2008.01.02 10:41
Szerző: csibe32
Sziasztok,
Kata olvasgattam a neten és erre bukkantam, tudom, érdekel ez a téma:
A PCO egy mozaikszó - a policisztás ovárium annyit jelent, hogy a petefészkekben folyadékot tartalmazó képletek, illetve tömlôk, vagyis ciszták vannak. Önmagában ez a tény még nem jelent kezelendô állapotot: a petefészekciszták gyakran maguktól is felszívódnak, és nem befolyásolják a termékenységet.
A PCOS viszont már szindrómát jelent. Nem minden PCO-val rendelkezo nô szindrómás is egyben, de minden PCOS-ban szenvedônek policisztás a petefészke, ami jól látható az ultrahangos vizsgálat alkalmával. Ilyen esetben nemritkán megnagyobbodott petefészkek (és sohasem az egyik, hanem mindkettô!) láthatók, melyek egyenként legalább 10 db, maximum 7-8 mm-es tüszôt tartalmaznak.
Azonban ez csak egy tünet. Alapvetôen egy anyagcsere-betegségrol vagy zavarról van szó, amely azt eredményezi, hogy a férfihormon szintje magas marad, nem alakul át megfelelôen. Mindez hormonzavart, illetve olyan külsôdlegesnek nevezheto tüneteket mint hajhullást, fokozottabb szôrösödést, elhízást (BMR index 25 fölött van), pattanásos, nemritkán aknés bort produkál. Azonban mindig vannak kivételek, vannak olyan PCOS-os betegek, akik ezektôl nem szenvednek (szerencsések). Leggyakrabban az elhízást és a csúnya bôrt (arcon, háton) lehet megfigyelni.
Ez tehát anyagcsere-betegség, amelyet alapjaiban meggyógyítani nem lehet. Homályos feltételezések vannak arra vonatkozóan az orvosok körében is, ez mitôl alakulhat ki. Ma még nem tudják a konkrét okát. A betegek igen jelentos részénél megfigyelhetô az inzulinrezisztencia és a diabétesz (vagy arra való hajlandóság). Ezért szokták a PCOS diagnosztizálásakor figyelembe venni az éhgyomri inzulin nagyságát. A másik a magasabb érték koleszterin.
A babára vágyók azonban talán nem is a külsôdleges jegyektol szenvednek leginkább, hanem attól, amit a felborult hormonháztartás produkál. A sok kis tüszô megléte mellett a másik ismérv az LH/FSH arány nagysága. Rendszerint az LH mértéke abszolúte is magas, és legalább kétszerese az FSH értékének. Egyesek szerint ha ez az arány jelentôsen meghaladja az 1-t, az már nem jó, ha meghaladja a 2-t, az már biztosan PCOS-ra utal.
A normálistól eltérô hormonértékek eredményezik azt, hogy nem tud rendesen tüszô fejlôdni a petefészekben. Egy bizonyos nagyság után nem fejlôdnek tovább, egy idô után felszívódnak, újak nônek helyükre. Az idô múlásával a hibás petefészek-mûködés ördögi körbe kerülhet: a petefészek "betokosodik", azaz a burka megvastagszik, így az esetlegesen fejlôdô tüszô nehezen vagy egyáltalán nem tud kiszabadulni, így még többen lesznek.
Ez eredményezi azt, hogy bizonyos idô után a petefészkek megduzzadnak, a burok alatt gyöngyfüzérszeruen sorakoznak a fejletlen, "bent rekedt" tüszôk - inkább ciszták -, és a peteérés elmarad.
A peteérés hiánya anovulációs ciklussal jár: egyfázisú, nincsen alaphômérséklet-emelkedés. Jellemzôen késôbb, bizonytalan idôpontban jelentkezik a menstruáció, elôtte - mivel nem történt peteérés - hosszas "barnázás", pecsételés tapasztalható a sárgatest-elégtelenség miatt. A menstruáció akár teljesen el is maradhat.
A progeszteron-elégtelenség mellett sokszor jellemzô még a magasabb prolaktin, amire gyakran feszülô, mirigyes mell, súlyosabb esetben emlôváladékozás (tej!) figyelmeztet. Azonban a sima nôgyógyászok gyakran nem ismerik fel, hogy ez is a PCOS egy tünete lehet, ugyanis önmagában a magas prolaktin viszonylag gyakori, fôként a stresszre hajlamos vagy agyalapi mirigy betegségben szenvedô nôknél.
Azoknak, akiket PCOS-sal diagnosztizáltak, nem kell elkeseredniük! Talán a legfontosabb, hogy megfelelo szakemberhez kerüljenek, ne sima nôgyógyásszal kezeltessék magukat, mert ez egy igen nagy szakértelmet megkövetelô betegség.
Sokkal gyakoribb, mint gondolnánk: minden 5.nônek PCO-ja van, és ezek 25%-a PCOS-os.
Elôfordul, hogy magát az anyagcsere-zavart próbálják belgyógyászok kezelni, állítólag a Meckformin nevû készítménnyel már sikereket értek el. De fôként a diabétesz gyógyításában vagy annak megelôzésében nagyon fontos a fogyás (BMI 20-25 között legyen), a sok mozgás, az étrend-változtatás, különösen a hasi vérkeringést elosegítôk (hasazás, biciklizés, Aviva).
Elsôdlegesen hormonkezeléssel próbálják kezelni a PCOS-t. Fokozatosan építik fel a személyre szabott dózist, amelynek az alapgyógyszere a Clostilbegyt vagy a Serophene. Kétnaponként ajánlott ekkor ultrahangos vizsgálatra járni, és a tüszôk méretétôl függôen injekciókkal (Puregon, Fostimon stb.) segítenek rá, hogy legalább 18 mm-esek legyenek a tüszôk. Nagyon gondos monitorozás szükséges, ugyanis a PCOS-osak hajlamosak a hiperstimulációra.
Amikor már elég nagyok a tüszôk, akkor Profasi vagy Chorinogin injekcióval megrepesztik a tüszôt, és így lehetôség van idôzített szexre.
A második (luteális) fázisban általában sárgatest-támogatást adnak Duphaston vagy Utrogestan formájában. Mivel a 10 napi szedés után 2-4 napon belül vérzés jelentkezik, a gyógyszerszedés abbahagyása a kialakuló terhességet megszakíthatja. Ezért óvatosságból a 26.napon terhességi teszt vagy vérvizsgálat elvégzését szokták javasolni, amibôl kimutatható, hogy van-e terhesség.
Gyógyszeres úton általában a PCO-sok 80%-ánál sikerül peteérést elérni.
Azoknak a nôknek, akiknek az FSH-e igen alacsony - és ez nem ritka - , kevésbé stimulálható a petefészkük. Gyakori, hogy irdatlan mennyiségû injekcióval sikerül csak peteérést elérni. Ugyanez tapasztalható azoknál, akiknél a petefészek burok már túl kemény ahhoz, hogy kiszabaduljon a tüszô. Ezért esetükben - miután nem sikerült teherbe esni - mûtétet szoktak javasolni, amely laparoszkópos úton elvégzett elektrokoagulatiot jelent. Ez már sokkal modernebb, mint a régebben végzett ékrezekció, amikor a petefészkeket csonkolták, egy darabját lemetszették.
A beavatkozás lényege, hogy nem nyitják fel a hasat, hanem a köldökön keresztül bevezetnek gázt, majd utána egy csövön keresztül minikamerát - ez össze van kötve video rendszerrel - , és a két petefészeknél apró, 1-1,5 centis bemetszést ejtenek. Ezen keresztül bevezetik az eszközöket, amelyek segítségével kiégetik a petefészkek burkát, a cisztákat "kitakarítják". Ez 2-3 napos bentfekvést igénylô mûvelet, altatásban végzik, a felépülés nagyon gyors.
A mûtét általában igen hatásos. 1-2 hónap regenerálódás után a petefészkek mûködése beindul, és kb.1-1,5 évig normálisan funkcionálnak. Gyakori, hogy rendszeres spontán peteérés következik be ebben az idôszakban, a ciklus magától normalizálódik, de legalábbis csak enyhébb stimulációra van szükség. A statisztika szerint a PCOS-osok 75%-a teherbe esik ezt követôen 1 éven belül (amennyiben nincs egyéb probléma), tehát ez mindenképpen kedvezô megoldást jelent.
A magas keringô LH-érték miatt azonban a létrejövô terhesség magasabb arányban szûnik meg, mint az egészséges nôknél, azaz a vetélés valamivel gyakoribb.
Manapság már vannak olyan modern szerek - pl. GnRh anagonista injekciók -, amelyek igen drágák, de sikeresen képesek ellensúlyozni a kóros hormonértékek következményeit (pl. a magas LH-értéket). Ezek segítenek a terhesség létrejöttében, a beágyazódás sikerességében.
A baba születése után, amennyiben a nô nem szeretne újból teherbe esni, fogamzásgátló tablettát kell szednie, hogy leblokkolja a hibás petefészek-mûködést. Minden egyes év, amely tabletta nélkül telik el, csak ront a petefészkek állapotán. Leggyakrabban a Diane35-öt szokták javasolni a szakemberek, amelyet hosszú ideig problémamentesen lehet szedni.
csibe