Orsi,
hogy ti miket láttatok bioszórán!
Klára, Zsuzsa!
Nekem is az a tapasztalatom, hogy nem érdemes mindent lefagyasztani, illetve mindennek meg kell találni a megfelelő állapotát. Zöldséget pl. csak megmosva-meghámozva, konyhakészen szabad eltenni, akkora darabokra vágva, amekkorán használni akarod. Ha így dobod levesbe, nem érzel különbséget, olyan, mint a Mirelit, csak nem szabad hagyni felengedni, rögtön a kajába kell tenni. Nem így a hússal, azt nem jó rögtön kajába tenni, mert akkor a külseje összeugrik, belül meg fagyott marad. Azonban én a húst is úgy szoktam lefagyasztani, hogy felkockázom vagy felszeletelem, ahogy megkívánja, a szeleteket pedig egyenként lefagyasztom, és csak utána zacskózom be. Így mindig annyi szeletet vehetek elő, amennyire szükség van. A húst egyébként legjobb a hűtőben kiolvasztani, este beteszed, reggelre ok.
Ja, a panírozott hússal vigyázni kell, mert sokkal alacsonyabb hőfokon ajánlott kisütni, mint a frisset, ellenkező esetben könnyen megég a bunda, nyers marad a hús!
Aztán vigyázni kell még az olyan szószos-mártásos kajákkal is, amelyek habarással készültek, a habarás ugyanis kásás lesz a fagyasztástól, amit elég nehéz már korrigálni. Inkább habarás előtt kell a várhatóan megmaradó részt elraktározni.
A gyümölcsök lefagyasztása se könnyű eset. Nekünk az vált be legjobban, hogy a bogyós cuccot szintén szétterítve, gurulósra fagyasztjuk, azután zacskózuk, később rövid, szobahőmérsékleten történő felengedés után azonnal esszük, mint valami fagyit. De olvastam valakitől, hogy gyümölcspépet fagyaszt jégkockatartóban, az is nagyon hasznos lehet sokféle célra.
Zöldfűszereket is lehet fagyasztani. Vagy azt csináljátok, hogy szorosan összehengerítve befolpackozzátok a petrezselymet-egyebet, amikor kell, akkor csak egy éles késsel lehasogattok ebből a hengerből egy keveset, de igényesebb megoldás az, ha fagyasztás előtt felaprítjátok, szintén szétterítve lefagysztjátok, azután "zörgősen" mehet valami dobozba.
Egyelőre ennyi, majd írok még, ha jut eszembe más is.
Kíváncsi