2009.10.25 02:48
Szerző: eboni
Sziasztok!
Véletlenül találtam Rátok, ugyan az oldalt nem tudtam teljesen végigolvasni, de végigsírtam néhányótok történtetét.
Igazából nem is tudom, miért érzem szükségét annak, hogy írjak a topicba, hiszen történetem nem friss, néhány évvel ezelőtti. Mégis, fontos nekem, hogy beszélhessek róla, és úgy érzem, talán még mindig feldolgozatlanok lehetnek a velem megtörtént események, hiába jártam később terápiára is. De talán azért is találtam meg a fórumot, mert babát tervezünk ismét, és talán legbelül félek attól, ami korábban történt. Nézzétek el nekem, ha nagyon hosszú távon nem kapcsolódok be a beszélgetésetekbe, de leírom, mi történt velünk.
A teherbeesés nekünk mindig könnyen ment. Van egy kislányom, aki most 2 éves, de ha mindent összeszámolok, ő a 4. terhességemből született. Ezt a számot mindig féltem kimondani barátok előtt, ha lehet, kerülöm az infót. Már csak azért is, mert sosem éreztem úgy, hogy ezért sajnálatot érdemlek, hiszen mindig is biztos voltam benne, hogy fog születni babánk.
Az első terhességemet ambulanciai teszt mutatta ki, de a (kicsit késői) menstruációval "elmúlt". A másodikkal 8. hetesen vetéltem el, pedig (vagy éppen azért?) előtte szuperül éreztem magam. Nem fejlődött rendesen.
A harmadik terhességem alatt építkeztünk, elég nagy idegi megterheléssel járt. A 6. vagy 7. héten elkezdtem hányni, de annyira, hogy már az első napon úgy éreztem, hogy ezt nem lehet a 12. hétig bírni. Végül befektettek a kórházba, ahol úgy teltek el a hetek, hogy hol jobban voltam, hol rosszabbul, néha hazaengedtek, de ha rosszul voltam, kénytelen voltam iszonyú kínok (és szúrós nővérkei tekintetek) közepette visszamenni. Kénytelen voltam megtapasztalni, hogy az emberek (pl. nők, akik már szültek és voltak rosszul) legyintenek, és vidám történeteket mesélnek arról, hogyan teltek anno rosszulléteik napjai. Szűk családomon kívül senki sem volt képes igazán felfogni, hogy ez teljesen MÁS! Még a dokik is csak annyit tudtak, hogy ha egy terhes nagyon hány, néhány napra befektetik a kórházba, kap infúziót, aztán jobban lesz, hazaengedik és kész. Most 61 kiló vagyok, normál, de inkább vékony testalkatú, akkor 50 kilóra fogytam le. És még hátra volt a feketeleves...
Babánknak közben azt ígértük férjemmel (az előzményekre tekintettel), hogy legyen nyugodt, kapaszkodjon rendesen, nőjön, a többit mi kézben tartjuk.
A 13-14. hétig bírtuk, pedig már jobban voltam, mégis vissza kellett mennem a kórházba, mert hirtelen 40 fokos lázam lett, elkapott egy fertőzés, később kiderült, tüdőgyulladásom van. Pénteken mentem be, a baba kalimpál a hasamban. Az ügyeletes doki majdnem hazaküld, hogy a lázat csillapítani kell. Köszi. Hétfőn már nehezen szedem a levegőt, vérzés, újabb UH, a baba él. Kedden a tüdőgyulladást meg kéne röntgenezni, de hogyan? Ment a játszma, ki vállalja a felelősséget. Áttesznek olyan szobába, ahol van külön csövön oxigén. Jön az orvosom, elbeszélgetünk, csinál egy újabb UH-t, nem szól semmit, csak hívja a másik dokit, akivel együtt megállapítják, hogy a baba meghalt. Első reakcióm a NEM! Nem lehet, hogy akiért ennyit szenvedtem, meghaljon! De felkelni sem tudok az ágyról rendesen a tüdőgyulladás miatt. Most már meg lehet csinálni a röntgent, csinálok mindent, amit mondanak, mint egy automata. Már egy nővérke kísér. Közben, ami a legszörnyűbb, sírni fizikailag lehetetlen, mert nem kapok levegőt! Közlik, hogy áttesznek az intenzívre, mert annyira rossz az állapotom. Az intenzíven a doki közli, hogy életveszélyben vagyok. Olyan, mintha fejbe vágtak volna, és a fájdalmamat azon nyomban le kell nyomni legbelülre, hogy küzdeni tudjak azért, hogy életben maradjak. Kérdezem, hogy mégis mennyi az esélyem, hány százalék? Azt mondja, nem mondana százalékokat. Hirtelen az egész nőgyógyászat összekapja magát, és együtt az intenzívesekkel azon kezdenek el dolgozni, hogyan mentsék meg legalább az én életemet. Mikor legyen a műtét és mikor intubáljanak? Aztán kedden este a műtétre elaltattak, közben intubáltak, és utána lélegeztetőgépre tettek. Másfél nap múlva kezdtem magamhoz térni. Ha jól emlékszem, 6 napig voltam gépen, összesen 9 napig az intenzíven. Milyen rövid idő... Ott egyébként szakmailag és emberileg is nagyon normálisak voltak. A zárójelentésből olvastam (velem személy szerint nem sok mindent lehetett megbeszélni félkómás állapotban), hogy súlyos szepszisem volt, többszervi elégtelenséggel. A röntgenen látszott, hogy az EGÉSZ tüdőm be volt gyulladva, felül egy csík segítségével kaptam levegőt. Azt már tudtuk, hogy baktérium okozta a hányás miatt legyengült szervezetemben a fertőzést. A babában is ezt a baktériumot mutatták ki. A terapeutám szerint úszhatott a gennyben...
A sors fintora, hogy később olvastam egy pontrendszerről, ami alapján a súlyos szepszisben lévőknél ki lehet számolni, hogy mennyi az esélye annak, hogy meghal. Én kiszámoltam, bár eléggé laikus vagyok a témához. Nekem 60% jött ki... Jó, hogy a doki nem mondott százalékokat. Ahhoz azért nem éreztem magam elég rosszul, hogy meghaljak, de ha megmondja, talán el is hiszem.
Hogyan lehet feldolgozni azt az örömet, hogy túlélted, mikor a babád közben meghalt? Pedig még fejenállni is tudott, az egyik UH-n láttam... Olyan mélyre kellett lenyomnom a fájdalmat, hogy később már csak nehezen volt előhívható ahhoz, hogy legalább fel tudjam dolgozni. Talán ezért is vagyok most itt.
Azt ajánlották, hogy fél évig ne próbálkozzunk újra. Mi több, mint egy évet vártunk, mert új orvost akartam, aki finoman szólva helyén tudja kezelni a rosszullétemet. Az első lehetségessel való beszélgetés után, akit egyébként sokáig kerestem a neten, és úgy gondoltam, ő lesz az "igazi", szóval a beszélgetés után sírva mentem haza. Egyébként pedig egy sima gyomorrontástól is pánikrohamot kaptam.
Több mint egy év után aztán újra szükségét éreztem annak, hogy számolgassam a heteket, és nekivágtunk. Újra hihetetlen rosszullétek, de a SOTEI-en már megvolt, akihez fordulhattam, és ott megfelelő ellátásban részesültem. Rendszeres infúzióval sikerült kihúzni a nehéz heteket, a 12. hét után már "csak" úgy hánytam, mint egy "normál", erősen hányós kismama. Ne tudjátok meg, előtte mi volt... A 16. héttől már egész jól voltam, nem kellett járni infúzióra. Egyébként megint erősen köhögtem, de nem lett belőle tüdőgyulladás. Viszont, ahogy egyre jobban lettem, úgy lett egyre rosszabbul addig tökéletesen egészséges édesapám (anyukám még kisgyermek koromban meghalt). Hónapok teltek el, mire diagnosztizálták nagyon ritka, gyógyíthatatlan betegségét. Kislányom születése előtt meghalt.
Igazából mégsem érzem szerencsétlennek magam. Mindig úgy éreztem, muszáj küzdeni, édesapámtól tanult "mindent túlélni" életösztönnek köszönhetem, hogy most itt vagyok, és újból gyermeket szeretnénk... Remélem, most elkerülnek a bajok, de azért félek egy kicsit.
Bocsánat, hogy ennyire hosszú voltam, köszönöm, hogy meghallgattatok.