Szia Betti,
Utána néztem a hányásnak. Először is "A doktor néni könyve" című műből kiírom az ide vonatkozó fejezetet:
Gyermekkorban a hányás gyakori és fontos tünet. Leggyakoribb oka torok- és mandulagyulladás, gyomor- és bélfertőzés. A hányás okát orvos fogja eldönteni, de alapvető fontosságú, hogy amíg orvoshoz jut a gyerek, feltétlenül csillapítani kell a hányást. A gyakori hányás ugyanis ásványianyag- és folyadékveszteséget, táplálhatatlanságot, az anyagcsere-folyamatok felborulását és kiszáradást eredményezhet. Gyakran a gyermeknek csak hányingere van, legtöbbször ez az oka annak, hogy sem inni, em enni nem hajlandó, nem mer, mert érzi, hogy hányni fog. A kisgyermek általában nagyon megijed a hányinger számára megmagyarázhatatlan érzésétől, és a hányás kínzó szubjektív tüneteitől. Ezért nagyon fontos a tünetek korai csillapítása.
Azt ajánlom, hogy a gyermekes családban mindig legyen otthon hányáscsillapító kúp vagy tabletta.
A Daedalonette kúp csak receptre kapható, a Deadalon tabletta vény nélkül is megvásárolható. Egy kúp fél tapláttával megegyező hatóanyagot tartalmaz. A legváratlanabb időkben és helyzetekben elkezdődhet a kisgyermek hányása, és csak akkor tudjuk kezelni a problémát, ha azonnal tüneti kezelést alkalmazunk. Kisgyermeknek csak az orvos által már előzetesen javasolt hatóanyag-tartalmű és mennyiségű háynáscsillapítót adjunk!
Az idősebb gyerekeknek, felnőtteknek javasolt hasonló hatású gyógyszer (Torecan) kisgyermeknek adva riasztó tüneteket okozhat.
A hányáscsillapító adása után fél, egy órával kezdhetjük meg a gyermek óvatos itatását. Ez lehetőleg kortynyi mennyiségekkel, de gyakran történjen, mintha szájon keresztül infúziót adnánk a gyereknek. Általában félóránként érdemes 10,20 majd 50 grammnyi menniségeket adni. (Vigyázat! 50g az fél deciliter!) Tapasztalatom szerint a hányinger által megkínzott gyermek az ébrenlét állapotában hevesen tiltakozik az ellen, hogy valamit is lenyeljen. Ezért éjszaka, néhányszor gyengéd ébresztgetéssel felültetve, belébresztve óvatosan érdemes itatni, kihasználva azt, hogy ilyenkor ösztönösen viselkedik, nem tiltakozik a folyadék ellen. A gyomor is jobban tolerálja ilyenkor a folyadékot. Alvó, fekvő testhelyzetű gyereknek soha ne adjunk inni! Akkor sem, ha egyébként egészséges.
A teát ilyenkor általában nem kedvelik a gyermekek, a langyos forralt viznek lehet olyan íze, amitől viszolyognak. Egyéves kor felett szívesebben fogadják a cukros, citromos, hűtött limonádét, lehűtött teát, szűrt cukros güymölcslét. a folyadék hűtése azért hasznos, mert a nyugtalan, zaklatott gyomorra nincs jó hatással a langyos vagy szobahűmérsékletű tea (gondoljuk csak végig saját tapasztalatunkból). A folyadékba lehet tenni egy jégkockát, vagy egy kancsónyit rövid időre be lehet tenni a hátóbe. Ez még nem lesz annyira hideg, hogy torokgyulladást okozzon, viszont sok esetben a hányás így könnyebben megállítható.
Mint az előzőekben írtam, a töbszöri hányás az anyagcsere felborulását eredményezheti. Ez a bevitt folyadék és a cukor mennyiségének jelentős csökkenése miatt következik be. Cukor hiányában a szervezet zsírt éget, a szervezetben aceton szaoporodik fel, amely tovább fokozza a háynást. Ez következik be akkor is, amikor a hányó gyermek csak vizet kap (általában azt kérnek a gyerekek!), így folyadk ugyan van, de nincs gyorsan hasznosítható cukor a szervezetében. Ha az aceton felszaporodott a szervezetben, a leheletnek jellegzetes "acetonos" szaga van, a vizeletből egyszerűen kimutatható az aceton jelenlét, sőt mennyisége is. Ezt az anagcserezavart csak cukor bevitelével lehet megállítani és visszafordítani, de sok esetben éppen a hányás miatt lehetetlen száján keresztül elegendő mennyiségű cukrot juttatni a szevezetbe. Előrehaladott esetben infúzióra van szükség, amely cukrot, folyadékot és bizonyos sókat tartalmaz attól függően, hogy a laboratóriumi vizsgálat milyen hiányt mutat. Ezt csak kórházi körülmények között lehet biztosítani.
Ha nagyobb gyermek makacsul tiltakozik az innivaló ellen, nyugodtan kínáljunk nek KÓLÁT. Sok szülő ( és orvos) felkapja a fejét erre a tanácsra, hiszen a köztudatban a kóla kifejezetten haszontalan, káros üdítőital. Az egészséges gyermekek legtöbbjének mégis megveszik, így azután ismerik és imádják. Ennek most hasznát láthatjuk, mert bármennyire is tiltakozik a folyadék ellen, ezt szívesen elfogadja, ami ebben az esetben nagyon fontos. A kóla jellemzője, hogy nagyon magas a cukor-, azáltal a kalóriatartalma, és egy kevés koffeintartalma is van. Mind a kettő nagyon fontos a hányás kezelésében. Segítségünkre vannak a tünetek javításában, a gyerek jobb közérzetének visszatérésében. A koffein emeli ugyan a pulzusszámot, de a gyötrő hányás, folyadékhiány, kiszáradás egyik következménye szintén a szívverés szaopraságának növekedése, tehát veszítenivalónk nincs. Az üdítő szénsavtartalma viszont ront a beteg gyomor állapotán, ezt úgy oldhatjuk meg, ha egy pohárnyi mennyisgb teszünk egy kockacukrot, a szénsav azonnal "kipezseg".
Ha a gyermek hányingere megszűnik, már szívesebben eszik vagy iszik. Ha a hányást jelentősen sikerült mérsékelnünk, vag megállítanunk, és a gyermeknek kalóriaforrása is van, fontos lépést tettünk a gyógyulás felé. A legtöbb esetben ugyanis az első két nap után a hányinger elmúlik, a betegség kifejlődésével vagy javulásával együtt megszűnik ez a tünet. Vagyis alapbetegsége még nem gyógyult meg, de legalább táplálható marad, a gyógyszert be tudja venni, nem szárad ki. Ezekben az esetekben valóban elmondható, hogy az anya gyógyitja meg kisgyermekét. Sok esetben nem a betegség súlyossági foka, hanem a kísérő hányás miatt kell a gyermeket kórházba küldeni, infúziós kezelést alkalmazni.
A hányás befejeződésével óvatosan elkezdjük az etetést. Nagyon könnyű, teljesen zsír- és zsiradékmentes, szénhidrátokban cukorban gazdag étrend ajánlott. Zsíros ételnek számít ilyenkor a tej és tejes ételek, a tojás, a húsok és húsfélék. Néhány nap elmúltával zsírszegény húsokkal (pulyka, fiatal csürke melle, combja, tengeri hal) egészíthetjük ki a diétát.
Addig is lehet adni pirítós vagy szikkadt kenyeret mergarinnal, lekvárral, rizst, kopótokat, gyümölcslevest, vagy szószt, zöldséglevest, margarin és tej nélküli burgonyapürét, kekszet, sült tésztaféléket. A kifőtt és kelt tészta nehéz étle. A pizza ideális, ha a sült tészta kevés szószón kívül csak könnyen emészthető, sovány sajtot tartalmaz. A főzelékfélék közül könnyűnek számít a répa, a tökfélék. Gyümölcsöket lehetőleg párolva vagy kompótnak adjuk, nyers formában sok gyümölcs nehezen emészthető. Kifejezetten nehezen emészthető a szőlő, a dinnye, magvas és aprómagvas gyümölcsök, a narancs rostja. Kicsavart, szűrt narancslé adható.
A Spock könyv pedig ezt írja:
A hányás számtalan betegség bevezetője lehet, kivált lázas betegségekben. Az étrend tehát sokban függ az alapbetegség természetétől, erre nézve az orvos ad felvilágosítást.
Hányás után helyes a gyomor nyugalműról gondoskodni néhány órán keresztül. Ha a gyerek inni kíván, jéghideg folyadékból adjunk először egy kávéskanállal, majd várjunk egy kis ideig. Ha nem hány újra és inni kíván, apránként adogassuk a folyadékot. Ha az első órákban minden jól megy, felemelhetjük az adagot óránként egy decire (fél vizespohár). Ha ezt is jól tűri el, hdieg narancslevet, limonádét adhatunk egyre emelkedő mennyiségben, de továbbra is ügyeljünk arra, hogy egyszerre nagyon sokat ne igyék a gyerek. Ha már fél nep telt el az utolsó hányás óta és a gyerek éhségről panaszkodik, erősen sós süteményt, ropit lehet adni, de a tejtől még óvakodnék. Ha mindenáron csak azt inna, csakis sovány tej jöhet számításba.
A lázas betegséget bevezető háynás általában csak az első órákra jellemző, később megszűnik akkor is, ha a láz továbbra is megmarad.
Ismételt erőltetett hányás kevés piros vérrel festenyzett hányadékhoz vezethet, ennek nincs különösebb jelentősége, az erőlködés a jelenség oka.
HÚÚÚÚ, el is fáradtam ám
Ja, és a gépelési hibákért bocsi, de hosszú idő óta először másoltam vakon, és nem minden hibámat észlelem azonnal, viszont visszaolvasni meg nincs időm
Remélem segítettem vmit
heppi