Sziasztok!
Többen írtátok, hogy nem tudtatok Kismamát venni, ezért gondoltam gyorsan begépelem a cikket!
A szülész válaszol:
Dr. Boros Judit szülész-nőgyógyász
Előszó: Vajon mi állhat a kóros súlynövekedés és nehéz teherbeesés mögött?
Megint babát szeretnénk
Már az első terhességem is orvosi segítséggel jött létre, mert rendszertelen, kimaradozó volt a menstruációm. 119 kilós súllyal kezdtem a babavárást, végig magas vérnyomással és más panaszokkal küzdöttem, többféle gyógyszert is kellett szednem. Adél lányom végül a 39. héten császárral született meg. A szülésem óta teljesen megszűnt a menstruációm, és hiába szeretnénk újabb babát, ezúttal nem sikerül. Az orvosom nemrég specialistához küldött, aki megállapította, hogy a túlsúlyom és a meddőségem hátterében a PCOS, a sokcisztás petefészek tünetegyüttese áll. Szerinte ezzel magyarázható, hogy a sok fogyókúra ellenére nem sikerült lefogynom, és hogy nehézségeim vannak a teherbeeséssel. Mire számíthatok? Gyógyítható ez a betegség? Lehet még gyerekem? R.N.
Orvos válasza:
Leveléből egyértelmű, hogy a PCOS jellegzetes részjelenségei valószínűleg gyermekkora óta kísérik az életét. A jelentős túlsúly, az érrendszeri problémák (ebből adódott a terhességi magas vérnyomás) mellett a tüszőrepedés zavara, azaz a meddőség is csak egyik tünetet a betegségnek. A betegség a nők öt-tíz százalékát érinti, férfiaknál is előfordul, genetikailag öröklődik. Ezzel a hormon-, illetve anyagcserezavarral akkor is foglalkozni kell, ha valakinek éppen nem fontos, hogy rendszeresen menstruáljon, vagy még örül is annak, hogy nem tud teherbe esni. A betegség oka még nem tisztázódott teljesen, de az bizonyos, hogy a petefészek is csak egy az érintett szervek közül. APCOS az egész szervezet betegsége, nem csak addig tart, amíg a meddőséget szeretné kezeltetni. Ezt önnek is át kell gondolnia! Ha csak minél előbb teherbe szeretne esni, a petefészkét biztosan sikerül annyira ösztökélni, hogy a baba megfoganjon, viszont nagy valószínűséggel hasonlóan súlyos nehézséggel, terhességi cukorbetegséggel és magas vérnoymással kell számolnia a kilenc hónap alatt.
A betegség egyik leglényegesebb vonása a sejtek "inzulinérzéketlensége". Az egyre nagyobb mennyiségben termelődő inzulin hormon kóros folyamatokat indít el testszerte, nemcsak a petefészkekben vagy a herékben. Ennek eredménye a zsírszövet szaporodása: tipikus az almaforma, a hasra hízás. A cukor- és zsíranyagcsere zavara a szív- és érrendszer betegségéhez vezet. A magas inzulinszint eredményeképpen a normálisan kis mennyiségben termelődő férfi nemi hormonok túltermelődnek, s ez akadályozza a petefészekben az egészséges tüsző fejlődését. Sok félbemaradt tüsző sorakozik a megvastagodott kéreg alatt. (Sokáig azt gondolták, ez az elsődleges ok, ezért próbálkoznak még ma is a sebészi kezeléssel, de mára már világos, hogy ez legfeljebb átmeneti megoldás lehet.) Úgy tűnik, a
gyógyszeres kezelés sikeresebb eljárás. Már ötven éve létezik egy cukorbetegségben használatos orvossság, amely eredményesebbé teszi az inzulinmolekula és a sejtek találkozását. Hatására a petefészkekben sem lesz "férfihormon-túltermelési válság", lesz szabályos tüszőérés, rendszeres lesz a menstruáció, nagyobb esélye lesz a spontán teherbeesésnek. Az általános hatási is kedvező: fogyásra, a szőrösödés és a pattanások csökkenésére lehet számítani, s javul a cukor- és zsírháztartás.
Ezért kellene a terhesség és a szoptatás alatt is folytatni a kezelést.
Érdemes tehát először a PCOS kezelésére összpontosítani, így olyan kedvező egyensúlyi helyzet alakulhat ki, hogy a teherbeeséshez további kezelésekre valószínűleg nem is lesz szükség. Ezt ésszerű speciális étrenddel és rendszeres mozgással kell kiegészíteni.
Kiváltottam a Meforált, napi 2x fél -lel kell kezdenem, aztán 2x1 db-ra emelni (2x500). Egy kicsit tartok a mellékhatásoktól.....
Vicky 79! Drukkolok clostys a kezeléshez! Nálam bejött egyszer!!!
Ginuska25! Neked is drukkolok! Ma beszélgettem a kolléganőmmel, kislánya lesz nemsokára, nála is a második, fagyibabás akció járt sikerrel!
Sziasztok!!!!!
Kati