Új privát üzeneted érkezett!

Dodus, ezen en is elbizonytalanodtam.
Mert ugye itt az ige a választ szó, nem pedig a válasz. "Válasszad" a felszolito mod, gondolom, ez rovidult. Kerdes, hogy hogyan?Kép
-Afonya
Névtelen
 


Sziasztok!
Tudom, hogy ez itt a helyesírásról szól, de szerintem a nyelvhelyesség és a stílus is fontos része nyelvünknek, azért merészelem leírni az alábbiakat. Tehát:

rémségek ... brrr Kép
Helyszín: piac, zöldségesek
ubi, kovi ubi, cseri, pari, burgi stb.

vagy a hétköznapi beszélgetések során hallható: "édi", "ari" s még sorolhatnánk,

továbbá az azonos jelentéssel bíró kötõszavaink halmozása "...mert hogy..." sajnos már a médiában is egyre többször hallani.

Nekem ezek nagyon bántják a fülleimet Kép

Viszont kérdeznék is, mert sajnos sosem tudom eldönteni mikor melyik ragozás a helyes:
pl.: mikor "eszek" és mikor "eszem"
Eszek egy zsemlét? v. Eszem egy zsemlét?
Kérdésem tehát, melyik példa mondat a helyes? Mikor használjuk az alanyi v. a tárgyas ragozást?

(Biztos hiányoztam azon a napon az iskolából Kép vagy ki tudja?)
Sziasztok, Phaedra
phaedraa
 
 


Sziasztok!

"pl.: mikor "eszek" és mikor "eszem"
Eszek egy zsemlét? v. Eszem egy zsemlét?
Kérdésem tehát, melyik példa mondat a helyes? Mikor használjuk az alanyi v. a tárgyas ragozást?"

Szakszerûen nem tudom elmondani, (majd utánanézek, mert régóta érdekel engem is) de úgy gondolom, hogy:
Eszek EGY zsemlét. (Eszek VALAMIT)
Eszem A zsemlét. (Eszem AZT)

Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 

 
 

Mindig eszem-iszom, mivel az ikes igék egyes szám elsõ személyében egyforma az alanyi és tárgyas alak. Bár mostanra némiképp kiveszõben van ez a megkülönböztetés.
(Alanyi: nézek magam elé, tárgyas: nézem a hiradót, de eszem valamit, és eszem a vacsorám.)
Borcsa

Borcsa
KépKépKép
borsts
 
 


No, itt van a szakszerû megfogalmazás:

Magyarázat

Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


Hihi Borcsa! Kép

Legyen a középút! Ezt is ott találtam ahol a fentit:
"...a valódi ikes igék esetében (a szótári alakban – kijelentõ mód jelen idõ, alanyi ragozás E. sz. 3. sz. – -ik ragot felvevõ igék egy részénél):
I. -om, II. -em, III. -öm
(ez a változat nem kötelezõ, de ajánlott)
pl.lakom, eszem, fésülködöm
(de lehet: lakok, eszek, fésülködök)..."

Konklúzió: amelyiket akarod. Kép
Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


Sziasztok!
Juca, Borcsa! Köszönöm, köszönöm...
Phaedra
phaedraa
 
 


Ezt nekünk úgy tanították, hogy eszem-iszom és nem eszek-iszok mert nem dínok-dánok, hanem dínom-dánom Kép
Névtelen
 


Phaedra!

A zöldséges-témához hozzászólva: a nyelvhelyesség miatt igazad van, de én mégsem tartom nagy hibának, szerintem sok esetben azért írják rövidítve, mert túl kicsi a tábla...
:-)))

Cili
Cili
 


Sziasztok!

Cili! Ne haragudj, de nem osztom a véleményed. Fogadjuk el, hogy azért Kép, de pl. amikor szóban is így nevezi "és mennyi parit adhatok" v. "kovi ubit nem akar venni a babának?".
Biztos én sem beszélek mindig 100%-osan helyesen és választékosan (bár törekszem rá), de nekem ez szörnyû! Sõt amiben bizonytalan vagyok (ld. fent), azt próbálom kerülni és másképp fogalmazok v. írok, illetve utána nézek.

Szia, Phaedra
phaedraa
 
 


Sziasztok !
Nagyon jó, hogy van ez a tokpik. Amivel nekem gondom van:
hagyni felszólitó alakja egyes szám elsõ és második személyben.
Esztianyó

Üdv: Eszti
Kép
Kép
Kép
esztianyo
 
 


Erre gondolsz?
Hagyjam - hagyd (tovább: hagyja, hagyjuk, hagyjátok, hagyják.

Ne tévesszem meg, hogy E/3, T/1-2-3 ugyanaz, mint kijelentõ módban. Van ilyen a magyar nyelvben :-)))

Cili
Cili
 


Sziasztok!
Cili!
Megnéztem jobban a Juca által ajánlott linket, "Magyarázat". Átnézve ott találtam egy 'Ragozgató interaktív igeragozót' is. Nézd (nézzétek) meg, szenzációs!
(ugyan egy kicsit lassan tölti le az oldalt Kép )
pontos cím: [url=http://www.bme-tk.bme.hu/kuszob/kuszirgz.htm" TARGET="_top]http://www.bme-tk.bme.hu/kuszob/kuszirgz.htm[/url]

Sziasztok, Phaedra
ui. most már legalább biztosan megjegyzem, hogy eszem/iszom Kép
phaedraa
 
 


hagyja, de higgye!!!! Kép (felszólító módban!!!!)
mindig - és nem mindíg
általában - és nem álltalában
És:
mindennap, ha naponta értelemben használod (pl. Mindennap látlak!)
minden nap - ha mindegyik nap értelemben van (pl. Minden nap szép veled!)
KépKépKép
Névtelen
 


alanyi / tárgyas
lakok / lakom
fésülködöm / fésülködöm
hagyjon / hagyja
higgyen / higgye

a választ ige felszólító mód I.sz. 2.sz-ben
válassz(ál) / válasszad v. válaszd
Névtelen
 


Phaedra!

Ha szereted az ilyeneket:
Itt van még gyakorlási lehetõség...
Kép

Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


Szia Juca!
Ez is tetszik, köszönöm, bár a Mûegyetemi TKp jobbnak (vagy inkább teljesebbnek) tûnik.
Kiváncsi lennék rá, hogy ez a bizonyos "Küszöbszint", amit a bevezetõ szövegében lehet olvasni más nyelvekre is elérhetõ-e. Tudsz errõl valamit, vagy "csak" véletlenül találtál erre a lapra?
Köszi Kép
Szia, Phaedra
phaedraa
 
 


Phaedra!

Csak véletlenül találtam rá, amikor a tárgyas ragozást kerestem. Kép

Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


Sziasztok!

Kedvenc problémám, a hagy-hadd??? pl. Hagy szóljak már bele! Ez hogy helyes?

Ildi

Ildi
pildi
 
 


"Hadd szóljak már bele! (És most bele is szóltam!Kép)
Névtelen
 


"Hadd fõzzek ma magamnak!" Kép
Névtelen
 


Névtelen!
A "hagy" maga az ige, ragozott formáiban a gy hang sehol sem változik d hangra, tehát nem biztos, hogy ez a jó megoldás Kép
felszólító mód I.sz.1.szem. alanyi/tárgyas: hagyjak/hagyjam
???
*Nemtudomka*
Névtelen
 


Sziasztok!

A Magyar Helyesírás Szabályai, (11. kiadás, Budapest, 1984) 209. oldal:
-- hadd!; hadd menjen!
(...)
-- hagy, hagyta, hagyja

Tehát szerintem itt nincs közük egymáshoz. (Mármint, hogy a hadd, a hagy igébõl jött volna...) A hagy az egy ige. Otthagy, elhagyja, hagyd el, a hadd pedig valami... valami. Én maradok az elsõ verziónál. Kép Kép

Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


Én is! Névtelenkének most nincs igaza!
Névtelen
 


Igen, a "hadd" a jó variáció!!!!!! Kép
Névtelen
 


Sziasztok!
Jucához csatlakozom:

Helyesírási kéziszótár (Akadémiai Kiadó, 1994) szerint:
> hadd!
> hadd nézzem meg!
> hadd lám!
> hadd menjen; de hagyd menni

Tehát ez lehet a "megfejtés"

Sziasztok, Phaedra
phaedraa
 
 


Sziasztok!
Bocs, ha volt már, nem olvastam mindent, csak írok gyorsan:
Mi a helyzet az evvel-avval/ezzel-azzal? Nekem a z-s sokkal szimpibb, csak azt használom, de mindenhol teljes a káosz.

Elõre is köszi
mikoo
mikoo
 
 


Szia mikoo!
Azért, mert mindkét forma helyes. Én is a z-set használom.
Ami nekem hasonlóan furcsa, de tudom, hogy helyes, az a matekot-mateket. Én az elsõt használom, de többektõl hallottam már a másodikat is.
cory

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


Ez a mateket nagyon furán hangzik. Biztos hogy így is helyes?

Lia
Lia
 


Cory! Köszi!
Amúgy télleg furcsa a mateket. Beletörik a fülem.
mikoo
mikoo
 
 


Lia: persze! A matek egy vegyes hangrendû szó, amihez magas és mély hangrendû toldalék is kerülhet. Általában a mélyet használjuk, de tipikusan erdélyi magyaroktól a mateket hallani Kép

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


Cory köszi! Mindig tanul újat az ember!Kép

Lia.
Lia
 


Sziasztok!
Éljen-éljen, hogy ilyen topic is van! Nem mertem nyitni, de úgy látom, van rá igény. Az a baj vele, hogy szerintem azok pont nem olvassák, akik nem igényesek, akiket nem zavar, hogy mit írnak le. De hátha...

Az én kedvenc vesszőparipám a különírás egybeírás, mert iszonyú nehéz, de néha azért mégsem annyira. Én biztos vagyok benne, hogy rengetegszer elrontom. De gyűjtöm a gyöngyszemeket:

TERHES VÁRÓ

A másik, amitől én is hidegrázást kapok, az a kicsinyítőképző fölösleges használata, mintha mindenkit idiótának nézne, aki így beszél.
Gyöngyszem:
-Te is bérházban laksz?
-Nem, lakcsitelpcsin.
Eleinte nem is értettem, hogy mit mondtak (kagylóztam a metrón jó szokásomhoz híven Kép ), aztán kénytelen voltam elhinni, hogy nem a fülemmel vagy az értelmemmel van a baj.

A harmadik, ami idegesít, amit már többen is írtatok: Olaszba voltunk nyaralni.

Én is annak vagyok a híve, amit már mások is írtak, hogy legalább írásban kerüljük el a hibákat, ha lehet. Ha valamiben nem vagyunk biztosak, használjunk szinonímát. Ez amúgy is kívánatos lenne, hiszen egyfolytában azt a jelzőt hallom, hogy tök jó, szar stb. Mintha nem lenne még ezer szavunk az árnyalatok kifejezésére.

És én nagyon fájlalom az internetes és sms-es rövidítéseket is!!! Úgy gondolom, megérdemli az, akivel társalgok, hogy megtiszteljem annyival, hogy nem rövidítve írom, hogy pl. mexerettelek, soxeretettel stb. Sőt, lehet, hogy röhejes, de én az sms-ben is kiteszem a vesszőket.

Nagyon érdekes és fontos!!!! Minden megszólítás után vesszőt kell tenni!!! pl. Szia, Kati!
Szinte sehol sem látom helyesen írva!

Nem állítom, hogy tudnék helyesen írni, de legalább törekszem rá. Azt hiszem, ez az a szemlélet, amit az iskolában is tanítani kéne. Azért van a helyesírási szótár, hogy használjuk. A munkahelyemen is kihiztisztem, hogy legyen. Azóta egy munkahellyel több van, ahol ügyelnek a helyesírásra. (Ráadásul ez egy reklámcég, ahol fokozottan fontos lenne. Az újságírók is rém érdekes dolgokat bírnak leírni.)
Viszont személyes tapasztalatom, hogy egy igen jónevű gimnáziumban a tanárok sem (még magyart tanítók sem) tudnak helyesen írni. A körlevelek is helyesírási hibával járnak kézről-kézre.

Bocsánat, hogy mindezt leírtam, de annyira kikívánkozott belőlem. Olyan jó, hogy ilyen sokan vagyunk, akiket zavar, hogy hibásan írnak és beszélnek az emberek csupán hanyagságból.

Sziasztok, Dorka
dorka
 
 


És amit még utálok, hogy ez a redva gép (figyeltétek, milyen választékos jelzőt használtam Kép )a hosszú ö-ket átváltoztatja.
Mintha ez egyszer már megszűnt volna, és most mégis...

Cory, mit tudsz erről? Az én gépem vagy a társalgó hibája? Vagy az én hibám?

Dorka
dorka
 
 


Sziasztok!
Dorka!
"...A munkahelyemen is kihiztisztem, hogy legyen. ..." Errõl a mondatodról eszembe jutott egy történet, megpróbálok rövid lenni; Eddig akárhol dolgoztam, mindig vittem a munkahelyemre a 'Helyesírási kéziszótáramat', amit természetesen a gép mellett tartottam. Az egyik munkatársam amikor felfedezte az asztalomon úgy megszégyenített, illetve megpróbálta és számára sült el rosszul, mert a leveleit (amit már akkor kijavítottam munkakörömbõl adódóan) az orra alá dugtam... a többit képzeld hozzá Kép
Igaz, attól kezdve a beszédét is javítottam (csak azért is).

Magyar tanárokról én is tudnék mesélni Kép

ON
Üdítõitalos palackok: vannak "visszaváltható" és NEM viszzaváltható palackok. Ez utóbbiakon a felirat "vissza nem váltható". Magyarosabb, helyesebb lenne a NEM VISSZAVÁLTHATÓ. Nekem nagyon bántja ez a szememet. Szerintetek???

Ma láttam egy cégért "TURI RUCI BUTIK" Kép Kép Sírni tudnék.

Sziasztok, Phaedra
phaedraa
 
 


Dorka: passz Kép

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


Phaedra, a butikról jut eszembe, bár ez nem helyesírási kérdés, de kb. 15 éve böki a lelkemet: Bababunker Nagyker. A jópofáskodni szánt szöveg szerintem hátborzongató!

A vissza nem válthatóról pedig azt gondolom, hogy azért írják így, mert ugye a palack nyakán körbefutó szöveg könnyen félreérthető, ha valaki nem figyelmesen olvassa és forgatja hozzá a palackot. A "Nem visszaváltható"-ból csak esetleg a visszaváltható jut el az emberek agyáig. Ha viszonyt azt írja: "Vissza nem váltható", akkor talán megakad az ember szeme rajta. Nekem ez bevált, régen helyesen írták, többször be is ugrottam a szememnek. Ez a tipikus gyorsolvasási hiba. Szerintem itt megbocsájtható a vevők érdekében.

Ugyan nem nyelvhelyességi kérdés, de azért Magyarország kulturális helyzetéről képet adó probléma a nyáron idegen nyelven is elhangzó tájékoztatók problémája. Az egy dolog, hogy a kiejtés sem megfelelő (bár azért ezen is lehetne segíteni), de a megírt szöveg nem azon a nyelven van... A leggyakoribb, hogy magyarul megfogalmazzák, majd szótárból kiokoskodja valaki, aki azt a nyelvet valamilyen kezdő szinten töri. brrrr Én nem beszélek jól angolul és németül, de azért még nekem is feltűnt, hogy pl. a Margitszigeten a szigetet bemutató kisbuszon milyen borzalmas a szöveg.

Apropó:
kulturális
kultúrált

És könyörgöm!!! posta és nem pósta (mondjuk ez inkább helyesesjtés kérdése, szerencsére leírva ritkán látom helytelenül).

Cory, köszi, majd elmúlik. Viszont abban talán tudsz segíteni, hogy hol kell átállítani a gépet, hogy ne szakítsa meg a kapcsolatot egy bizonyos idő után. Most kacsolódom negyedszer! Minden - általam ismert - beállítást megnéztem, de ilyen utasítást sehol sem láttam, hogy kapcsolat bontása 10 perc múlva Kép Most javította valaki a gépünket, gondolom, átállított valamit. De mit?

Sziasztok, Dorka
dorka
 
 


Phaedra!
Bocs, és tényleg nem piszkálódásból, de muszáj leírnom:
magyar tanár = magyar nemzetiségû tanár
magyartanár = aki a magyart tanítja Kép
Névtelen
 


Névtelen!
Igazad van, mindig figyelek rá, de így is beledõlök olykor Kép
phaedraa
 
 


Sziasztok!

Dorka!
Nagyon érdekes és fontos!!!! Minden megszólítás után vesszõt kell tenni!!! pl. Szia, Kati!
Szinte sehol sem látom helyesen írva!

Ezt hol olvastad? Nekem nagyon furcsa volt, ezért utánanéztem. Én sehol sem találok ilyen kitételt a megszólításoknál... Nem értettél valamit félre? Kép
Internet Explorered van? Próbálkoztál már a Nézet menün belül a Kódolásoknál változtatni a beállításon? (Esetleg az lehet a baj az õ betûkkel.)

Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


kultUrális
kultUrált
tUrista


Dorka,
kerestem, de sehogy se találom, van vhol egy olyan beállítás, hogy ha a géphez nem nyúlsz x percig, akkor megszakítja a kapcsolatot. Ez afféle pénztárcakímélõ megoldásnak van kitalálva, ha a delikvens mondjuk elfelejtené kikapcsolni a gépet, és teszem azt elmenne aludni, mégse menjen ráé a gatyája se. Amikor megvettük a gépet, nekünk fél óránként kapcsolt szét, én meg a matávot szidtam Kép. Szóval ezt kellene átállítanod vhol (már ha megtalálod Kép) Csajok, vki meg tudná mondani, merre van ez a beállítás?

Zsóka

Zsóka
zsóka
 
 


Szia Zsóka!
Beállítás:
Eszközök -> Internet-beállítások -> Kapcsolatok -> Beállítások -> speciális
itt tudod beállítani a vonal bontását x perc üresjárat után
phaedraa
 
 


Sziasztok!
Dorka!
A megszólításról csak ezt találtam (A magyar helyesírás szabályai, Akadémiai Kiadó, 1994, 253-255. pontok)
(részlet) 253. "Az olyan önálló, mondat értékû kiemelt megszólítások után, amelyek egy hosszabb szöveget vezetnek be, általában felkiáltójelet teszünk: Drága Szüleim!... Magánlevelekben a kiemelt megszólítások után vesszõt is lehet tenni." 'Szia Mancika, ... '

Tehát ebbõl én azt gondolom, hogy a megszólításnál a 'Szia' után nem kell vesszõ.
Én valóban szoktam tenni, de csak az elköszönésnél, mivel a(z) (el)köszönést az aláírás követi és nem megszólítani akarom magam.

Más vélemény?
Sziasztok, Phaedra
phaedraa
 
 


PhaedraKép

Nekem is ez a véleményem, ha jól emlékszem, így tanultam a suliban is. Nekem furcsának tûnik a szia utáni vesszõ.

Lina
Lina
 


Phaedra,
Köszi!! Igazából Dorkának jó ez, nekem már nincs szükségem rá, kábeles netünk van Kép. CSak emlékeztem rá, hogy van vmi ilyesmi beállítás, és szvsz ez lehet a probléma Dorkáéknál.
üdv
Zsóka

Zsóka
zsóka
 
 


Ezeket itt a babaneten olvastam Kép a teljesség igénye nélkül Kép
-szobályában
-teloszáma, telcsiszáma
-uncsitesó (ennyire unalmas lenne egy unokatestvér?)
-télleg
-úszó tábor
-eccer

Valaki árulja már el, hogy mit jelent a "szvsz"!
Névtelen
 


szvsz=szerény véleményem szerint

és az stb. mit takar?
Névtelen
 


és a többi = s a többi = stb.
Névtelen
 


én a "tejcsi", "gyümi", "gratula" kifejezésektõl is tartózkodom.

Lina!

Ha a "Szia" után nem írsz vesszõt, akkor megszólítás, ha írsz, akkor elköszönés.
Névtelen
 


Ezt nagyon sokan rosszul mondják:

NEM "örömet okoztam"

HANEM: örömet szereztem és bánatot okoztam!!!

Jellemzõen a kereskedelmi tévék magas intelligenciaszintet igénylõ vetélkedõk (feltételezhetõen hasonlóan magas intelligenciahányadossal rendelkezõ) vezetõi használják rosszul.

És ha már itt tartunk: azt hiszem, az intelligenciahányadost inkább kötõjellel kellene írnom, így: intelligencia-hányados. Azt hiszem, a szabály úgy szól, hogy az amúgy egybeírandó összetett szavakat 6 szótag után már kötõjellel kell írni. Vagy csak a többszörösen összetett szavakat?!

Cili
Cili
 

Vissza: Errõl - arról

Jegyzetfüzet: