Kedves Tina!
Annak, hogy az édesanyák csak 3-4 hónapig szoptatnak, több oka is lehet. A leggyakoribb az, hogy amikor felmerül valamilyen probléma (pl. az édesanya úgy érzi, hogy kevés a teje), nem kap megfelelő segítséget ahhoz, hogy ezt megoldja, hanem - többnyire az orvos tanácsára - elkezd hozzápótolgatni, ami egy ördögi körbe vezet: a baba egyre kevesebbet szopik, így a mamának egyre kevesebb teje lesz. Ráadásul a pótlást a legtöbb esetben cumisüvegből adja, ami rontja a baba szopási készségét. Ez nagyon gyakran néhány héten belüli teljes elválasztáshoz vezet.
Az esetek döntő többségében nincs is valódi probléma, azaz valójában nem kevés a tej, csak mivel a mama lazábbnak érzi a melleit, mint kezdetben, a baba sokat sír vagy állandóan szopizni szeretne, az édesanya és a környezete úgy értelmezi ezeket, hogy a babának nem elég a tej. Amikor ezekkel a panaszokkal a kismama a védőnőhöz vagy a gyermekorvoshoz fordul, a legtöbb esetben - sajnos - nem próbálják meg kideríteni, hogy valóban kevés-e a tej, és ha esetleg az lenne, nem adnak segítséget ahhoz, hogy az éesanya több tejet tudjon termelni, hanem minden további kérdés nélkül felírják a tápszert...
Az, hogy úgy érzed üresek a melleid, teljesen természetes. Kezdetben, amikor a tej belövell, minden édesanya úgy érzi, hogy a mellei nagyon tele vannak. Először a szervezeted nagyon sok tejet termel, mivel még nem tudja, hogy a babának mennyire lesz szüksége. Ehhez jön még a szövetek közti ödéma, ami fokozza a teltség érzését. Ahogy a tejtermelés beáll a kereslet szintjére, a mellek lazábbá válnak. A baba által elfogyasztott tej kétharmad része szopás közben termelődik, ezért ne félj a szájába adni a cicit akkor sem, ha úgy érzed, nincs benne semmi - a mellek egyébként soha nem üresek. (Egy jól szopó baba az elérhető tejmennyiségnek csak a 76-85%-át szopizza ki.)
A tejtermelés mértéke azon múlik, hogy mennyi tejcsit fogyasztott a baba az előző szopáskor. Mindaddig, amíg a baba rendszeresen kiüríti a melledet, a tej termelődése folytatódik. Akár éveken át. Nincs olyan, hogy kezdetben volt tej, azután pedig elfogyott. Amíg a baba szopik (vagy ha egy baba nem tud szopizni, akkor amíg fejéssel kiürítik a mellet), addig a tej folyamatosan termelődik!
Azt, hogy a baba eleget szopizik-e, legegyszerűbben a pisis-kakis pelusokból tudod megállapítani. Pisis: min. 4-5/nap, kakis: (6 hetes kor után) napi 2 és tíznaponként 1 között változik. Ha a Te babád azok közé tartozik, akik ritkán kakilnak, akkor inkább csak a pisis pelusokra tudsz hagyatkozni.
Ezen kívül, ha a baba egészségesnek látszik, szép, feszes a bőre, fejlődik (súly, hossz, fejkörfogat, mozgás, értelem stb.), akkor biztosan nem éhezik
Nagyon jól teszed, hogy igény szerint szoptatod a babádat, és nem használtok cumit, cumisüveget. Ha ezt a gyakorlatot folytatod, biztosan nem lesz akadálya annak, hogy a babád 6-7 hónapig kizárólag szopizzon, és utána a hozzátáplálás mellett folytassa a szopit, ameddig csak neki (és neked) jól esik.
A legtöbb kizárólag szoptatott baba 1-2 óránként enni kér. Ennek egyik oka, hogy az anyatej nagyon gyorsan, kb. másfél óra alatt megemésztődik, a másik ok, hogy a babák nagyon szeretnek szopizni, ezért gyakran mellre kéredzkednek akkor is, amikor nem éhesek, csak szeretnének az édesanyjuk közelében lenni, és ott a mellén cumizni.
Az 1-2 óra persze csak átlag, van amikor ennél ritkábban, és van, amikor ennél sűrűbben szeretnének szopizni. A legtöbb baba alszik egy hosszabbat napközben és éjszaka is nagyobb szüneteket szoktak tartani a szopik között.
Ha a tejtermelés már jól beállt, akkor nincs szükség rutinszerűen fejésre minden etetés után. Ilyen esetben csak akkor érdemes fejni, ha a baba valamiért kivételesen hosszabban alszik, és már kellemetlenül feszül a melled, vagy akkor, ha tejet gyűjtesz egy másik babának.
Az első és hátsó tej arányát nem tudom megmondani neked, mivel az nem állandó. Nagyon sok mindentől függ, pl. a napszaktól vagy hogy mikor szopizott a baba utoljára. A legtöbb nőnek reggel több tej van a mellében, ilyenkor, ahogy Te is írtad,több benne az első tej. Ez nem szokott problémát okozni, hiszen ahogy telik a nap, a hátsó tej lesz nagyobb arányban. Megteheted, hogy lefejed a maradékot, de azt is, hogy a legközelebbi szopikor ismét abból a melledből adsz neki, amelyikből előzőleg szopizott, és a végén megkínálhatod a másikból. Ha mindig nagyon sok tejed van, és a baba soha nem jut el a hátsó tejig, akkor érdemes előfejni neki szopi előtt...
Figyelmedbe ajánlom a La Leche Liga honlapját a
www.lll.hu címen, és biztosan sok hasznosat találsz ennek a topiknak az archívumában is.
A régi szopitopikosoktól elnézést kérek, amiért ilyen hosszan fejtegettem mindazt, amit ők már mind nagyon jól tudnak
Judit