Sziasztok!
Na, akkor megnyugtatásul az anyuciknak (én összeolvastam már annyi szakkönyvet, hogy na
):
Kezdem a három hónaptól, mert addig semmi különös:
A három hónapos kisbaba gőgicsél, néha hangosan nevet. Napközben egyre többet van ébren, ilyenkor nézelődik, csapkod kézzel-lábbal ( ezzel önmagát is felfedezi ). Ha eddig nem tette volna, végre felfedezi a kezét.
A 4 hónapos csecsemő élvezi, ha az ölbe ültetve zötyögtetik, mondókázás közben röptetik. Ha a hasát puszilgatják, sikongat örömében. Hason fekvésben alkarjára támaszkodik és néha kezét-lábát nyújtva ide-oda hintázik.
5 hónaposan ha talpra állítjuk és fogjuk a hónaljánál, akkor játékosan lépeget, rugózik. Hanyatt fekvésből ha felhúzzuk, akkor már közreműködik, emeli, tartja a fejét. Szeret meztelenkedni, megfogja a lábait, megpróbálja bekapni lábujjait. Talán hasra fordul, de testesebb babáknál ez várathat magára.
6 hó:
Mindent a szájába vesz, megkóstol. A tárgyakat már egész kézfejével tartja. Ahogy nyújtózkodik a tárgyak után, egyre gyakrabban FORDUL meg, először véletlenül, aztán tudatosan.
7hó:
Szívesen ül a szülei ölében, szereti a kukucska játékot. Már szótagokat ismételget, vég nélkül énekli: dadadada, jejeje, mamamama, lelelele.
8 hó:
A hónap újdonsága a KÚSZÁS. Ezzel egyidejűleg TALÁN a felülésben is sikerrel jár. Kézügyessége is fejlődik, főleg az apró szöszmők, porcicák lelkesítik fel. Hosszabb hangsorok, hangsúlyok utánzására is kísérletet tesz gagyogás közben, ez persze még nem sikerülhet tökéletesen.
9 hó:
Egyik kedvenc elfoglaltsága a rámolás. Étkezési szokásai is sokat változnak, szívesen majszolgat kézbe adott kiflit, répát, stb.. Az idegeneket gyakran gyanakvással fogadja.
10 hó:
Ebben a korban a legtöbb baba már önállóan is képes az ÜLÉSRE, illetve a mászás és ülés közti átmenet gyors végrehajtására.. Néhány kisbaba ekkor már alkalmazza az ún csipeszfogást, amikor a mutató- és hüvelykujja segítségével emeli fel az apró tárgakat a földről.
11 hó:
Ilyenkor a legtöbb csecsemő álló helyzetbe húzza magát valahol megkapaszkodva, ezt gyakorolja is folyamatosan. Kapaszkodva lépeget, leül, feláll, majd mászik kicsit, méghozzá meglepő sebességgel.Megérti már, hogyan függ össze a villanykapcsoló fel-le kapcsolgatása a fénnyel és a sötéttel. Ha megkérdezzük, hol a hasa, lába, füle, mindenre azonnal válaszolni tud a megfelelő mozdulattal, sőt, pát int a nagymamának, ha elmegy. Pontosan tudja mi az amit nem szabad, de ez nem rettenti vissza attól, hogy ne próbálkozzon újra és újra a távkapcsoló gombjainak nyomogatásával vagy a konyhaszekrény kipakolásával.
12 hó:
Az egyéves már kézzel-lábbal, de önállóan is tud enni, odaadóan figyel a képeskönyvekre, vannak már kedvenc játékai. Imád hintázni, lehet, hogy a csúszdázástól sem ijed meg. Általában már naponta csak egyszer alszik, a nap többi részét szakadatlan mozgással tölti. Talán éppen most teszi meg első önálló lépéseit jellegzetes, kacsázó járással, kifelé fordított lábfejekkel, de az is lehet, hogy egy-két hónapig még a mászást gyakorolja.
A fejlődést nem szabad és nem is lehet sürgetni, hiszen ha a babát sokféle inger éri, mesélünk neki és játszunk vele a maga szintjén, minden megy magától is, mint a karikacsapás. Természetesen ez a lista az átlagra vonatkozik és lehetnek eltérések két egyidős baba fejlődése között is.
Remélem megnyugodtatok, szerintem nincs senki elmaradva itt.
Cory: megmondanád hol vettétek az etetőszéket, mi a neve és mennyi volt?
zit