Page 8 - Babanet Magazin 2024 II
P. 8

 8
 BABANET MAGAZIN
 Babakommunikáció
- A SÍRÁSTÓL AZ ELSŐ SZAVAKIG
A baba kommunikációs készségei rengeteget fejlődnek az első évben: a kicsi megtanulja kifejezni magát, és idővel azt is megérti, mit mondanak neki. Mindez még azelőtt történik, hogy a baba ki- mondaná az első valódi szavait, ami általában az első születésnap környékén következik be.
Az újszülöttek elsősorban sírással kommuni- kálnak, így tudatják, hogy éhesek, kényelmet- lenül érzik magukat, fájdalmat éreznek vagy épp szomorúak. A sírás mellett a csecsemők az első 3 hónapban a hangjukat és a testü- ket is használják a kommunikációhoz, például mosolyognak, nevetnek, gügyögnek, és moz- gatják a karjukat-lábukat, ha valamit közölni szeretnének.
Hogyan fejlődik a kommunikáció az első évben?
Természetesen, minden baba másként fejlődik, az egyik baba korábban mondja ki az első sza- vát, míg a másik később szólal meg, de akkor már egész mondatot mond. Általánosságban azonban az alábbi szakaszokra bonthatjuk a baba kommunikációját az első évben.
0-6 hónap
A csecsemők már azelőtt értelmezni tudják a beszédet, mielőtt beszélni kezdenének. Kö- rülbelül 2-4 hónapos korában a baba reagál- ni kezd a szülők által kiadott hangokra, pél- dául sírhat, ha környezetében valaki felemeli a hangját, vagy izgatottan nevethet, ha valaki olyan hangot ad ki, amelyet viccesnek talál.
A sírás és a hangok kiadása több szempont- ból is fontos szerepet tölt be, mivel a baba
így tanulja meg kontrollálni a tüdejéből ki- áramló levegőt és használni a hangszálait, azaz ilyenkor fekteti le a beszéd alapjait.
Tehát a csecsemők a születéstől számított 3 hónapos korukig leginkább sírással, gőgicsé- léssel – aminek a lényege a különálló hangok gyakorlása – kommunikálnak, reagálnak a szü- lők hangjára, de mosolyoghatnak is, amikor látják valamelyik közeli hozzátartozójukat, vagy ha épp tetszik nekik valami.
4-6 hónap
Ebben a korban már megjelenik a szemkon- taktus is, a baba elkezd arckifejezéseket hasz- nálni a szándékai közlésére, valamint kiterjeszti a hangok tartományát is. Ekkor a csöppségünk már „búgó” hangokat hallat, amelyek a sírás mellett fejlődnek ki. A kiadott hangok típu- sai között nagy eltérések vannak. Ahogy múlik az idő, a baba egyre ritkábban fog sír- ni, azaz a kommunikáció fő forrása nem a sí- rás lesz, hanem a hangkiadás, mint amilyen az óóó és az ááá. A 16. hét körül pedig már ne- vetni is hallhatjuk a gyerekünket, ami válaszre- akció az őt ért új élményekre. Egyre gyakrabban mosolyog ebben az időszakban, sőt még az arc- kifejezéseket is utánozhatja – például lemásolja, amikor valaki a családból kinyújtja rá a nyelvét.
  magazin > 2024. II.
Olvasd be a QR-kódot a telefonoddal, mert a cikk folytatódik a babanet.hu-n!


















































































   6   7   8   9   10