Ráhel és akik még kesztyűznek!
Szerintem jobb, ha mindenki ugrik egyet most ezen hozzászólásom felett, csak ki akarom írni magamból azt, ami beszorult!
Én nem akarok vitázni.. De a szülésem nem úgy általában az adófizetők fizetik meg, hanem én, a befizetett eü járulék, eü.hozzájárulás és eü.bizt-ból! Abból a sok-sok pénzből, ami befolyik az egészségügybe, csak nem követhető nyomon, hogy hova! De nem csak a szülésem, hanem ha vakbélműtétem van, azt is ugyanúgy finanszírozza a kórház a TB-nek, ugyanúgy elfogadott elvárás, akár az ügyeletes-műtétet elvégző orvosnak, hogy még fizess neki. (De ha nem lenne elég, akkor kisarkosítva: biztos elég lenne rá apukám befizetett sok-sok pénze, aki még a körzeti dokit sem látta évek óta, kórházban sem volt, fogorvosnál sem, max.1szer életében) Most itt is annyira ki lett emelve a szülés, hogy már kezdem azt hinni, hogy luxus dolgot követek el az állampolgárok adójából, hogy szülök egy gyereket!!!
Azt írtam, hogy egyet értek azzal, hogy ne legyen dupla finanszírozás. Én az orvost sosem tartottam istennek és emberként kezeltem őket, még azokat is, akik megsértődtek esetleg, hogy nem adtam meg a "rangjukhoz" méltó megszólítást... Persze, ha nem kapnának hálapénzt, akkor ugyanannyi maradna a fizetésük.. - mert ne mondja az egészségügy, hogy akkor más lenne! De a hálapénz dolog nem ma született, hanem több tíz éve, mióta van finanszírozott egészségügy.. Ezek a dolgok megmaradtak.. Max. régebben több libát vittek a dokinak, mert az volt kéznél!
És azon se csodálkozzunk, hogy magánorvosokhoz fordulunk! Amióta előjegyzési rendszer van, mindenki elégedettebb? Max. a kórházi dolgozók.. Mert a betegek nem igazán... Csak saját példa: előző terhességem elején tiszta kiütés lett az arcom, kezem - irány kórházi rendelő, bőrgyógyászat: kb. 3 hétre fogadnak is, nincs sürgősségi ellátás - Hova megyek? Magánorvos. / Tavaly hátizom-gyulladás - reumatológia 2 hónap várakozás: otthoni kúra, hallomások alapján saját öngyógyítás, mire dokihoz kerültem már kevésbé fájt, de legalább szenvedtem, mire megfelelő orvosi ellátást, többféle gyógykezelést kaptam. / Tavaly gasztroenterológia, fetrengő gyomor-környéki fájdalom, házidoki sem sok mindent tud tenni; telefonos ügyelet egyik éjszaka mikor már azt hittem tényleg kimúlok: mivel még eszméletemnél voltam, nem jött ki! Inkább telefonon próbáltak gyógyítani, persze nem nagy sikerrel.. Tanácsukra még jó hogy volt itthon erős görcsoldó - túl kellett gyógyszerezni magam (használati utasítás szerinti 2szeres adag), hogy legalább bealudjak.. Szóval kivizsgálásra több mint 1 hónapot vártam. - Gyomortükrözésre, hogy megállapítsák, hogy sérvem van és még pár dolgot.. De lehet itt is erkölcstelenül bűnöztem, mert lehetőségem volt választani, hogy melyik nap megyek, mert minden nap más rendelt!
Ugye ne soroljam még.. És ha lett volna pénzem, akkor igenis elmentem volna utóbbi esetekben magánrendelésre - mert erre kényszerít a mai egészségügy! (Idén a reumatológiát úgy oldottam meg...) Így sem pontos az óra szerinti előjegyzés. Ha eljön az idő, amikor végre fogadnak, ugyanúgy várhatok sokszor egész nap, mint ahogyan régebben!
Szóval beszélhetünk itt arról, hogy szülni fogunk és mi hibánk, hogy magándokit fogadunk és pluszban fizetünk - de erre az élet kényszerített minket, mert a tapasztalataink ezt kívánják meg!
És elővehetjük külföldet - mert sokan jönnek ezzel a példával!Vizsgáljuk meg, hogy ott mennyi eü.járulék+hozzájárulás+biztosítást fizetnek az emberek a fizetésük után! Átlagosan kevesebbet. Követhetőbbek, hogy mire fordítják a befizetéseiket. És nem beszélve, hogy mekkora fizetésből teszik mindezt - arányaiban! Folyamatosan el van felejtve az arány! Mindig kiemelnek a politikusok is egy szeletet és azzal példálóznak. Értem itt azt, hogy húú de drága itt és itt pl. egy vacsora! Mennyi arányosan 1 kiló kenyér a fizuhoz?-ez nem mindegy! ... Jól elkanyarodtam....
És még annyit: felháborodott híradós esemény: sok nővér elmegy külföldre dolgozni, mert kint többet fog keresni. De hiszen, ha úgyis leépítések lesznek, több ezer nővér kerül lapátra, akkor nem joga, hogy boldoguljon úgy ahogy tud? Had menjen!
.. Egy mondatban: had legyen már jogom a saját érdekemben dokit fogadni és adni neki egy tyúkot anélkül, hogy abból adni kelljen a kórháznak! A doki meg legyen annyira erkölcsös, hogy ha épp szabad idejében áll rendelkezésemre és én megfizetem neki, akkor ne kérjen arra az időre ügyeleti pénzt.
Jobban át kellene gondolni a rendeleteknél minden oldalról a dolgot és úgy "reformálni", nemcsak bumm bele, ahogy a "kedves" államtitkár asszony teszi az antiszociális érzékenységével! Ez az egész előkészülete a magánkórházak eljövetelének, egy olyan országos egészségügynek, ahol nem lesznek állami kórházak! Csak tudnám, hogy akkor a tervezetben miért van mégis az, hogy sokszorosára emelik az évek folyamán az egészségügyi hozzájárulásokat, terheket, amit a fizuból vonnak le - s miért nem térünk át magánbiztosítási rendszerbe is... Így legalább tudnám, hogy azért nem látnak el, mert csóró vagyok, de ha gyűjtöttem, akkor jogom van kiválasztani, hogy kinek a keze alá fekszek - és ha tetszett, akkor adhatok csokit!
....
A felsőoktatásban is ez a helyzet, picit másképp... Legyen tandíj: az marad az egyetemeknél... Valódi helyzet: még jóhogy legalább az ott marad, hiszen az egyetem eddigi bevételéből is egyre többet kellett leadni az államnak, egyre kevesebb állami támogatás mellett. Eddig is a felnőttképzések, távoktatás, stb. - ahol fizetniük kellett a hallgatóknak - az tartotta életben az egyetemet! Úgyhogy most ne jöjjenek a politikusok, hogy beállítják a bevezetésre kerülő tandíjat úgy, hogy most aztán lesz pénze az egyetemnek magasabb szolgáltatást nyújtani emiatt! A ....-t! Ez fogja kompenzálni azt, hogy az állam még nagyobb elvonást ró az egyetemekre más néven és még kevesebb támogatást ad!
Itt teszek pontot.. Így is mindig felidegesítem magam ezen a témán annyira, hogy pl. ma éjjel is ezen irományt fogalmaztam magamban.. Én nem szeretnék erről többet nyilatkozni sem itt és sem máshogy. Befogtam!
Szila