A babák azért szopnak éjszaka, hogy ne legyen testvérük!
Az alvás, pontosabban annak hiánya az egyik legjellemzőbb dolog, ami egy szülőnek egy kisbabával kapcsolatban eszébe jut és ami a legnagyobb problémát okozza. Egy új tanulmány felvetése szerint a kisbabák nem csak az éhség miatt ébrednek éjszaka. Az éjszakai szoptatások ugyanis azt is jó eséllyel megelőzik, hogy a babának testvére szülessen - legalábbis jó ideig.
A Harvard Egyetem tanulmánya azt állítja, hogy az éjszakai ébredések egyfajta túlélési módszer az újszülöttek részéről - olyan idő- és energiaigényes tevékenység, ami megakadályozza a szülőket abban, hogy további utódokat hozzanak világra, akikkel az újszülöttnek fel kellene vennie a versenyt és akiknek létezése jelentősen csökkentenék a baba életbenmaradási esélyeit.
A Problémás Alvás (Troubled Sleep) című tanulmányban, amelyet az Evolution, Medicine and Public Health Oxford Journal szaklapban jelentettek meg, David Haig kutató azt állítja: az a rengeteg baba, aki éjszaka szopni akar, egyúttal azzal próbálkozik, hogy minél tovább kitolja anyja szülés utáni fogamzóképtelenségét. Végül is, lehet benne valami, hiszen általában a szoptatás fogamzásgátló hatása is addig vehető biztosnak, amíg az éjszakai szoptatások is fennállnak.
Ahogy azt egyébként a tanulmány is megerősíti: a szoptatás valóban egyfajta természetes fogamzásgátlóként működik, aminek evolúciós szempontból az a jelentősége, hogy az újszülött baba szülei teljes figyelmét és minden erőforrását élvezheti.
"Ha gyors egymásutánban születnek a testvérek, megfigyelhetően magasabb a halálozási arány a csecsemők és a kisgyerekek esetében, különösen olyan környezetben, ahol az erőforrások szűkösek és sokféle fertőző betegség burjánzik." - áll a tanulmányban.
A minél gyakoribb és intenzív szoptatás segít megakadályozni, hogy az anya ovulációja újra kezdődjön. A tanulmány szerint az anyák kialvatlanság miatti fáradtságát ily módon úgy is tekinthetjük, mint a csecsemő arra, hogy a közvetlenül szülés utáni időszakot minél inkább kiterjessze.
A tanulmány megállapította, hogy a szoptatott babák éjszakai felsírásai az első életév második felében sűrűbbé válnak, majd javuló tendenciát mutatnak. Azt is kimutatták, hogy a tápszerrel táplált vagy már elválasztott kisbabák ritkábban ébredtek, mint a szoptatott babák.
Anyukák, ti mit gondoltok a fentiekről? És nálatok meddig ébredt éjjel a gyerek, ha anyatejes volt?
Szilágyi Diána, 2014. május 06.
Babanet hozzászólások(5 hozzászólás)