2001.06.19 22:09
Szerző: Anonymous
Sziasztok csajok!
Hajrá Kata! No meg Manó!
Nem fogjátok elhinni, de sikerült a leírásban eljutni a Kismanó kibújásáig, ígyhát készen van az elsõ része az opusnak. Mindenki készítzsen maga mellé enni és innivalót, idemásolom. Fenyegetés: lesz még folytatás.
Hogy mi is történt ezen a csodálatos napon? Hát lássuk. Elõszöris jó korán kezdõdött. Egészen pontosan éjfél után. Mivel elõtte Kedvesem levizsgázott a kérdéses tantárgyból, igyekeztem tudatosítani a Kismanóban, hogy most már mindenféle akadály elhárult a megszületése elõl, ígyhát jöhet, sõt jöjjön hamarost. Ennek jegyében bicikliztem egy kicsit és végigcsináltam egy garnitúra terhestornát, amitõl eleddig a megrövidült méhnyakam miatt el voltam tiltva. Végre szabadon mozoghatok jeligére.
Szóval a 30-a folyamatos beszélgetés mellett kezdõdött, amikor is tisztáztuk Kedvesemmel, hogy legrosszabbul azt viselné, ha magzatvízcsorgással indulna a szülésem. Azt mindig is rosszul viselte (mentõsként dolgozik). Valamit érezhettem, mert megállapodtunk, hogy aznap éjszaka külön alszunk, így Õ hõsiesen kivonult a kanapéra hajnali fél kettõkor. Mivel még nem voltam álmos, olvastam, és kettõ elõtt 10 perccel éreztem egy kontrakciót (ezeket általában megéreztem régóta), ami most némi fájdalommal járt, kb annyival mint egy teljesen szokványos menstruáció. Rápillantottam az órára, majd olvastam tovább. A következõ kezdetekor ismét ezt tettem és megállapítottam, hogy a kettõ között tíz perc telt el. Felcsillant a szemem, hogy csak nem?! Innentõl lelkesen vártam a következõt. Ami meg is érkezett ismét tíz perc múlva. A fájdalom olyan elhanyagolható volt, hogy mindig aggódtam, hogy talán nem is lesz több, de továbbra is jelentezett többé-kevésbé tartva az idõt. Annyira vártam már a Kismanó kibújását, márhogy láthassam, de a szülésre is kiváncsi voltam, hogy akkor az izgatottságtól nem tudtam elaludni, pedig egyszer próbáltam.
Megvártam, hogy Kedvesem legalább 3 órát aludjon, legalább õ, majd felébresztettem, hogy megosszam vele a szikár tényeket. Elõször még visszahunyta a szemeit, gondoltam, hogy akkor hagyom még relaxálni, elvégre semmi sürgetõ nincs, ám hamarosan felbukkant a hálószoba ajtajában, hogy akkor hogyan is folytassuk a napot? Megállapodtunk, hogy ha a nappali személyzethez akarunk érkezni, akkor pont a csúcsforgalomban autóznánk, ami helyett inkább hamar elkészültünk és elindultunk a Rókus kórház felé. Útközben eldöntöttük, hogy a fiúgyermek Zente, Kende és Zsombor nevek közül az utóbbira fog szert tenni.
Negyed hét körül futottunk be a szülõszobára, ahol integettünk a szolgálatos szülésznõnek, aki rutinosan visszaintegetett és tovább folytatta volna a dolgát. Alig egy perc múlva rádöbbent, hogy CTG-re nem jöhettünk volna ilyen hajnalban, így érdeklõdve megfordult, hogy mit is keresünk itt??? Mondtuk, hogy jól tippel, ha szülésre gondol.
Az éppen ébren lévõ ügyeletes megvizsgált, és vigyorgott a feje, hogy 2 ujjnyi, elsimult méhszáj, itt délre baba lesz. HELYES!!!!Kedvesem felment az intenzívre, hogy megvigye a jó hírt a kolléganõmnek, miszerint jöhet le EDA-t szúrni.
Az elõkészítést viszonylag könnyen megúsztam, merthogy szerencsére éppen elõzõ este borotválkoztam (nagy pocakkal külön élmény), elindulás elõtt zuhanyoztam. A beöntés kérdésében nem igazán tudtam volna dönteni. Igaz, hogy kellemetlen (biztosan), de tudtam, hogyha az alsó bélszakaszban van valami, akkor az a babával együtt kibukkan. Mégiscsak túl hirtelen csöppenne bele Kismanó az élet valóságába
Szerencsére a természet hajnali négykor megsegített, így nyugodt lélekkel utasíthattam vissza a felajánlott lehetõséget.
Következett az ED kanül beapplikálása a hátamba. Úgy gondoltam, hogy csak akkor kérek bele gyógyszert, ha már nem bírom tovább, de jobb, ha a hátamban van, mert ilyen kellemes hangulatban mégiscsak kényelmesebb üldögélni, mint a fájdalomtól szenvedve.
A lokálozás közben tudatosan nem akartam mozdulni, reflexesen mégis ugrottam egy kicsit, de akkor még lehet. Utána persze már csak a matatást éreztem, ahogyan mondani is szoktam, amikor a felvilágosítást végzem. A kanül bevezetése feszítõ érzéssel és kifejezetten jobb oldali villámlással járt. Ez nem volt véletlen. A próbadózis érzéstelenítõ, ami ilyenkor kötelezõ és illik semmilyen észlelhetõ hatással nem bírnia, mérsékelten elzsibbasztotta a jobb oldali lábamat. Azért nem csüggedtem, juszt is sétálni fogok, ha akarok.
Megérkezett a doktorom (dr Mihályi István) és azzal a hírrel örvendeztetett meg, hogy az események tempósítása érdekében burokrepesztést kellene végeznünk. Viszont, bár maga a repesztés nem fáj, de az óvatos magzatvíz leengedés, illetve a mérsékelt tágulás elõsegítés nem mondható kellemesnek, valamint erre a fájások rendesen neki szoktak lódulni, ezért az érzéstelenítõ adagolását javasolja. Kötélnek álltam és egy töredék dózis Marcaint kértem a barátnémtõl.
A burokrepesztést követõen 15-20 percen belül a tízperces, kellemes kis kontrakciók 7, majd háromperces, jelentõsen erõsebb, fájásokba mentek át. Aminek során bebizonyosodott, hogy a kanülöm olyannyira jobb oldalon kanyarog, hogy a bal oldalon kitûnõen élvezhetem a csillapítatlan fájdalmakat. A jobb oldalam persze mintha nem is létezett volna. Persze vajákoltunk ahogy ilyenkor lehet, kintebb húzták, bal oldalra feküdtem, amíg az érzéstelenítõnek kötõdnie kellett, de a helyzet nem javult. Még erõs és lelkes voltam, és azt vallottam, hogy a gátmetszés úgyis a jobb oldalon van, ha van, úgyhogy annak érzéstelenítése megfelelõ lesz, hát maradjunk, ahogy vagyunk. Az egyébként ilyenkor jellemzõ tágulási vérzést is tapasztalhattam.
Telt, múlott az idõ, tágultam, tágultam, egy idõ után csillagszórózott a szemem a fájdalomtól, de a kín nem volt erõsebb, mint az egy körrel ezelõtti spontán abortushoz társuló. Ekkor kb 1-2 percesek lehettek. Nagyon sokat segített, hogy Kedvesem ott ült mellettem és fájás közben szorongathattam a kezét. Szerintem két ujja a szülés után leeshetett. Idõvel eszembe jutott, hogy mi okosakat mondtak a terhestornán a légzéssel kapcsolatban. Ennyi idõ kellett hozzá, hogy rájöjjek, ha nincsen fájdalomcsillapítás, akkor valamit nekem is tennem kell. Ha a kontrakcióknál a légzésre és befelé figyeltem akkor is nagyon fájt a bal oldalam, de mégis érezhetõen harmonikusabb lett a vajúdás. Lehet, hogy ha az elejétõl így csináltam volna akkor jóval kevésbé lovallja bele agyam magát a fájdalomba.
Ekkortájt lehetett fél egy és ekkor mondta Mihályi, hogy tûnõfélben van a méhszáj, nem érzek-e székelési ingert. Nem éreztem, Kismanó a nyakamban lubickolt. Más babák átalusszák a vajúdás nagy részét, nem úgy Zsombor. Szerintem még javában azért küzdött, hogy nehogy már ki kelljen jönnie. Pedig csábítgattuk ezerrel, hogy (más elõnyt nem találva a kinti életben) idekinn mennyivel több hely lesz rúgkapálni. Ha nincs kitolási inger, mondá a doktor, akkor majd félóra múlva megnéz megint. No nem, én már azt hittem, hogy nekilátunk az akciónak! Még egy fél órát nem bírok ki tétlenül! Szúrjunk akkor másik EDA-t. Ez hogy úgy mondjam nem szokványos eljárás, ilyen nyitott méhszájnál,de sosem lehessen tudni, ha mégis császármetszésre lenne szükség akkor ez a mostani biztosan nem lesz elég, és különben is, arra a félórára is nagyon jól jönne a fájdalommentesség.
Az volt az általános vélekedés, hogy a buksi lezökkenésében sokat segítene a húgyhólyagom kiürítése (ami sajnos akkor már nem állt saját fennhatóságom alatt, így kiélvezhettem a csapolás örömeit, amit ugye csak bal oldalon éreztem) és persze az EDA-zás ülõ pozíciója is. Két három ember és egy daru segítségével felültem. Õszintén érdekelt, hogy hogyan maradok a megfelelõ pozitúrában úgy hogy nincs kapcsolatom a jobb oldali alsó régióimmal és még csak támaszkodni sem lehet fájás közben. De segítõkész Kedvesem aládúcolt, majd Viki (a szülésznõ) gondjaira bízott, mert sürgõs relaxálásra volt szüksége lábfeltámasztással, hogy ne szaporítsa a lepadlózó apukák táborát. Színe harmonizált a rajta lévõ mûtõsruha zöldjével. Kriplikommandónkon csak nevetni tudtam. Ildi (a kolléganõm) a nehezített körülményekkel nem törõdve, szerintem kicsit tartva attól, hogy ülve szülök villámgyorsan belémvarázsolta szükséges madzagot, miközben megjegyezte, hogy az elõzõ kanül rögzítõ pár méter ragtapasz helyén töményen piros a bõröm. Mondtam, hogy az csak a ragtapaszallergiám, majd egy hét múlva elmúlik. Közben megérkezett a vágyva vágyott préselési inger. Misi (alias Mihályi) azt mondta, hogy most már várjuk meg az eda hatását, csak utána lássunk neki.Elérkezett a 13 óra.
Már elõre megbeszéltem a szülésben résztvevõ népekkel, hogy lehetõleg szolid, szelíd, természetes kibújást szeretnék. Azaz félhomályt, csendet, türelmet, aktív segítséget csak magzati életveszély esetén (ami Rókusban általában a nõgyógyász hasra támaszkodását jelenti, vákumot csak egyszer láttam eddig használni, fogót soha), és persze igyekezzünk elkerülni a gátmetszést, ha lehet, a Kismanót leszívás, törlés után után kérem a mellemre. Ennek megfelelõen készültünk neki.
Majd jött a jól ismert: "nagy levegõ, szemet, szájat becsukni és nyomás!!!!" Mivel az EDA most már tök jól hatott azt is kunszt volt kitalálni, hogy mikor is jön a tolófájás, merthogy lent nem éreztem semmit. Tapogattam a hasamat, hogy mikor kemény. Zsombi még mindig a nyakamban üdült és fájásszünetben aktívan rúgkapált. Rájöttem, hogyha hirtelen elfogy a levegõ, mert Zsombi bepréselõdik a rekeszizmomba, akkor az a fájás. Más babák ilyenkor már rég lefelé vándorolnak, de itt a mi gyerekünkrõl van szó, aki persze semmit nem úgy csinál, ahogy kellene. Viki, aki odalenn a gátvédelemmel volt elfoglalva, így jól észlelte Kismanó tevékenységét mondta, hogy a buksiját nemet integetve forgatja, mintha azt mutogatta volna, hogy esze ágában sincs kijönni. Közben persze aktívan préseltem a levegõt a hasamba, hogy legyen mivel tolni, ahogy tõlem telt. Az elsõ levegõvel még csak-csak ment, az ugyanazon fájás levegõcsere utáni menetében már éreztem, ahogy dagadtak a fejemen, ajkamban az erek, a harmadik menet már az én észleletemben is teljesen hasznavehetetlen volt. Gondolom kívülrõl is. Pedig minden tõlem telhetõt megtettem, és ki is tikkadtam rendesen, így a szüneteket aktív lihegéssel töltöttem. Ugyanezeket a szüneteket Zsombi a visszamászással töltötte. Nem nagyon haladtunk
Kedvesem a fejem mellett állt, szünetekben a kezemet fogta és dícsért, hogy buzdítson, nagyon jó volt, hogy mindig a szemébe nézhettem, ha éppen ilyen bonyolult dolgokra volt idõm. Az lenti területeken még két nõgyógyász (az egyik a volt ügyeletes) és két kolléganõm vigyázta az ifjú trónörökös ki(nem)bújását.
Nem zavart volna, ha a kitolás akár egy óráig tart. Bezzeg zavarta Kismanót, akinek a szûk helyen nem volt túl kényelmes, amit a szívmûködés lassulása jelzett mindannyiunk számára. Egy ideig türelmesen hallgattuk, hogy milyen lassan ketyeg, és ami probléma volt, hogy a szünetekben sem gyorsít fel, majd kiváncsiságomnak adtam hangot, hogy ez a kevés mégis mennyi, mire mondá a Kedvesem, aki a CTG oldalán állt, hogy bizony ez csak 62 percenként. Hát az igen nem sok.
Misivel megállapodtunk,(miközben szerintem aktívan töprengett, hogy trappoljunk-e át a császármûtõbe, vagy sem) hogy a baba segítése érdekében szünetben megakadályozza, hogy visszamásszon, hátha így látszatja is lesz annak, hogy dolgozom. Lett is, de nem elég. A következõ lépés, mivel a szívhangok nem javultak, hogy amikor nyomok, akkor mégiscsak rám támaszkodik, hogy kettõnk teljesítménye összeadódjon (eddig, ahányszor én ilyet láttam, abban a pillanatban, amikor a nõgyógyász támaszkodott, a kismama ordítani kezdett, így esélye sem volt az aktív hasizomtevékenységre, és szülés után semmije nem fájt úgy, mint a hasa, ahová belemásztak). Kiváncsi voltam, hogy rajtam hová fog támaszkodni bárki, merthogy a bordáim alatt is a méhem volt.
Jobb híján a bordáimra támaszkodott, így hasonló élményben volt részem, mint az újraélesztetteknek. Mihályi nagyon profin csinálta, nem volt különösebben jó, de olyan szörnyû sem, mint amilyennek láttam és ami a legfontosabb tudtam mellette nyomni is és a Kismanó buksija nemcsak hogy felbukkant, hanem már ott is maradt. Sajnáltam, hogy nem láthatom, de hiába kérdeztem, hogy van-e valakinél tükör, nem vettek komolyan.
Látszott, hogy Zsombi kitart a különcködés mellett, merthogy teljesen ellenkezõ irányba forgott, mint ahogyan a többiek szoktak, így megnehezítette a saját dolgát, mert nem tudott ott megtámaszkodni ahol kellett volna. Így a gátmetszés elkerülhetetlenné vált. A szívhangok olyanok voltak amilyenek. Kedvesem elhatározta, hogy ha következõ fájással sem bukkan ki az egész gyerek, akkor szól a Cerny rohamcsapatának, hogy szükség lesz rájuk, mert Zsombi túl hosszú ideig volt oxigénhiányos.
De Zsombi úgy döntött, hogy ez túl nagy felhajtás lett volna, ígyhát egy gyors mozdulattal körbenézett a világban, érdekes érzés volt, ahogy egy sima mozdulattal megszûnt a feszítés, a fejéhez képest a többi alkatrész megszületését szinte alig lehetett érezni.
Halihó
Snoopy