Lányok, ez már kezd nálam súlyossá válni. Szerintem már órákban mérhető a mai napon babanettel eltöltött időm, és még éjjel egykor is képes vagyok levenni a polcról a helyesírási szabályzatot, hogy pontosan idézhessem az összetett szavak írását
Íme (a példáknál rövidítettem
):
Szóösszetétel révén gyakran keletkeznek hosszú szavak. Ezeket bizonyos esetekben célszerű kötőjellel tagolni, hogy könnyebben olvashatók legyenek.
A két egyszerű közszóból alakult összetételeket egybeírjuk: asztallap, paradicsomsaláta, teljesítménynövekedés stb.
A kettőnél több szóból alakult (úgynevezett többszörös) összetételeket általában ugyanúgy egybeírjuk, mint a kéttagúakat: cseppkőbarlang, gépkocsivezető stb. - A hat szótagnál hosszabb többszörös összetételeket azonban már többnyire kötőjellel tagoljuk a két fő összetételi tag határán: dokumentumfilm-bemutató, munkaerő-nyilvántartás stb.
Az egyébként szabályos, de túlzottan hosszú összetett szavak szerkezetes megoldással elkerülhetők: tervezőiroda-vezető = a tervezőiroda vezetője stb.
Az úgynevezett szótagszámlálás szempontjai a következők:
Szótagszámon az összetett szó jel és rag nélküli alakjának szótagszámát kell érteni.
A származékszók képzőeleme azonban beleszámít a szótagszámba: élelmiszerkészletüknek, de (bőséges) élelmiszer-készletŰ.
Gyakorlati megfontolásból az igekötők közül csak a két vagy több szótagúakat tekintjük külön összetételi tagnak: előadó-művészet, de befogadóképesség.
Az idegen szavaknak csak a magyarban is önállóan használatos elemeit (pl. centi-, extra-) tekintjük külön szónak: centiméter-beosztású, extraprofit-elmélet stb.
A mozgószabályokról majd legközelebb
Jó éjszakát!
GyeZsu