Sziasztok!
Remélem nem írok nagyon butaságokat
!
Fagyasztásra természetes nagyon sok minden megfelelő lehet, ha az rendesen van kezelve (kifőzve), az Aventes zacsik előnye, hogy ott már nem kell ezzel külön foglakozni.
Az anyatej a fagyasztás során változik, ezért ha pl. büdösnek tűnik, az nem feltétlenül a zacsi hibája. Egyébként nem a mi izlésünkhöz kell mérni, valószínű nem innánk friss anyatejet sem
, és a kisbabának sem büdös az az anyatej, amit mi annak gondoltunk.
A fagyasztott tejet (akármiben is fagyasztják) egyáltalán nem biztos, hogy elfogadja a baba, van amelyik csak a frisset (vagy hütőben tartottat) fogadja el, ezért mielőtt a papára biznánk a babát egy adag fagyasztott tejjel, érdemes egyszer úgy is kipróbálni a fagyasztott tej adását, hogy a friss tej "forrása" (értsd anyuka) a közelben legyen.
Fejés: meg lehet oldani a dolgot fejés nélkül is. De azért nem árt (a váratlan helyzetekre), ha azért van közelben fejőgép vagy valaki megtanítja a kismamát kézzel fejni. Ha a kereslet-kínálat beáll a tejtermelésben, akkor a mell már csak annyit termel, amennyire a babának szüksége van.
Ilyenkor is lehetnek olyan esetek, amikor látszólag (vagy ideiglenesen tényleg) kevés a tej: ezek a növekedési ugrások. Ezt gyakoribb szopiztatással és ha szükséges fejéssel leteh megoldani. Itt csak ideiglenesen kell fejni, amíg a vissza nem áll a kereslet-kínálat.
Hogy a kereslet-kínálat rendesen beálljon, néhány dologra figyelni kell:
1. A babát már az első pillanattól rendszeresen mellre kell tenni, nem kell megvárni, hogy beinduljon az érett tej termelése. Így el lehet kerülhetni, hogy hirtelen löveljen be a mell, alapos túlkínálattal. A kolosztrum (előtej) egyébként is nagyon fontos a babának (egészen más összetételű, mint az értt tej, sokkal több pl. az immunanyag). Ha túlkínálat van az elején, akkor fontos, hogy valamennyit lefejjünk.
2. a későbbikben a baba igényei szerint kell szoptatni, az első kb. 6 hétben, amíg a baba még nem annyira hatékonyan szopizik, szükség lehet arra, hogy a szopik után fejéssel is ürítsük a mellet, hogy biztosan elég tej termelődjék. Nem feltétlenül szükséges, de ekkor figyelni kell, hogy mindenképpen megkapja a baba a szükséges mennyiséget.
3. ha lehet, akkor kerüljük a nyugatócumi használatát. Egyrész ronthatja a baba szopási technikáját, másrészt a baba a szopási igényét nem az anyamellen elégíti ki, emiatt lehetséges, hogy kevés tejhez jut, ugyanakkor a mell sem kapja meg az elegendő tej termeléséhez szükséges ingert.
4. a tejtermelés egy érdekes dolog: a sok szopizástól nem elfogy a tej, hanem annál több termelődik, viszont ritkább szoptatással kevesebb tej termelődik. A fejés úgy hat, mintha gyakrabban szoptatnánk, csak a fejéssel nem lehet olyan hatékonyságot elérni, mint a jól szopizó babával.
5. a túlkínálat nem mindenkinél okoz mellgyulladást, de azoknál, akik hajlamosak arra, igen, ilyenkor mindeképpen szükséges lefejni valamennyit.
Eszter!
Nagyon jó, hogy már most próbálsz készülni a babák születésére.
Koraszülött (és/vagy ezzel együtt iker) babák szoptatásánál sokat tud neked segíteni a La Leche Liga. Nem tudom, ismered-e őket (
http://www.lll.hu). Közülük W. Ungváry Renátát ajánlanám (
http://www.lll.hu/telefon.shtml) koraszülött babáknál (ő személyesen is érintett volt, ezért nagyon sok személyes tapasztalattal is rendelkezik, biztosan szívesen segít).
Beszti