2008.06.18 15:02
Szerző: jucicuki
Benszi!
Próbáld meg fürdővízbe a citromfű teát, hátha...
Mozgásfejlődés, beszédfejlődés Új mozgásfejlődési szakaszok előtt illetve amíg az új mozgásformát teljesen el nem sajátította a baba, általában meg szokott jelenni a rosszabb alvás, ami utána egyik napról a másikra meg is szűnik, sőt általában még jobb lesz a helyzet, mint előtte volt, mert az új mozgásformától jobban kifárad a baba. Ez vonatkozik a kúszásra (5-7 hónapos kor között), mászásra (8-11 hónapos korban), járásra (11-14 hónapos kor között) és bizony még a beszédfejlődés is hasonló módon megviselheti a babát (az az időszak, amikor elkezd teljes szavakban, mondatokban beszélni). Az alvászavarok általában 3-4 hétig tartanak, utána alábbhagynak.
Növekedési ugrás 6 hetes, 3 hónapos és 6 hónapos korban, valamint 1 évesen, de még ezt követően is lehetnek növekedési ugrások, amikor több ételre van szüksége a babának. Amíg csak szopizik, addig ilyenkor igényli, hogy éjjel is ehessen, de ezzel párhuzamosan nappal is többet eszik, tehát olyan nincs, hogy napközben ugyanannyit eszik a baba, de éjszaka csak azért kel fel, hogy ehessen.
Környezetváltozás, utazás idején gyakran elkezd nyűgösködni a baba és felborul a napirendje is. Ha kitartóak vagyunk és igyekszünk 1-2 nap alatt visszarendezni a kicsi napirendjét, akkor hazatérve visszaáll a rend.
Fogzás Az egyik legvitatottabb kérdés, hogy vajon a fogzás okoz-e alvászavarokat, azok meddig tartanak és kell-e kezelni a fogzás tüneteit. Igen, a fogzás sok babánál az alvászavarok kezdetét jelenti. Sajnos azonban amikor az első tünetek jelentkeznek, egyidejűleg más okok is életben vannak, ezért gyakori, hogy amikor már kijött a kicsi foga, más okok miatt az éjszakai ébredések tovább folytatódnak. A négy felső és a két alsó metszőfog kibújása után általában rendeződnek a panaszok.
Betegség idején, vagy ha bújkál valami a babában általában felébred a baba éjszaka. Pl. mert bedugult az orra és nem kap levegőt, vagy a saját köhögésére ébred fel. A problémák általában azzal kezdődnek, hogy sok anyuka ilyenkor engedékenyebb, a babát ilyenkor maga mellé fekteti, ezt a baba megszokja és a betegség múltán is igényli. Érdemesebb inkább arra az 1-2 napra kitartani és elviselni az éjszakázást, különben hosszú távú alvászavarokkal fizethetünk érte. Nagyjából 1-másfél éves kor után már megérti a gyerek, hogy az együttalvás csak egyszeri dolog, és nem lesz ezentúl mindig így, ezért olyankor már kevésbé okoz ez problémát. Ha este nem adsz neki köptetőt, hanem inkább köhögéscsillapítót kap, illetve ha orrdugulás esetén lefekvés előtt orrszívóval kitisztítod az orrát és a hátát bekened légzéskönnyítő balzsammal, akkor lekerülheted, hogy a megfázásos tünetek ébresszék fel.
Testvér születik Anya újabb terhessége, a kistestvér születése szinte minden gyereknél okoz alvásproblémákat, ezek azonban elmúlnak, ha nappal beszélünk a kicsivel a tesóról, az új helyzetről, és igyekszünk kitűntetett figyelmet szentelni a nagynak, hogy ne érezze magát hátrányban a kicsivel szemben.
Szoptatás abbahagyása Ha hirtelen hagyod abba a szoptatást, vagy ha leszoktatod, amikor ő még nem érett meg rá, az bizony komoly alvásproblémákat okozhat, különösen, ha eddig cicin aludt el. A cicit mindig helyettesíteni kell valamivel, ami segít majd a kicsinek az elalvásban, ha enélkül szoktatod önálló alvásra, várható, hogy ha valami megzavarja a kicsi álmát, akkor nem lesz eszközöd a megnyugtatásra.
Ovi, bölcsi kezdete A közösségbe kerülés időszakában nagyon gyakori a sírva ébredés, az éjszakai felriadás. Ezért (is) nagyon fontos, hogy szánjunk kellő időt a kicsi beszoktatására, foglalkozzunk vele délután-este a megszokottnál többet, ovi-bölcsi után szervezzünk extra programokat, egy közös fagyizást, játszóteret, beszélgessünk sokat, ezáltal a kicsi érzi majd, hogy külön figyelem irányul rá.
Családi feszültségek, megváltozott élethelyzetek Amikor anya újra dolgozni kezd, ha anyagi problémák miatt idegeskedtek az bizony átragad a gyerekre is. Talán nem látja, nem hallja a vitákat, nem tudja, hogy anya ideges, mert nem talál állást, de érzi, hogy valami megváltozott. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy a saját nyelvén, elmondjátok neki, mi a probléma, miről van szó, akkor is, ha a baba még kisebb. Talán a szavakat még nem érti meg, de a hangsúlyból érzi, hogy fontos dologról van szó.
Megváltozott napirend Ha valami miatt borul a napirend, pl. mert óraátállítás volt, vagy korábban (később) akarjátok lefektetni a babát, esetleg ő maga ébredt máskor, mint szokott (pl, mert átáll a napi 3-ról a 2 óra alvásra), akkor is előfordulhat, hogy rövidül az alvás, vagy átmenetileg nyugtalanabbá válik. Aggodalomra nincs ok, ha átszervezed a napirendet, néhány nap után a kicsi is felveszi az új ritmust és újra visszaáll az alvókája.
Forrás: kismamablog.hu