Kditke:
Ez nem ilyen száraz fejtágító volt!!! Nagyon is érdekes volt minden részlete, ez volt a baj, mert néha úgy belemerültünk egy témába, hogy az előadóknak muszáj volt rövidre zárni azzal, hogy menjünk tovább mert még rengeteg anyag van... szóval nagyon ajánlom! Mindenki úgy jött el róla, hogy de kár hogy nincs több!
Lorca:
Miért lenne furcsa férfi? Mikor egy csomó férfi orvos kezel szoptató nőt, és általában bődületes baromságokat mondanak a szopival kapcsolatban (tisztelet a kivételnek). Épp hogy nekik lenne legnagyobb szükségük egy ilyen tanfolyamra.
Pankaa:
Lehet hogy más országban van, de itt nincs. Ez egy nemzetközi vizsga, és azt hiszem egyáltalán tavalytól lehetséges magyar nyelven letenni, azelőtt az itthoni szopis tanácsadók angolul vagy németül tették le... le a kalappal...
Sági:
Köszi!
Jól fog jönni a gyakorlat, és remélem tudok segíteni.
Nanica, Lora:
Nem baj ha ilyen idős korban a baba még nagyrészt anyatejes, sőt. Az ideális az lenne, ha 1 éves korban még 2/3 anyatej és 1/3 lenne a kiegészítés. De a tanfolyamon olyat is említettek, hogy másfél éves baba még kizárólag szopik és teljesen rendben van. Amíg a baba szépen fejlődik, egészséges, jókedvű, stb, addig ezzel nincsen gond. Az a minimális szilárd étel, amit magához vesz, bőven fedezi az anyatej által nem nyújtott tápanyagokat (1 éves korra pl plussz fehérje, vas és rost a lényeg).
A szopis babák között elég gyakori, hogy köszönik, nem kérik a pépesített kajákat, és inkább azt csócsálják, amit már SK a szájukba tudnak tömni. Szilvi ugyan elfogadta a pépes kaját, de most már szemmel láthatólag inkább azt enné, amit mi is. Úgyhogy próbálok úgy főzni, hogy a vacsoránál a legkisebb is meg tudjon bírkózni az étellel. Ott ül velünk az asztalnál és ő is boldogan tömi a szájába amit a többiek tányérján lát. Néha kis darabokra szedem neki, de pl a sült csirkeszárnyat tök önállóan meg tudja enni. A két és fél fogával!
Szóval ha pépes nem csúszik, akkor meg lehet próbálni puhára főtt darabokat rakni a kezeügyébe, hogy saját maga próbálkozzon. Nem mondom, hogy így nagy mennyiségeket fog elfogyasztani, de legalább jól érzi magát és sikerélménye lesz.
Lora:
Nem előadó nem volt férfi, hanem hallgató!!! Ami azért nagyon elszomorító, mert hány gyerekorvos vagy háziorvos javasol hülyeséget a szopival kapcsolatban, főleg ha gyógyszerszedésről van szó.
Nagyon-nagyon sok érdekes kis tényt tudtam meg, majd szórom őket magamból ahogy felbukkannak a témák. Pl hogy a tej zsírtartalma 1 és 12% között tud mozogni!!! És a baba ezt saját maga szabályozza, mert ha zsírdúsabb tejet akar, akkor GYAKRAN szopizik, ha meg vizesebbet, akkor ritkábban! És a tej zsírtartalma több mindentől is függ, pl napszaktól (estére zsírosabb), a szopás hosszától (hátsó tej) vagy hogy mikor ürült legutóbb a mell (minél gyakrabban, annál zsírosabb). Többek között ezért is tök felesleges mérni hogy hány ml-t evett a baba, mert ebből még fogalmad nem lesz arról, hogy mi a TÁPÉRTÉKE annak a tejnek amit elfogasztott. Úgyhogy már emiatt is jobb a babára bízni, hogy mikor akar szopizni, nem véletlenül csinálja.
Akkor hogy a szopi fájdalomcsillapító hatású a babának. Ha valamije fáj, nemcsak cicin vigasztalódik, hanem ezzel csillapítja a fájdalmát!
A te kérdésedre válaszolva pedig igen, van a tejben egy bizonyos fehérje, ami aluszékonnyá teszi a babát, ez egy természetes altatóanyag. A mamában meg szopi közben olyan hormonok szabadulnak fel, amik ellazítják, eufórikus érzést keltenek, és álmosítanak.
Minél kisebb a baba, annál erőteljesebb ennek a fehérjének a hatása, nagyobb babáknál már nem feltétlenül alszanak bele, de azt látjuk hogy ellazulnak ők is. Anyukának meg a szopi végéig ugyanolyan álmosító hatása lesz a szopinak, nem változik a baba korától függően.
Timocska, Lora:
Az alvás tényleg nem a kajálással függ össze... erről személyes tapasztalataim is vannak, de a szakirodalom is azt mutatja, hogy ez egyrészt egyéni adottság, szoktatás kérdése, és a fejlődési stádiumé. Pl sok baba aki addig átaludta az éjszakát, hirtelen 3-4 hónapos korában elkezd újra ébredni! Ezenkívül azt mondják, hogy nagy fejlődési ugrások előtt/alatt is gyakran ébrednek a babák, pl a kúszás, mászás, járás, beszéd előtt.
Saját tapasztalat: Zsuzsa ilyen idős korában kapott először tápszert, mert kezdett apadni a tejem a terhesség miatt. És iszonyat mennyiségű tápszert megivott éjszakánként (fél litert) de ugyanúgy ébredt, sőt többször!
Sztem attól sem függ, hogyan alszik el a gyerek. Szilvi magától alszik el, szopi nélkül, és mégis ébred éjszaka. Biztos le tudnám szoktatni, de nem akarom. Ez még tűréshatáron belül van, és én szeretek vele összebújni, plussz nem akarom feladni az éjszakai szopikat, mert látom hogy nappal már kevesebbszer szopik, nincs rá ideje.
Egyébként ő nagyon felhasználóbarát baba, mert pl ha más vigyáz rá, simán elvan más kajával is, sőt, az anyatej kifejezetten nem kell neki cumisüvegből, inkább megvárja az igazit! (Ami azért érdekes mert vizet, rizstejet, teát simán megiszik cumisüvegből.)
Lorca, Timocska:
A rázárjuk az ajtót éjjel nálunk már csak azért sem működik, mert Zsuzsa már feléri a kilincset!
És hallom hogy éjjel csattan a kilincs (mert megfogni még nem tudja, alig éri el), és aztán nagy mezítlábas dobogás a parkettán, és egyszer csak ott van mellettem a hálóban "MÜK!" (=milk=tej) felkiáltással. Bár most éppen ő is átalvós periódusban van.