Mitol lesz elég tej?
A TEJET A BABA TERMELI, NEM AZ ANYUKA. Mégpedig a szopival. Az anyuka szervezete a baba szopásának hatására termeli a tejet. Ha nincs elég ürítés, nem fog elég tejet termelni.
1. Szoptasd meg a babát a szülés után 1 órán belül, vagy ha ez nem lehetséges, akkor a legeslegkorábban ahogy ez lehetové válik.
Hogyan?
A baba a szülés utáni 1 órában rendkívül élénk, éber, és képes valamire, amire legközelebb majd kb 6 hónap múlva lesz újra képes: kúszni. Ha ilyenkor a babát a mama hasára fektetik hogy borkontaktusba kerüljenek, akkor a baba szépen lassan elkezd felkúszni, küzd, keres amíg el nem éri a mellbimbót, elkezdi nyalogatni, és végül szépen magától bekapja és boldogan szopizik. A lehulés ellen egy rájuk vetett takaró véd. Az anyuka teste a legmegfelelobb inkubátor ami igazodik a baba testhomérsékletéhez; ha a baba testhomérséklete csökken, az anyuka képes a saját testének a homérsékletét növelni, ezáltal melegen tartva a babát, és fordítva. Erre ido és nyugalom szükséges.
Ha nincs mód ezt kivárni, rakd a babát mellközelbe, és várd míg érdeklodést mutat a mell iránt, forgatni kezdi a fejét, tátja a száját, és ilyenkor segítsd mellre.
Miért?
- A baba agyában rögzül hogy mi az elso dolog ami a szájába kerül. Ha ez anyamell, ez egyrészt a természet rendje, másrészt megeloz egy csomó problémát, mivel ha a baba agyában az rögzül ilyenkor, hogy hogyan kell egy cumit illetve cumisüveget szopni, akkor késobb elofordulhat hogy rossz technikával szopja az anyamellet, ami sérülést, fájdalmat okozhat, és csökkentheti a szopás hatékonyságát is, ami azt jelenti, hogy a kisbaba kevesebb tejhez jut és kevesebb tej termelésére serkenti a mellet.
- Az a pár csepp kolosztrum amit az újszülött lenyalogat, beszív az anyuka mellébol, óriási egészségügyi elonyökkel ruházza fel. Ez tulajdonképpen az "elso oltás" amit megkap a baba. A kolosztrum tele van immunanyagokkal, amik biztosítják a baba védekezoképességét a külvilági betegségekkel szemben.
- Ilyenkor az anyuka ismeros baktériumai kolonizálják elsoként a baba beleit, ami azért fontos, mert egyrészt ezek nem betegítik meg, másrészt elfoglalják a helyet a kórházi, agresszív baktériumi törzsek elol, amik rossz esetben súlyos betegséget okozhatnak és ráadásul rezisztensek lehetnek az antibiotikumos kezelésre is.
- Kimutatták, hogy azok a babák akik korán kerültek a mellre, és ezek után is igény szerint szophattak, a 3. napra lényegesen több tejet sikerült termelniük az anya mellében, mint azoknak a babáknak, akiknél ez nem történt meg.
2. Ne várd meg míg sír, szoptasd minél gyakrabban az érdeklodés elso jelére
Hogyan?
Az újszülött sok apró jelzéssel mutatja ki érdeklodését a szopi iránt. A sírás egy késoi jelzés, szinte az utolsó "eszköz" a baba tárában amivel magára vonja a figyelmet.
A korai jelzések közé tartozik a nyugtalanság, alvás közben a szemmozgás, az ökleinek a szájába tömése, keresgélo mozdulatok a fejével, cuppogás, szájnyalogatás, szájtátás.
A baba korai jelzéseit akkor lehet idoben észrevenni, ha az anyuka és az újszülött együtt lehetnek a nap 24 órájában.
Miért?
- Azért nem érdemes megvárni míg sír, mert ilyenkor már türelmetlenebb, fel van dúlva, nehezebben megy a mellrehelyezés, sok levegot nyelhet a sírás alatt, ami nyugtalanabbá és kevésbé hatékonnyá teszi a szopit. Ha nem szopik hatékonyan, akkor kevesebb tej fog termelodni és lassul a baba fejlodése is.
- Ha aluszékony a kisbaba, akkor lehet hogy csak ilyen vissafogottan jelzi, hogy éhes, és visszaalszik mielott belelendülhetne a sírásba. Az aluszékony baba kevesebbszer szopik, kevesebb tejet termel, könnyebben besárgul, még aluszékonyabb lesz. A bilirubin (a sárgaságot okozó anyag) a széklettel ürül, tehát a teáztatás, vízitatás NEM hatékony, sot, káros, mert elveszi a baba apró (cseresznyeméretu) gyomrában a tej elol a helyet.
- Az újszülött a szülés utáni elso pár élénk óra után beájul és az elso 24 órában aluszékony lesz. Ha ilyenkor nincs mellközelben, és nincs lehetosége szopni, akkor az anyukának lassabban fog beindulni a tejtermelése. A második napon viszont a baba egész nap mellen akar lógni, különben sír. EZ NORMÁLIS. Így csinálja magának a tejet. Minél többet szopizik, annál több tejet csinál magának, annál hamarabb. Ilyenkor az átlag baba adagja alkalmanként 10-20 ml körül mozog. NEM LEHET LEMÉRNI, nem is érdemes. Hagyni kell szopizni, és ilyenkor pár nap alatt elég tejet csinál magának.
3. Jól kapja be a mellet
Hogyan?
- Találjatok kényelmes testehelyzetet, mert jó sok idot fogtok így tölteni. Sok-sok párna és kitámasztás lehet szükséges.
- (Bölcsotartás) A baba és a mama hasa érjen össze, NE a hátán feküdjön a kisbaba, hanem az oldalán. Ne kelljen ot izomból tartani (párna!), és o se lógjon, ne legyen kényelmetlen egyikotöknek sem.
- Érintsd meg a pofiját, és mikor forgatja a fejét és hatalmasra tátja a száját, mintha ásítana, húzd a melled felé.
- A mellbimbóval célozz a baba felso ajka felé, így ha bekapja, akkor többet kap be a bimbóudvarból az álla felé, mint az orra felé.
- A bimbónak el kell érnie a baba szájában a kemény és a puha szájpad találkozásáig. (A saját szádban dugd hátra a nyelved, hogy ez milyen hátul van...) Ha csak a bimbó hegyét kapja be a baba, akkor azt fájdalmasan megcsócsálja, és tejet se tud szívni.
- A baba nyelvének a mell alatt kell lennie (ezzel húzza be a bimbót hátra), mégpedig az ínye és alsó ajka felett.
- Az ajkai kifelé fordulnak, nincsenek beszippantva.
- Az álla hozzáér a mellhez, és lehet hogy az orra is.
- Hallod hogy kortyol. Eleinte lehet hogy egy-egy kortyhoz többet is kell szívnia, de ahogy no a tejmennyiség, hallani fogod, hogy 1 szívás, 1 korty. (Kivéve ha álmos és komfortszopizik, akkor aprókat szív és néha kortyol egyet.)
Miért?
- Ha rosszul kapja be a mellet, az gyakran FÁJ! És kisebesíti a mellbimbót. A sebes mellbimbón keresztül könnyebben feljutnak a kórokozók, és mellgyulladást okozhat. Ha ez történt, ne turj csendben, hanem keress egy szopis tanácsadót, aki segít megoldani a helyzetet.
- Rossz mellrehelyezéskor kevesebb tejet tud kiszívni, tehát kevesebbet is termel, tehát nem lesz elég a tej.
- A baba nyugtalan és nyugös lesz, nem jut elég tejhez, nem fog jól gyarapodni.
4. Ne korlátozd sem azt, hogy milyen idonként, sem azt, hogy mennyi ideig szopik
Hogyan?
- Minden alkalommal mikor a baba a szopi iránti érdeklodés korai jeleit (kereso fejmozgás, cuppogás, szájnyalogatás, szájtátás, ököltömés, nyugtalanság, gyors szemmozgás alvás közben) mutatja, tedd neki lehetové a szopást.
Miért?
- Az átlag, normális, egészséges újszülött MINIMUM 8-12x szopik 24 óra alatt, de van aki sokkal többször, és az is normális ha alkalmanként akár 45 percet is eltölt a mellen. Megfigyelték, hogy olyan népeknél, ahol a babát mindig testközelben hordozzák, a baba 24 óra alatt több mint 40x szopott, és ezeknél a népeknél nem ismerik az újszülöttkori hasfájás, kólika, jelenségét.
- A baba a szopás hosszával és gyakoriságával saját maga szabályozza a tej zsírtartalmát. A tej zsírtartalma 1 és 12% között ingadozik, ami hatalmas különbséget jelenthet tápértékben. A tej zsírossága több mindentol függ, pl az etetés stádiuma (elso tej vs hátsó tej), a legutóbbi szoptatás idopontja (minél közelebb, annál zsírosabb), a mell telítettsége (minél üresebb, annál zsírosabb) és a napszak (estére zsírosabb). Ezért sem érdemes mérni, mennyit evett a baba, mert a térfogat nem mutatja, hogy mi volt a zsírtartalma annak a tejnek amit a baba megivott. A baba tudja, mit csinál, rá kell hagyni. Érdemes méregetés helyett a babára figyelni, hogy elégedettnek tunik-e, kortyol-e szopi alatt, van-e elég pisis és kakis pelenkája (napi minimum 3 pisis, és minimum 3 kakis), gyarapodik-e.
- A baba a szopások gyakoriságával és hosszával szabályozza a tejmennyiséget. A mennyiséget a baba szabályozza, nem az anyuka. Minél többet ürít a mellbol a baba, annál több tej fog termelodni. Minél üresebb a mell, annál gyorsabban termelodik a tej. Minél teltebb a mell, annál lassabban termelodik a tej. Ezért nem érdemes etetések között "tartogatni" a tejet, mert ezzel lassítjuk a tejtermelést.
- Ha igény szerinti szopi mellett nem gyarapodik megfeleloen a baba, nincsen elég kakis pelenka naponta, akkor fel kell keresni egy szoptatási tanácsadót hogy megtalálják ennek az okát.
- A baba számára a szoptatás nemcsak élelem, hanem nyugtató, altató és fájdalomcsillapító hatású is. A baba ideális lelki és testi fejlodéséhez szüksége van a szopás mozdulataira, tegyük ezt neki lehetové.
5. Ismerd a normális újszülött viselkedést
- Az újszülött élete elso pár órájában éber, de utána aluszékonnyá válik. Az elso 24 órában sokat fog aludni és ritkán ébredni. Ragadj meg minden alkalmat, hogy mellre tedd, ha nem ébred magától, 3 óránként ébreszd fel szopni (CSAK ÚJSZÜLÖTT KORBAN, ha már beállt a tejtermelés és a baba súlya stabilizálódott, akkor nem kell a babát ébresztgetni). A második napon viszont a baba EGÉSZ NAP szopni akar. Ez teljesen normális és élettani. Váltogasd nyugodtan a melleket vég nélkül és hagyd annyit szopni, amennyit akar. A baba MOST csinál magának tejet. Ha nem hagyod szopni, nem tudja beindítani a tejtermelést. Ha sebes a mellbimbód, kérd ki egy szoptatási tanácsadó segítségét. Bár az elso napokban normálisnak számít egy kis fájdalom, kényelmetlenség, a szopinak nem szabad hosszútávon vagy nagyon fájnia! Ez a rossz mellrehelyezés következménye, nem a hosszas szopié.
- Egy átlag, normális, egészséges újszülött naponta MINIMUM 8-12x szopizik, alkalmanként akár 45 percig is. Az is normális viselkedés, ha belealszik a szopiba, és csak ritkábban kortyol egyet. Az újszülött még könnyen elfárad, de ez még nem jelenti azt, hogy végzett a szopival.
- Szinte minden babának van nyugösebb napszaka, leginkább az esti órákban, amikor úgy tunik, hogy végtelenségig cicin lógna, vagy kézben lenne, különben sír. Ez élettani és normális, NEM feltétlenül azt jelenti, hogy nincsen elég tej. Ez a viselkedés kb 2-3 hetes korban kezdodik, 6-8 hetes korra csúcsosodik, és 3-4 hónapos korra általában spontán megszunik.
- Az is normális, ha a baba éjjel-nappal rendszeres idoközönként szopik, és az is normális, ha egyik napszakban óránként szopik, majd alszik egy nagyot, és ezek után újra óránként kér.
6. Ismerd a tejtermelés menetét (avagy a noi mell mint WC tartály)
Korai és gyakori szopi mellett az elso nap az anyuka 1-2 ml tejet (kolosztrumot) termel, a második nap kb 5 ml-t, a harmadik nap kb 10-et. TÖK FELESLEGES MÉRNI, mert a mérleg ezeket a mennyiségeket úgysem tudja kimutatni. A baba gyomra születésekor kb akkora mint egy érett cseresznye. Ahogy no, úgy tágul, de kb igazodik ahhoz a tejmennyiséghez amit anyuka képes termelni (mivel részben ezek a mennyiségek tágítják a gyomrát). Ezért sem jó, ha az elso napokban beledöntenek a babába 10-20 ml pótlást, mert kitágítják a gyomrát, és már tényleg nem lesz elégedett azzal az 5-10 ml-vel amit anyukája meg tud termelni. Egy 3 napos baba gyomorkapacitása max 20 ml, egy 1 hetesé 60 ml, egy 1 hónaposé 80 ml. Ezért is szeretne az újszülött és a kiscsecsemo keveseket, de gyakran szopizni.
A tej mennyiségét a baba szabályozza azáltal, hogy mennyi tejet ürít a mellbol. A mell szinte vég nélkül képes tejet termelni, de anatómiailag nem alkalmas a tej tárolására. Úgy lett megtervezve, hogy ami tej termelodik, az ürül. Ha nem ürül, akkor nem termelodik. A mell méretének nincsen köze a tejtermelés kapacitásához, viszont a tej tárolásának kapacitásához igen. Magyarul egy kismellu no is tud ugyanannyi tejet megtermelni mint egy nagymellu no, de tárolni nem tudja! Csak úgy képes lépést tartani a nagymellu társával, ha gyakrabban üríti a mellét. Ennek az oka, hogy mikor a mell telítodik, akkor lassul a termelés.
Képzeljük magunk elé a jó régi WC tartályt. Ebben egy úszó méri a víz szintjét, az úszó pedig egy zsinórral csatlakozik a WC tartály tetején egy záró szelephez. Minél magasabban van a vízszint, annál jobban záródik felül a nyílás. Mikor alacsony a vízszint, akkor a nyílás teljesen kinyílik, és dol be a víz. Tehát ha az a célunk, hogy naponta minél több vizet fogyasszunk, akkor azt úgy lehet elérni, hogy ha minél gyakrabban lehúzzuk a WC-t, mivel ilyenkor felül DOL be a víz. De egy ido után leáll, mert megtelik a tartály. Az, hogy két lehúzás között "tartogatjuk" a vizet nem fogja idoarányosan növelni a víz mennyiségét, mert egy ido után megtelik a tartály és nem jön bele több víz, akármeddig várunk.
A mell ugyanígy muködik. A tej akkor dol befelé felülrol, ha a mell üres. Ha tele van, akkor ezt érzékeli a szervezet, és lassítja a termelést, majd le is állítja. Tehát ha az a célunk, hogy minél több tej termelodjön, akkor a leheto leggyakrabban kell "lehúzni a WC-t" illetve üríteni a mellet.
Most tegyük fel, hogy van, akinek 10 literes tartálya van, és van akinek 20. Ha naponta 100 liter vizet szeretnének lehúzni, mindketto képes rá, de a 10 literes tartály gazdájának ehhez 10x kell lehúznia, a 20 literes tartály gazdájának pedig csak 5x.
7. Ne kapjon a baba sem vizet, sem teát, sem cumit, sem cumisüveget
- Se vízre, se teára nincs szüksége az újszülöttnek, sot, kifejezetten káros, mivel elfoglalja a cseresznyényi gyomrában a helyet az anyatej elol, amely immunanyagokat és táplálékot jelent a számára. A sárgaságot okozó bilirubin a széklettel ürül, nem a vizelettel, tehát a babának táplálékra van szüksége hogy kiürítse a szervezetébol. A cukros víz pedig nemhogy rendezné a baba vércukor szintjét, hanem felborítja.
- A cumi és a cumisüveg használata RÖGZÜL. Ezeket más technikával kell szopni mint az anyamellet, és ha a baba az anyamellet is így próbálja szopni, akkor nem fog hatékonyan szopni (ergo nem tud magának elég tejet termelni) és ki is sebesítheti a mellbimbót a rossz szopási technikával. Érdemes ezek bevezetésével 6 hetes korig várni, amíg az újszülöttben rögzül a jó szopási technika, de még ilyenkor is okozhatnak problémát: sebes mellbimbót, szopi sztrájkot, cumizavart. Ilyenkor legjobb elhagyni oket.
8. Szoptasd éjjel is a babád
- A tejtermelésben fontos prolaktin hormon szintje éjjel magasabb mint nappal, ezért az éjjeli szopik többszörösen hatékonyak a tejtermelés szempontjából.
- Az éjjeli ébredés leginkább alkat és fejlodési stádiumtól függ, nem az éhségtol. Sok csecsemo pl 3-4 hónapos korában elkezd újra ébredni éjjel, még akkor is ha eddig szépen aludt éjszaka.
- Maximalizáld a saját pihenésed azáltal, hogy közel veszed magadhoz éjjel a babát.
9. Ne méregesd az etetéseket
- Foleg az elso napokban a baba nem fog annyit szopni, amit egy mérleg ki tud mutatni, és csak idegeskedéshez vezet a dolog. A méricskélés helyett figyeld a baba jelzéseit: elégedettnek tunik-e szopi után? van-e elég kakis pelenkája egy nap? (ami kijön, annak be is kellett mennie...) hallod-e hogy kortyol mikor szopik?
- Mérd inkább hetente, de LEGFELJEBB naponta, és csak azért, hogy gyarapszik-e.
- Az igény szerint szoptatott újszülött 7%-ot veszít a születési súlyából, majd 10 napos korára újra eléri azt.
- Az igény szerint szoptatott csecsemo súlygyarapodása MÁS mint a tápszeres babák súlygyarapodása (és a védonok és orvosok ez utóbbit veszik alapul a gyarapodási görbékhez). A WHO szerint az igény szerint szoptatott babák normális súlygyarapodása:
0-4 hónap között: heti 150-250 gramm
4-6 hónap között: heti 90-130 gramm
6-12 hónap között: heti 50-80 gramm
Összességében, az igény szerint szoptatott csecsemo az elso 4 hónap alatt rohamosan gyarapszik, majd lelassul. A tápszeres babák gyarapodása egyenletesebb.
10. Ha gondod, kérdésed van, minél hamarabb kérj segítséget
A tejtermelést sosem késo visszahozni, de minél hamarabb lépünk, annál jobbak az esélyek, illetve annál egyszerubb a dolog. Gondokkal fordulj szoptatási tanácsadóhoz, akiknek a listáját és elérhetoségeit itt találod:
http://www.szoptatasert.hu/belso.php?inf=ibclc_szak
Ha kérdéseid, kételyeid, aggodalmaid vannak, gyere baba-mama csoportba, ahol megbeszélheted ezeket más szoptató anyukákkal és a csoportot vezeto szoptatási tanácsadóval. Ezek listáját itt találod:
www.szoptatasportal.hu -> Események -> Baba-mama csoportok
Ha bármilyen egészségügyi dolgozó bármilyen egészségügyi problémára az elválasztást, illetve a tápszeres táplálást javasolja, kérd ki szoptatási tanácsadó véleményét is ha nem szeretnéd elválasztani a babádat! A legtöbb helyzetben van más megoldás is.
A BABA TUDJA MIÉRT SZOPIK PONT AKKOR PONT ANNYIT. BÍZD RÁ!
rokica kukac gmail pont com