2002.10.03 21:33
Szerző: bigacsiga
[url=http://www.harmonet.hu/i-alma.html" TARGET="_top]http://www.harmonet.hu/i-alma.html[/url]
HÚSZ ötlet hogyan neveljünk okos gyerekeket
Mint szülok mindannyian arra vágyunk, hogy a gyerekeink boldoguljanak, jártasak és felkészültek legyenek az életre, ami ha szavakban meg is kopott, értelmében és tartalmában sohasem fog. Az alapiskolás gyerekek több idot töltenek tévézéssel, mint olvasással, egész pontosan: ugyannyi idot töltenek a TV elott, mint amennyit a tanáraikkal az iskolában. Soha sincs túl korán ahhoz, hogy gyerekeink képességeinek kibontakozását és fejlodését segítsük. Amit meg lehet tenni: jó indulást adni nekik és megteremteni a feltételeket a továbbfejlodéshez azáltal, hogy aktív szerepet vállalunk a tanulási képességeik fejlodésében.
Ötletek, amelyek "muködnek"
- Figyelj rá! Minden felmérés szerint ez az alfája és omegája annak, hogy segíteni tudj! Légy vele, amikor tanul. Lehet, hogy ezer fontos dolog jár az eszedben, vagy fáradt és türelmetlen vagy a nap végén, amikor jön a gyerek, tele lelkesedéssel, valami miatt, amit tanult vagy felfedezett - soha ne mondd azt, hogy "majd késobb"! Muszáj idot szánni arra, hogy amikor a gyermek a felfedezés lázában rátalál és megért valamit, elmesélhesse Neked.
- Étkezési ido szintén alkalmas arra, hogy elbeszélgessetek arról, mi az, amit o felfedezett.
- Minden rajzából, kézimunkájából érdemes magánkiállítást rendezni. Valószínuleg az elso rajzát bekereteztetted és kiakasztottad a falra. Ez az, amit folytatni kell. Ez mind a megerosítést szolgálja a keresésben. Vagy ki lehet rakni a hutore. Mondd meg neki, hogy milyen büszke vagy a munkájára.
- Értesd meg vele, hogy a tévedni szabad, az rendben van, mindenki tévedhet - nehogy a legelso kis ballépés kedvét szegje valami sokkal fontosabbtól. Nem neki, Neked kell megértened, ha nem kockáztat, mert fél attól, hogy hibázik, akkor a fejlodésének vet gátat. Ugyanakkor bátorítani kell arra, hogy azt is megtanulja, hogyan tudja elkerülni ugyanazt a tévedést.
- Bátorítani kell a döntésre való képességet, minden életkorban. Ne csinálj meg mindent helyettük! A mai információáradatban lehetetlen, hogy mindenki mindent tudjon! Éppen ezért, ha a döntéshozó képességét fejlesztjük, egyúttal a kritikai érzékét, józan, kreatív gondolkodás készségét is kedvezo irányban befolyásoljuk, amire késobb nagy szüksége lesz.
Van néhány könnyu módja, hogyan lehet oket bátorítani az önálló döntéshozatalra.
- 6-tól 18 hónaposig: a kisbabád mostanra tudja, mi az, amit kedvel ízében és anyagában. Idonként vacsora alkalmával engedd meg neki, hogy a kedvenc gyümölcs vagy zöldségpépét válassza. Rakd elé az rendelkezésre álló ételt, és engedd meg neki, hogy válasszon, akár aszerint, hogy milyen sorrendben érintette meg oket.
- 18 hónapostól három évesig: hagy válassza ki, hogy milyen színu játékot visz magával, amikor például meglátogatni megyünk a nagymamát. Dicsérjük is meg a választását!
- Fejlesszük a számolási készségét - bátorítsuk, hogy velünk együtt számoljon, vagy válogasson holmikat, és amikor például megterítjük az asztalt, megkérdezhetjük, hogy mondjuk, hány villa hiányzik még, és hasonlók. Mutasd meg és szemléltesd a gyerek számára, hogy a mindennapi életben mikor és ... hányszor van szükség a matematikára.
- Bátorítsd érdeklodését a tudomány iránt, gondolj arra, jó alapjai vannak, hiszen a gyerek eleve kíváncsi teremtmény. Ne vedd el a kedvét, amikor kérdéseket tesz föl, és mindenképpen találj idot arra, hogy válaszolj rájuk!
- A túl sok tévézés árthat. Mindenképpen szabályozni kell, hogy mit, mennyi ideig nézhet. Babysitterként nem szabad használni a tévét. Meg lehet engedni bizonyos idoközönként, egyes musorok nézését. Ennyi. De tévé ne legyen a hálószobában.
Az okos kattintás
Ha van otthon számítógéped és szeretnél vásárolni a gyermeked számára muvelodési szoftvert, akkor a következo szempontokat kell figyelembe venni:
- legyen interaktív; ahhoz, hogy a program folytatódjon a gyereknek produkálnia kelljen valamit.
- Olyan játékokon alapuljon, amelyhez kell muveltség.
- Legyen olyan, amit könnyu megérteni, világosak a szabályai, megfelelnek a gyerek életkorának és fejlodési szintjének.
- Érdekes annyira a gyerek számára, hogy a játék végéig lekösse.
A könyvek szeretete
Minden tanulás alapja az olvasás. Tehát:
- Tegyünk látható helyre könyveket, és kezeljük oket úgy, mint a háztartás mindennapi részét.
- A gyerekeknek legyen saját könyvtári belépoje, és tanítsuk meg oket, hogyan használhatják gyakran.
- Jó, ha látják, hogy Te magad gyakran olvasol.
- Legyenek a gyerekeknek saját könyveik, amelyek megfelelnek az életkoruknak.
- Olvass a gyerekeknek; a legkorábbi életkortól ez örömet szerez nekik és Neked.
Feldolgozta: Zsigmond Kinga
bigacsiga
Budapest IV. kerület