Jó reggelt!
Ma kaptam ezt a levelet,gondolom érdemes elolvasni.
Jól vagyunk,de most igyekeznem kell,mert jön az "új" nővérem és a családja Xénit felköszönteni.
Nincs időm most olvasni,de holnap ígérem megteszem.
Itt szakad a hó!Ítélet idő van.Vigyázzatok magatokra és a babákra is!!!!
Testtartás és testméretek
A gerinc az emberi test tartóoszlopa, hozzá kapcsolódik a csontrendszer és közvetve vagy közvetlenül a vázizmok. Állapota meghatározza a testtartást, s a gerincvelőből indulnak ki a mozgást biztosító és szabályozó idegpárok. A gerincoszlop funkciójának eredményes ellátását az izomzat, elsősorban a hátizmok biztosítják. A serdülők nagyon nehezen dolgozzák fel, hogy szinte bele kell nőniük egy új testbe. Jellemző tartáshibájuk a hanyag testtartás a fiúk azért járnak hajlott háttal, hogy nyurgaságukat leplezzék, a lányok pedig azért, hogy elrejtsék gömbölyödő mellüket. Különös gondot kell tehát fordítani gerincoszlopuk karbantartására.
Gerincdeformitások
A legismertebb alaphibák a gerincferdülés, a görbe hát és a deréknál behúzódó gerinc (a scoliosis, a cyphosis és a lordosis), de előfordulnak ezek kombinációi is. A szülőnek nem kell testnevelési szakembernek lennie ahhoz, hogy időnként figyelmeztesse csemetéjét: húzd ki magad, állj egyenesen, ne görnyedj az íróasztalod fölé! Ám ezt idejekorán el kell kezdenie, mert az állandó felszólítás a kamaszokból inkább ellenérzéseket vált ki. A testnevelési órán tanult hátizom-erősítő gyakorlatokat otthon is el lehet végeztetni néhányszor. Rá kell venni a gyereket, hogy a tanszereket vigye hátitáskában (szerencsére a hátizsák újra divatba jött), és fölösleges dolgokat ne cipeljen magával. Közben sportolásra kell őt biztatni, amit folytathat iskolában, egyesületben vagy családon belül, a szülőkkel. Ha mégis kialakul a gerincdeformitás, igénybe kell venni az ortopédorvos segítségét és az iskolai gyógytestnevelést. A gerincdeformitások ugyanis nemcsak esztétikai hibát jelentenek, hanem hatnak az egész mozgásrendszerre, nehezítik a járást, derékfájdalmakat okoznak, miközben a csigolyák közötti porckorongok deformálódnak, elvesztik ruganyosságukat, hátrányosan befolyásolják a belső szervek működését, sőt a közérzetet is. A tartásjavító gyakorlatokat otthon is el lehet végezni, sőt akkor is, ha a gyerek egészséges, éppen a deformitások kialakulásának megelőzésére.
Túlsúlyosság
Napjaink másik akut problémája a gyerekek helytelen táplálkozása, amire szintén a szülőknek kell odafigyelniük. A felmérések szerint minden ötödik gyerek túlsúlyos. A tapasztalatok szerint a gyerekek nem fogyasztják el az iskolában ingyen kapott tejet és kiflit, inkább a büfében vagy az automatából vesznek édességeket és kólát, akkor is, ha otthon már reggeliztek legtöbbször tehát nem éhségüket csillapítják, hanem divatból vásárolnak az otthon kapott pénzen. A szülők pedig nem gondolnak arra, hogy ezzel nem használnak, hanem épp ellenkezőleg, ártanak a gyerekeknek, akik amúgy is túl sok cukrot, édességet és tésztafélét esznek.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni az egészséges életmód fontosságát. Több zöldfőzeléket, gyümölcsöt kell az asztalra tenni, és több mozgást kell beiktatni a napirendbe, hogy a gyerekből ne legyen elhízott felnőtt, ne legyen cukorbetegsége, csontritkulása, magas vérnyomása, érrendszeri betegsége.
A gyerekek testméreteivel, a helyes arányok meghatározásával (a testsúly és a magasság összevetésével) foglalkozó tudományos felmérésekből kitűnik, hogy az ő esetükben nem lehet a felnőttekéhez hasonló általános sémát alkalmazni. Az életkormagasságtestsúly összefüggését nem lehet azonos módon kezelni, ugyanis biológiai fejlődésük egyénenként lényegesen eltérő. Áthidaló megoldást adhat, ha a magyar gyerekek átlagos magasságával és testsúlyával vetjük össze saját gyerekünk testméreteit, és százalékosan kiszámítjuk az átlagtól való eltérést. Ebből kitűnik, hogy túlsúlyos-e vagy alultáplált, netán épp a korának és a magasságának megfelelő a testsúlya.
Forrás:
http://www.abbcenter.com/ovoda