Évi,
először is BOLDOG SZÜLINAPOT RICSINEK!!!!!!!
Az oltásokról.Ez egy kicsit hosszú lesz,akit nem érint ugorja át.Bemásolok egy két szakmai részt.
A invazív meningococcus betegség okozója egy baktérium, a „Neisseria meningitidis", másnéven meningococcus. E baktériumnak több típusa van (A, B, C, Y, W135 stb.), Magyarországon a leggyakoribb a B és a C szerocsoportú kórokozó. E baktérium gyakran kimutatható az egészsége emberek orrüregének és garatjának nyálkahártyáján. A betegség a téli időszakban gyakoribb, de megjelenése nem zárható ki a melegebb hónapokban sem. Az Országos Epidemiológiai Központ összefoglaló tájékoztatója.
A meningococcus betegség klinikailag két formában jelentkezhet
1./ agyhártyagyulladás illetve 2./ vérmérgezés (szepszis) képében. A két forma gyakran együtt jelentkezik.
Jellegzetes tünetek csecsemőknél :
(Az alábbi tünetek külön-külön, vagy együttesen jelentkezhetnek.)
LÁz, étvágytalanság, fejhangú sírás, hátrafeszített fej, rémült tekintet, nyugtalanság, eszméletlenség, bőrvérzések
Kisgyermeknél, fiatalnál jelentkező, kezdetben még ismeretlen eredetű láz esetén a hozzátartozóknak rendszeresen, még éjszaka is 2-4 óránként javasolt figyelni a beteg állapotát, keresni az esetlegesen kialakuló bőrjelenségeket, az életveszélyes állapot fent leírt további jeleit.
Minél fiatalabb a csecsemő, annál bizonytalanabbak a tünetek. A láz nem mindig magas. A csecsemő „rosszullétére" utal a riadt, szenvedő tekintet, a hányinger, a hányás, az étel, a szoptatás visszautasítása és a sikoltozó sírás. Ilyenkor az agyhártyák gyulladása miatt duzzadnak az agyburkok és a koponyán belül fokozódik a nyomás. A fejtetőn, a csontok találkozásánál lévő kutacs - mely egészséges csecsemőknél puha - agyhártyagyulladáskor feszes tapintatú, esetleg kiboltosuló.
A baba életveszélyes állapotban van, ha aluszékonnyá válik, nem ébreszthető, nyaka merev, fejét hátraszegve tartja és gerince ívben megfeszül. Súlyosbítja a helyzetet, ha keringési zavar is észlelhető, azaz magas láz ellenére, hűvösek, liláskékek a végtagok.
A fajlagos megelőzés, vagyis védőoltás alkalmazása nem minden meningococcus betegség megelőzésére alkalmazható. A meningococcus baktérium két típusa ellen többfajta oltóanyag is forgalomban van, melyekhez a háziorvos által felírt recept kiváltásával lehet hozzájutni. Ezek az oltóanyagok azonban a baktériumnak hazánkban leggyakrabban előforduló típusai közül csak a C szerocsoport által okozott megbetegedések ellen nyújtanak védelmet.
A B típusú meningococcus ellen világszerte nincs még kereskedelmi forgalomban oltóanyag, ilyen vakcina előállítására irányuló kísérletek napjainkban is folynak.
A jelenlegi ajánlások szerint a konjugált meningococcus C vakcinák közül a NeisVac C az egyetlen olyan konjugált vakcina, amelyből egy éven aluliaknak (2-12 hónaposoknak) 2 vakcinadózis, egy évesnél idősebbeknek egy dózis elegendő. A többi konjugált meningococcus elleni vakcinák esetében 1 év alatt 3 vakcinadózis szükséges.
Társadalom-biztosítási támogatásban kizárólag a két évesnél fiatalabb gyermekek részesülhetnek. Csecsemőknél a támogatás 70%-os, 1 évesnél 50%-os.
Az injekció beadásának helyén kialakuló ún. helyi reakciók minden korosztályban igen gyakran előfordulnak. Ezek a reakciók bőrvörösséggel, duzzanattal és a környező terület érzékenységével, fájdalmával járnak. Igen gyakori ilyenkor a fejfájás, de láz is gyakran kialakul.
Csecsemőknél illetve 1-1,5 éves kisgyermekekben másik igen gyakori mellékhatás az étvágytalanság, hányinger, hányás, hasmenés, sírás, érzékenység, álmosság vagy zaklatott alvás.
A végtagfájdalom gyakori ill. igen gyakori 4 éves kor feletti gyermekeknél illetve felnőtteknél.
A pneumo elleni védőoltás a Prevenar,azt nem másolom be,mert szépen össze van szedve róla minden a honlapjukon.www.pneumo.hu Itt magáról a betegségről és az oltásokról is olvashatsz!
Pusz
Timi