Sziasztok,
kicsit talán off, és bocsássátok meg nekem, hogy idemásolom, de ezt találtam a
Magyar Védõnõk Honlapján!
Valami azért mégsem stimmel valahol, hol kellene változtani.
Macsek,
Teljesen egyetértek Snoopyval.
"Augusztus elsõ hete
A WHO SZOPTATÁS VILÁGHETE
Természetesen Anyatejjel!
- A Magyar Védõnõkk Egyesülete lakossági programsorozatának ismertetése
A Magyar Védõnõk Egyesülete 2002-ben az Anyatej és szoptatás hete jubileumát ünnepli, mivel már 10. éve , 1993-tól kezdve rendezi meg az anyatej- heti program-sorozatát országszerte.
A jubileumi, Szoptatás Világnapi Központi Rendezvényre 2002. augusztus 2-án, Egerben kerül sor a MAVE és az ÁNTSZ Heves Megyei Intézete közös szervezésében. (Helyszíne az Eszterházy Károly Fõiskola Eger, Eszterházy tér 1.)
Ezen kívül a védõnõk országszerte helyi rendezvényekkel irányítják a figyelmet erre a nemzeti és nemzetközi mozgalomra.
Újra és újra tudatosítani kell a szakemberekben és a lakosságban egyaránt az anyatejrõl szóló pozitív, és tudományosan is igazolt ismereteket.
AZ ANYATEJ ÉS A SZOPTATÁS tudományosan elismert pozitív hatásai:
- A csecsemõ legideálisabb tápláléka az elsõ 6 hónapban
- Mindig (igény szerint) rendelkezésre áll, tiszta és megfelelõ hõmérsékletû
- Teljesértékû, tökéletesen emészthetõ
- Erõsíti a csecsemõ immunrendszerét, védekezõképességét a fertõzésekkel és allergiás betegségekkel szemben
- Elõsegíti a csecsemõ testi-lelki fejlõdését
- Elõsegíti az ép fogazat kialakulását és a helyes beszéd kifejlõdését
- Az ideális anya-gyermek kapcsolatot megerõsíti
- Segíti a méh visszafejlõdését a szülés után
- Megelõzi a mellrák kialakulását
Az Anyatej világnapjáról és világhetérõl szóló hagyományteremtõ elhatározás 1993-ban született, amikor is a WHO és az UNICEF 1993-at az ANYATEJ VILÁGÉVÉNEK nyilvánította.
Nagy szerepet játszott a mozgalom kiszélesedésében és sikerében a WHO/UNICEF által indított Baba-barát kórház mozgalom, a szoptatást támogató civil szervezetek, (pl. “ A szoptatásért Magyar Egyesület, Klubok) megalakulása, az apák bevonása a családi életre és szülésre való felkészítésbe, az együtt szülés elterjedése. Szorosabbá és folyamatosabbá vált az együttmûködés a szakemberek, civil szervezetek és média között is a közös cél megvalósítása érdekében. Ezáltal megerõsítést és kiterjesztést nyert a WHO és UNICEF által 1981-ben kidolgozott " Anyatejet helyettesítõ anyagok forgalmazásának nemzetközi kódexé"-nek alkalmazása is. (a mellékletet itt találja meg...)
(Ezt figyeljétek!: )
A védõnõk elkötelezettek a 6 hónapos korig történõ kizárlagos anyatejes táplálás mellett, és lehetõség szerint 1 éves korig történõ szoptatás mellett.
Hivatásukból adódóan a várandós anyákkal (szülõkkel), a gyermekágyas-szoptató anyákkal, csecsemõkkel és kisgyermekekkel foglalkoznak a legtöbbet, így már a családi életre, illetve a szülõi szerepre való felkészüléstõl segíthetik a korszerû táplálási ismeretek elsajátítását és megvalósítását a mindennapi gyakorlatban. A közös munka, erõfeszítések eredményeképpen ma már elmondhatjuk, hogy a csecsemõk kb. 2/3-a kizárólag anyatejet kap 4 hónapos koráig.
A védõnõk gondozási módszereinek tára folyamatosan bõvül, színesedik, hogy az adott helyzetnek, körülményeknek, a gondozottak igényeinek és a legújabb szakmai ismereteknek egyaránt meg tudjanak felelni. A védõnõi szolgálatok által nyújtott, szoptatást is elõsegítõ szolgáltatások: szülésre, szülõiségre felkészítõ csoportok mûködtetése, a szülés utáni idõszakban pedig a szoptató anyák csoportjának megszervezése, szakmai irányítása. Új , nemzetközi gyakorlatban már elterjedt módszer a babamasszázs, melyet erre kiképzett védõnõk tanítanak meg a szülõknek. Alkalmazása szintén a harmonikus szülõ gyermek kapcsolat, az ideális gondozás és táplálás megvalósítását segíti."
Nagyon sok érdekes dolgot találtam ám azon a honalpon, amit talán nem ártana egy-két védõnéninek megmutatni. Csak kedvesen, segítõkészen, hogy ezt találtam, kinyomtattam, ugye, milyen jó, hogy már az anyukákhoz is eljuthat ilyen információ...???!!!
Ágci