kutatások is ezt támasztják alá, hogy a gyakori aktiv, REM stádiumok a baba fejlődési igényeit szolgálják az első hónapokban.
AZ ESTI NEVELÉS #3 TANULSÁGA: Arra késztetni a babát, hogy túl mélyen aludjon túl fiatalon nem biztos hogy az ő fejlődési igényeit szolgálja. Ne hagyd magad az alvástrénerek által befolyásolni, akik azt igérik, módszereik segitségével a baba hosszabban, mélyebben alszik. Túl korai lenne.
6. Az éjjeli ébredésnek fejlődési előnyei vannak
Alváskutatók úgy vélik, hogy a babák “okosabban” alszanak mint a felnőttek. A felszines alvás elősegiti az agy fejlődését, mert az agy nem pihen a REM alvás alatt. Sőt, ilyenkor az agyba áramló vér mennyisége szinte megduplázódik. Ez a megnövekedett véráramlás főleg abban az agyközpontban kimutatható, amely a légzést szabályozza. A REM alvás alatt a test megnöveli bizonyos idegfehérjék termelését, amelyek az agy fejlődésében játszanak szerepet. Még tanulás is folyik az aktiv alvás stádiumában. Az agy ezt az időt használja fel arra, hogy az ébren elraktározott információkat feldolgozza, elmentvén azt ami fontos, és kiselejtezvén azt, ami nem. Egyes alváskutatók úgy gondolják, hogy a REM alvás önserkentő hatással van a fejlődő agyra, és olyan képekkel látja el, ami elősegiti a mentális fejlődést. A felszines alvás stádiumában az agy főbb központjai továbbra is működnek, mig a mély alvás alatt ezek a központok kikapcsolnak, és a baba az alsóbb agyközpontok segitségével funkcionál. Lehet hogy az efajta aktiv alvás szükséges ahhoz a hihetetlen gyors fejlődéshez amin a baba agya az első két évben keresztülmegy. (A babák agya szinte a felnőttkori méret 70%-ra nő az első két év alatt.) Érdekesség, hogy a koraszülött babák még több időt töltenek aktiv alvással (körülbelül 90%), talán azért, hogy felgyorsitsák az agy fejlődését. Tehát az az időszak, amikor az ember a legtöbbet alszik, és az agy a legtöbbet fejlődik, ugyanaz a periódus, amikor a legtöbb aktiv alvás történik.
7. Ahogy fejlődnek a babák, úgy közelitenek a felnőtt alvás ritmusához
Jó, jó, mondod, értem ezt a fejlődési rendszert, de mikor fogja végigaludni a babám az éjszakát? Ez a kor, amikor a baba megtanulja elaltatni magát és alva is marad, nagyon különböző lehet. Van olyan baba, amelyik könnyen elalszik, de ugyanolyan könnyen fel is ébred. Mások nehezen alszanak el, de akkor sokáig alszanak. A legfárasztóbb babák elaludni sem akarnak, és könnyen felébrednek. Az első három hónapban a pici babák ritkán alszanak többet mint 4 órát egyszerre etetés nélkül. A pici babának pici a gyomra is. Ennek ellenére a babák átlag 14-18 órát alszanak naponta. A harmadiktól a hatodik hónapig a legtöbb baba kezd megnyugodni. Tovább vannak ébren napközben, és van hogy akár 5 órát is alszanak egyfolytában éjjel. A harmadik és a hatodik hónap között egy vagy két éjjeli ébredésre lehet számitani. A mély alvás stádiuma is megnövekszik. A kritikus éber alvó periódusok csökkennek, és a babák könnyebben jutnak a mély alvás stádiumába. Ezt hivjuk alvásfejlődésnek.
AZ ESTI NEVELÉS #4 TANULSÁGA: Egy fontos tény, hogy a baba alvási szokásai inkább a saját természetétől függnek, mint a te szülői hatékonyságodtól. És ne felejtsd, hogy más szülők általában eltúlozzák hogy mennyit alszik a babájuk, mintha ez valami kitüntetés lenne, márpedig nem az. Nem a te hibád ha a baba felébred éjjel.
8. A baba még mindig felébred
Hogy a babák mikor érik el ezt a fejlettségi stádiumot teljesen alkatfüggő. És mégis, azok a babák is akik elérték ezt a fejlettségi szintet, még mindig felébrednek. Az ok? Fájdalmas ingerek, megfázások, fogzás, egyre gyakoribbak. A nagyobb fejlődési mérföldkövek, mint például a felülés, kúszás és a járás arra késztetik a babákat, hogy új tudományukat alvás közben is gyakorolják. Aztán egy és két éves kor között, amikor a baba megtanulja átaludni ezeket a fent emlitett ébredési ingereket, már más oka lesz a felébredéseknek, mint például a félelem az egyedülléttől vagy a rossz álmok.
Annak ellenére, hogy megérted, miért hajlamosak a babák az éjjeli felébredésre, fontos hogy mind a babáknak, mind a szülőknek meglegyen a napi pihentető alvásadagjuk, különben se a baba, se a szülő, se a kapcsolat nem fog boldogulni.