2002.11.25 10:57
Szerző: pildi
Szia Napocska!
Na, most kellenének a net elé a gyerekeim,van most egy csúcs napközis tannénijük, kismillió új játékkal.
Kezdjük a gumival -lányom gumit fog kapni karácsonyra tõlem!
Szóval olyan hosszúságú kell belõle, hogy a két tartó között még maradjon kb 2 méter vagy 3 (én úgy saccolom kb 5-6 métereset kell venni, nyúlik is). A magasságát változtattuk, eszerint volt 1-es a bokán, 2-es félúton boka és térd között, 3-as a térd, 4 -es egy arasszal térd fölött és olykor 5-ös is, az már eléggé comb teteje (kuriózum a 6-os, a derekon). Az ugrálás módjára meg volt egy csomó fajta, hú hogy írjam le?
Szóval alapvetõen lehetett páros lábbal ugrálni, vagy tipi-topi-ban (mintha lépnél-szaladnál). A klasszikusok általában 10-re jöttek ki. Pl. 1:be (mindkét lábbal) 2:terpesz gumin kivülre, 3, 5, 7, 9 mint 1,; 4,6 mint 2, 8-ra ráugrani a gumira, 10-re ki. Ugyanez ment 8-as, vagy 6-osnak is, a lényeg mindig, hogy az utolsó be elõtt volt egy ráugrás. Aztán voltak a fordítottak, amikor a terpesz kint helyett van a ráugrás és viszont. Aztán volt a "tejföl", amikor úgy ugrálsz, hogy a két lábad közé egy szál gumi jusson, ez szimmetria okokból 11-re jött ki (1-re a messzebb levõ helyre kellett ugrani, 2-re közelebb stb, talán 8-ra rá, 9, 10 normál és 11 -re ki). Persze ezt is lehetett fordított-tal.
Aztán voltak a csavarosak, na az egyfelõl nehezebb, másfelõl végképp nehéz leírni. Egyszerûbb esetben a függõleges tengelyed körül fordultál 180 fokot, közben a lábad között megtekeredik a gumi, és ebbõl a beállásból felugorva kellett valahova ugrani, vagy be, vagy rá a gumira. Az nem ugrik be, hogy a csavarnál hányszor vagy hányra csavarunk, de ebbõl is lehetett nehezebbet -több ráugrás- csinálni, meg könnyebbet. Valami olyan is van, hogy a tejfölt kombinálni a csavarral, de ezt ki kéne próbálnom...
Na, ha ezek így érthetetlenek, akkor majd megpróbálom másképp, van már tippem, csak hosszú (g a gumi, b a balláb, j a jobbláb, és akkor a tejföl 0-ra bjgg 1-re pedig gbgj módon néz ki, egész jó jelölés, nem?)
Játékok odakint: színcápa (egyik térfélrõl a másikra kell jutni, középen van a cápa, a társaságnak hátat fordítva mond egy színt, akinek van olyan szín a ruháján, az átsétálhat, a többinek szökni kell, akit közben elkap a cápa, az lesz az új cápa)
amit most játszottak sokat a gyerekek, nem tudom a nevét, tán betörõ lépés: terep egyik végén a sok gyerek, másik végén egy, hátat fordít, és azt mondja "betörõ lépés egy -kettõ - három". Amíg beszél a többiek mehetnek, amikor elfogy a szöveg, akkor megfordul, ekkor mindenkinek meg kell álni. A többségnek a cél eljutni az egyedül állóhoz (pálya túlsó széléhez). Akit a mondó mozgáson kap, azt visszaküldi a rajthoz. Aki elsõnek bejut, az lesz az új mondó.
Labdával: legyes. Egy gyerek a dobó, többi az elkapó. Elkapó gyerekek a dobó tudta nélkül megegyeznek egy számban, (nagyságrendileg valahol 1-10 a reális). Dobó dobja a labdát tetszõlegesen a többieknek. Akinek dobja, annak leejtés nélkül kell elkapni, majd visszadobni a dobónak, és ezzel együtt szorosan összezárni a kezét. A labda ugyanis a légy, amibõl a megbeszélt darabszámnyit kell összegyûjteni. Ha kinyitja a tenyerét labda nélkül (pl. dobó ijesztgetett és bevette) akkor elszállnak a legyei (vagy pl. ha nyúlt a labdáért és nem kapta el), kezdheti elölrõl. Alternatívan meg lehet engedni, hogy a legyeket a szájukba bekaphassák, ekkor a kezük szabad, de ekkor meg beszélni nem szabad. Aki elsõnek begyûjti a kellõ darabot, az lesz az új dobó.
Majd még gyûjtök a srácoktól, most hirtelen ezek.
Ildi
Ildi