Sziasztok!
Bocsi a ritkás látogatásért, de úgy tűnik, hogy lakást veszünk, másikat, nagyobbat és ez kicsit elfoglalttá tett....
Az úgy kezdődött, hogy össze akartuk rakni a fiúknak az emeletes ágyat, hogy Hugi lenyúlhassa az egyik gyerekágyat, ha rácsot is visszaszerelünk rá...Kiderült, hogy hiába az igyekezet, a Hugi ágyát nem lesz hová tenni, mert az eddig ott lévő asztal nem fog beférni az emeletes ágy mellé.... Ezért az emeletes ágynak kerestünk egy másik lakást....
Tényleg, nem szeretne valaki a Római partra költözni ebbe az egy-két gyermekre profin szabott, igen világos, általunk nagyon szeretett lakásba?
Új belépőknek üdvözlet!
Orsi!
A cicizésben nagyon ügyesek vagytok!
. Olyan jó, hogy a természet, ha később is, mint újszülöttkorban, de segít visszaállni a legegyszerűbb módszerre!
Neked és mindenkinek akit illet, a rejtélyes 3 hónapos korig tartó tejtermelésről:
A baba 3 hónapos korában sok minden összejön, ami arra az aggodalomra ad okot, hogy elfogy a tej.
Ezek a dolgok többé-kevésbé minden anyukánál és babónál megjelennek, többé kevésbé ugyanakkor, kicsit előbb, vagy kicsit később esetleg (ne reménykedjetek
)
1. Sok nagymama elmondja, hogy 3 hónapig volt csak teje aztán elfogyott.
2. A mellek feszeségge nagyot csökken, mintha nem lenne benne tej.
3.A baba fickándozik, vergődik szopi közben
4. 5 percig szopik, utána balhézik.
5. Éjszaka is felébred, akkor is, ha eddig nem.
6. A súlygyarapodása lelassul.
7. A gyerek minden fenti ellenére gyakrabban kér enni, hamar felébred és éhesnek tűnik.
8. A védőnők és a gyerekorvosok nagy része aggodalmasan néz a fentiek miatt és a tápszerreceptes tömbhöz nyúl. (csak akkor nem, ha gondosan kikerülöd a védőnőnél a mérleget és nincs alkalma kényes kérdéseket feltenni a szopival kapcsolatban, vagy már jól vannak nevelve és nem kérdeznek, vagy hajlandók meghallgatni a tudományos magyarázatot a jelenségekről (önbizalom!)
)
Mi a háttér:
1. A nagyanyák befolyása, pszichés hatása nagy és sajnos az ő idejükben segítséget sem kaptak ahhoz, hogy ne így legyen, viszont 6 hetes kortól hozzátápláltak, mert úgy kellett.
2. A tejtermelés kereslet-kínálat rendszere jól beállt és a melleknek már nem kell minden eshetőségre tőle telhető tartalékokat kérdezni, mert bármikor szükség lehet plusz 120ml tejre...
3. A babát a táplálékfelvétel mindösszesen sokadsorban érdekli. Minden szopival töltött percet időveszteségnek érez, amikor ott van a felfedezésre váró világ. Szoptassunk sötétkamrában, profi hangszigetelés mellettt!
Nektek sincs olyan otthon? Sajna nekünk sincs.
4. Ld fent, ezenkívül a tanulékony babó gyorsan hatékonyan jut tejhez, gyakran már bele sem fullad, mert gyorsan nyel. Hatékony. És a világ és felfedeznivalósága miatt csak az életbenmaradáshoz elegendő tejet eszi meg, aztán mással foglalkozna (ld. fenti tanács)
5. Mivel nappal keveset eszik, ezt esetleg éjjel kell kipótolni. Ilyenkor a sötét csendben, félálomban akár az átszellemült hatékony, hosszú szopi is megfigyelhető.
A babák tudják, hogy 2-4 hónapos korban leggyakoribb a légzésleállás, és inkább felébrednek éjjel, nehogy ilyen baleset történjen.
6. A percentiltáblázatok a tápszeres, vagy tápszeres-anyatejes vegyes táplálású babákról készültek. Az ő súlygyarapodásuk egyenletes. A full anyatejesek az elején brutál gyorsan gyarapodnak, de a harmadik hónaptól sokkal lassabban gyarapodhatnak. Az anyatejes babát még nem észlelt gyermekorvos az első három hónapban korlátozná a szopik hosszát és gyakoriságát, hogy ne hízzon annyit a gyerek, utána pedig tápszert írna fel, mert el fog fogyni!
Gyarapodás átlagos értéke:
elsö 3-4 hónapban hetente 115-220 g
negyedik hónaptól 85-140 g
második félévben 45-85 g
7. Erre a korra esik egy növekedési ugrás, amikor az igényekhez képest valóban kevesebb a tej. Merthogy innentől többet enne. Megoldás, hogy az eddig 3 óránként evő csecsemőt is 1.5-2 óránként tesszük mellre, ha hajlandó sokáig szopizni, akkor hagyjuk, komfortszopizni is, cserélgetjük is a melleket. Egészen addig, amíg a tejtermelés nem nő fel a feladathoz. Lemondunk átmenetileg az órákig alvó gyerekről és a nyugodalmas sétákról, hosszú ügyintézésekről (ha volt ilyen
), és ismét beköltözünk az ágyba, ha ez megoldásnak látszik, hogy annyiszor kerüljön a ded mellre, ahányszor csak gusztusa támad rá. Ilyenkor a cumihasználó dedeket sem célszerű cumival nyugtatni, mert ha nem elég rutinos, akkor beéri vele, kevesebb tejhez jut és a mellünket is megfosztjuk plusz egy órányi mechanikus tejtermelési ingertől. Éhesebb, szemfülesebb kölkök ívben köpik ki a cumit és ordítanak tovább, hátha anya cicit ad a pótlék helyett.
Úgyhogy a 3 hónapban semmi misztikus tejelfogyasztó hatás nincs, csak ha nem tudjuk, hogy mire számítsunk, akkor aggodalmak kelnek szárnyra bennünk és szerencsétlen konstellációban még a tejleadó reflexet is gátolják....
Mot!
Örülök, hogy minden rendben a királykisasszonynál!
Apa nálunk meg van arról győződve, hogy ha nyugtalanság van, akkor a csecsemők csak anyánál képesek megnyugodni és tőle csak sírni kezdenek, így rívó dedet csak akkor fog kézbe, ha kifejezetten a kezébe nyomom, vagy látja rajtam, hogy a ded már kiverte a biztosítékot. Miután keveset van itthon bőgésidőben így már kialakult rendszert tapasztal, miszerint az általam belátható ok nélkül karban is nyafogó gyereknek éppen olyan jó lerakva is mint hurcolva (rosszul viselem, ha a fülembe ordítanak), adott esetben egy szobával arrébb is, ha éppen halaszthatatlan, ordítás közben nem megtehető dolgom van. Pár perc után a mostani babónk értékeli a karban ringatózás élvezetét és elhallgat.
Ha oka van, akkor mindahányan jobban viseljük, még ha segíteni nem is mindig tudunk.
Jeep!
Gratulálok az első gyermeketek megérkezéséhez. Nagyon profin adjátok elő. Cluster feeding, védőnői tanácsadás....Ez igen!
Komolyan!
A gyerekek a vérszegénységtől sápadtak (öröklött is lehet ez a szín, van természetes vérszegénység is a csecsemőknél). "acélkékek"
a széndioxid hemoglobinhoz kötődésétől. Amennyiben ez a tüdőben oxigénre cserélődik, visszaáll a rózsaszín bőrszín. Ehhez légzés biztosan kell, míg a tökéletes szívműködés is feltétel. Ha ordítás közben a ded nem vesz levegőt és ettől van, akkor nehergelje bele magát ez jó tanács, agy ha meg akarod akadályozni a légzés megrekedését akkor nekünk sokszor bejött, hogy a nem levegőző egyébként ordító, leveővesztett gyerek arcára ráfújtunk, amire visszatartotta a belégzést, mintha víz alá menne, majd pici fejrázást követően ismét tudott ordítani, mert volt mivel
.
Ha nincs légzéskimaradás, azért egy szívultrahang elfér....Mi az elsővel, mint tapasztalatlanok nem nyugodtunk, míg meg nem UH-zták, de szerencsére ne volt semmi baja (nem feltétlenül hallható minden baj...)
Hasfájás. Valamennyire minden friss babának fájni szokott. Rossz, ha nem tudsz segíteni, de minden baba túljut rajta. Sok okos gyógyszerről, cseppről írnak a lányok. Nekem nem jönnek be ezek, mert nem mindig máshoz kell nyúlnunk szerintem, mint amit sok szeretettel meg tudunk oldani. Hason ringatás, masszírozás, bőrkontaktus, tornáztatás. Az egyetlen praktika, amit tanácsolnék, hogy a cluster feeding során is mindig ugyanabból a mellből egyen Ádám (Adam?), hogy több legyen a hátsó tej, mint a laktózban gazdag első.
Cumi:
Hanga baba továbbra is ellenérzésekkel viseltetik a cumi iránt, és a saját kezét is csak ökölbe szorítva hajlandó rágni. Ami megszüntei az ordítást, ha nem cici és nem elég a rágás, az az én (már másét is elfogadja, bár ez nem volt mindig így)ujjam. Egy biztos: nem fogja megszokni, hogy csak azzal a szájában alszik és felébred, ha kiesik. Merthogy muszáj kihúznom, ha elaludt, mert szükségem van rá
Máté!
Boldog féléves szülinapot!
Hízás:
Szégyen, gyalázat, elfelejtettem, hogy ki kérdezett a súlygyarapodással kapcsolatban. 15dkg nem kevés, nem is gáz (ld. fenn az átlagos értékeket). Hogy eddig többet hízott, az sem jelent semmit, Hanga az elején 6dkg/ nap!!!!-pal gyarapodott, majd áttért a 22dkg/hetes értékre, az elmúlt két hétben tovább lassult, de még határon belül van, viszont ugyanebben a 2 hétben nőtt 4cm-t. Nálatok mi a helyzet a növéssel, fejkörfogat. A helyedben én nyugodt lennék, ha mégis aggódnék, akkor társadatokkal nyugtatnám magam, mint a fenti kettő. Ha eddig nem mértem, akkor ezután nekilátnék ezek felírásának is. Az új mozgásformákra és a betegségekre biztos anélkül is emlékszem....
Asszem szűkszavúan most csak ennyit...
Amióta írom a hosszászólást Hanga elaludt, felébredt, kétszer szopott és egyszer kakilt, pelusát kicseréltem. Úgyhogy asszem befejezem...
Szép napot!
Snoopy