Sziasztok!
Most rövid leszek, mert most nagyon álmos vagyok, ennek a hozzászólásnak a felét egyik éjjel 2-kor írtam, most megpróbálom befejezni..
Nagyon jókat írtatok, Liesel, Menta, Lola, Pele!
A savanyított tejtermékeket valóban 9-10 hónapos kortól ajánlja a Liga és a Magyar Csecsemõ- és Gyermekorvosok Szakmai Kollégiuma is, azzal a kiegészítéssel, hogy ha a családban van allergiás megbetegedés (nem csak ételallergia), akkor érdemes 1 éves korig várni velük. Az én véleményem az, hogy mindenképpen érdemes megvárni az elsõ szülinapot, hiszen ma már nem nagyon van olyan ember, aki valamire ne volna allergiás, kár reszkírozni. Utána még kb. 80 évig ehet a gyerek
tejterméket.
Csilla, az egy tejcsatorna-kivezetõnyílás elzáródása. Jó meleg borogatást kell rátenni szopi elõtt, ha nem múlik, akkor steril tûvel le lehet szedni. (Ezt inkább ne házilag, hanem doki vagy védõnõ által végeztesd el, nehogy elfertõzõdjön.) Sokan úgy csinálják, mint Napocska.
Adrienn, valóban az ellazulás segít, egy jó meleg fürdõ vagy zuhany, majd halk zene, nyugodt, kényelmes körülmények a szopihoz és önbizalom, hogy minden rendben fog menni.
Móni, nem nagyon szeretném továbbragozni, amit a többiek már leírtak, különösen Lola hozzászólása tetszett nekem. A világ különbözõ részein, pl. Amerikában, ahol a 6 hetes baba mellõl kell visszamenni dolgozni, nagy tapasztalatot szereztek az anyukák a munka melletti szoptatásban. Az természetes, hogy a dolgozó mamák kisbabái éjjel pótolják a nappali mamahiányt és a szopi ebben nagy segítség. Ha megoldható és számotokra elfogadható az együttalvás, akkor nem leszel olyan reggelre, mint a mosogatórongy, lehet, hogy végigalszod a szopikat, ahogy Anita is. Ha tudsz angolul és érdekel néhány érdekes írás vagy néhány mama tapasztalata ebben a témában, akkor megadom a linket, ahonnan letöltheted õket. (De rá is kereshetsz a
www.lalecheleague.org oldalon, a New Beginnings magazin témái között.)
Hasznos lehet számodra, ha ellátogatsz egy LLL csoportba (Bp.-en, az Attila út 89-ben most lesz csütörtökön, szeptember 5-én, délelõtt 10-12-ig.
A hozzátáplálás megkezdése nem javasolt 6 hónapos kor elõtt és utána sem fog a kisbabád jelentõs mennyiségeket enni még eleinte. Nagyon fontos, hogy elõször kapja meg a szopit vagy a lefejt anyatejet (pohárból) és csak utána az egebet. Az elsõ életévben az anyatej a fõ táplálék, nem elválasztani akarjuk a babát, hanem fokozatosan áttérni a vegyes táplálkozásra, amelyben még jó ideig helye van az anyatejnek is.
Lola, ugyanazt tudnám neked válaszolni, mint Pele.
Daniella, az anya által szedett vaskészítmény tényleg nem befolyásolja az anyatej vastartalmát. Csak a vízben oldódó vitaminokat illetõen lehet némi ingadozás, ha pl. a mama túlságosan alultáplált.
Többféle vérszegénység létezik, a vashiányos vérszegénység nagyon ritka a kizárólag szoptatott babák körében (ha elõfordul, akkor valami betegségre, vérzésre utal). Érdemes a vérvétel eredményénél figyelni az MCV értéket, ami 82 körül normális.
Adrienn, Beszti, én még annyit tennék hozzá Liesel és Menta gondolataihoz, hogy van egy módszer, a mell kompresszió. Ez olyasmi, mint amit Menta írt, hogy rásegít egy kis fejéssel. Szopi közben az ún. C-fogással (hüvelykujj fölül, többi négy alul) megfogod a melledet a bimbóudvar mögött (de ne legyen útban a kezed a babádnak) és kíméletesen de határozottan megnyomod a melled. Ezt a nyomást kitartod egy ideig, míg a baba nyeli a tejet.
Sasha, persze, hogy nem baj, azért van fönt a Liga honlapján a számom, mert publikus, így tudnak elérni bennünket a mamák.
Haha, méghogy rövid lettem...
Iboly