Sziasztok!
Az alábbiakat nem rémísztgetésnek szánom, de úgy gondolom, hogy azért érdemes elolvasni és megfontolni ...
A Cincinnati Egyetem kutatócsoportja vizsgálta, hogy a polikarbonát műanyagból (mint a visszaváltható műanyag palackok) készült palackokból mennyi BPA (biszfenol A) oldódik ki különböző körülmények között.
Arra ugyanis már sok a tudományos bizonyíték, hogy a BPA - a biszfenol A - nagyon kis mennyiségben is káros hatással van az élő szervezetre, mert megváltoztatja az endokrin (belső elválasztású hormon) rendszerének működését azzal, hogy a szervezet saját hormonjait utánozza.
A biszfenol A olyan vegyület, amely a természetben nem létezik, ráadásul csak egy az ember előállította hormonháztartást befolyásoló anyagok közül.
A többször használatos műanyag palackok, az élelmiszerkonzervek belső fala (bevonata), a vízvezetékcsövek, a fogtömések tartalmazzák - sok egyéb használati cikk mellett. Állatkísérletekben úgy találták, hogy a szaporodást és az agy fejlődését képes befolyásolni a BPA, már igen kis mennyiségben is.
Hegymászók műanyag vizespalackját vizsgálták a kutatók: többször használtat és vadonatújat, egy teljes héten át, a hegymászás, hegyi túra normális körülményei között - hidegben és forróságban egyaránt.
Kíváncsiak voltak arra, hogy mennyi BPA oldódik ki a műanyagból és milyen sebességgel különböző külső hőmérsékleten. Az eredmény eltérő volt az egyes palackokat tekintve (0,2 és 0,8 nanogramm óránként), de nem változott a kioldódás sebessége, amíg hideg vagy csak mérsékelten meleg hőmérsékletű volt a víz a palackban. Vadonatúj volt a palack vagy használt, nem befolyásolta a vegyi anyag kioldódását.
Amikor azonban forró vizet tettek bele, a BPA kioldódása erősen felgyorsult: 8 - 32 nanogramm mennyiségre óránként.
Mivel a BPA sok más ösztrogénszerű hormon-utánzó anyaggal együtt felhalmozódhat az emberi szervezetben, aggályos, milyen hatást fejt ki hosszabb idő után. (EurekAlert)
fuggetlen.hu
(2008.02.15. 08:55)
Hogy a háztartásunkban van-e BPA-t tartalmazó műanyag, úgy ellenőrizhetjük, ha megnézzük rajta a háromszögben lévő jelet: ha 3-ast, 7-es vagy PC-t látunk, akkor szivároghat belőle a biszfenol A.
----
Szóval érdemes egy kukkantást vetni a cumisüvegre, edénykékre ... A melanim cuccokra pl. rá is van írva, hogy ne mikrózd, valszeg ezért ...
Itt egy oldal, ahol elég sok márka fent van, hgoy melyikben nincs BPA:
http://safemama.com/2007/11/22/bpa-free-bottle-and-s ippy-cup-cheat-sheet/