Sziasztok!
Lányok, ezt találtam a TGYÁS-ról az oep.hu-n:
(lehet mazsolázni, bár én azt nem értem, hogy nekem miért mondott olyat a tb-s kolléganőm, hogy szülés után 6 hóig a teljes fizut jár ?? A tgyás 70%, akkor mi az a teljes fizu? Már én se vagyok képben abszolút. Arról sincs gőzöm, hogy miket kell intézni és hol és mikor. Na, mindegy, a fenti honlapon egyébként mindenféle ellátási formáról lehet informálódni.
A terhességi gyermekágyi segély igénylése
Hol kell igényelni a terhességi-gyermekágyi segélyt?
A terhességi gyermekágyi segély iránti igényt a jogosult foglalkoztatójánál kell bejelenteni, a biztosítás fennállása alatt és annak megszűnését követően is. Ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnt, az igényt a lakóhely szerint illetékes egészségbiztosítási pénztárnál kell bejelentenie. Egyéni vállalkozó a székhelye, telephelye szerint illetékes megyei egészségbiztosítási pénztárnál, írásban, az igény bejelentésére szolgáló nyomtatványon nyújthatja be igényét.
Az igény benyújtása
A terhességi-gyermekágyi segély iránti igény szóban is kezdeményezhető, azzal, hogy a szükséges nyomtatványokat és a következő igazolásokat is be kell nyújtani.
A jelzett iratok csatolására azért van szükség, mert a szóban előterjesztett igény nem minősül igénybejelentésnek, ha a jogosultságot megalapozó – az előzőekben említett – okmányt, illetőleg igazolást az igénybejelentéssel egyidejűleg nem nyújtják be.
Az igénybenyújtáskor még nem született meg a gyermek
Aki a szülési szabadságot úgy kezdte meg, hogy őt az orvos terhesállományba vette, de még nem szült, akkor csatolni kell
· a terhesállományba vételt igazoló orvosi igazolást,
· terhesgondozási könyvet,
A gyermek születése napjától kezdődően igényelt ellátás esetén
Aki az ellátást csak a szülés napjától igényli, annak a szülést igazoló kórházi igazolást, illetve ha a szülés nem kórházban történt a gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonatát kell csatolni.,
Örökbefogadás esetén
Örökbefogadás esetén az örökbefogadásról szóló gyámhatósági határozatot és az örökbefogadási szándékról szóló igazolást kell csatolni.
Munkanélküli ellátásban részesülő igénylő esetén
Aki munkanélküli járadékban részesülő, annak csatolnia kell a munkanélküli járadék szüneteltetéséről, megállapításáról szóló határozatot is. A munkanélküli ellátó rendszer helyébe az álláskeresők támogatási rendszere [lásd: biztosítottak], a munkanélküli járadék helyébe az álláskeresési támogatás [lásd: biztosítottak], lépett, a munkanélküli fogalmát pedig az álláskereső fogalma váltotta fel, azzal, hogy a megváltozott elnevezések megváltozott tartalmat is takarnak.
Több foglalkoztatónál is munkaviszonyban álltak esetében
Ha az igénylő a szülést megelőző 2 éven belül más foglalkoztatónál is biztosítási jogviszonyban állt, a biztosítási időt az „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról”, az ellátás alapját képező jövedelmet a „Jövedelemigazolás egészségbiztosítási ellátás megállapításához” elnevezésű nyomtatványokkal kell igazolni.
Visszamenőleges igény
Terhességi-gyermekágyi segélyt visszamenőleg legfeljebb 6 hónapra lehet igényelni, azaz az ellátást legkorábban az igénybejelentés napját megelőző 6. hónap első napjától lehet megállapítani.
A terhességi-gyermekágyi segély igény elbírálása, az ellátás folyósítása
A terhességi-gyermekágyi segély iránti igényt
· a társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetében a kifizetőhely,
· a Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságához tartozó munkáltatói kör (volt Területi Államháztartási Hivatal) esetén a Magyar Államkincstár,
· egyéb esetben a foglalkoztató székhelye, telephelye szerint illetékes egészségbiztosítási pénztár
bírálja el és folyósítja.
Az elbírálás és folyósítás érdekében a társadalombiztosítási kifizetőhelyet nem működtető foglalkoztató a terhességi-gyermekágyi segélyhez „Foglalkoztatói Igazolás”-t állít ki, és a biztosított által benyújtott igazolásokkal együtt 3 munkanapon belül a székhelye szerint illetékes egészségbiztosítási pénztárhoz továbbítja.
A terhességi-gyermekágyi segélyt havonta utólag kell folyósítani – az igénylő kérelme szerint postai úton vagy bankszámlára utalással – a kifizetőhely a bérfizetési napon, az egészségbiztosítási pénztár pedig a tárgyhónapot követő hó 10. napjáig.
A terhességi-gyermekágyi segély összegének megállapítása
Ha a kezdőnapot megelőző év január 1-jétől a tgys kezdőnapjáig van 180 napi jövedelem
A terhességi-gyermekágyi segély összegének alapjául szolgáló napi átlagkeresetet a táppénzre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani, ha a biztosítottnak– az ellátásra jogosultsága első napját megelőző naptári év első napjától a terhességi gyermekágyi segélyre való jogosultságot megelőző napig – az ún. irányadó időszakban 180 naptári napi jövedelme van.
Ha a szülési szabadság kezdőnapját megelőző január 1-jétől a szülési szabadság kezdetéig nincs 180 napi jövedelem
Ha az anyuka nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (2006-ban 125.000 Ft) harmincad része.
Ha azonban a biztosított – pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi-gyermekágyi segélyt a tényleges, ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani.
Annak a személynek, aki munkanélküli-ellátás folyósításának szünetelése alatt vagy az ellátás megszűnését követő 42 napon belül szül és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segélyét a minimálbér kétszerese, de legfeljebb a munkanélküli-ellátás alapját képező átlagkereset harmincad része alapján kell kiszámítani.
A terhességi-gyermekágyi segély mértéke:
A terhességi-gyermekágyi segély a napi átlagkereset 70 %-a.
A terhességi-gyermekágyi segélyből a jogszabály szerint (megjelölt adókedvezményeket figyelembe véve) számított személyi jövedelemadó-előleget a folyósító szerv levonja. A terhességi-gyermekágyi segély után egészségbiztosítási járulékot nem kell fizetni.
Nika!
Részemről is üdv természetesen, és személyes tapasztalatból mondom, hogy gatya felköt, mert itt valami iszonyatos mennyiségű a termés, én már elhasaltam egyszer, most vagyok nagy visszatérőben.
Ha fél napot kihagysz, véged!
Cic!
Megy a privi a tel. számmal a forró dróthoz. Ezek szerint Neked kell majd sms-eznem, ha Lili kibújt és szeretném, hogy valaki tudassa itt is a többiekkel? Jól értelmezem így a forró drótot?
Bunny!
Kösz a bevásárlós tippeket, már készül a lista és lassan elkezdek kipipálni (vagy kipurcanni
)
Kata, Szilvi!
Hát igen, apák már csak ilyenek t. a kivételnek
, egyébként az enyém is rám hagy ám mindent, csak nem bírja szó nélkül hagyni a dolgokat. "Ez mi a franc? Ez minek? Remélem, hiánycikk! Huhhú, nekem is vehetnél ilyet." stb...
Na és most ha nem akartok bepisilni, inkább intézzétek el, mert:
Tegnap a hálós bugyi kérdésre például hatalmas szemeket meresztett és csak nem bírta, rákérdezett, minek nekem ilyesmi a kórházba, még neki se veszek fel itthon ilyesmit. Ezt nem értettem. Elkezdtük a témát körüljárni, mire kiderült a tusolóban (együtt zuhiztunk), hogy szerencsétlenkém azt hitte, ez amolyan "pornó filmes nagylyukacsos necc bugyi", szóval valami csábító kellék. Hát, mondanom se kell, besz@rásig röhögtem a zuhany alatt, de már annyira, hogy görcsölt a hasam.
Persze miután elmagyaráztam, hogy koránt se olyan szexi a cucc, mint várta, ő is összecsinálta magát, úgyhogy elég kimerítő tusolás sikeredett. Nem is tudom, csak az enyém ilyen butuska ezekhez a dolgokhoz, vagy úgy általában az első babás apukáknak lila gőzük sincs effélékről?