Új privát üzeneted érkezett!

Kobudo!

Ha tudsz telefonálni, akkor:

http://www.szoptatasert.hu/belso.php?inf=hova

Itt megtalálod egy csomó szoptatási tanácsadó telefonszámát (ajánlom Schneiderné Diószegi Esztert, ő az, aki pszichológus is).
Egyébként én is egyetértek Kriszivel, szeritem sem most jött el az ideje a leszoktatásnak, hisz így is éppen elég neki a bölcsi, a leszoktatás még egy trauma lenne talán. Szerintem nagyon sok gyerek van (pl. a fiam), akik hasonlóan viselkednének, mint a kislányod. Szoktam időnként kisebb gyerekcsoportra (10-15 fő, vegyes korúak) vigyázni pár órán keresztül, több hasonló korú gyerekkel, és bizony előfordul, hogy egész idő alatt nem akarnak kiszállni az ölemből... Tudom, ez egy bölcsiben nagyon kellemetlen lehet, de talán a gondozónő az, akit helyetted egy biztos pontnak érez, aki mellől nem akar elmozdulni.
De mindenképpen próbálj meg kapcsolatot felvenni szakemberrel, hátha ő tud neked hasznos tippeket adni, hogy hogyan tudod a lányodnak megkönnyíteni ezt az időszakot, úgy, hogy az a gondozónőnek is jó legyen.

Beszti

KépKép
KépKépKép
beszti
 
 


Kriszi és Beszti,

köszönöm a gyors választ. Megnyugtattatok, bár azért holnap megpróbálok telefonon is beszélni valakivel erről, akiket ajánlottatok.
A mai nap a bölcsiben már egészen jól telt, a lányom azzal fogadott, hogy: Nem sírtam! Persze ahogy meglátott, szerintem a feszültségtől elpityeredett, de hamar megnyugodott. Csak félek is, nehogy túlságosan magamhoz láncoljam. Igaz, még olyan kicsi szerintem, hogy ha ezt 6 évesen lenne gondom, az más lenne, nem?
Egyébként a gondozónéni amikor megtudta, hogy még szopizik, azt mondta, hogy: Én még nem hallottam 2 évesről, aki még szopizik, csak az eszkimógyerekekről! Amúgy kedves a gondozónéni, Kamilla szereti, Ő a bölcsiben is és amúgy is nagyon jószívű, barátkozó, eleven gyerek.
Mégegyszer köszi:

Kobudo

Kép

Kép
kobudo
 
 


Sziasztok,

Talan meg nehanyan emlekeztek ram azokbol az idokbol, amikor 2003. januar vegen megszuletett a kisfiam, es tobbszor is tanacsert fordultam ide. Kép
Kisfiam soha nem akart szopizni, mindent elolvastam, amit csak lehetett, mindent kiprobaltam, amit csak lehet, igy szerintem en vagyok a vilag egyik legjobban kimuvelt elmeleti szopi szakertoje Kép, de kisfiamat csak nem tudtuk szopira szoktatni, pedig jopar drasztikus szopira-szoktatasi kurat is vegigcsinaltunk. Kép Igy en 8 hos koraig fejtem neki a tejemet, es 7 hos koraig csak anyatejet kapott. Viszont azt is hozzatennem, hogy iszonyu lelki kinokat eltem at, amikor mindenhol azt olvastam, es mindenki azt mondta, hogy minden gyerek meg tud tanulni szopiznim es azt ereztem, hogy biztos en rontottam el valamit. Kép

Ilyen hosszu bevezeto utan had meseljem el, hogy kisfiamnal 5 honaposan hipotoniat diagnosztizaltak a labaiban, amit Devenyes gyogytornasszal 1 ev alatt mostanra sikerult kikezelni. Amikor a gyerkocnek mar mas etelt is ennie kellett volna mar egy jo ideje (es nalunk ez se ment Kép) a gyogytornasz akkor gyanut fogott es elkezdte az arcizmait is kezelni.
Azota egy masik Devenyes gyogytornasszal is beszeltunk, aki megerositette, hogy a hipotoniaban erintett gyerekeknel nagyon gyakoriak a szopigondok (es legtobbszor teljes szopi-elutasita az eredmeny), mert az arcizmaikkal is gyakran problemak vannak. Kép
(Meg egy megjegyzes: a gyerkoc arcan egyaltalan nem latszott semmi, szoval senkinek nem tunt fel korabban, hoyg az arca is erintett lenne...bar nalunk a laban se latszodott kezdetben, csak egy kontrollon egy korhazi neurologus allapitotta meg)

Kerdezhetitek, minek irtam le mindezt? Kép

Csak azert, mert emlekszem, en milyen lelki kinokat eltem at azert, mert nem szopizott a kisfiam. Kép Es nagyon sokan, tudom, joszandekbol adtak olyan tanacsot, hoyg meg inkabb "benanak" es hibasnak ereztem magam.
Es ha az onkentes szopitanacsadok (most nem a vizsgazott, nagy tudasu, profikra gondolok) is elolvassak ezt a tortenetet, talan ovatosabban adnak majd tanacsot mas, hasonloan jart sorstarsaimnak..Kép

Koszi hoyg meghallgattatok, Kép
Gombóc
gombóc
 
 

 
 

Sziasztok,

Gombóc, nagyon jó, hogy ezt leirtad! És örülök, hogy, mostanra sikerült kikezelni a fiadat. Kép Gratulálok a kitartásodhoz. Biztos nagyon nehéz lehetett nektek... Kép
Milyen tünetei voltak a babádnak, amitől gyanút fogott a gyógytornász, hogy az arcizmaival is baj van? És hogy lehet egy kisbaba arcizmait tornáztatni?

Kispici
kispici
 
 


Gombóc!

Örülök, hogy ez bekerült ide a topikba, remélem kapunk némi hozzászólást a szakértőktől is, meg a lelkes amatőrök (ideszámolom magamKép) is kapnak némi támpontot, hogy mire figyeljenek máskor, hogy más ne járjon úgy mint ti!Kép
Ildi

Ildi
pildi
 
 


Sziasztok,

A gyogytornasszal tortent konzultacion tudtuk meg, hogy azokok a gyerekek, akiknel a terhesseg soran _barmifele_ komplikacio volt, vagy a szules soran _barmilyen_ problema lepett fel (elakadas a szulocsatornaban, oxigenhiany, leesett szivhang stb.), akkor az mar a hipotonia gyanujat veti fel. Kép
Ami megdobbento, hoyg nalunk szulesnel vegig neztek a gyerek szivhangjat es az sohasem esett le, megszuletesekor semmi sem utalt oxigenhianyra, olyan kis rozsaszin bore volt, mint egy kismalacnak Kép, 10/10-es Apgar-t kapott, egyeduli problema a fejtetotartas volt, ami miatt elakadt es kb. 30-40 percig tartott a kitolas. Kép
Es valoszinuleg ennyi eleg is volt a betegsegehez... Kép

A korhazi gyerekorvos 5 honaposan egy kontroll vizsgalaton csinalt vele kulonbozo mozgasvizsgalatokat, ezen akadtunk fenn a labacskajaval (kulso szemlelo ezt se vette volna eszre, mert mindig is jo nagyokat rugdodott, kalimpalt stb.). Egy honap haladekot kaptunk, hogy a mozgasfejlodese beinduljon magatol, ill. egy kicsi tornaval, de aztan mar mi is lattuk, hogy valami gond lehet, mert meg igy sem forgott, nem csinalt kuszo mozdulatokat a gyerkoc. Ezert kerestem meg a Deveny Alapitvanyt, ahol egy vizsgalat utan azt mondtak, hoyg tenyleg van valami gond, de meg kaptunk egy kis haladekot, hatha magatol megis beindul....aztan megsem ment magatol semmi. Kép

Az arcan se latszodott soha semmi (nem csorgott a nyala es nem is bamba Kép ), csak a gyogytornasz utolag mondta, hoyg allandoan panaszkodtam arra, hogy meg 7-9 hosan se hajlando kanallal enni, sot, 1 evesen semmi "ragos" ennivalot nem fogad el. Valo igaz, meg 1 evesen is csak a cumisuveg ment, es az is csak felalomban. Kép A gyogytornasz emiatt kezdte el az arcat is kezelni, amitol tavaszra mar jobb is lett a helyzet. Kép

Szoval, nekem csak annyi a kinkeservesen megszerzett tapasztalatom, hogy ha a gyerekkel terhesseg vagy szules soran volt valami problema, es nagyon nem akar szopizni, sot, jol lathatoan allandoan szopi helyett elfarad, es elalszik, akkor ott lehet, hoyg nem az anyuka a hibas...Kép Es talan ok is bele fognak esni abba a nehany %-os statisztikaba, amit a szopizni nem tudokrol allitottak fel. Kép
Es ilyen esetekben nem a nagyon drasztikus szopira szoktatas a megoldas, mert egy ujszulottnek az idegrendszeri- es agyfejlodeshez megfelelo tapanyagra van szuksege -kulonosen az elso hetekben-, amit ha nem tud szopival magahoz venni, akkor valahoyg mas megoldast kell talalni.

Kulonben kivanom, hoyg segitsetek tovabbra is a problemas gyerekek anyukait, es legyen nyugalom, tolerancia es indulatmentesseg szoptatas temaban. KépKépKépKép

Gombóc

ui.: En a regi gyerekorvosunk es vedononk fejet is leharapnam nagyon szivesen Kép, akik meg teteztek is a bajt azzal, hogy azzal riogattak, hogy fejessel nem lehet a tejtermelest fenntartani. Igaz, a 8. honap vegen bocsanatot kertek...KépKépKép
gombóc
 
 


Sziasztok!

Gombóc!
Nagyon kitartóak és ügyesek voltatok!
Emlékszem, hogy milyen lelkes lettem, amikor írtad, hogy egyszer csak szopizott a babád!
Akkor azt hittem, hogy mindketten rájöttetek, hogy hogyan kell ezt csinálni, hogy menjen. Aztán kicsit elszomorodtam, hogy mégsem sikerült. Akkor most (sajnos) megvan a megoldás. Remélem, hogy az arcizomzata most már rendületlenül fejlődik kis druszánknak (Kép).

Köszönjük, hogy leírtad. Nagyon hasznos információ volt.

És a kérdés még mindig él, megosztod velünk, hogy hogyan lehet erősíteni az arcizmokat?

Snoopy

KépKép
snoopy
 
 


Sziasztok!

Snoopy, 15 honapos lanyom meg eleg sokat szopizik, hasznalhatok Rhinocort Aqua 50-t a lassan viselhetetlen allergiamra? A tajekoztatoban azt irjak, hogy nincs adat, hogy atkerul-e az anyatejbe.

Koszi Ari
ari
 
 


Sziasztok,

Nem tudom, lattatok-e mar Devenyes gyogytornaszt "mukodes" kozben. Olyan masszazs-szeru mozdulatokkal stimulalja az idegeket es izmokat. Nem vagyok szakerto, nem is akarok hulyesegeket mondani, de valahogy ugy mukodik a dolog, hogy az idegek stimulalasaval hat az agymukodesre, az agyi idegpalyakra, es ez utana visszahat az izmok mukodesere. Baba korban igy tudja stimulalni az arcidegeket is.

Most, mivel mar 19 honapos ZSombi, kenyerhej ragcsalassal es egyeb kemeny elelmiszerek ragcsalasaval kene a fiatalurat ravenni arra, hoyg erositse tovabb a ragoizmait, de ez eleg nehez feladat, mert a gyerek inkabb ehezik, mint dolgozna a kajaval. Eddig egyedul a ropi az, amit hajlando ragni. Kép
Kulonben minden kajat az osszeszoritott fogain keresztul a kezevel presel a szajaba, gyakorlatilag egy bio-turmix a gyerek. Kép

Snoopy,
akkor en is nagyon megorultem, hoyg szopizik ZSombi, mig ki nem derult, hogy csak annyit eszik, amennyi beleomlik a szajaba, szivni nem hajlando (ill. nem tud Kép). Igy meg tokeletesen bemutatta a teljes tejelapasztas modszeret 2 nap alatt...KépKép

Gombóc
gombóc
 
 


Kértem Ibolyt, hogy nézzen majd be ide, hogy nekünk laikusoknak is irjon erről a dologról, hogy másoknál ne kövessünk el hibákat annyira.
Ezt a választ kaptam:
"olvastam Gombócot, de most nincs időm írni. Azt esetleg megírhatnád a Babanetre, hogy volt egy hasonló esetem, személyes vizsgálat során jöttem rá, hogy hipotón, azért nem szopik hatékonyan és épp a Dévényesekhez küldtem őt! (...) Ha nem segít a netes és a telefonos tanácsadás, személyes vizsgálatra van szükség!
Ha lesz egy kis időm, majd írok a szopitopikba, de most el vagyok havazva itt a nagy gyereknélküliségben."

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Szia Ari!

Sajnos sok adatot én sem találtam, utánakérdezek.
Mennyit szopizik még a ded?

Snoopy

KépKép
snoopy
 
 


Egy másik irodalom azt írja, hogy 10mg/nap szteroid esetén szoptatásnak ellenjavallata nincs, ezen dózis felett a mellékvesekérge blokkolódhat a csecsemőnek. Az orrba spricnizett hatóanyag nem szívódik fel teljesen, hogy hány százaléka, azt viszont egyénileg kellene megnézni (lehetetlen). A kérdés, hogy egy spriccre mennyi hatóanyag jut az orrodba, illetve, hogy naponta hányszor spréznél?

Snoopy

KépKép
snoopy
 
 


Sziasztok!

Snoopy, koszi, meg 3-4 evos meg jo nehany csak ugy szopi van. Marad a Sterimar meg az indian esotancKép.

Ari
ari
 
 


PIldi,
koszi, hoyg bemasoltad Iboly valaszat a topic-ba.Kép

En anno felhivtam Ibolyt, adott is tanacsokat (ki is probaltuk oket), de azt is hozzatette, hogy veg nelkul nem lehet egy ekkora gyerekkel kiserletezni. Igaz, szemelyesen nem talalkoztunk, de ez az egy mondata a telefonban valahogy nagyon megnyugtatoan hatott ram akkor, a zaklatott es osszekavart lelkivilagomban valami megnyugvasfelet adott. Kép

Mondjuk, en is gyanut foghattam volna, mert barki megnezte Zsombit es a szopit, mindenki azt mondta, hogy ugy nez ki, mintha gyenge lenne ZSombi a szopihoz. A korhazban is ezt mondtak, meg a gyerekorvosunk, vedononk is. De miutan mindenhol azt olvastam, hallottam, hogy ez eletoszton, es olyan nincs, hoyg egy gyerek ne tudna szopizni, hat en elhittem....es szerintem ez volt a legnagyobb baj. Kép

Meg egyszer koszi a meghallgatast! KépKépKép

Gombóc
gombóc
 
 


Ari, Snoopy,

Dr. Hale könyvében benne van a budesonidum, ami a Rhinocort Aqua 50 hatóanyaga. Hale azt írja, hogy a hatóanyag kevesebb, mint 20 százaléka juthat be az anyai keringésbe intranazális használatnál. Normál dózis használata esetén, a szer orális biohasznosulása minimális, molekuláris mérete pedig nagy, így klinikailag szignifikáns mennyiség nem tud bejutni a tejbe és a baba szervezetében sem tudna hasznosulni.

Saját tapasztalat: én Pulmicortot szedek az asztmámra, szintén budesonidum, a doktornő azt mondta anno, hogy 1000 (ezer) mikrogram fölött van rá esély, hogy valamennyi átmegy a tejbe. A Hale által megjelölt általános dózis 200-400 mikrogram napi két alkalommal, tehát egyezik a véleményük. Kép

Ezek ismeretében gondold át, Ari, hogy használod-e az orrspray-t!

Üdv,
Iboly
iboly
 
 


Szia Gombóc!

Emlékszem rád! Kép Végül nem jutottatok el személyesen egy szoptatási tanácsadóhoz?
Azért kérdezem, mert a történeted kísértetiesen emlékeztet egy másik babára, aki nem tudott hatékonyan szopizni. Amikor megvizsgáltam, kiderült, hogy a nagyon gyenge a szopóreflexe és a keresőreflex gyakorlatilag hiányzott. Habár más tekintetben nem láttam hipotóniásnak, a Dévényesek felkeresését javasoltam a mamájának.

A kisfiadnál mennyi idő alatt ért el javulást a gyógytornász az arc kezelésével?

Sajnálom, hogy rosszul érezted magad amiatt, ami történt! Kép De biztosan nem az itt segítő mamák okozták a lelkifurdalásodat, hanem az a tény, hogy nem sikerült, amit annyira szerettél volna. Főleg, hogy Te tényleg mindent megtettél!
Az viszont nagy tanulság mindannyiunk számára, hogy bizonyos esetekben nélkülözhetetlen a baba vizsgálata, nem elég az internetes, emailes vagy telefonos segítségnyújtás.

Üdvözöllek,

Iboly
iboly
 
 


Szia Iboly! Kép

Mi vegulis a MArgit Kh. osszes csecsemosnoveret es a ket szoptatas segitesehez alkalmazott vedonot, aztan az otthoni vedonot es az otthoni gyerkeorvost latogattuk vegig, mindenhol olyan valaszokat kaptunk, hogy a gyereknek teljesen hianyzik a szopireflexe ill. tul gyengecske a gyerek es szemmel lathatoan nem tud szopizni. Ezek kozben meg 4x kisereltuk meg a Babanetesektol levelben kapott drasztikus "szopi-kurakat", az utolso volt az, amikor meg Teged is felhivtalak. Kép
Ezek utan beszeltem tovabbi 2 ismerosommel (sorstarsak Kép), akik megjartak az Istvan korhazi tanacsadast is, mindketten azt mondtak, hogy nem tudtak igazabol segiteni rajtuk. En abban az idoben egesz nap mast se csinaltam, mint fejtem, etettem, cumisuveget mosogattam es sterilizaltam, igy nem volt mar erom meg elmenni az Istvan Korhazba is a varos tulvegere a szopi tanacsadasra. Kép Ezt nehogy felreertsd, nem magyarazkodaskent irtam le, egyszeruen csak azert, hogy az akkori korulmenyek is (at)erezhetoek legyenek. Kép

Es nincs lelkiismeretfurdalasom, inkabb csak egy nagy adag duh munkalkodik bennem, mert elhittem mindent es teljesen megzavarodtam ezektol a tanacsoktol. KépKépKép
Emlekszem, kaptam olyan "jotanacsot" is (es ezt is LLL koveto, onkentes, de nem vizsgazott szimpatizansotoktol), hogy minden gyerek tud szopizni, ez egy olyan eros eletoszton, hogy csak azok a gyerekek nem tudnak, akik ertelmi fogyatekosok....
Az en pici agyam ezeket a tanacsokat (amit hangsulyozom, szoptatasparti szimpatizansoktol kaptam) lekepezte arra az egyszeru osszefuggesre, hogy van en vagyok nagyon bena, vagy a gyerek fogyatekos...KépKépKépKép A gyerekorvosok (a korhazi is meg a sajat is) meg hiaba bizonygatta, hogy van ilyen gyerek, meg ettol meg egeszseges ZSombi, meg en is megtettem mindent, valahogy bennem az dolgozott, hogy nem hiszek nekik, hiszen minden szoptatasparti kiadvany arrol szol, hogy gyakorlatilag minden gyerek tud szopizni.

Gondolom, ezek utan aterezheto, mi jatszodott le bennem, amikor kiderult, hogy hipotonias a laba, ami ugye szinten agyi problemakra visszavezetheto betegseg...vagy amikor a hozzatapi se ment... Kép
Gyakorlatilag tobb, mint 1 evig lestem a gyereket es rettegtem, hogy tenyleg valami agyi baja van... KépKépKépKép

HAt ezert irtam le a mi esetunket ide, kicsit talan figyelemfelkeltesnek szanva, hogy ezek a segito szandeku jotanacsok, egyes esetekben nagyon a visszajara sulhetnek el. Kép

Kulonben nagyon nagyra becsulom a mukodeseteket, es nagyon jo, hogy vagytok! Kép Es remelem, ha most megszuletik a 2. gyerkocunk, mar nem lesznek ilyen gondjaink. KépKépKép

(A kerdesedre valaszolva, nem szamoltam pontosan, de kb. 8-10 kezeles utan lett jobb Zsombi arca, de csak 1 eves kora utan lett az arckezelese elkezdve. A gyogytornasz azt kerte, hogy figyeljem tovabb a gyereket, ha ugy erzem, akkor meg folytatni kellene a kezelest. Egyenlore kivarunk...Kép)

Szia,
Gombóc
gombóc
 
 


Iboly!

Köszi.
Sajnos még nem jutottam odáig, hogy budesonid ügyben felhívjalak. De szerencsére Te eljutottál a topikig, így.... Kép

Szóval az eddig nem ismert komponens a 20% volt. Most már tudunk vele számolni. Minden orrcseppre bejön?

A pulmicort hatóanyag rátája szigorúbban van limitálva, mint az egyéb steroidoknak (úgy látszik).
Ari viszont nem írta le a spré egy puffjának összetételét és a napi spriccszámot, így sajna nem tudtunk körülbelül sem számolni.

Még egyszer köszi!

Snoopy

Ui: Készül a listád, csak még lassacskán...

KépKép
snoopy
 
 


Hello Lanyok!
Kerdessel fordulok hozzatok, mert buntudat gyotor a szopizassal kapcsolatban. Kisfiam 3 hete szuletett a 37. het elejen. Elso naptol kezdve nagyon almoska volt aztan a 3. napon besargult. /5 napig volt fototerapian/ Szopizas ment eleinte, igaz nem volt olyan ugyes mint a noverkeje /ot 7 honapig szoptattam/ de aztan a fototerapia miatt es mert szinte allandoan aludt elkezdtem cumisuvegbol adni neki az anyatejet. Most 3-4 orankent eszik 1-1,2 dl-t. Probaltam visszaszoktatni a mellre nem sok sikerrel. Most fejem az anyatejet, egyreszt kenyelmesdebb /mikor a lanyomat szoptattam csillagokat lattam a fajdalomtol az elso 4 honapban es nagyon sokszor volt mikor a tejcsatorna eldugult es a mellem kokemeny lett/ masreszt bant, hogy nem szoptatom es nem tudom, hogy a lefejt anyatej ami kb. 3 orat van a hutoben nem veszit-e az ertekeibol. Nem tudom , hogy vizsgaltak-e mar ezt? Sajnos itt nemigen van akitol kerdezhetnek, kulfoldon elunk es itt a legtobb anyuka tapszerezik. Ha valaki tud errol valamit vagy van tapasztalata nagyon orulnek ha megosztana velem. Koszi
Brius
brius
 
 


Brius,
szerintem lelkifurdalásod semmiképpen ne legyen!!! Ami engem illet, tutira képtelen lettem volna fejni-cumisüvegezni annak idején - nekem a fejés volt mindig is roppant kellemetlen - , nagyon nagyra becsülöm ezt a kitartást és akaratot.
A hozzáértők majd tudnak tanácsot adni, hogy ha szeretnéd visszaszoktatni a mellre, akkor mit érdemes kipróbálni. Én nem értek hozzá, meg egy csomó más adatot is jó volna tudni rólatok, pl. hogy mennyire volt pici a babád, mit tudtál eddig tenni a mellre visszaszoktatásért, van-e bimbóvédőd, játszócumija, milyen cumisüveget használsz, evés közben ébren van-e a kisfiad legalább nagyjából (ez jutott eszembe elsőre, de biztosan van más is). Normál esetben a cumisüveg nem szerencsés, mert könnyen cumizavart okozhat (lehet, hogy nálatok is ez áll fenn, nem tudom).
Amennyire emlékszem, az anyatejnek ennyi hűtőben állástól semmi baja sem lesz. Lehet, hogy külsőre nem olyan szép, mint vadi frissen. A zsírosabb és vizesebb komponensei különválnak, a zsíros része a tetjén úszik, alatta vizesnek-zavarosnak tűnik. Ezenkívül szaga is lehet, mert a benne lévő valamik (lányok, segítsetek...) hatására elindul az emésztődés, de ettől semmi baja nem lesz. Van olyan baba, aki ezt nem szereti, de gondolom, a kisfiadat nem zavarja, ha meeszi cumisüvegből. Az egészen biztos, hogy nem veszít az értékéből, ha tudod sterilen kezelni, és időben beteszed a hűtőbe. Ha jól emlékszem, kb. 8 órát bírja a hűtőben.
De szerintem érdemes lenne kísérletezni még a mellre visszaszoktatással, minél kisebb a baba, és minél kevesebb ideig evett cumisüvegből, annál nagyobb rá az esély, hogy sikerül.
Iboly pl. tud segíteni, akár így, emailen is.
Addig is érdemes kipróbálni más pozíciókat a mellretétel során, megnézni a helyes mellrehelyezést, tájékozódni a helyes szopási technikáról, ezek segítségével esetleg te magad is rá tudsz jönni a megoldásra. Van itt egy Szoptatási pozíciók topik, annak főleg az archívjában lehet jó dolgokat találni, remek szemléltető fotókkal.

Sok sikert,
üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Kriszti,
koszonom valaszodat, en tenyleg amator vagyok eddig nem nagyon olvastam hozza a temahoz, a lanyommal a fajdalmakon kivul semmi gond nem volt. O is a 37. het elejen szuletett /2.750 Kg./ A fiam 3.15 kg volt szuleteskor de eleg sokat veszitett a sulyabol mert az elso masfel napban szinte semmit nem evett /talan ezert is sargult be, hallottam, hogy otthon adnak cukrosvizet szuleteskor az almosabb babaknak itt semmit/ Tegnap du. vettem egy szilikon mellvedot es azota ezzel szopizik nem adtam neki cumisuveget ejjel sokat sirt es nem tudom azert mert nem tudott eleget szopni, vagy csak unatkozott. Ma csak szopiztatni fogom es talan kiderul az ataludt orakbol , hogy eszik-e eleget. Persze a mellemet igy is fejni kell mert a szopas utan is egy kicsit gorcsos marad. Nehez most faradt vagyok, nappal a 2,5 eves lanyom egyaltalan nem hagy pihenni, eddig is szuperaktiv volt, most meg kulonosen, napkozben nem alszik, ramol, ugral, kiabal. /bezzeg a fiu alszik o inkabb ejszaka aktiv/ Tudom foleg az elso 6 het nehez, aztan majd belerazodunk,a ferjem munkajaban foszezon van igy o 7 napot dolgozik a heten, igy teljesen ram marad a ket gyerkoc. De optimista vagyok, hogy ettol mar csak jobb lesz. Megegyszer koszi a hozzaszolasodat, udv. Brius
brius
 
 


Brius,
kitartás! Én a helyedben a biztonság kedvéért írnék Ibolynak (Rózsa Ibolya laktációs tanácsadó, emailben is ad segítséget: szia@iboly.hu ), leírnék mindent, amit csak fontosnak gondolok a dologról (mint itt, csak egyben). Ő biztosan tud olyan tippeket adni, amikkel szépen cicire tudod csalogatni a srácot, és a legjobb lenne, ha ez bimbóvédő nélküli módon sikerülne (a bimbóvédőn keresztül sokkal erősebben kell szívnia, így a gyengébb, kisebb, álmosabb babáknak különösen nem szerencsés, persze még mindig sokkal jobb, mint a cumisüveg). Ha a kölkec beleindul a szopizásba, akkor lehet, hogy szép fokozatosan elhagyhatod a fejést. A szopizás lehet, hogy még nem elég hatékony, hiszen egy cumisüvegről - amiből ugye elméletileg könnyebb szívni - került át a bimbóvédős cicire, amiből meg elég nehéz. Mindenképpen próbálkozz azért a mellvédő nélküli szopizással is, mert mindenkinek az volna a legjobb. Gondolom, kicsit tartasz is tőle a fájdalom miatt. Amúgy később alábbhagy a bimbó érzékenysége, vmint ha sikerül jól eltalálni, hogy jól kapja be a cicit, akkor nem fáj, illetve ha nagyon érzékeny, akkor csak egy kicsit az elején. Fájni általában akkor szokott, ha nem jól kapja be a baba a bimbót, és a szopi alatt dörzsöli, illetve felázik és kisebesedik (személyes tapasztalat). Ha ilyesmi van, akkor a rákent anyatej, a rajta hagyott babanyállal rászáradva, illetve a mellbimbó minél több szellőztetése (akár ruha nélkül mászkálás Kép ) hamar rendbehozza a sebesedést (ez is tapasztalat). A pucérkodás amúgy jó az álmos, lustinak tűnő, sárga babák felébresztéséhez is: ha ő is meg te is meztelenül vagytok (ő majdnem teljesen, te meg felül), és úgy bújtok össze (bőrkontaktus), akkor könnyebben ráérez a cici ízére-illatára, és jobban hajlandó szopizni.
Amúgy nem lehet könnyű, és nyilván nemigen tudsz pihenni. Nekem egy húsz hónapos lányom van, aki éjjel felkeleget még mindig, sokszor elgondolom, hogy ha még itt egy kistesó lenne, egész biztosan meggárgyulnék Kép Esetleg ha a kisasszony jól alszik éjjel, az öcskössel lehet együtt aludni, ha megy illetve ha nyitott vagy erre, akkor az éjjeli ébredések egy részét félálomban át lehet vészelni (nem kell felkelni, kiemelni-visszacsempészni a babát stb.) Legalább amíg a párod munkája egy kicsit nyugodtabb fázisba ér. Mert ha fáradt vagy, hamar elkezd csökkenni a tejmennyiség, és erre ebben a helyzetben, amiben vagytok, nagyon kell vigyázni (persze egyébként is).
Ha tudod, próbáld bevonni a nagy, okos nővért néhány baba körül teendőbe, őt is elfoglalja, neked is könnyebb Kép

Amúgy hol éltek? Mellesleg elárulom neked: az álmos, sárga babáknak adott cukros víz nem egy nyerő ötlet (én nem bánnám, hogy nálatok nem adnak, nálunk kéretlenül megy cukros víz, tea, tápszerpótlás, sokszor szükségtelenül is), mert nem kaja, viszont eltömi a pocakot, az éhségérzetet csökkenti, tehát még nehezebben szopizik, még lassabban indul meg a tej. A sárgaásgot pedig nem akadályozza, mert nem csinál kakit, csak pisit, és a billirubin (a sárgaságért felelős anyag) legnagyobb része a kakival ürül ki a szervezetből.
Még melleslegebb Kép: az én álmos kislányomnak annak idején tök mindegy volt, hogy mit próbálnak belegyömöszölni pótlásként, nem izgatta magát, csak a cicit fogadta el, azt se nagyon. Aluszékony volt hetekig, hogy sárga mennyire, azt nem tudom, mert csak azt vizsgálták meg, akinek sárga volt a színe, és neki nem. Mivel folyton aludt, és a szopáshoz is mindig úgy kellett ébresztgetni, a cukros vízzel már nem is nagyon próbálkoztam, hiszen azt sem volt hajlandó elfogadni. Utólag egyáltalán nem bánom Kép

Még egyszer kitartás, és gratulálok az optimizmusodhoz,
üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Kriszi,
koszi a tippet, meg fogom keresni Ibolyt.Tegnap es ma mar csak cici volt nem adtam neki cumisuveget. Mar szopik mellvedo nelkul is, eloszor kezdem a mellvedovel es a bofiszunet utan mar a csupasz cicire teszem. Nekem azt mondtak a noverek a korhazban, hogy mindket mellbol szoptassam minden eteteskor. De en ugy latom mar az elsovel jollakik, akkor, hogy tegyem a masikra is? Ugy tudom az a jo ha jol kiszivja a mellet mert eloszor csak elotej jon aztan jon a surubb zsirosabb tej amitol jobban fejlodik. Szerintem mar tobb lett a tejem a fejesek miatt, mintha csak szopott volna. A mellbimbo ujra fajdalmas, de szerintem ez valami alkati dolog, nem tudom, hogy hivjak lapos mellbimbo? Ha meg van telve a mellem szinte csak 0.5 cm, es nem igazan tudja ugy bekapni ahogy kellene. Miota ujra szoptatom zavarban vagyok, hogy eszik-e eleget. Eddig lattam, hogy behuzza az uveg tejet es ha sir tuti nem az ehseg miatt de altalaban 3 orankent evett. Most neha eves utan egy ora mulva ujra nyekereg melre teszem es ott meg csak szundikal. Lehet, hogy csak a kozelsegre vagyik? Honnan tudom, hogy evett eleget? Szerinted ha bofizik vissza tejet az mar azt jelenti, hogy tele van? A Te lanyod meddig volt almoskas es miben nyilvanult ez meg? En mar nem tudom eldonteni, hogy a fiam tobbet alszik-e a kelletenel mar nem emlekszem, hogy milyen volt a lanyom 3 hetesen csak arra emlekszem hogy eleg sokat sirt. Igaz a fiu is tobbet sir miota szopi van. Te ittal kavet vagy colat szotatas alatt? En iszom reggelente 1 kavet mert mindig ugy erzem hulla vagyok es ugy kivanom a colat is./most eppen azt iszom/
Szia,
Brius
brius
 
 


Szia Brius!

A koffeinnel kepcsolatban:
A koffein felezési ideje újszülött esetében 3,5-80 óra közé esik a máj lebontóképességétől függően. (Ez azt jelenti, hogy a csecsemő szervezetében az anyatej közvetítésével kapott koffeinmennyiség ennyi idő alatt csökken a felére.) A megfigyelések azt igazolják, hogy ha az anya legfeljebb 400 milligramm koffeint fogyaszt, az átlagos csecsemőnél nem kell mellékhatásokkal számolni, a túladagolás azonban olyan mértékig igénybe veheti a kisbabát, hogy mérgezési tünetek is mutatkozhatnak rajta. (Ezért nem kaphat semmi körülmények között kólát a csecsemő és a kisgyerek)

Koffeinmennyiségek:

-egy csésze filteres feketekávé, kb. 150 ml: 60-100 mg koffeint tartalmaz
-egy csésze fekete tea, 150 ml: 20-50 mg theobromint tartalmaz
-10 dkg tejcsokoládé 6 mg theobromint tartalmaz
-egy liter Coca-cola kb. 520 mg koffeint tartalmaz

Ezt a Szoptatásért Magyar Egyesület oktatóanyagából másoltam neked.

Befelé forduló mellbimbóról láthatsz képet itt a Babaneten a Anyaságról/Szoptatási pozíciók topicban Iboly 2003 Január 26 vasárnap - 19h 18-as hozzászólásában.

Egyébként szerintem is érdemes megkeresned őt, mert valószínűleg sokat tudna neked segíteni, mind a mellre visszaszoktatásban, mind a fájdalmas szoptatás leküzdésében.

Üdv:

Zita
pzita
 
 


Brius!

Az előbb elfelejtettem írni, hogy amennyiben megkeresed Ibolyát e-mailben, akkor előtte látogass el a http://www.iboly.hu/email.htm oldalra, és bár nem időpontot akarsz vele egyeztetni, de nem gond, ha már úgy írod meg az e-mailt, hogy az ott feltett kérdésekre válaszolsz, így nagyban megkönnyíted és gyorsítod a válaszadást.

Szép napot!

Zita
pzita
 
 


Sziasztok!

Pele, - ha jársz még errefelé - szeretnék kérdezni magánban (mailben) valamit. Írhatok neked?

Kispici
kispici
 
 


Brius!
Legkönnyebben úgy tudod megítélni, hogy eleget eszik-e a babád, hogy számolod a pelusokat. Min. 5-6 pisis + egy kakis = eleget evett. Kép
Borcsa

Borcsa
KépKépKép
borsts
 
 


Brius,
közben megjöttek a nagyok Kép is, úgyhogy már nem roskadok össze egyedül a segítés felelőssége alatt Kép

Na szóval amit Zita leírt, az betű szerint úgy van szerintem is. Most csak inkább arra felelek, hogy velünk mi volt. Én nem vagyok kávézós, kólázós, viszont a reggeli kakaómat mindig lehajtottam, nekem az volt a koffein. Most visszagondolva nem tudom, mennyit ártottam ezzel a lánykának, de nem panaszkodott miatta. Kép Meg tudom neked mondani, ő nagyjából egy hónapig volt álmoskás, ami azt jelentette, hogy 24 órából 20-at vagy többet is átaludt. Ő sosem ébredt fel enni, egyetlenegyszer hagytam, négy és fél órát simán átaludt, akkor beijedtem és felébresztettem. Nem jelzett éhséget, most visszaemlékezve keresőreflexet sem láttam nála, a cicibe folyton belealudt pillanatok alatt, etetés közben is többször fel kellett ébresztgetnem, illetve próbálkoznom finoman ébren tartani. Nem fogadott el másféle táplálási módot, a cumisüvegből oldalt folyatta ki a tejet félálomban. Elég nehéz hetek voltak... Egy hónapos kora körül hirtelen felébredt, és onnantól kezdve alapállapotban ébren van. Elég hirtelen volt a váltás, így meglehetősen szemléletes a különbség a kezdeti "álomkór" és a későbbi, mint megtudtam nála normál állapot között.
Egyik napról a másikra csaknem felezte a napi alvásidejét, hat órákat fent volt egyhuzamban, azaz megmutatta a valódi fajtáját Kép Azóta is iszony nehezen alszik el, és nagyon keveset alszik. Három hónaposan összesen három órát aludt napközben, éjszaka pedig kétszer felkelt a maga tíz óráján belül. Jelenleg húsz hónapos, 24 óra alatt 10-11 óra (!) alvással működik. Kép

Az eleget eszik-e témával én rengeteget kínlódtam a magam idejében (igaz, Borcsa? Kép ). Nekem volt mérlegem, de senkinek nem ajánlom, kész idegroncs voltam tőle. A pelusok csakugyan pontosan informálnak, bár az ember nem gondolná elsőre, pedig logikus Kép. Az 5-6 pelus, amiről Borcsa írt, eldobható pelus, abból kell ennyinek lennie. Később, ha nagyobb lesz (6 hetes után), akkor nem kell kakisnak lennie mindennap (ez alkati kérdés, nekünk mindig napi több volt, van, akinek egy hétig sincs).

Két cici: hát ha jó sokáig (min. 20 perc) van az egyik mellen, és aztán megkínálod a másikkal, és nem fogadja már el (böfi után sem), akkor vsz., hogy jóllakott az elsővel. De mindig érdemes megpróbálni, mert nem mindig egyforma sem az étvágy, sem a mennyiség (pl. este mindenkinek kevesebb a teje, viszont ilyenkor több hátsó tej, a zsíros, laktató, termelődik). A két mellből szoptatás növeli a tejmennyiséget, serkenti a tejtermelést (ugye, dupla inger), de ez nyilván attól függ, hogy hosszú távon hogy látod, a fiatalúr mennyire elégedett eggyel.

Böfi, bukás: nem feltétlen bizonyítéka a telekajálásnak, a pelusok inkább mérvadók, illetve az egyéb viselkedés (ugye az éhes gyerek enni akar, a jóllakott nem). Kapcsolódva: ebben a korban elég gyakori, főleg este, hogy a kölkec állandóan cicizne, akkor is, ha nem éhes, hanem fáradt, nyűgös stb., mert ez megnyugtatja. Ez jó, mert egyrészt növeli a tejmennyiséget, másrészt nálatok azt jelzi, hogy újra rákapott a dolog ízére. Remek, hogy sikerül szoptatnod, főleg hogy bimbóvédő nélkül!!!!!
Ja, nekem lapos a mellbimbóm, nálunk ez semmi gondot nem csinált. Nézd meg a képet a pozíciós topikban, amit Zita ajánlott, abból tudni fogod, hogy a tied befelé forduló-e. Ha az, ezt írd meg Ibolynak, ő mondani fogja, mit csinálj vele. Én úgy tudom, létezik bimbókiemelő, amit szoptatás előtt egy idővel fel lehet tenni, és kiemeli, de úgy rémlik, vannak erre természetesebb technikák is. Idővel meg, ahogy a fiacskád nagyobb lesz, ő maga is ki tudja szopni formára, hogy kiemelkedjen. Egyelőre, amikor úgy feltelt, hogy a babád nem tudja bekapni, egy picit fejj ki belőle előre, hogy puhább legyen. Ettől nem lesz kevesebb a babának, mert a tej nagy része szopás közben, annak hatására termelődik.
Na abbahagyom az észosztást, a többit azokra bízom, akik nálam jobban értenek hozzá,
üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Sziasztok!

Előre is elnézést, ha ezt már számtalanszor kitárgyaltátok, de most nem tudok visszaolvasni: Éjszakai szopi ügyben kérdezek.
Máté lassan hat hónapos. Eddig csak szopott, igény szerint. Éjjel-nappal három, néha négyóránként. Nem tudom mennyit eszik, nem mértem, de most nyolc és fél kiló, és vagy addig eszik, míg elalszik, vagy elkezd beszélgetni velem, ha már nem kér többet.
Egy szopi max. tíz percig tart. Éjszaka nem tudom, mert mindig elalszom, és csak arra ébredek, hogy lecuppan, én, mint a zombi, büfiztetek, és visszarakom az ágyába. Alszom tovább. Nagyon kimerült vagyok, mivel ő a második gyerek, lefárasztnak nappal is.
Szóval a kérdés végre: Tegyek- e valamit és mit, hogy végre aludjon éjjel kicsit többet, vagy bírjam ki? Biztassatok egy kicsit!

Másik kérdésem: van köztetek vegetáriánus szoptatós anyuka, esetleg látott már valaki ilyet? :-) Mert se a védőnő, se a doktornéni nem tudott senkiről. Eddig semmi baj a tejemmel, meg velem sem, de megnyugtatna, ha tudnám, ez így is marad.

Köszi
Éva
evaanya
 
 


Éva,

én lakto-ovo vegetariánus vagyok, terhesség és szoptatás alatt sem ettem húst, és a gyerekeim köszönik, jól vannakKép.

Zulu

Kép

Kép

Kép
zulu
 
 


Éva,
ha időd engedi Kép, keress rá a Kismamában vannak alvásos cikkek, hogy mit lehet tenni. De mondjuk én ebben a témában elég "sikertelen" vagyok, a nulla alvásigényű lányommal. Hat hónaposan még háromszor ébredt éjszaka, és alig aludt valamit nappal. Egyévesen volt 3-5 éjjeli ébredés és szopi. Most húsz hónapos, és még mindig ébred olyan átlag egyszer éjjel (éjjel már nem szopizik). Nagyon tanulságos volt, amikor leszoktattuk az éjszakai szopizásról (15-16 hónaposan). Viszonylag könnyen letett róla, de az eredmény az alvással csak annyi volt, hogy kicsit kevesebbet ébredt. Tehát szerintem ettől csupán minimális mértékben függ, ha egyáltalán.
Vannak itt alvástopikok is, a Gyermekek/Gyermeknevelés témában, érdemes mazsolázni. De én azért még várnék néhány hónapot, mielőtt bármit tennék. Persze a kimerültség nagy úr...

Üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Szia Éva!

A mi lányunk 7 hónapos és egyetlen baba (egyelőre Kép ), de szopik még éjszaka. Én magunk mellé teszem, úgy szoptatom, szintén belealszom - ő is, és nem arra ébredek, hogy lecuppan, hanem arra, hogy jé, ismét szopik Kép (Én elalszom ás úgy maradok oldalfekvésben, ő meg csak odafordul, és rácsatlakozik a cicire.) Így nem vagyok kimerült, mert igazán fel sem ébredek. Ja, és a szoptatós könyv azt írja, hogy ilyenkor nem fontos a büfiztetés. (Amíg Kata pici volt, akkor azért büfiztettem éjszakai szoptatás után is úgy, hogy hátra feküdtem, őt pedig hason fekve a mellkasomra tettem - akkor így aludtunk el Kép.)

Minden jót! (Leginkább jó éjszakát és szép álmokat Kép )

GyeZsu
gyezsu
 
 


Sziasztok,

köszi a hozzászólásokat.
Zulu
én is, már 15 éve. Megnyugtató, hogy rendben vagy Te is. A szülészorvos is csak az első terhességemnél akadt ki. Most másodszorra már nem szólt semmit, látta, hogy az első fiam milyen jól sikerült :-)

Én az a konfliktuskerülő fajta vagyok :-), azt hiszem, még tűrök kicsit és szoptatok éjjel. Azért az alvós topikba benézek. De mikor???

Éva
evaanya
 
 


Sziasztok!

Kezd kitörni rajtam a takonykór. A terhesség alatt óvtak a gyógyteáktól, mert más hatást fejtenek ki, mint "normálisan". Szoptatás alatt is van ilyen ellenjavallat, vagy ihatom nyugodtan a kakukkfüvet és a bodzát?

GyeZsu
gyezsu
 
 


GyeZsu,

nyugodtan ihatod őket! Jobbulást!

Iboly
iboly
 
 


Köszi Iboly! Már tiszta nátha vagyok Kép Tejem azért szerencsére van Kép

GyeZsu
gyezsu
 
 


Van valahol egy elválasztós topic? Vagy inkább ide írjak??

Kati
kat_ica
 
 


Kati,
én nem tudok elválasztós topikról, bár nem tanulmányoztam a Társalgó szerkezetét behatóan. Szerintem nyugodtan írjál ide.

Üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Sziasztok!

Szájpenész ügyben írtam pár hete, ígértem a fejleményeket: teljesen elmúlt!
Kentem mindent a bórax-szal, mára már nyoma sincs!
Bár már nem is vagyok teljesen biztos abban, hogy a végén még az volt, a doktor néni szerint már a tejmaradványt is annak néztem! De lehetséges, hogy esetleg büfi után fehér foltok maradjanak a belső ajkakon? No mindegy, mert már régóta azt sem látom, úgy hogy ki merem jelenteni, hogy elmúlt! : ) Köszönöm a segítséget!
Eszter
cseszi
 
 


Elválasztás. Azt hiszem, mégsem várom meg, míg a kisasszony magát elválasztja (most 23 hónapos). Nem egyik napról a másikra akarom csinálni, engem igazán nem zavar, ha 6-10 hónapig eltart. DE, mindenhol csak kisbabák elválasztására szóló tanácsokat találok. Olyanok, hogy helyettesítsünk egy-egy szopit tápszerrel, vagy étkezéssel. Kisgyereknél szerintem ez már nem megy.
Elképzelem, hogy éjszaka felébred, hogy "MÁSIK EGY TEJ!" (komolyan ezt szokta) -- én meg benyomok neki egy almát Kép Kép (Persze ilyenkor lehetne vizet adni, de az mostanában nem kell neki, meg ugye más szituk is vannak, amikor csakis szopi felel meg neki.)

Tehát, hogyan fogjunk hozzá? A szoptatásunk jelenleg jellemzöen napi 5 alkalom (reggel, reggeli után, alvás elött és után, este) + amit még közben kéreget. Alvás elött mindig kér, de utána magától alszik el. Éjszaka ahányszor felébred (0-3 alkalom).
Ez, ha itthon vagyunk. Ha egész napra elmegyünk valahova, akkor eszébe sem jut, mostanában már szopó baba látványa sem csigázza fel az érdeklödését. Csak akkor kér, amikor elálmosodik.
Vasárnapokat az apjánál szokta tölteni, természetesen szopi az elsö, amint hazaér. Volt már nála éjszakára is, szopi hiánya nem volt gond, söt, más tejet sem adott neki az apja. Elfelejteni persze nem felejtette el.

Elöre is köszi
Kati
kat_ica
 
 


Sziasztok !

Tanácsra lenne szükségem. Az ezer többi kérdésemmel már megkerestem Ibolyt, ezek azonban még mindig aggasztanak.

A babám 18 napos, az elsö 11 napot intenziv osztályon töltötte. Az elsö 7 napban csak infuziót kapott, utána pedig tejet és infúziót. Múlt szerdán hoztuk haza, azóta szoptatom.
A kórházban szigorú 3 óránkénti etetési rendszer volt, ezért azt gondoltam (naivan), hogy ha hazakerül, itt is igy lesz. Hát nem.
Az egy hét tapasztalata alapján a lányka delelott 10-12-től fenn van és folyamatosan sir (illetve 1 óra sirás, 1 óra szoptatás..), aztán este 11 körül elalszik, és utána meg se mukkan. Nem mertem kipróbálni, mikor ébred fel magától, szerintem simán birná reggelig. Mindenki azt mondja, ébresszem fel 3-4 óránként és etessem. De az éjszakai két alkalommal (3, 7) alig tudom felverni, legtöbbször még a szopási reflexet is háromnegyed órába telik kiváltani, békésen szuszog, bármit csinálok, és csücsöriti a száját. Aztán ha sikerül belevarázsolni a szájába, akkor sinen vagyunk... Már arra is gondoltam, hogy ez betegség lehet, de nappal viszont igazi kis ördögfióka...
-
schmo
 
 


Szia Schmo!

Ha Ibollyal konzultálsz, akkora legjobb kezekben vagy, okosabbakat nem fogunk tudni mondaniKép.

Nem derült ki számomra, miért volt intenziven a babád, mekkora a súlya. Az időre született, egészséges, nem kissúlyú babák esetén szerintem éjjel nem érdemes kelteni a babát, inkább örülni kell neki, hogy alszik. (persze a tejtermelésnek hasznosabb, ha van éjjel is szopi, de ezt akár a te fekvésedkor ill ébredéskor beiktatott fejéssel is meg lehet valósitani). Ez még simán változhat, lehet, hogy pár nap múlva meg ébredni fog, de az is lehet, hgoy jó éjjel alvós gyerkőcöd van. Első fiam volt hasonló, nappal vagy cici, vagy orditás, alig aludt, éjjel viszont 2 hetes korától átaludta a teljes éjszakát.

Az, hogy cicit keres, kezet gyömöszköl, ruhát eszik az azt jelenti, hogy szeretne cicizni (cumizni vagy szopizni), nem feltétlenül éhséget jelent. Sirni nagyon sok mindentől sirhat egy baba. alapvetően 9 hónapig odabent volt, melegben, sötétben, anyahangokkal körülvéve, most hirtelen minden megváltozott, vágyik arra, hogy hallja a megszokott hangokat, érezze a megszokott mozgást, anya közelségre van szüksége. Meg sirhat mindenféle prózai októl, éhségen kivül a fázás, unatkozás(!), pisis-kakis pelus, bélmozgások szokatlan érzése, túl sok inger stb stb.
Amit biztos érdemes kipróbálni, hogy szopi közben fel-felvenni büfiztetni, eközben megmozgatni, segithet ébren tartani. Szintén jó a sok testkontaktus, bőr-bőr formájában (kicsit nekivetkőztetni, bár sajnos már nincs olyan jó meleg).
Ebben az első időszakban -kb az első 6 hét- az is tök normális jelenség, ha egy baba szinte egész nap cicin lenne, szerencsés a tejtermelés szempontjából ha a komfortszopi igényét (azaz amikor nem éhes, csak jólesik neki cumizni) is a
cicin elégitheti ki. Nem kell félni, hogy akkor ez mostantól igy lesz, mert ahogy nőnek, ügyesednek, erősödnek, egyre rövidebb idő alatt el fogják intézni a szopizást.
Persze ez azt sem jelenti, hgoy minden nyikkanásra cicire kell rakni, nyugodtan szabad ringatni őt, énekelni neki stb stb. Nagyon be szokott jönni sokaknak a kendő, amivel magadra kötheted, a közelség, folyamatos mozgás, testmeleg, anyaillat megnyugtatja őket és sok amúgy sirós baba nagyon jókat tud aludni kendőben (és közben van szabad kezed, nem vagy lekötve egy helyre és gerincnek is kényelmesebb)

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Szia Ildi !

Én is úgy tapasztaltam, hogy Ibolynál jó kezekben vagyok :-)
Csak arra gondoltam, hátha van valakinek valami "tuti" praktikaja (pl ha megfogom a nagylábujját :-) ), amitöl a baba ébrenmarad szopi közben és eljut egészen a hátsó tejig...

A kislányom egyébként teljesen normalis terhesseg utan, kiiras utan 1 nappal, gyors es komplikaciomentes szules soran jott vilagra, 3.75 kg-val. Aztan kiderult, hogy tudogyulladasa van :-( Ezert kerult intenzivre.

Attól kicsit félek, hogy mi van, ha nem ébresztem fel éjjel. Nappal egyre kevesebb a tejem (bár Iboly megnyugatott, hogy ez normális), és mi van, ha az nem lesz neki elég, hogy a napi szükségletét fedezze? Persze, tudom, hogy a tej nagy része szopi közben termelödik, tehat ha nappal rendesen szivna, termelödne, amennyi kell... csak hát ha nem szivja...

Köszönöm a tanácsokat, akkor marad a cicire tevés, sétálgatás, megpróbálok beszerezni egy kendöt. Énekelni, inkább nem énekelnék :-)

schmo
schmo
 
 


Schmo,
nekem aluszékony kiscsajom volt az első pár hétben. Én bizony énekeltem kínomban mindenféle kajás éneket, jó hangosan Kép A párom kibírta, a kölök szerette, más meg nem izgatott. Mármint hogy szopi közben énekeltem, ez egy. Mászkáltam ide-oda, csecsemen a kölökkel (nekem nem volt kendőm, érdekes volt így), ez kettő. Szopi közben vedeltem, ettem, beszélgettem, ha volt kivel, ez három. Mivel tél közepe volt, iszony hideg, a csupaszkodás nekünk nem ment. Szóval igyekeztem ingergazdag környezetet biztosítani ébrenmaradáshoz. Kép (Ezt csak néhány hétig kellett, utána megfordult az ügy, szopi kizárólag hangszigetelt sötétkamrában, mert minden elvonta a kölkec figyelmét).
Amúgy tényleg csak kevés idő kell, és ha egészséges baba, akkor egyre erősebben fog szívni, és nappal egyre több tej termelésére fog kényszeríteni Kép. Éjszaka meg, ha nem nagyon muszáj, én nem erőlködnék. (Annak idején persze erőlködtem, ébresztgettem éjjel is két-három óránként, ma már nem tenném, tekintve, hogy húsz hónapos kölköm még mindig, és húsz hónapja nem aludtam át egy éjszakát.) A te szempontodból előnyös volna aludni, nem szólva arról, hogy az alvás azért rendesen megdobja a tejmennyiséget Kép
Kicsit kipihentebben azért a sírással is könnyebb bánni, könnyebb rájönni, hogy éppen miért van.

Üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Sziasztok!

Kati, legjobb, ha nem kínálod, de nem is tiltod. A nem kínálod-rész nyilván egyértelmű Kép, a nem tiltod azt jelenti, hogy mindig megengeded neki, hogy szopizzon, amikor ő kéri. A tiltás ugyanis pont azt váltaná ki belőle, hogy még többet szeretne szopizni.

Ugyanakkor viszont próbáld meg elkerülni azokat a helyzeteket, amelyek a kislányodat a szopizásra emlékeztetik. Pl. ne vetkőzz előtte, olyankor ne ülj le abba a fotelba, amiben szopizni szoktatok, amikor nem akarod megszoptatni! Így el tudjátok hagyni a napközben szopizásokat.
Gondold ki, hogy melyik szopizás a legfontosabb számára. A hajnali? Vagy az esti? Azt hagyd meg neki a legtovább! Ha reggel nem akarod szoptatni, akkor kelj fel hamarabb, mint ő, öltözz fel és készíts neki reggelit. Tereld el a figyelmét valamivel, hogy ne jusson eszébe szopizni. Vegyél elő ehhez egy rég elfeledett játékot, egy mesekönyvet vagy kérd meg, hogy segítsen megkenni a kenyeret!
Ha az esti, elalvás előtti szopit szeretnéd elhagyni, akkor az esti rituálék után adj neki puszit, mondd meg neki, hogy most ő a babájával fog elaludni (pl.), Te pedig simogatod a hátát vagy a buksiját. A lényeg, hogy ne hagyd magára!!! Légy ott vele, amíg elalszik, fogd a kezét, simogasd, érezze, hogy vele vagy! Persze, biztosan sírni fog így is, de legalább nem elhagyatottan, magányosan.

Kati, a reggeli és esti szopizások elhagyása nem könnyű feladat. Gondold végig jó alaposan, hogy mit szeretnél és meddig akarsz elmenni! Két dolgot tehetsz:

1. Adsz magatoknak egy esélyt, megpróbálod elhagyni ezeket a kritikus időben lévő szoptatásokat, de ha nem megy, akkor nem erőlteted.

2. Eldöntöd, hogy leszoktatod a szopiról a kislányodat és nagyon határozottan végigmész az úton. A gyerekek megérzik a bizonytalanságot...

Sok sikert! Kép

Iboly
iboly
 
 


Sziasztok,

mar nem annyira problema, mert lassan beletorodtem a dologba es ugy tunik, semmi problemat nem okoz, de azert erdekelne, hogy van-e valakinek hasonlo tapasztalata.
Nem is igazan szopis problema, de mivel kizarolag szopik meg a kislanyom, igy itt van a legtobb eselyem hasonlo torteneteket hallani.
Szoval most 5 honapos es szerintem nem pisil eleget. Vagyis nincs meg neki a napi 4-5 teli papir pelus, illetve a napi 6-7 textil. (En altalaban mosom, igy egyertelmuen latom, erzem, hogy emnnyit pisilt.) A nyaron tunt fel, hogy minden reggel szaraz a pelusa, vagyis este 8-tol reggel 8-ig nem pisil 1*sem. Mondjuk nem is evett kozben. Aztan a delelott folyaman max 2* pisilhetett, mert a pelenkaja soha nem volt nagyon nedves.

A helyzet azota sem valtozott lenyegesen. Ejjel soha nem pisil es napkozben is keveset. (A nagyobbik lanyom most 2 eves, nem tudom, hogy mennyire viszonyitasi alap, de o napi min 2 pelenkaval fogyaszt tobbet, mint a kicsi)
A kakival szerencsere nincs gond es a fejlodese is normalis, sot.
Utoljara 3 hete mertuk, akkor volt kicsit tobb, mint 8 kg es 70cm. Szoval a szuletesi sulyat mar akkor majdnem megduplazta, igy ezzel sincs gond.

A gyerekorvosunk szerint nincs teendo, hiszen a baba nem ugy nez ki, mint aki ki akar szaradni es teljesen egeszseges is.

Tulajdonkeppen engem az erdekelne, hogy szerintetek normalis-e ez a dolog es hogy lattatok-e ilyet.
Nyaron probaltunk neki vizet adni, de nem kellett neki. A doki is a nagy melegre gyanakodott, de amiota elmult a hoseg, nem lett jobb a helyzet. A pisije fura, nem sotet vagy suru vagy ilyesmi.

Ami meg erdekelne, hogy szerintetek indokolt lenne-e ujra probalkozni a vizzel, vagy ne eroltessem?

macsek
matsek
 
 


Macsek,
bizony láttam hasonlót - éppen az öt hónapos lányomnál tavaly (igaz, akkor hőség volt). Összevissza frászoltam (mondjuk én a hízás miatt is, de most ez nem érdekes), de a kölök már jó ideje csak akkor fogyaszt napi négy pelusnál többet (és azok sincsenek dugig pisivel), ha valami meghajtja, és többet kakil. Nála aztán tök mindegy, hogy csak szopik, szopik és vizet kap, szopik, eszik, iszik, vagy akármi, egyszerűen ennyi folyadékot vesz magához, és ennyit pisil. Slussz.
Hátha ez megnyugtat Kép

Kati,
mi éppen az esti szopi elhagyásán dolgozunk (nagyjából az Iboly által leírtak szerint). Ha van kedved, mélben cserélhetünk tapasztalatot, címem a profilomban.

Üdv
Kriszi
kriszi
 
 


Macsek!
Ancsi (17 hó, kb 12 kg) ha kaki ügyben birja, akkor napi két eldobható pelussal is kijön! Igaz, azok rendesen tele vannak és súlyosak. Ha orvos látta, nem érzi úgy, hogy kiszáradófélben lenne, gyarapszik, jókedvű, vidám, kinálod vizzel de nem kéri, akkor szerintem hagyd rá, ilyen. Ancsi amig csak szopott egyáltalán nem fogadott el vizet, utána levő félévben pár kortyot, egy éves kor után kezdett inkább inni, jött a nyár. De most sem egy minden percben inni gyerek. (éjjel, meg alvások előtt-után szopizik) De ő sem nézett és néz ki úgy, mint akinek ebből bármi baja lenne.

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Elszallt, amit irtam, ugyhogy ismet :-)

A "nehogy éhenhaljon a gyerekem" témakörhöz kérdés még:

Az elsö par napban a szoptatas mellett, amikor nagyon sirt és úgy gondoltuk, hogy biztos éhes, adtunk neki az aranytartalékból 1-1 adag lefejt tejet. Be is puszilta.

A kérdés az, hogy ez bizonyito ereju-e, tehat a kisbabák csak akkor eszik meg, ha éhesek vagy amúgy is?
schmo
 
 


Sziasztok,

koszi a megnyugtatast. Igazabol nem az zavar, hogy nem iszik semmit, a nagyobb sem ivott 9 honapos koraig egy kortyot sem az anyatejen kivul, pedig kajalni kajalt 6 honapos kortol kezdve es nem lett semmi baja, hanem a pisi mennyisege.
De akkor vegleg beletorodom, hogy ilyen es kesz.
Ami egy kicsit az oruletbe kergetett az az volt, hogy akkor kezdodott, amikor jott a hirtelen meleg (vagy akkor tunt fel? )es ezert kezdtem elegge aggodni.

meg egyszer koszi a megnyugatatast,

macsek
matsek
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet:

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?