Kicsit elrettentő, de azért bemásolom, annyi mindenkit érdekel.
"A Toxoplazmozis
Sokan nem tudják, hogy kedvenc házimacskájuk veszélyt is jelenthet. A bélférges fertőzés mellett a Toxoplazmozis nevű betegség hordozói és terjesztői is lehetnek.
A Toxoplazmozis okozója a Toxoplazma gondii nevű élősködő élőlény. Emberről emberre közvetlenül nem terjed, de előfordulhat nyers húsokban. Többek között a macska a hordozója. A kórokozók az emberi szervezetbe úgy kerülhetnek be, ha például gondatlanul kezelik a macskaürüléket a gazdáik, ha nyers, vagy nem kellően átsütött, vagy főzött fertőzött húst fogyasztanak. Könnyen fertőződhetnek azok, akik húsfeldolgozással foglalkoznak abban az esetben, ha a feldolgozott álatok között volt fertőzött, s a feldolgozónak esetleg sérült a keze.
Hazánk hatvan év körüli lakosságának mintegy 60 százaléka fertőzött Toxoplazmozissal, azonban nem mindig okoz tüneteket. Ha csak kis számú élősködő jutott egészséges, jó ellenálló képességgel rendelkező emberbe, a paraziták elpusztulnak, vagy betokosodva szunnyadnak. Azonban, ha a szervezet védekező képessége károsodott, vagy ha nagy mennyiségben jutottak be a kórokozók, a különböző szervekben gyors szaporodásnak indulnak.
A Toxoplazmozist okozó paraziták a vér- és nyirokkeringéssel eljuthatnak a gyomor-bélrendszerbe, májba, lépbe vesébe, de kóros elváltozásokat okozhat csontvelőben, szívizomzatban, a perifériás idegekben.
Az anyák a terhesség előtt szerzett Toxoplasmozist nem adják tovább gyermeküknek, csak a terhesség folyamán szerzett fertőzés - főleg a második hónaptól a hatodikig - jelenti a legnagyobb veszélyt. A magzati Toxoplazmozis vetélést, halvaszülést, vagy az újszülött neurológiai károsodását, azaz szellemi fogyatékosságot okozhat.
A Toxoplazmozis megelőzése érdekében a következő óvintézkedéseket kell betartani:
Ne fogyasszunk nyers, vagy nem eléggé átsütött húst.
A terhes nők kerüljék a macskákkal való érintkezést.
A lakásban élő macskákat ne etessük nyers hússal.
Az almot naponta cseréljük.
Azokat a területeket, ahol gyermekek játszanak, védenünk kell a macska és kutyaürülékektől.
Fel kell hívni a figyelmet, hogy kutya, macska sétáltatáskor ne a homokozókat célozzák meg állataikkal, mert az itt játszó gyerekeket nagy veszélynek teszik ki ezzel.
Mindenütt a városokban a közterület-felügyelők figyelmét is fel kell hívni, hogy ha ilyen esetet tapasztalnak, figyelmeztessék a felelőtlen állattartókat, s ha a szép szó nem segít, szankcionáljanak! "
Plusz ezt, nem jó ilyet olvasni, azt hiszem én is kérek még egy ilyen vizsgálatot. Babus! Újabb para
"Veleszületett toxoplazmózis
A veleszületett toxoplazmózis terhesség alatt szerzett fertőzés, amelyet az anyából a magzatba átjutó Toxoplasma gondii nevű parazita okoz.
A Toxoplasma gondii az egész világon előfordulH és minden 1000 újszülöttből 18-at fertőz meg.
A terhesség alatt fertőződött nők kb. felének születik veleszületett toxoplazmózisban szenvedő gyermeke. A magzat fertőződésének veszélye nagyobb, ha a nő a terhesség későbbi szakaszában fertőződik, a betegség azonban általában sokkal súlyosabb, ha a magzat a terhesség korai szakában fertőződött.
A Toxoplasma a macskákat fertőzi meg, a parazita petéi bekerülnek a macska ürülékébe, és több hónapig fertőzőképesek maradnak. A nők fertőződhetnek macskaalommal vagy macskaürülékkel szennyezett anyaggal történt érintkezés során. Nyers hús (birkahús, disznóhús és marhahús) fogyasztása szintén fertőzés forrása lehet.
Tünetek és kórisme
Toxoplazmával fertőzött terhes nők és újszülöttek általában tünetmentesek. A magzat fejlődése azonban lassabb lehet a méhben és nagyobb a koraszülés kockázata. Az újszülöttnek lehet kis feje, sárgasága, megnagyobbodott mája és lépe, szív-, tüdő- és szemgyulladása, bőrkiütése, az agy körül megnövekedett folyadékmennyiség miatt magas agyvíz nyomása vagy az agyban kalcium-lerakódása, valamint görcse.
Az ezekkel a tünetekkel születő csecsemők egy része súlyos beteg és hamar meghal. Mások maradandóan károsodnak: így kialakulhat a szem belső részének gyulladása (chorioretinitis), értelmi fogyatékosság, süketség és görcsök. Születéskor egészségesnek tűnő gyermekeknél ezek a rendellenességek évekkel később alakulhatnak ki.
A toxoplazmózis diagnosztizálásához vizsgálatokat végeznek mind az anya, mind az újszülött véréből. Újszülöttekben a koponyáról röntgenfelvételt készítenek, valamint elvégzik az agyvíz és a szem alapos vizsgálatát is. Születéskor az orvos megvizsgálja a méhlepényt, hogy fertőzött-e.
Megelőzés és kezelés
Terhes, vagy potenciálisan terhes nőknek kerülniük kell minden érintkezést macskaalommal vagy más, macskaürülékkel szennyezett tárggyal. A húsokat alaposan meg kell főzni, hogy a lehetséges élősködők elpusztuljanak, és kezet kell mosni nyers hússal vagy mosatlan termékekkel történt érintkezést követően.
A fertőzés átvitelét a magzatba spiramicin szedésével lehet megelőzni. A magzat fertőzöttsége esetén pirimetamin és szulfonamid adható a terhesség későbbi szakaszában. Tüneteket mutató fertőzött újszülötteket pirimetaminnal, szulfadiazinnal és fólinsavval kezelnek. Az újszülötteknél jelentkező gyulladásos folyamatokat kortikoszteroidokkal is lehet kezelni. "
Üdv. cic