Norka!
Ezt találták?
"Mastopathia fibrocystica
(emlő-dysplasia, fibrocysticus emlőbetegség)
Leggyakoribb jóindulatú emlőbetegség.
Elsősorban labilis ciklusú nőknél lép fel, akiknek oestrogen-fázisa megnyúlt, lutealis szakasza megrövidült (s így progesteron-hiány áll fenn), vagy ciklusa anovulatoricus.
Létrejöttében a hyperprolactinaemiának is szerepet tulajdonítanak
Főleg a hypothyreosis enyhe, nemegyszer subclinicai formái felelősek a jóindulatú emlőbetegségek jelentős százalékáért.
Klinikai tünetek: rendszerint bilateralis (kétoldali) folyamat, leggyakrabban a külső-felső quadránsra localisalódik. A beteg fájdalmat vagy fájdalmas csomókat érez a mellében, a mellek feszülnek, különösen a praemenstrualis periódusban, néha a hónalji nyirokcsomók is megnagyobbodhatnak.
Jellemző a tapintási lelet: ún. "sörét"-mellekről beszélnek, ami lószőrpárna tapintatú. Előfordulhat emlőváladékozás is, amely víztiszta vagy ritkábban véres is lehet (a betegek kb. 15%-ánál).
Kezelés:
mivel rendszerint absolut vagy relatív hyperoestrogenismus okozza, a hormonegyensúly helyreállításával gyakran megszűnnek a szubjektív panaszok, s az objektív elváltozások is.
Hyperoestrogenismusban alkalmazhatunk a ciklus második felében progestagen-készítményeket. Az esetek jelentős százalékában hatásos a helyi kezelés is, progesteron-tartalmú gyógyszerekkel (pl. MastoprofenR, amely kenőcs formájában tartalmaz progesteront és phenylbutazont, és naponta két alkalommal kell alkalmazni).
Anovulatiós ciklusokban, az ovulatio kiváltására clomiphent, gonadotropinokat, LHRH-készítményeket használhatunk.
Egyesek alkalmazzák a gyenge oestrogen-hatású és így antioestrogenként viselkedő tamoxiphent is, 2×100 mg/nap adagban, szájon át, 3-6 hónapon keresztül (ez használatos oestrogenreceptor-pozitív emlőrákok kezelésében is).
Hyperprolactinaemiás állapotokban jó eredmény érhető el dopamin-agonistákkal, így elsősorban a bromocryptinnel (2,5-7,5 mg/nap általában elegendő). Néha szükség lehet nagyobb adagokra – ezek alkalmazását mellékhatásai korlátozzák.
Hypothyreosissal társuló mastopathiákban – tapasztalataink szerint – az esetek jelentős százalékában (kb. 50%-ban) már az alapbetegség kezelése subjectiv és objectiv javuláshoz vezet. Ha ez nem elegendő, a pajzsmirigyhormon-kezeléshez progesteron-therapiát vagy dopamin-agonistákat társíthatunk.
Másik therapiás lehetőség anticoncipiensek (fogamzásgátlók) adása (3–6 hónapon keresztül), melyek leállítják a gonadotropin-secretiót. Kerülnünk kell viszont a nagy mennyiségű oestrogent tartalmazó fogamzásgátlókat. Olyan kombinált készítményeket kell választanunk, melyben a progestagen-összetevő dominál, mégpedig olyan típusú, mely nem metabolizálódik oestrogenekké. Hatásfok: 70-90%, a készítményektől függően.
Az LHRH-superagonisták a már említett mechanizmussal (a hypophysealis gonadotropin-receptorok down-regulatiója) gátolják a gonadotropin-secretiót, s így az ovariumok hormonelválasztását is.
Súlyos, előrehaladott formákban jó eredményekkel alkalmazható a danazol (DanolR), 100-400 mg/nap, 3-6 hónapon keresztül, amely gyenge androgén-hatásokkal rendelkező progestagen, és kifejezetten gátolja a gonadotropin-secretiót. Hosszabb távon is jó eredményeket ad."
Szerintem inkább egy kis Norcolut, h. vége legyen az ösztrogénhatásnak, aztán metforminra fel!!!!! Cél a normál ciklus! Menni fog!!!!