Aliz, most tök normálisan kérdezel. Remélem végre olvasni IS elkezdesz!
Az édenben nem egyszerűen tudás fája nőtt, hanem a "Jó és Gonosz tudásának a fája". Ennek viszont semmi köze ahhoz, hogy valaki ismeri-e a természeti törvényeket vagy sem.
Ha tényleg meg akarod érteni, figyelembe kell venned egy-két dolgot:
A Biblia pont az ellentéte egy értelmező kéziszótárnak. Egyáltalán nem rendszerezett, az ugyanahhoz a témához tartozó információk szanaszéjjel vannak szórva benne.
Pl. Hogy Jézus mit élt át a kereszten, azt több száz évvel korábban született zsoltárok írják le előre, míg az evangéliumok csak külső leírást adnak róla.
És fordítva: az Ószövetség nagy része csak az ÚSZ-ben leírtak segítségével érthető meg.
Ezt várná az ember egy olyan Zsenitől, aki olyan precízen felépített dolgokat alkotott, mint amiket ismerünk pl a természetben? NEM! Sőt nagyon neeeemm!!!
Akkor mi volt a szándéka, hogy mégis így csinálta? Most akarja, hogy megértsük, vagy nem? Szóval miért ez a titkolózás?
Azért, hogy Õt ne tudd kihagyni!!! Csak úgy tudod meg, hogy igazából mi van a Bibliában, ha arra személyesen Isten tanít meg téged. Ehhez persze nagyon gyakran embereket is használ, de ők csak kimondani tudják az igazságot! Hogy meg is értsd, már csak úgy működik, ha a szívedben Isten közvetlenül tanít téged.
Én itt pont arra tettem kísérletet, hogy összerakjam azt a valóságképet, ami a Biblia egészéből összeáll. Ezért kezdtem a történet legelején: Mire az ember meg lett alkotva már egy csomó minden lezajlott. Ezekből CSAK azt emelem ki, ami a bűnbeesés megértéshez elengedhetetlen:
1.
A teremtéskor Isten különböző lényeket teremtett. Más és más volt a feladatuk. És a feladatukhoz mért képességeket és JOGOKAT kaptak. Isten eleve olyanná alkotta a karakterüket, hogy pont azt szeressék csinálni, ami a funkciójuk a világmindenségben. A vágyaik pont arra irányultak, ami a feladatuk volt. Élvezték az identitásukat és a tevékenységüket is. Erre mondta Isten, hogy "Szuper, minden tuti jól sikerült!" (kb)
Elég ideális világ, nem? Sokszínű, változatos, mindenkinek van célja és feladata, amiben tényleg jó tud lenni, és amit nagyon szeret csinálni.
Az egész világ felépítését és berendezkedését Isten törvénye határozta meg. Azon belül viszont mindenkinek meg volt a saját hatalmi övezete, ahol tevékenykedhetett.
2.
Ez egészen addig tartott, amíg az egyik főangyal látva, hogy milyen nagy gazdagság van benne és mekkora hatalmat kapott, úgy döntött, hogy ő többre hivatott. Elkezdett még nagyobb hatalomra és magasabb pozícióra vágyni. Mégpedig Istenére.
Elkezdte lázítani a többi angyalt is, hogy "Nem is jó az Isten Törvénye, nem is jó ez a rend!", "Lehetnétek többek, de az Isten nem engedi meg nektek! ", "Csináljunk egy olyan törvényt és rendet, amit mi szeretnénk!" . . . És kibontakozott egy óriási lázadás Isten törvénye ellen, amiben az angyalok harmada részt vett. A világ két ellenséges hatalmi övezetre oszlott. Az egyikben megmaradt az eredeti rend, de a másikban a fellázadt angyalok a saját törvényük alapján rendezkedtek be.
3.
Amikor Ádám és Éva meg lett teremtve ez a két birodalom már létezett.
Isten az embert is úgy teremtette, hogy volt testre szabott feladata, volt a létezésének célja. Megkapta a saját hatalmi övezetét, a Földet, és a feladata elvégzéséhez szükséges képességeket.
Isten megmutatta neki a terveit, de az ember feladata volt azt a saját kreativitásával megvalósítani.
Azt kell pontosan látni, hogy milyen pozícióba helyezte Isten az embert:
Hatalma volt a Földön, a teremtésétől kezdve beszállt Isten munkájába. Meg kapta tőle a terveket és az ő feladata volt a kivitelezés folytatása. Kb, mint egy építkezésen a kivitelelőző cég vezetője. A tulajdonos megmondja, hogy mit kéne építeni, ő meg megcsinálja.
4.
A teremtéskor Isten a teremtett világ egyes részeit olyanná alkotta, hogy azok megjelenítsenek (illusztráljanak) valamilyen fontos, de egyébként láthatatlan dolgot. Úgy is lehetne mondani, hogy megfogalmazott bizonyos igazságokat és üzeneteket a teremtésen keresztül is. Magával a teremtéssel egyben beszél is. És ehhez a Bibliára annyira jellemző képes-szimbólum nyelvet használta.
(De a szimbólumok használata egyáltalán nem azt jelenti, hogy ne lennének teljesen valóságos konkrét dolgok, amiket jelölnek. Ugyanazt az üzenetet meg lehet fogalmazni szimbólumokkal vagy nélkülük. Sosem a használt nyelv számit, hanem az üzenet, amit közvetít.)
Az Édenben két ilyen "beszélő" fa volt. Mindkettő az ember korlátaira hívta fel a figyelmet.
Az egyik, az élet fája. Ez azt "mondta", hogy "Nincs benned meg az élet. Azt kívülről kell megkapnod folyamatosan Istentől. Amíg itt laksz a kertben sose fogod nélkülözni."
A másik azt "mondta", hogy "A Jó és Gonosz közötti különbségtétel képessége sincs meg benned. Ezért hagyatkozzál rá arra, amit az mond, akiben ez meg van. Ne akard magadat mássá tenni. Isten alkotott téged ilyenné. Õ meg fogja neked adni, ha szükséged lesz rá."
Miért van ekkora jelentősége a "Jó és Gonosz" közötti különbségtételnek????
Azért, mert aki erre képes, csak az tud igazságos TÖRVÉNY-t létrehozni.
Mai szavakkal megfogalmazva: Isten nem adott az embernek se képességet, se jogot arra, hogy a saját létezését meghatározó törvényeket ő befolyásolja.
A mai jogi fogalmakkal is pontosan meg lehet fogalmazni:
Az embernek nem volt Törvényhozói hatalma, csak végrehajtói.
Ugyanabban a pozícióban volt, mint ma egy miniszterelnök, akinek hatalma van az ország irányítására. De ez a hatalom nem önmagából fakad, hanem ezt a jogot a törvény adja neki, ami őfölötte áll. Nincs joga a törvényen változtatni, nem adhat magának a saját kedve szerint új jogokat, csakis a törvény keretein belül tevékenykedhet. Pl. bármennyire is szeretne új adókat bevezetni, nem teheti meg, mert nincs rá jogosultsága.
Isten az embert a föld urává tette. Nem arra kapott jogot, hogy felülbírálja azt, ahogyan Isten a Földet berendezte, hanem csak arra, hogy felépítse és őrizze azt a rendet, amit Õ kitalált.
Érdekes kérdés, hogy hogyan lett volna tovább, ha az ember elvégzi a rábízott feladatot? Lehet, hogy akkor kapott volna nagyobbat? Volt vajon lehetőség "feljebb lépni"? Én sem tudom.
Sátán a saját vágyát plántálta el az emberben, hogy ha megszerzi a "Jó és gonosz tudását", akkor majd olyan törvényt és rendet alkothat magának, amit ő választ és nem kell az Isten törvényének a korlátai között élnie. Azt vizionálta neki, hogy akkor lesz csak szabad, ha ő határozhatja meg a saját maga számára, hogy milyen törvény szerint éljen.
Persze nem ez történt, hanem az, amit Isten mondott, az ember a halál uralmába került.
A folytatást majd legközelebb írom le, de az emberiség egész történelme pont arról szól, hogy az ember sátán folyamatos "biztatása" közepette kísérletezik, hogy megtalálja a saját törvényét, amire felépítheti a saját világát.
Ezzel párhuzamosan az üdvtörténelem pedig arról, hogy Isten meg akarja győzni az embereket, hogy az Õ törvénye az, amire mindenkinek szüksége van. Mert az jó!