http://wwww.hazipatika.hu/articles?aid=20011122133810 A narancsbőr és a masszázs
1/3. oldal
A bőr testünk legnagyobb szerve, mely kapcsolatban áll egész szervezetünk működésével. Ha bárhol zavar keletkezik, ez a legtöbb esetben bőrtünetekkel is együtt jár.
Bőrünk három fő rétege:
hámréteg
kötőszöveti réteg (vagy irha)
zsírréteg (vagy bőralja).
A hám legfelső rétege a szaruréteg, amely úgy keletkezik, hogy a hámsejtek alulról felfelé tolódnak, ellaposodnak. Sejtjeik a bőr felszínén élettelen, lemezes szerkezetű szaruréteget képeznek, míg végül ezek a mag nélküli, elhalt szarulemezkék lekopnak, "lehámlanak".
A hámréteget a kötőszöveti rétegben lévő hajszálerek táplálják. Azoknál az embereknél, akik sokat ülnek és keveset mozognak, e hajszálerek közül lényegesen kevesebb aktivizálódik, ily módon a bőr anyagcseréje is rosszabb.
A narancsbőr és a masszázs
2/3. oldal
Masszázs hatására e hajszálerek (kapillárisok) aktivizálódnak, vérbőség keletkezik, emelkedik a bőr hőmérséklete, olyan kémiai anyagok termelődnek, amelyeknek értágító hatásuk van, ezáltal élénkül a vérkeringés. Ez a szövetek jobb táplálásához vezet, felgyorsul a sejtek anyagcseréje is.
A dörzsölő fogások hatására az elhalt hámsejtek a bőrről leválnak, ami fokozza a mélyebben fekvő fiatal sejtek növekedését. Fokozódik a bőr rugalmassága, a faggyú- és verejtékmirigy-elválasztás, ami a hőszabályozó folyamat kiegyensúlyozottabb működéséhez vezet.
Fokozhatjuk a masszázs hatását aromaterápiával. Ilyen aroma a boróka, a cédrus, az édes narancs, a grapefruit, a szőlőmag és az illóolajok.
Méregtelenítő, nyirokkeringést stimuláló, serkentő hatásuk miatt eredményesen használhatók a narancsbőr elleni küzdelemben. Természetesen itt is óvatosságra intek mindenkit!
A narancsbőr és a masszázs
3/3. oldal
Az illóolajok, aromák nagyon jó hatással vannak szervezetünkre, de ezekkel is óvatosan kell bánni, ismerni kell őket ahhoz, hogy ne okozzunk velük kárt magunkban.
Egyes esetekben a bőrből allergiás reakciókat válthatnak ki, és bizonyos olajok pl. terhesség alatt, kismamáknál, kisgyermekeknél és néhány betegség esetén nem is alkalmazhatók.