Új privát üzeneted érkezett!

Márkanyuka! Bebi!
Fogadjátok őszinte részvétem! Vigyázzatok a babókákra!

Ágnesbogoly!
Mi van veled??? Bízom benne, hogy már rég az öledben fogod a babókát csak még nem tudtál jelentkezni... Nem lehet kellemes egy ilyen elhúzódó szülés...

Pattogó!
Hát te nem semmi csaj vagy, hogy még falfúrást is bevállalsz így a szülés kapujában... Szupi, hogy kész a házatok és hogy Lala is megvárta a befejezést.

Mamiblue!
A 30Ch-s Caulophyllum-ot milyen adagolásban fogod szedni szülés közben?
A Gelsenium és az Arnica mire jók?

Tipetupa!
Légyszi írd meg a kenyérlángos receptjét, kipróbálnám mert apuci nagyon szeret ilyeneket. Mikor mész újra NST-re?

Dincuska!
Szupi, hogy jó irányban haladnak az események... én sajna még mindig nem érzek semmi fájásnak nevezhető dolgot, pedig nagyon edzek rá...

Mandala!
Hajrá! Már csak két nap és babázhatsz!

Kép
mirosz
 
 


Látom közben megérkezett a jó hír!

[b]Ági!
Gratulálok a kis Eszter születéséhez![/
b]
mirosz
 
 


Leírom erre az oldalra is :wink:

Ági üzenete:Örömmel adjuk hírül,hogy ma délelőtt megszületett Magócsi Eszter 3000 grammal,53 cm-rel.Baba,Papa és MAma jól vannak.Tamás és Ági

Kép
Kép
huni
 
 

 
 

http://homeopatika.primolasoft.hu/i_mai ... age_no=244

Ezt a Webpatikát most találtam egy másik fórumon. Még csak belestem, de úgy láttam csomó homeós bogyó van.
mirosz
 
 


ági, nagyon gratúlálok, sok boldogságot, és sok tejcsit kívánok!

Kép
mona76
 
 


Jaj de szuper!!!!! Gratulálok! Nem is tudom, ki tippelte, hogy csajszi lesz, de jó megérzései vannak! :lol:

KépKép
dincuska
 
 
 
 
 
 


Sziasztok!

Ági Gratula a pici babához! Sok boldogságot és tejecskétkívánok!!!

Segítsetek kevés a tejem mit tegyek?!?!?! Szerintem eleget iszom, eszem és pihizem is. A doktor bácsi most ment el és azt mondta, hogy szerinte keveset eszik. Sikerült megijesztenie! Írt fel tápszert is. Mi a véleményetek a tápszer és az anyatej keveréséről?


Ja és itt egy pár kép Esztikéről

Kriszti Kép Ébredezem Kép Eszterke 5naposan

Kép
Kép
bkrisztike
Budapest
 
 


Dincuska,én voltam :wink: :lol:

Kép
Kép
huni
 
 


Bkrisztike!!! Jaj de aranyos! :lol: Nekem még mindig hihetetlen, hogy ilyen csodaszép babócák tudnak kijönni belőlünk! Mekkora csoda!
Tejci-ügyben legyél türelemmel, kell egy pár nap míg rendesen beindul. De minél többet szopiztatod, annál több termelődik! Menni fog az! :D

KépKép
dincuska
 
 
 
 
 
 


Krisztike,tündéri a kiscsajszid :D !Ezek szerint akkor már két Eszterkéje van a topiknak :D
A szopival tényleg úgy van ahogy Dincuska is írta.Nekem nagyon nem volt tejcsim Gábornál,és miután tápszert kapott,a cicit egy az egyben visszautasította(könnyebb volt üvegből),és egy idő után az a kevés lefejt tejcsim sem kellett neki

Kép
Kép
huni
 
 


Gratulálok a kis Eszterhez!:D :D :D :D
Biztos külön élmény lehetett megtudni a nemét a születése után.

Mirosz, előkeresem a receptet, és küldöm hamarosan. :D Pénteken megyek ismét NST-re. Hát te? Egyébként érdemes péntekre időpontot kérni, mert nagy a pangás, nincs sor, alig van pár ember a terhesgondozó előtt is, ráadásul az Nst-nél sem volt senki. Én azelőtt csütörtökön voltam, és nagy volt a különbség. Majd most kiderül, hogy ez mindig így van-e.

Dincuska, örülök, hogy ilyen jól sikerült a cicibirizgálás, lehet, hogy folytatnotok kellene otthon is... :D
A barokk fesztivál valóban érdekes volt, voltak programok gyerekeknek, ügyességi próbák, bábozás, barokk zene koncert felnőtteknek, meg állítólag vasárnap egy barokk esküvői menetet is bemutattak, az akkori ruhákkal, szokásokkal, de mi azt nem vártuk meg.

Mandala, szurkolok neked csütörtökön! :D

Pattogó, szuper, hogy időben be tudtátok fejezni a falazást. Eddig már biztos a ruhák is megszáradtak. :wink:

Most szaladok vissza a konyhába, mert fő a töltött karalábé, és most készítek ilyet először. Jobb, ha odafigyelek.

Kép
tipetupa
 
 


Eszterke gyönyörű!!!

:D :D :D :D

Kép
tipetupa
 
 


Sziasztok Kismamik és Anyukák!

Ági gratulálok a kisányotokhoz!

Mandala: örülök, hogy végül sikerül a császározás, csak nyugi! +++++++++

Bogesz: csak nem Te leszel a következő?

Dincuska: vagy Te? Érdekes ez a cicistimulálás! Ez hogyan is zajlik, csak simán birizgálás, már bocsi, de olyan kiváncsi vagyok? :D Hátha lehet eredményeket kicsikarni vele!

Márkanyuka: Örülök, hogy kicsit már jobb a kedved! Kitartást kívánok az idő meg a baba majd segít!

Krisztike: Nagyon szép a kislányod!

Pattogó: tök jó, hogy ilyen jól álltok már, kitartás! Csodállak, hogy ennyi mindent bírsz, én már kipurcantam volna!

Edit: mi a helyzet?, voltam NST-n és gondoltam Rád, hogy talán Te is pont ott vagy a kórházban, mikor szoktál menni és milyen vizsgálatokat csinálnak? Melyik gépen szokták nézni a babó szívhangját Nálad?

Én most először az újabb gépnél ültem, és itt méri a fájástevékenységet is, és vagy 5 fájásom volt, amikből szinte semmit nem éreztem, de mind 80 és 100 között volt! Szerintetek csajok ez jót jelent? Viszont a kisfiam nem nagyon aktivizálta magát, gyanúsan csöndben van ma! Keményedések meg vannak, de mindig azt hiszem, hogy na talán most, és mégis semmi! Na jó nem türelmetlenkedek, mert vannak itt rajtam kívül akik már túl is lépték az időpontot, Nekem meg még van egy hetem!

Mindenkinek további szép napot!

Puszi MÓNI

Kép
szamo
 
 


csajok, ki használ angelcar légzésfigyelőt? Nekünk ma már legalább 5*bejelzett, engem meg a szívszélütés kerülget. És mindig evés után. Az elöbb a wc-ről szaladtam :oops: Hogyan fektessem, hogy ne felejtsen el levegőt venni?
Krisztike, nagyon szép kiscsajod van :wink:

Kép
mona76
 
 


Mona,nem biztos,hogy a baba felejt el levegőt venni.Nekünk Gábornál ugyanígy volt.Éjszaka az ágya mellett ültünk,és néztük,hogy lélegzik e.Kiderült,hogy rossz volt az érzékelő lap,de telefonáltunk és szó nélkül kicserélték.1 nap alatt kiküldték az újat.Meg annyira érzékenyek ezek a légzésfigyelők!Biztos írja a papír is,hogy ha közel a főút,és nagy autók mennek,arra is beriaszthat,meg ilyenek.Nem lehet érzékenységet állítani rajta?Nekünk nem angelcar van,azt nem ismerem.

Kép
Kép
huni
 
 


Sziasztok!

Ági: Naaagy gratu a kicsi lányhoz!!! Soksok minden jót :D:D

szamo: kipurcantam :D Tegnap. Apán is láttam, hogy már nagyon fáradt szegénykém. Nem baj. Én a kórházban majd a 4 nap alatt kicsit összeszedem magam, Apa meg itthon lesz utána 2 hétig. :) Szóval regenerálódunk szépen. Feltéve, ha a lányok hagyják... :lol:

Köszi mindenkinek a drukkokat. :) Mármint, hogy sikerüljön befejezni a falazást. :D

Na megyek lefexem picit a csajjal, ha a legyek hagynak minket. Bár most új légycsapdát vettem tegnap. Szexferomonosat. Eddíg csak molylepkéket fogott.. :? :lol: Na puszi mindenkinek. :)

Rita

Kép
Kép
Kép
pattogobolha
 
 


Ági, gratulálok a kislányotokhoz!
(remélem meghozza a többi csajt is magával :lol: )

Szamo, ezek a 80-100-as fájások nagyon jól hangzanak, bármi lehet belőlük. Rékával nekem is voltak ilyen fájásaim és én se éreztem belőlük semmit sem.

Bkisztike, nagyon szép a kislányod. Tedd minél többször cicire és amíg azt látod, hogy van elég pisis és kakis pelus, addig én a helyedben nem adnék tápot neki.

Kép
Kép
robcsi03
 
 


Robcsi Mármint az NST-k alkalmával, vagy már vajúdás alatt?

Kép
szamo
 
 


Akkor amikor NST-re jártam, ez akkor volt több alkalommal is. A szülőszobán a burokrepesztés után már végig rajtam volt a gép, de azt a papírt én nem láttam, hogy ott mekkora fájások voltak.

Kép
Kép
robcsi03
 
 


Sziasztok,
végre gép elő tudok ülni. És legfőképp: végre megvan Ágnesék babája! :D

Ágnes, nagy-nagy gratula a babához és különösképp a kitartásodhoz!

Voltunk mi is nst-n, de most nem produkáltunk semmi különöset, azt nem számítva, hogy a babó már nagyon unhatja a vizsgálatokat, mert folyamatosan igyekezett lerúgni a hasamról az érzékelőt. :D

Bee,
akartam már kérdezni: neked a hüvelykúp mennyi idő alatt szüntette meg a csiperkét? :roll:

Mandala,
nagyon drukkolunk a csütörtöki fellépésedhez! :wink:

italoman
 
 


Végre! Ilyen hírekre szeretek jönni!

Ági!
Nagy-nagy gratula a kis Eszterhez, jó egészséget és sok tejcsit kívánok!
Mandala is gratulál!!!!

Bkrisztike!
Kezdetben kevés volt a tejem Balázzsal, már a kórházból tápszerrecepttel engedtek ki... Ki se váltottam...Amikor csak ébren volt mellre tettem, minden alkalommal mindkét mellből szoptattam. Néhány nap alatt elegendő lett a tejcsi...Próbáld ki, szerintem se kezdjél tápszerezni!
Esztike tündéri kiscsaj! :lol:

Dincuska!
Örülök, hogy ilyen eredményeket hozott a cicibirizga! Pontosan hogy csinálják? Tegnap apa is megbirizgált, de sajna nem lett eredmény. Lehet, hogy rosszul csinálta? :wink:

Mirosz!
Bocsi, nem tőlem kérdezted ugyan, de azért leírom. Gelsemium: szorongás oldására szolgál, Arnica: sebgyógyulásra, vérzéscsillapításra.( Tényleg jó, foghúzás után napokig szedtem és sokkal hamarabb összeforrt mint egyébként...) A Caulophyllumból(CH30) pedig óránként 5 golyót ajánlanak.
Azért én is várom Mamiblue válaszát. Tényleg...hol vagy Mamiblue? Csak nem....?
bee73
 
 


Ildi:
Csiperke...ez tetszett... Azt sem tudom megszüntette-e. A kenetvételt nem ismételte meg a doki, tünetem meg előtte se volt semmi. A védőnő azt mondta a Candida normál körülmények között is megtalálható a hüvelyben, ha panaszt nem okoz, a babára nem káros, szóval ne aggódjak rajta.
bee73
 
 


Sziasztok!

Ági: hatalmas gratula Eszterkéhez, sok boldogságot és tejcsit kívánok!

Megjöttem a védőnőtől. Nem gondoltam, hogy ilyen meleg van kint, azt hittem elájulok, mire odaérek. Bár az újságban azt írták, hogy a páratartalom miatt ilyen elviselhetetlen ez a 30 fok körüli hőmérséklet. Na jól elkanyarodtam a témától. A vérnyomásom 135/95 lett, ez még elfogadható, a vizeletem teljesen rendben volt. Azt mondta, hogy testszerte ödémás vagyok, mondtam hogy volt ez még rosszabb is, most még tűrhető.

Robcsi, Szamo: mikor a Márk született, burokrepesztés után végig rajtam volt a ctg, ha jól emlékszem a legerősebb fájások 140-145-ig mentek fel, de azok iszonyatosak voltak. Volt a gépnek egy kis digitális kijelzője, és azon szaladtak felfelé a számok. Mindig a páromnak mondtam, hogy nézze meddig megy fel, én is csak innen tudom.

Kép
Kép
márkanyuka
 
 


WOW! ÁGI,VÉGRE, NAGYON VÁRTUK MÁR A HÍREKET! GRATULÁLOK ÉS SOK BOLDOGSÁGOT!

Kriszti, álomszép a babó, igazán büszke lehetsz rá! :D

Már kivagyok teljesen, hogy nálam miért nincs semmi :( Elszámolták, vagy mi a szösz??
Dincus, hogy is volt a cicibirizga??? Nagyon érdekelne! :o

Kép
h.bogesz
 
 


Bkrisztike: nagyon édes Eszterke, és micsoda kis világos haja van.

Kép
Kép
márkanyuka
 
 


Hát csajok felhívtam a rendelőt, hogy megvan-e a tenyésztés eredménye. Azt mondta a csajszi, hogy kettő megjött, mindkettő pozitív lett, még egyet várnak. Most tiszta para leszek holnapig, majd ctg-nél adják oda a papírt és írnak fel gyógyszert. Lehet, hogy nekem is kókuszom van?

Az előbb olyan álmos voltam, de ez a hülye eredmény még az álmosságot is kiverte a szememből. De azért mindjárt iszom egy kis incsi-fincsi tejszínhabos capuccino-t, letojcizom a diétát!

Kép
Kép
márkanyuka
 
 


Sziasztok!

EST-azaz cicibirizga :D: Nos, úgy volt, hogy 15 perc terhelés nélküli ctg volt előtte, érdekes volt, mert már azon is volt egy 120-as fájásom, holott tegnap meg semmi... Utána 1 percig kell stimulálni a bimbót, 2 percig pihi (addig amíg kb. 15 kontrakció nem jön létre). Közben meg jönnek a fájások gyönyörűen! :D Azt mondta a ctg-s, hogy úgy próbáljam mintha szoptatnék...De néztem rá boci szemekkel, hogy hát én még nem szoptattam, és akkor megmutatta. :D Nem kell erősen, jól át kell masszírozni, adnak egy krémet is (babaposikenőcsöt :D), hogy könnyebb legyen! A végén már jött az előtejcsi is... :lol:
Este birizgálom megint... :lol: A holnapi dátumra gyúrok... :D
Ez jobb szerintem, mint mikor oxitocint nyomnak beléd... :?
Nekem még kellemetlen sem volt, mert külön szobában voltam szerencsére...néha bejött egy-egy ápoló, örömködtek, hogy de szép :D, de egyébként nem zavart senki. :D Esetleg az, hogy adtak egy nagy adag paksamétát a szülésről, hogy olvasgassam..bár ne tettem volna...mindent részletesen leírnak benne! :shock:
Fájások! Nekem 120-asak voltak most, éreztem is hogy mindjárt kettéesik a hasam (olyan erős nyomás feeling volt, nagyon feszült), de valahogy ez sem volt olyan nagyon-nagyon vészes... Szóval, lehetett bírni! Remélem, ez azt jelenti, hogy magas a fájdalomküszöböm! :lol:
Huni! Jók a megérzéseid... :D
Mona! Nézd meg, szerintem kell hogy legyen rajta egy állítás, hogy mennyire legyen érzékeny...lehet, hogy azt kell birizgálni (na, nagyon megtetszett nekem ez a szó :D).
Italoman! Bár nem engem kérdeztél, de mivel én is használtam kúpot, ezért belekottyantok. :D Nekem az volt ezzel a Candidával, hogy ideig-óráig elmúlt, de aztán később megint volt. De ne izgulj rajta, mert ez tényleg nem veszélyes, ahogy Bee is írta.
Márkanyuka! Én is borzasztóan éreztem magam kint... Rosszabb volt mint a kánikulában... alig kaptam levegőt! Nagyon ,,örülök"...mire bekerülök a kórházba, már megint 40 fokok lesznek...jaj, ugye nem?! :? Örülök, hogy minden okés volt a védőnéninél! :D
Most olvasom a tenyésztést... Hányat küldtek be? Vagy nem értem ezt a kettő megjött dolgot... :?

KépKép
dincuska
 
 
 
 
 
 


Dincuska: három pálcikára vett mintát. Most előkerestem a múltkori papírokat.
1. gomba
2. baktérium
3. parazita, mint pl. trichomonas

A múltkor mind a három negatív lett.

Kép
Kép
márkanyuka
 
 


Ági
Gratulálok!

Mandala
DRukk....

Bkrisztike
Minél gyakoribb szopi, ha szoptatni szeretnél...
Vendég
 


Sziasztok!

Gyors bekuksi a nagy nap előtt!!!!

Köszi az együttérzést, jól esik.

Kriszti! Gyönyörű a kiscsaj. A többi babát is megnézem akik fent vannak a közösbe, nagyon édik.

Ági! Gartulálok!

Bogi! Talán előbb bent leszel mint én.

Mandala! Neked is megy a drukk. Én a helyedbe ragaszkodnék az érzéstelenítéshez amennyire lehet. Szerintem jobb. Ez tapasztalat.

Nálunk szőrnyen fülledt az idő és fúj a szél, néha dörög az ég. Ma még lehet, hogy lesz egy nagy vihar.

Hamarosan jön anyukám és viszi el magához a lányokat, hogy apa tudjon vele jönni a kórházba. Mától két és fél hétig szabin van.

Puszi mindnekinek!

Kép
Kép
Kép
bebi
 
 


Sziasztok

Áginak hatalmas Gratula Eszterkéhez és sok tejcsit kívánok nekik is.!

Mandalának mennek a drukkok!

Bkrisztike
Nagyon szép kiscsajod van tudod e.Vigyázz sok itt a kispasi :wink:

CSajok kicsit aggódom......nagyon váladékozik a sebem :oops: Hívtam dokit azt mondta normális ,belső varrat dolgozza kifelé....hát azért kicsit ideges vagyok ,reggel beszaladunk megmutatjuk.

Kép

Kép
jucu
 
 


Jah majd el is felejtettem...félsiker ma sikerült eddig bimbivédő nélkül szopiznunk,de nem akarom elkiabálni...már 3× ügyike volt bébi.Igaz én falat vakartam... :lol:

Anikó
Ne idegeskedj ,holnap ilyenkor a kezedbe lesz a bébi/Botond/ vagy óriás Boti :wink: :P
Üzenjetek Zolival ha túlvagytok rajta.

Kép

Kép
jucu
 
 


Bee, Dincuska,
remélem, igazatok van, és a gomba nem olyan veszélyes. Bár azért nem tudom - ha elképzelem, hogy annak a szegény kis porontynak rögtön egy ilyen terepen kell átküzdenie magát a világrajövetelhez... :roll: Na mindegy, mára még van egy remek kúpom, aztán holnapután rákérdezek a dokinál, hogy vesz-e újra kenetet, vagy mégis hogy derül ki, hogy elmúlt-e.

Márkanyuka,
de jó, hogy írtal a Streptococcust, nekem is fel kellene hívnom a kórházat az eredményért, állítólag kb. mostanság lesz meg.

italoman
 
 


Jucu
Ha fáj a cici szopi közben az attól van, hogy nincs jól a bébi szájában és a nyelvével, szájpadlásával dörgöli...
Keresek képet majd, hogy hogyan kell jól...
Sebedet Betadinnal tudod lemosni (ha nem vagy jódérzékeny)...
Vendég
 


A csecsemő mellrehelyezése*
A szoptatás elkezdése

A következő lépések a csecsemő mellre helyezését magyarázzák el. Ezek segítenek abban, hogy a csecsemő jól szopjon, sok tejhez jusson és abban is, hogy az emlőbimbó érzékenységét és fájdalmát megelőzze.

Mivel fontos, hogy a fiatal csecsemő megtanuljon hatékonyan szopni, azt ajánljuk, hogy lépésről lépésre alkalmazza ezt a technikát, míg ön és csecsemő meg nem tanulják. Egy idő után, amikor már mindketten gyakorlottabbak, kipróbálhatja bármelyik testhelyzetet és módszert, amely kényelmes önnek.

Ha már megtanulta a szabályos mellre helyezést, simán és könnyen természetessé válik a folyamat. Egy csecsemőt megszoptatni lényegesen egyszerűbb, mint leírni a folyamatot.

1. Helyezkedjen el kényelmesen. Az első néhány alkalommal a legegyszerűbb felülve elkezdeni a szoptatást. Üljön fel az ágyban, egy kényelmes karosszékben vagy hintaszékben. A párnákra szükség van. Helyezze azokat a háta mögé, a könyöke alá és az ölébe a csecsemő megtámasztásához. Használjon zsámolyt, hogy a térde magasabban legyen. Lazán helyezkedjen el, hogy az izmai ne feszüljenek.

2. A csecsemőjét is kényelmesen helyezze el. A csecsemő az oldalán feküdjön úgy, hogy egész teste szemben legyen önnel. A feje kerüljön az ön könyökhajlatába. A hátát az alkarjával támassza meg, míg a kezével tarthatja a fenekét, vagy a felső combját. A csecsemő füle, válla és csípője egy vonalban legyenek. A fejét egyenesen a test vonalában kell tartani, ne hajoljon hátra, vagy oldalra. Tartsa a csecsemőt mellmagasságban, hogy se önnek ne kelljen előrehajolnia, se a csecsemőnek ne kelljen nyújtózkodnia. Az ölébe helyezett párna segítségére van.

3. Kínálja a mellét a csecsemőnek. A szabad kezével fogja meg a mellét úgy, hogy felül elhelyezett hüvelykujjával és alulra helyezett többi ujjával fogja közre azt. A hüvelyk- és a mutatóujja "C" betűt formáljon. Győződjön meg arról, hogy az ujjai a bimbóudvar (barna terület) mögött vannak-e.

4. Bátorítsa a csecsemőt arra, hogy ügyesen "harapjon rá". Érintse meg a csecsemő ajkát az emlőbimbóval. Ha a csecsemő feje ellenkező irányba fordul, gyengéden nyomja meg az arcát az önhöz közelebb eső oldalon. A kereső reflex segít önnek, hogy a baba ön felé forduljon. Akkor próbálja meg újból megérinteni az ajkát, beszéljen hozzá és biztassa, hogy nyissa ki a száját. Ha a csecsemő nagyra tátotta a száját, helyezze az emlőbimbóját a szájába, és gyorsan emelje őt magához, azzal a karjával amelyikben tartja. Fontos, hogy a csecsemőt húzza magához nagyon közel, és ne ön mozduljon a csecsemő irányába. Előfordul, hogy néhányszor meg kell próbálni ahhoz, hogy az ön mozdulatai és a csecsemő reakciói összehangolódjanak, hogy minden simán menjen. Ha a csecsemő nyűgösködni kezd, hagyja abba, nyugtassa meg, mielőtt újból kezdené.

5. Eredményes szopási technika. Annak érdekében, hogy a szopás eredményes legyen, a csecsemőnek a bimbóval együtt a bimbóudvarnak nagy részét is a szájába kell vennie. A bimbóudvar alatti tejöblöknek össze kell nyomódnia ahhoz, hogy a tej kiáramoljon belőlük. A csecsemő teljesen vegye be az emlőbimbót úgy, hogy a szája kb 2,5 cm vagy nagyobb bimbóudvarrészt takarjon el. Győződjön meg arról, hogy a bimbó a szájában középen a nyelve felett van-e. A csecsemő olyan közel legyen, hogy az orra hegye érintse a mellét. Ebben a helyzetben még egészen jól tud lélegezni. Ha azonban a melle elfedi az orrnyílásokat inkább próbálja meg megemelni a mellét vagy a csecsemő testét önhöz közelebb húzni, de ne nyomja le a melle felső részét.

6. Érzékeny vagy fájdalmas emlőbimbó. Ha a csecsemő helyesen "harap rá" a mellre és helyesen szopik nem érezhet semmilyen fájdalmas nyomást az emlőbimbón. Ha a csecsemő nem megfelelően szopik, vagy fájdalmat érez a szoptatáskor, akkor ajánlatos abbahagyni és újból kezdeni. A szoptatás megszakítása úgy lehetséges, hogy az ujját a csecsemő szájának egyik sarkába helyezi, ezután vagy nyomást gyakorol a mellére vagy gyengéden elhúzza a csecsemő arcát. Ne hagyja, hogy a csecsemő folytassa a helytelen szopást, mert ez az emlőbimbó érzékenységéhez vezet, és a rossz szopásmintát nehezebb lesz később kijavítani. Ha az emlőbimbó ezután is fáj, a következő lehetséges okokat kell ellenőrizni.

* Ne hagyja, hogy a csecsemő "csúszkáljon" az emlőbimbón, gyorsan állítsa be a helyes szoptatási helyzetet. Győződjön meg róla, vajon elég nagyra nyitja-e a száját ahhoz, hogy a mellbimbó elég mélyen kerüljön a szájába.
* Ha a csecsemő állandóan erősen "harap" a mellre, amikor szopni kezd, akkor összenyomva az arcát, húzza le az alsó állkapcsát, miközben érthető, határozott hangon mondja azt, hogy "nyisd ki".
* Ha az emlőbimbó fájdalma nem szűnik meg, húzza le a csecsemő alsó ajkát, ellenőrizze, hogy látható-e a nyelve az alsó ajak és a mellbimbó között. Ha nem látja a nyelvét, vegye le a mellről, és kezdje újra, biztosítsa, hogy a baba nagyra nyissa a száját, és a nyelve az emlőbimbó alatt legyen, amikor "ráharap".

7. Az eredményes szopás. Sok csecsemő a születés pillanatától kezdve tudja, hogyan kell szopni. Másoknak néhány napos tanulásra, türelemre, biztatásra és a fent leírt útmutatóra van szükségük. De ha már egyszer a csecsemő megfelelően szopik, élvezet nézni. Mivel erősen szopik, az arcizmai olyan keményen dolgoznak, hogy még a fülei is mozognak.Látni lehet a szájkapocs izmainak mozgását és hallani a nyelését. Amikor a kezdeti éhsége megszűnik, ellazul és szopása gyengébb lesz, kevesebbet nyel, mivel élvezi az anyamell közelségét és vigaszát.
Egyéb szoptatási helyzetek

Jó dolog, ha változtatja a szoptatási helyzeteket. Ha különböző szögben tartja a csecsemőt, a nyomás a mellbimbó különböző területére esik, és ez segít megelőzni az érzékenységet. Előnyös lehet az is, ha tudja, hogyan szoptassa a csecsemőt a különböző helyzetekben.
SZOPTATÁS FEKVŐ HELYZETBEN

A kezdeti időszakban kényelmesnek találhatja a fekvő helyzetben történő szoptatást. Önmaga és a csecsemő megtámasztására párnákra lehet szüksége. Először segítségre is szüksége lehet, hogy pontos legyen a mellre helyezés, és megfelelően "harapjon rá" a mellre a csecsemő. Feküdjön az oldalára úgy, hogy a feje alatt párna legyen. Helyezze a csecsemőt önnel szemben az oldalára fordítva úgy, hogy a szája mellmagasságban, a feje a könyökhajlatban legyen. Támaszkodjon egy háta mögött lévő párnához, és kínálja meg úgy, hogy hüvelykujja a mell felett, a többi alatta, az emlőbimbótól kicsit távol legyen. Biztassa a csecsemőt, hogy megfelelően "harapjon rá" azzal, hogy megérinti az ajkát, addig, amíg nagyra nem tátja a száját. Akkor gyorsan irányítsa a mellét a szájába, és emelje olyan szorosan magához, hogy hatékonyan szopjon.

Miután a csecsemő megkezdi a szopást, megtámaszthatja hátát egy párnával. Talán kényelmesebb önnek, ha karját behajlítja, a párna alá csúsztatja, és a fejét megtámasztja. Néhány anya a térde közé is párnát helyez.

Amikor egyik oldalról a másikra helyezi a csecsemőt, ültesse fel és finoman ütögesse meg a hátát, hátha "büfizik", majd fektesse a mellkasára és dőljön hátra. Feküdjön a másik oldalára, és helyezze a csecsemőt a másik mellére. Ez különösen annak az anyának jó, aki császármetszéssel szült. Amíg a kórházban van, használja az ágyon lévő oldalsó rácsot, ez segít önnek a megfordulásban.
A HÓNALJ ALATTI TARTÁS

Az anyának hasznos megtanulni egy másik helyzetet, a hónalj alatti vagy a "tenyérben" tartást. Helyezze a csecsemőt a hónalja alá úgy, hogy a lába a karja alatt, feje pedig a kezében pihenjen. Ismételten párnákra lesz szükség, hogy a csecsemőt mellmagasságba emelje. Ha közelebb húzza magához a csecsemőt, hogy "ráharapjon" a mellre, győződjön meg arról, hogy a lábát nem nyomja-e neki a szék hátlapjának.

Ha erről van szó, úgy igazítsa felfelé a lábát, hogy a feneke nyomódjon a szék hátának. Ez a helyzet azoknak a csccsemőknek hasznos, akik nehezen "harapnak rá" a mellre. Ebben a helyzetben az anya láthatja mi történik, és ellenőrizheti a csecsemő mellre helyezését a szopás kezdésekor.
TEJKILÖVELLÉSI REFLEX - (LET-DOWN)

Miután a csecsemő néhány percig erőteljesen szopik, sok anya bizsergő érzést érez, és a tej erős megindulását észleli. Ezt tejkilövellési, vagy let-down reflexnek nevezik. Ez a szoptatás időtartama alatt többször előfordul, és az anya néha azt veszi észre, hogy amikor a tejkilövellés történik, a másik melléből csepeg a tej. A csecsemő rendszerint a tejkilövellésre még gyakoribb nyeléssel válaszol. Még ha nem is érzi a bizsergést, felismerheti a tejkilövellést az újszülött szopásmódjáról és nyeléséről. Néha a csecsemő sírása beindítja a let-down reflexet, még mielőtt szopna.

Előfordulhat, hogy a csecsemőt meglepi az anya erőteljes tejkilövellése, és köhögéssel, prüszköléssel válaszol. Jó ötlet törülközőt vagy tiszta pelenkát a közelben tartani, hogy felitassa a cseppeket, miközben felülteti a csecsemőt, és hagyja, hogy egy kicsit lélegzethez jusson.

Néhány anya egyáltalán nem érzi a tejkilövellési reflexet, pedig van, ha a csecsemőjük jól szopik. Más anyáknál a bizsergő érzés nagyon erős lehet, különösen az első hetekben.
Fordította:
dr. Ádám Borbála és Mezeiné Odor Andrea 1992
Vendég
 


Miért alakul ki a cumizavar?

Az újszülött könnyen összezavarodik, mert nyelve, állkapcsa és szája máshogy mozog szopáskor, és máshogy a cumisüveg, játékcumi vagy bimbóvédő használatakor. Szopás alatt a baba állkapcsa és nyelve összehangolt ritmusban dolgozik együtt. Miután a baba bekapja édesanyja mellét, nyelve ritmikus mozgást végezve a mellet tölcsérszerűen körülöleli, és szájpadlásához nyomja. Ez ellapítja és meghosszabbítja a mama mellbimbója körüli területet. A baba nyelvének hátsó része járatot képezve kicsit lesüllyed, szabad folyást engedve így az érkező tejnek. Ekkor a baba nyelni kezd, majd levegőt vesz. Ajkai a mellre szorosan simulva kifelé fordulnak, meggátolva ezzel a tej kifolyását.

Amikor egy szoptatott csecsemő úgy próbál cumisüvegből szopni, mint a mellből, hirtelen óriási folyadékáradattal találja magát szemben. Ez arra kényszeríti, hogy a nyelvével elzárja a tej kifolyását, nehogy fuldokolni kezdjen. Ajkai szorosan a keményebb mesterséges cumira záródnak, és állkapcsait nem kell mozgatnia. A tej azonnal folyni kezd, nem kell várni a tejkilövellési (let-down) reflexre, így erőfeszítés nélkül elégíti ki a babát.
A cumizavar kockázata az első hetekben

A nyugati társadalmakban a cumisüvegek és játékcumik annyira szervesen hozzátartoznak a csecsemőkorhoz, hogy sok édesanya meglepődik, amikor tudomást szerez arról, hogy ezek megzavarhatják a szoptatást. Azonban Kittie Franz, volt LLL-vezető - jelenleg gyakorló védőnő és a Los Angeles County USC Medical Center Breastfeeding Infant Clinic (Szoptatott Csecsemő Klinika) igazgatója - becslése szerint a csecsemők 95 százalékát megzavarja, ha élete első három-négy hete folyamán valamilyen mesterséges cumit kap. Bizonyos csecsemők esetében lehet, hogy egy hét is eltelik, míg a cumizavar kialakul, másoknál viszont egy-két alkalom, amikor üvegből táplálják - vagy bármilyen mesterséges cumi - előidézheti a problémát.

Kevésbé valószínű, hogy kialakul a cumizavar egy olyan kisbabánál, aki három-négy hétig jól szopott. Tehát ha egy kismama úgy tervezi, hogy cumisüveget ad csecsemőjének - például, mert otthonán kívül vállal munkát, annak bevezetésével bölcs dolog várni a baba egyhónapos koráig (Frantz, 1985).

Bár ez nagyon ritka, de néha az idősebb babát is megzavarhatja a mesterséges cumi. Ebben az esetben, ha a baba ismét jól szopik, a kihagyott etetések pohárból vagy kanállal adhatók.
Mesterséges cumira szinte soha sincs szükség

Az édesanyákat gyakran biztatják arra, hogy kisbabájuk első heteiben különböző okok miatt használjanak valamilyen mesterséges cumit. Ahogy Kim is tapasztalta, víz vagy tápszer cumisüvegből adása sok kórházban elfogadott gyakorlat. Néhány ritka esetet kivéve azonban tápszer- vagy vízpótlásra nincs szükség, és az időre született, egészséges, szoptatott baba egészsége szempontjából nem jelentenek semmilyen előnyt. A pótlások nem akadályozzák meg, illetve nem "mossák ki" az újszülöttkori sárgaságot (Kuhr and Paneth, 1982, Nicoll, 1982). Pótlásra nincs szükség, hogy megakadályozzuk az álmos, érdeklődést nem mutató baba kiszáradását (a bátorítás, a helyes mellre helyezés és a gyakori szoptatás sokkal hasznosabb). Ezenkívül pótlásra szinte soha nincs szüksége a hipoglikémiás (alacsony vércukorszintű) csecsemőnek sem (Mohrbacher and Stock, 18-19 o.). A kolosztrum (az első napokban termelődő tej) és az érett tej (ami a szülés utáni harmadik-negyedik napon indul meg) az újszülött számára biztosít minden szükséges folyadékot és tápanyagot, függetlenül attól, hogy a baba nagy, kicsi vagy éppen átlagos méretű.

Amennyiben orvosi okok miatt szükség van pótlásra, még mindig van lehetőség a mesterséges cumi elkerülésére, hiszen még egy újszülött is tud más módon folyadékot inni. Kenyában és Tanzániában például az etetéseknél a cumisüveg helyett megszokott a pohár használata, ha a csecsemő koraszülött és még nem kész a szopásra, vagy amikor a babát és a mamát elkülönítik egymástól. Kelet-Afrikában a cumizavar ritka probléma, mert ott sohasem használnak cumisüveget (Arrnstrong, 1987, Newman, 1990). Egy kis csészét vagy poharat - például egy kávéspoharat - vagy egy könnyű kis tálkát könnyebb kezelni, mint egy felnőtt méretű poharat, de bármilyen tiszta csésze vagy bögre megteszi. Egyéb lehetőségek közé tartozik a kanál, a szemcseppentő vagy az etetőfecskendő is.

Jószándékú barátok vagy egészségügyi dolgozók időnként azt tanácsolják, hogy váratlan helyzetek esetére szoktassuk hozzá a babát a cumisüveghez. Az apáknak esetleg azt javasolják, hogy cumisüvegből etessenek, hogy ők is "kötődhessenek" kisbabájukhoz, illetve hogy segítsenek az etetésben , és az édesanya behozhassa pihenésbeli lemaradásait. Egyes kismamáknak azt tanácsolják, gondoskodjanak arról, hogy csecsemőjük kezdettől fogva ismerje a cumisüveget, ha azt tervezik, hogy visszamennek dolgozni, illetve, hogy könnyebben tudjanak elmenni otthonról kisbabájuk nélkül.

A cumisüvegből való etetés csak az egyik oka a cumizavar kialakulásának. Olyan csecsemőknél is kialakulhat ez a probléma, akik más mesterséges cumit kapnak. Például a bimbóvédő - a szoptatás alatt a mellre helyezett gumi- vagy szilikoncumi - is megzavarhatja a csecsemőt. A bimbóvédőt néha - helytelenül - a mellbimbó kisebesedésének megelőzésére vagy kezelésére ajánlják (a baba helyes mellre helyezésének elsajátítása általában sokkal hatékonyabb). Sok kismama, aki a kórházban bimbóvédőt használt, hazatérése után tapasztalja, hogy kisbabája e nélkül egyáltalán nem hajlandó szopni. Az érzékenyebb babákat még a játékcumi is megzavarhatja.
A cumizavar megszüntetése

Kim tapasztalata a cumizavar leküzdésében sok szempontból tipikus. Elmagyaráztam, hogy az üveg és a mell folytonos váltogatása annyira összezavarta kisbabáját, hogy végül a baba teljesen elfelejtett mellből szopni. Ezután megbeszéltük, milyen módszerekkel veheti ismét rá kisbabáját a szopásra.

Első lépésként abbahagyta mindenfajta mesterséges cumi használatát, beleértve a játékcumit is. Természetesen Kim aggódott, vajon elég tejhez jut-e kisbabája, amíg nem kezd ismét jól szopni. Biztosítottam őt , hogy a cumisüveg használatán kívül más módon is adható pótlás a babának. Az újszülöttek ihatnak pohárból, kanálból, szemcseppentőből és etetőfecskendőből. Igaz ugyan, hogy ezekkel a másfajta módszerekkel az etetések tovább tarthatnak, amíg a baba elég gyakorlatot szerez. Elmondtam Kimnek, hogy lassan adagolva a kisbaba meg tudja inni a tejet.

Az alábbi javaslatok megkönnyítették a dolgot:

* Tartsa a babát a lehető legfüggőlegesebb helyzetben.
* Tegyen kevés pótlást (kifejt anyatejet vagy tápszert) az etetőeszközbe.
* Tegye az etetőeszközt a baba szájához úgy, hogy kis mennyiségű folyadék a szájába folyhasson
(pici babáknál egy korty csak néhány cseppet jelent).
* Hagyjon időt a babának arra, hogy minden egyes kortyot lenyeljen a további kínálás előtt.
* Védje meg a saját és kisbabája ruháját a bukásoktól egy törülközővel vagy pelenkával.

Arra biztattam Kimet, hogy fejje ki a tejét és azt használja pótlásként, hogy kisbabája továbbra is élvezhesse az anyatej minden előnyét. Ha az édesanyának kevés a teje, vagy ha a pótlás már a baba táplálékfelvételének lényeges részét képezi, átmenetileg tápszerre lehet szükség. Ebben az esetben - mialatt a mama szoptatással és mellszívóval növeli tejének mennyiségét, és az orvos gondosan figyeli a baba fejlődését - a pótlásokat fokozatosan abba lehet hagyni.

Ezután jött a nehéz munka: megnyerni Kim vonakodó kisbabáját, hogy ismét elfogadja a mellet. Amikor Kim először megpróbálta kisbabáját mellre helyezni, a baba rögtön elégedetlen és mérges lett. Nagyon sok türelemre volt szükség ahhoz, hogy a babát rávegye a szopás újrakezdésére. Mondtam Kimnek, hogy beletelhet egy kis időbe, amíg a baba ismét jól szopik majd. Sok kisbabának annyi ideig tart visszaszokni a mellből szopásra, mint amennyi idő alatt a cumizavar kialakult. Azt is javasoltam, hogy amikor a baba nyugtalankodni kezd, Kim mindig hagyja abba a szoptatást és vigasztalja meg, mielőtt újra próbálkozik. A szopásnak nem szabad rossz élménnyel összekapcsolódnia.

Kim sok időt szentelt a gyakorlásra. Megértette, hogy a megoldás ahhoz, hogy újra elfogadtassa babájával a mellet, a kitartó türelem, különleges figyelmet szentelve a helyes mellre helyezésre. Kim kisbabája vonakodott szélesre nyitni a száját, mert már hozzászokott ahhoz, hogy a keményebb cumit szorosan az ajkai között, szájürege első részében tartsa. Elmagyaráztam Kimnek, hogy a hatékony szoptatáshoz a kisbabának egészen mélyen a szájába kell vennie a mellet és hogy valószínűleg szüksége lesz Kim segítségére, hogy megértse, hogyan is kell ezt csinálnia.

Kisbabája mellre helyezésekor Kim figyelt arra, hogy a baba egész testét saját maga felé fordítsa, így a babának nem kellett szopáskor elfordítania a fejét. Mellbimbója hegyével finoman megérintette a baba ajkát, megvárta, amíg olyan nagyra nyitja, mintha ásítana. Ekkor egészen közel húzta őt magához, biztosítva, hogy a baba a lehető legmélyebben vegye mellét a szájába. Mihelyt a baba "ráharapott", Kim meggyőződött róla, hogy a csecsemő orra és álla finoman érinti a mellét és ajkai kifelé fordulnak. Ha nem jól "harapott rá", megállította a szopást, a babát levette a melléről és ismét elölről kezdte az egészet. Néhány próbálkozás alatt Kim megértette, hogy sokszor kell ismételnie az eljárást, mire babája jól "rá tud harapni" a mellre. Elmagyaráztam azt is, hogy ha a mellet a baba mélyen a szájába veszi, biztos, hogy már az első szopó mozdulatok megjutalmazzák őt egy kis tejjel.

Eleinte még olyan esetekben is, amikor jól „harapott rá", a baba arcán tanácstalan kifejezés jelent meg és nyelvével kilökte a mellet a szájából. Sok időt, munkát és türelmet igényelt, mire a baba ráérzett a dologra. Amikor a baba jól szopott, Kim nagyon megdicsérte őt. Ha azonban úgy tűnt, hogy nem megy neki, pohárból, kanálból vagy szemcseppentőből kínálta tejével.

Amikor kisbabája kezdte elfogadni a mellet, Kim úgy ösztönözte a szopás folytatására, hogy tejével megtöltött egy steril szemcseppentőt , és melle oldalára vagy a baba szája sarkába csepegtette, s így ébren tartotta érdeklődését. Férje ilyenkor gyakran segített, hiszen a több kéz megkönnyítette a dolgot. Az is segített a baba érdeklődésének fenntartásában, ha Kim a mellre helyezés előtt kifejt egy kis tejet, mert a már megindult tej azonnal megjutalmazta a kicsit. Attól kezdve, hogy kisbabája már könnyebben "harapott rá", Kim minden egyes etetéskor többször váltott mellet, hogy serkentse a baba érdeklődését , és erős szopásra ösztönözze.

Kim megfigyelte, hogy amikor kisbabája álmos volt és nem túl éhes, szívesebben fogadta a szoptatást. A gyakori testközelség, ringatás, ölelgetés és simogatás is segített.

Néhány nap alatt Kim és kisbabája visszatértek a teljes szoptatáshoz. Ez mindkettőjüktől sok erőfeszítést igényelt, de Kim elkötelezte magát amellett, hogy megadja a legjobbat kisbabájának, és tudta, hogy a szoptatás megéri az erőfeszítést.

Kim kisbabájával ellentétben, sok mesterséges cumival megzavart baba nagyon feldúlt lesz, amikor mellre helyezik , és először - még sok türelem és kitartás mellett is - még csak meg sem próbál szopni. Ebben az esetben a mellre való átváltást megkönnyíti, ha a mell felkínálása nélkül - mondjuk egy napon keresztül - a babát pohárból, kanállal, szemcseppentőből vagy etetőfecskendőből tápláljuk. Minden kisbabának természetes késztetése van a szopásra, és amikor a cumi nem elérhető, a babát már jobban kezdi érdekelni a mell. A mell vagy cumisüveg nélküli második napon, miközben a pótlást adjuk, a babát helyezzük közel a mama csupasz melléhez. Az édesanya megpróbálhatja felkínálni mellét egy kis cumizásra. Körülbelül egy nappal azután, hogy a baba vigasztalódás céljából elfogadta a mellet, a legtöbb baba táplálékszerzés céljából is elfogadja azt, főleg ha körülbelül fél órával azelőtt kínáljuk fel neki, mint ahogy várhatóan megéhezik.

Kim tapasztalata szerint a támogatás nagyon lényeges ezekben a nehéz időkben. Egy kisbaba szopni tanítása nagyon időigényes és feszültséggel teli lehet mind az édesanya, mind a baba számára. Azt tanácsoltam, hogy Kim ne találkozzon olyanokkal, akik alááshatják önbizalmát és ha egyáltalán lehetséges, szerezzen segítséget a háztartási munkákhoz. A segítő barátok, rokonok megkönnyíthetik ezt a megterhelő időszakot.

Miután a baba ismét szopik, általában néhány hétre lesz szüksége mesterséges cumi nélkül, hogy megtanuljon helyesen szopni.
Leszoktatás a bimbóvédőről

Az előbbi tanácsok nagy segítségére lehetnek bármely kismamának, aki vissza szeretné szoktatni babáját az anyamellből történő szopásra. A bimbóvédő által okozott cumizavar megszüntetésére az édesanya más megoldásokkal is próbálkozhat. Például sok kismama sikeresen leszoktatta csecsemőjét a bimbóvédőről a fokozatosság elvét alkalmazva úgy, hogy a bimbóvédő hegyéből naponta levágott egy kicsi darabot, amíg az el nem fogyott Ezt úgy lehet elérni, hogy kifordítjuk a bimbóvédőt, majd a cumirész közepéből egy finomélű bőrvágó manikűrollóval vagy borotvapengével mindennap (vagy ha a baba elfogadja, minden szoptatás előtt) levágunk egy vékony csíkot, amíg el nem fogy. Ez a módszer azonban nem működik szilikon bimbóvédő esetében, mert éles széleket hoz létre.

Egy másik sikeres, viszont drasztikusabb módszer, hogy miután a baba kényelmesen szopni kezdett, gyorsan lecsúsztatjuk a bimbóvédőt.

Sok kismama úgy szoktatta le sikeresen csecsemőjét a bimbóvédő használatáról, hogy azt egy kis tiszta rongydarabbal kitömte, majd mint mindig, felhelyezte etetés előtt. A baba végül is rájött, hogy csak a mellből kaphat tejet és fokozatosan előnyben részesítette azt a bimbóvédővel szemben.
A visszajelzés megelőzheti a jövőbeli problémákat

Ha egy csecsemő a kórházban rutinszerűen adott cumisüveg vagy játékcumi miatt később szopási gondokkal küszködik, a következő mamát és kisbabáját segítheti, ha tudatjuk a kórházban dolgozó szakemberekkel, hogy ez okozta a problémát. Arra biztattam Kimet, hogy írjon egy levelet a kórház dolgozóinak, ahol gyermeke született és közölje velük, milyen hatással volt a cumisüveg kisbabájára, és hogy milyen keményen kellett dolgoznia, hogy a kisbabát visszavezesse a szopáshoz. Bár számos kórházban rutinszerűen adnak az újszülötteknek cumisüveget, használnak bimbóvédőt és játékcumit, sok egészségügyi szakember nincs tisztában ezek mellékhatásaival. A pozitív visszajelzés a szülők és az egészségügyi dolgozók között gyakran segít megváltoztatni az olyan elveket és eljárásokat, amelyek nem támogatják a szoptatást.

Bár a cumizavart egy kitartó és elkötelezett édesanya le tudja küzdeni, a megelőzés mégis sokkal jobb út. Annak a kismamának, aki kórházban készül szülni, tanácsos már előzőleg érdeklődni a kórház cumival kapcsolatos felfogásáról. Amennyiben játékcumit és cumisüveget rutinszerűen adnak minden csecsemőnek (néha ezek használata attól függ, hogy éppen kik vannak szolgálatban), a kismama megkérheti gyerekorvosát, hogy készítsen neki írásos utasítást, mely szerint csecsemőjének ne adjanak semmilyen cumit. Ha a kismama lefénymásolja ezt az utasítást és elviszi magával, amikor kisbabája megszületik, a kórházi személyzet minden tagjának adhat egy példányt, akivel találkozik, nagyban előmozdítva így azt, hogy kisbabája ne kapjon semmilyen mesterséges cumit. Más lehetőségek közé tartozik a rooming-in és a minél rövidebb kórházi tartózkodás, ami a kismamának nagyobb ellenőrzési lehetőséget biztosít.

Amíg az újszülöttek kis százalékánál következmények nélkül lehet váltogatni a mesterséges cumikat és a mellet anélkül, hogy ez valaha is problémát okozna a szopásnál, a csecsemők többségénél azonnal vagy kis idő elteltével problémák merülnek fel a szopásnál. Ahogy Kittie Frantz mondja, sajnos a kisbabák nem születnek címkével, amely elárulná nekünk, hogy kit lehet könnyen megzavarni és kit nem. Tehát - ahogy Kim kicsit késve megtanulta - mind a mama, mind a kisbaba érdekében igen fontos az, hogy az első hónap során a csecsemőt csak a mellből szoptassuk. Miért is kockáztassunk?

Írta: Joan Andrea és Nancy Mohrhacher
Vendég
 


Mi is cumizavarosak vagyunk... :oops:
De én ezen már nem problémázom....
Vendég
 


Szióka!

ÁGI NAGYON NAGY GRATULA A KISLÁNYODHOZ!!!!!!!!!!!


Érdekes dolog ez a fájásgörbe,mert szerintem ahány gép,annyi a mértékegysége.Amin én ma voltam,az max.100 ig megy fel és azon volt nekem 60-as,bent is akart a szülésznő fogni,de mivel nem volt rendszeres,nem tette.Azt mondta,hogy menjek vissza.Mintha nem tenném,ha nem mondta volna.

Dincus:Az első indításnál,reggel kaptam szurit, és elhajtottak.Egész nap lézengtem a korházban,majd estefele már kellemetlen volt ülés-állás, a családot hazaküldtem.6 fele lezuhanyoztam,mászkáltam még egy kicsit,1/2 8 kor már nagyon kellemetlenek voltak a fájások,szoltam a nővérnek.Megvizsgáltak,jól letoltak,hogy már rég a szülőágyon lenne a hejem,mert már majdnem nyitva voltam.Gyors borotva,beöntés 20.55. kor megvolt a fiam.
A második fiamnál vizsgálatra mentem közölte a doki,hogy megindítja.16.30.kor beöntés,borotva,burokrepesztés, fájásgyengeség miatt oxitocint kellett belélegeznem(vatta az orban) feküdnöm kellett végig,nagyon fájt és szenvedtem 21.55.kor lett meg a fiam.

mandala:Lehet,hogy nekem is be kéne ájulnom a főorvos karjaiba,hátha engem is meghcsászároznak :lol: :lol: :lol:
nekem mindig mérik a vérnyomimat.

szamó:ma voltam 8 kor,holnap megyek 1/8 ra és ott leszek szerintem egész délelött,mert lesz minden.
ctg,ultrahang,magzatvíz,flowmetria.Mindezt úgy,hogy 3 műtétje lesz délelött.
Te kihez is jársz?Én a Halászhoz
tuza edit
 
 


Hello!

Tünemények ezek a babák! Mindegyik egy új kis élet, egy kis csoda!:)

Ági: Gratulálok! Szóval a csajos tábort erősíted!:D

Bee: Moziban voltunk a csajokkal! A Lecsót néztük, jó volt csak lehetett volna picit pörgösebb!
Én úgy tudom, hogy 5 perces fájásoktól kell szedni fél óránként. Én szedek most még Cimicifugat is, az állítólag a méhszájat puhítja...

Jucu: Ügyesek vagytok, de ha még ennyire fáj, akkor szerintem nem kéne eröltetni! Én Matit végig avval szoptattam, majdnem 6 hóig, Tamika meg simán visszaszokott a sima cicre, de csak akkor mikor már nem fájt!

Férjem meg kitalálta, hogy csütörtökön leugrik Kaposvárra, ha addig nem szülünk! Azt hittem lefordulok a székről...mert arra nem is gondolt, hogy mi van, ha éppen akkor szülök, mikor ő lent van...persze szerinte ennek kicsi az esélye, szerintem meg baromira nem gondota ezt át! Úgyhogymost ilyen vagyok... :twisted:

Dincuska: Akkor rajtad a sor!:) Szerintem bőven itt van már az időd!

Judit

mamiblue
 
 


Ja, és jön a hidegfront csütörtökön!

mamiblue
 
 


Edit a Kalocsaihoz járok, de ő a héten szabin van, meg én úgy tudtam, hogy a jövő héten is, de ma azt mondták a szülésznők, hogy a jövő héten már lesz, elég érdekes! Ma 10:45re mentem CTG-re, és jövő héten kedden megyek 10re és utána pedig minden nap....
Mondott valamit a Halász Neked, hogy indítják-e vagy mi lesz a menet? Nekem azt mondta a Kalocsai, hogy ha a kiírt időpontra nem jön, akkor 1 hete van, ami alatt naponta CTG és utána indítják. Egyéb vizsgálatot viszont nem mondott, mármint amiket írtál, UH, flow meg magzatvíz! Szóval elég érdekes! Azt gondoltam, hogy kórházon belül ugyan az a rutin!

Kép
szamo
 
 


megszületett a születéstörténetünk :lol:

július 27.-én 10 órakor ébredtem, és nagyon mérges voltam magamra, mert piacra akartam menni :x . Léptem le az ágyról, és éreztem, hogy vízes alattam a lepedő, és belőlem is folyik.
Arra gondoltam, hogy úristen bepisiltem, de a következő pillanatban rádöbbentem, hogy bizony ez csak a magzatvíz lehet. :shock:
Annyira bepánikoltam, hirtelen nemtudtam kit hívjak, mennyi időm lehet még. Párom persze Bécsbe volt. :x
Csak sírtam, és közben hívtam a dokit, de mikor felvette én letettem :oops: mert egy értelmes mondatot nemtudtam volna kinyögni.
Aztán hívtam apát, hogy beszéljen ő az orvossal. Egy örökkévalóságnak tünt míg visszahívott, pedig csak pár perc lehetett, mondta hogy ő rögtön indúl haza, a doki pedig azt mondta hogy menjünk be a kórházba. :shock:
Sogórnőmnek szóltam, bár ő is dolgozott, de 30perc alatt itt volt értem.
A víz annyira folyt belőlem, hogy a tena betét is percek alatt átázott, igy egy kisméretű törölközővel alattam indúltunk útnak. :oops:
Kaptam szobát, megvizsgált az ügyeletes doki, 1 újjnyira voltam nyítva, azt mondta sétálgassak, és nyúgodjak meg.
16-órakor ismét megvizsgált, de semmit nem tágúltam, igy kaptam valami zselét, ami elég kellemetlen volt. :cry:
Végre megérkezett a párom is, és leváltotta a sogórnőmet.
17-órakor megjelent az orvosom is, aminek már nagyon örültem, úgy éreztem már nem idegen kezek közt vagyok. :lol:
Megvizsgált, még mindig 1 újjnyira voltam nyitva, de már voltak görcseim.
18-órakor bevittek a szülőszobára, rámkötötték az nst-t, 19-órakor pedig az oxitocint, na innen aztán fájás, és tágúlásügyileg megindúltak az események. :shock: :roll:
Azt mondta a doki, 22órára meglesz a babó, de a nagy fájások közepette valahogy ezt nemtudtam elhinni.
Kitaláltam, hogy sétálva biztosan jobb lenne, szóltam is a dokinak hogy pisilnem kell. Kimehettem wc-re, húztam magam után az oxitocint, de tényleg jobb volt.
Pár percet elidőztem, aztán visszamentem, és a doki adott még 10percet szabadlábon, aztán vissza feküdtem.
Kb. félórával késöbb, már úgy éreztem nincs tovább :cry: , gondoltam jó lenne megint felkelni, szóltam a szülésznőnek, hogy kakilni kell :oops: . Azt mondta kakiljak nyúgodtan, de már nem enged ki, mert akkor a babó a wc-ben végzi. :roll:
Ekkor már mindennel próbálkoztam, hogy jobb legyen, mondtam a dokinak, hogy legyen inkább császár, azt mondta akkor lesz ott egy ronda seb, erre mondom, nem baj majd begyógyúl. De nem állt rá az akarataimra. :D
Aztán megkértem a szülésznőt, hogy legalább ő segítsen rajtam. Azt mondta nemtud segíteni, mert annyira rendben megy minden, erre kérdem én: ilyen mikor rendben megy a dolog, úristem akkor milyen mikor nem. :x
Kijelentettem, hogy többet nem szülök, azt mondta a doki, az idén már ne is, majd 2-3 év múlva. :lol:
Igy útólag jókat nevetünk a párommal ezeken a dolgaimon, de ott nem tartottam viccesnek, hogy mindenki csak nézi hogy szenvedek. :x
21.30-kor ugy igazából azt éreztem, hogy kakilnom kell, erre körbe álltak, és mindenki biztatott hogy nyomjak. Már nagyon fáradt voltam, de éreztem, hogy ez az a pillanat, amikor tényleg azt kell csinálnom amit a doki mond. Aztán 10perc alatt 4 tolófájással kijött babó. :lol:
Apa elvágta a köldökzsinórt, és rámtették úgy mézes-mázasan.
Apával csak néztük a kicsit, néha egymást, de alig láttunk a könnyeinktől.
Aztán elvitték elrendezni Danit, közben megérkezett hozzá a gyerekorvos is, engem meg a doki összefoltozott, mert vágott is, és szakadtam is. Itt már olyan türelmetlen voltam, hogy folyamatosan azt kérdeztem, hogy mikor végez. :roll:
Visszahozta a párom a szemünk fényét, és otthagytak minket az őrzöben 23.40-ig édes hármasban.
Előtte még bocsánatot kértem a dokitól a viselkedésemért, de csak mosolygott.
Az tuti, hogy legközelebb is nála szülnék. Csak jót tudok róla mondani.
Átmentünk a szobába, a babót a csecsmősöknél hagytuk, hogy tudjunk pihenni.
Apával lefeküdtünk, de végig beszélgettük az éjszakát, már alig vártuk a reggelt, hogy együtt lehessünk Danival.
Gyorsan eltelt a 4 nap, apa is végig ott volt, , mindent megmutattak, és sokat segítettek a csecsemősnővérek. :)
Útolsó nap kaptunk felicitas csomagot, még fürdetőt, hintőport, popsikrémet, alkoholt.
Elbúcsúztunk a csecsemősnővérektől, sajnos a szülésznőm nem volt ott, fizettünk, és siettünk haza.
Igy útólag belegondolva nem is volt olyan katasztrófális, rosszabb is lehetett volna, és talán nehezebbre is számítottam, de mindenképpen megérte, mert itt van a karomban a világ közepe. :lol:

Kép
mona76
 
 


Beborult az ég, fúj a szél, nagyon kellemes :)

Kipróbáltam ezt a cicibirizgát de.........semmi. Egy óra múlva úgy bedurrant a cicim, most olyan feszes, mint egy szilikonbomba, de nuku fájás :( Valamit boztosan rosszul csináltam!

Sabine megint ellátott minket hasznos infókkal :D jó tudni ezeket!

Kép
h.bogesz
 
 


hali!

Na tessék Mona, most itt bőgök! Túlképpen 4 és fél óra alatt megszültél.:) Az tuti, hogy az oxitocin az brutál, de szerintem első szüléshez képest gyors voltál...A következő már könnyebb lesz! :wink:

Edit: Neked drukkolok, hogy meginduljon az éjjel, megspórolnál egy csomó vizsgálatot!:)

majd később jövök!

J.

mamiblue
 
 


Mamiblue!
Ez a gond ezekkel a bogyókkal, hogy ahány helyen nézünk utána annyiféle adagolási módot javasol. Én a CH30 Caulophyllumról azt olvastam, hogy óránként, a CH15-öset fél óránként kell szedni. Én szülés alatt óránként váltva akartam szedni a Cimicifuga CH30-cal, tulajdonképpen mindkettő uazt a hatást éri el, a méhszáj puhításában, tágulásban segít. Azt hiszem a májusi v. júniusi topikban a lányok csak a CH 5-öset szedték, de azt gyakrabban. Nem tudom melyikkel érhetnénk el jobb hatást a magasabb potenciájú szer ritkább szedésével v. az alacsonyabb hígításút szedjük gyakrabban...
bee73
 
 


Szamó: Ha nem indul meg péntekig,akkor befektet és indítja.Ez biztos,mert bent nem maradhat már :)

Neked is fogja csinálni a vizsgálatot,mert kötelező.A magzatvizet 2 naponta, flowmetria is 2 naponta,ctg viszont keményen naponta.Én mindig ezt csinálom már harmadszorra.
Viszont ne haragudj,de remélem,hogy nem találkozunk kedden,mert én akkor már itthon szeretnék lenni. :lol:
De ha mégsem,és lesz időd,akkor nem bánnám,ha beköszönnél ,legalább egy bemutatkozásig.Beszélgetni valószínűleg nem tudnánk,de azért jó lenne megismerni. :lol: :lol:
tuza edit
 
 


Mona: köszönjük szépen a szüléstörténetet, nagyon ügyes voltál!

Kép
Kép
márkanyuka
 
 


Sziasztok!
Márkanyuka, Bebi fogadjátok őszinte részvétem! :(
Végre sikerült visszaolvasnom.
Dincuska: A dokim nekem is mondta ezt a cicibirizgálós dolgot.De én majd csak 13.-ától csinálhatom. Biztos azért csak akkor, mert már visszajön addigra a szabijáról.
Nálunk is elkészült a babasarok. Egyenlőre itt fog alukálni a mi kis manónk amíg nem készül el a hozzáépítés. De a rohadt bankra még várni kell. Most vannak döntés alatt a papírjaink. Remélem összejön.
Kép Ágyikó
Drukkolok mindenkinek akinek már esedékes a babaeső!

KépKép
dudu_84
 
 


Sziasztok!

Jöttem. Kicsit kukkolni. :D Apával vakolunk már. éééés én is vakoltam. És tök jó. Csináltunk egy pár képet. Rakok fel kettőt. De előre leszögezem, hogy nálunk csak a nagymamám és anyukám bagózik, és tőlünk meg csődbe mehetnek a sörgyárak.. :D:D
Holnap reggel nst-re megyek, utána meg osanba. Úgyhogy nem jövök csak este. Persze, ha van valami akkor írok vkinek sms-t.

Bkrisztike: Tündérbogyó a kislányod. :D Úúúgy irigyellek. Meg mindenkit aki már babázik... :D

A képek:

Kép Kép

Na jó éjt mindenkinek és vigyázzatok magatokra.

Rita

Kép
Kép
Kép
pattogobolha
 
 


Sziasztok

Bebi: Őszinte részvétem

Horvviki: ugye neked volt a mútlhéten a tenyésztésed még kétes?? Mi lett belőle???

Dincuska: húha te már kész befutó vagy

MOna: annyira édes a kis szüléstörténted, nagyon megható ügyes voltál

Mandala: isten keze mindehova elér és mindent elintéz

Pattogóbolha: honnan ez a sok energia.???

Mától már egy grammot nem dolgozom, majd szeptemberben jön az újabb adag.

Viszont egy kis segítség kéne mindenkitől, főleg aki iwiw-ezik és budapesti, írja már ki a következőt:

"::: A RH+ vért keresünk SOS :::
Segítsetek kérlek, egy barátunk nagyon súlyos motorbalesetet szenvedett és most küzdenek az életéért. Kizárólag A RH+ vér jó neki, a Péterffy Sándor utcai kórházban lehet a vért leveteeetni 8-15 óra között és KOCSI JÁNOS nevét kell bemondani, neki van szüksége a vérre.
Kérlek adjátok tovább, minél több ember tudjon róla! Köszönjük "

Sajnos ez tényleg nagyon fontos lenne, múlthét csütörtök óta tartják a barátunkat mesterséges kómában és fogy a vér.

Én csütörtökön megyek a doktorbácsihoz és úgy érzem hogy pénteken fogunk szülni. :D :D:D:D

Hbogesz? egyben még?
Tuza edit??? ::: egyben még???


Copfi: te is az Istvánban szülsz ugye, ha jól emlékszem, priviben vegyük már efl a kapcsolatot

Kép
sziszike77
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet:

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?