Sziasztok!
Ígértem beszámolót a tegnapi előadásról. Sokatoknak biztos nem újdonság, bocsánat, akit untatok ezzel
Nagyon tetszett, hogy a kórház abszolút támogatja a korai baba-mama kapcsolatot, illetve a szoptatást. Aki hüvelyi úton szül, neki természetesen odaadják az elejétől, és a légutak leszívását csak indokolt esetben végzik el, és együtt lehet a család a szülés utáni 2 órás megfigyelés alatt. Császármetszésnél az édesanya arcához teszik a babát, majd az apukára, hogy meglegyen a korai bőr/szőrkontaktus, ott is ugyanúgy megnyugszanak a kicsik. Ilyenkor a szülés utáni 2 órás megfigyelés az újszülött osztályon történik. Lehetőség van még aznap, hogy az anyuka együtt legyen a babával, de csak akkor, ha van valaki, aki segít, alapból az édesanya állapotára való tekintettel csak másnap adják oda a babát.
Hangsúlyozták a rooming-in előnyeit, hogy habár fárasztóbb, de az újdonsült anyukák így egy stresszmentesebb környezetben tanulhatják meg, hogyan értelmezzék kisbabájuk jelzéseit, megismerkedjenek vele, megtanulják ellátni, és otthon már csak gyakorolni kell, meg akkor úgyis jön a pánik
. Az első napokban akár napi 10-15x is lehet és kell is szoptatni, ahányszor a kisbaba éhségjelet mutat, így általában hamarabb beindul a tejci, még a csaszis anyukáknál is, tehát a lényeg, hogy minél többször szopi, ahányszor csak lehetséges. Tápszert, cukros vizet nem adnak az újszülött osztályon, és vizet se nagyon, csak ha nagyon indokolt. Nyilván ha az édesanya beteg, súlyos állapotban van, és nem tudja ellátni a gyermekét, akkor adnak tápszert, de csak akkor. Hangsúlyozták, hogy az allergiák szempontjából nagyon fontos, hogy az első pár hétben lehetőleg csak anyatejet kapjon a baba, ne kapjon tápszert.
Szoptatás: ideális esetben 2 éves korig kellene szoptatni a babát, mert akkorra fejlődik ki az immunrendszere. Ami még fontos, hogy betegen is szoptatni kell, mert így az anya ellenanyagi eljutnak a tejen keresztül a babához, tehát ő védetté válik a betegség ellen. A szopi a felnőttkori betegségek ellen is véd (cukorbetegség, vérnyomás, érrendszeri megbetegedések stb.) Ezért mondják, hogy az anyatej életre szóló ajándék.
Előny a babának: arcizmok jobban fejlődnek, fogak elhelyezkedése jobb lesz, elősegíti az éles látást.
Előny a mamának: legegyszerűbb, ingyen van, steril, megfelelő hőmérsékletű, és számára is számos betegség rizikóját csökkenti (csontritkulás – jobb csonttömeg, emlőrák, petefészek daganatok, cukorbetegség rizikója csökken)
A doktornő elmondta, hogy szoptatásnál a legfontosabb az elhatározás, elhinni, hogy képesek vagyunk rá.
Mutattak szoptatási, büfiztetési és fürdetési pozikat, hogy mikre kell figyelni.
És azt mondták elég egy nap csak egyszer megmérni a baba súlyát! Tényleg otthon meddig kell méricskélni? Látom kattkat Ti is visszavittétek már. Én is bérelni szeretném!
Szilvi, neked mondanám, és még azoknak, akik majd Péterfyben szülnek:
A következőkkel kell készülni a kórházba (a saját magad cuccain kívül a babának):
Napi 7-8 eldobható pelus az újszülött méretből
Textilpelusok a baba alá
Popsitörlő
Párna/takaró az ágyba kitámasztásra (szoptatási póz megkönnyítésére)
Cumisüveget, játszócumit, mellszívót ne vigyünk, kézi fejést tanuljuk meg, ha szükséges.
Tapasztalt anycik: mit szóltok hozzá?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára csipetnyusza 2010.06.02 09:10-kor.