Sziasztok Csajok,
Kvaszevanak igértem, hogy jegyzetelek ma az Istvános felkészitőn. Nekem, mint első gyerekesnek voltak benne érdekes részek, úgyhogy úgy gondoltam, inkább ide irom, nem privibe, aztán akit nem érdekel, nyugodtan ugorja át az egész hozzászólásomat, mert ez most csak ez lesz.
Szoval, a
csecsemőgondozás volt a téma, Sarkai Katalin tartotta.
Szülőszoba: átlagos csecsemő mérete 3.2 kg, 50 centi és 35 centi a fejkörtérogat. Szülés után meztelenül ránk teszik a gyereket, ekkor abbahagyja a sirást, ránk figyel. Ha elég idő lenne, akkor megkeresné a cicit és szopni kezdene, de ennyi időt nem hagynak, elveszik, felöltöztetik, mérik, ellátják a köldökcsonkot, stb., aztán vissza anyára, ekkor történik az első szopás.
Ezután kerül le a gyermekágyas osztályra: itt először 5-6 órát alszik, azon nem kell aggódni, a szülőszobán szopott,itt kipiheni a szülés fáradalmait. Ha éhes, akkor észre kell venni az éhség első jeleit, ami leginkább az arc vakargatása (ezért nagyon utálják az IStvánban a kesztyűt). A hosszú alvás után olyan 3-4x eszik első nap. Második napra teljesen kipihente magát, innentől egész nap enne, hagyni is kell, nem nagyon kell levenni mellről. FOntos, hogy egy mellen csak 15-20 percet legyen, aztán csere, aztán megint mehet vissza az elsőre.
Legalább 3 óránként ennie kell, ha nem kel fel, akkor fel kell kelteni úgy, hogy tisztába tesszül, ettől felébred és lehet etetni. Igy minimum napi 7-8x kell ennie, de ez nőhet bármennyire.
Tejbelövellés: 3. nap és 1 hét közt történik, amikor a mell meleg és nehéz lesz, addig csak előtej és köztes tej jön.
Szoptatási poziciók: hónalj, bölcső, fekve, kereszttartás (na, ezeket nem tudom leirni, a kereszttartást preferálják ők, állitolag majd megtanitják ott is)
Fontos, hogy a baba orra mindig szembe legyen a bimbóval, ha lejjebb vagy feljebb van, akkor nem lesz sikeres a szoptatás. Ahogy adjuk a mellet a gyerek szájába, akkor fontos, hogy a tövénél fogjuk, ne a bimbóudvarnál, mert ott a gyerek szája kellene, hogy legyen.
Széklet: 3. naptól zöldes, aztán sárga. A sárga azt jelenti, hogy elég a tej. Ekkor indul be igazán a vizelet is.
Kezdeti súlyesés: akár 8-10%, mindegyik gyerek veszit, ezen nem kell aggódni. 2 hetes korig kell visszahiznia.
BCG oltás: ez az egyetlen, amit a kórházban kap, a tuberkulózis ellen van. 6 hét múlva fakad ki, ekkor lesz egy pattanásszerű a bal felkaron, ez jelzi, hogy a gyerek már védett.
Cumi, cumisüveg, fejés: kifejezetten ellenzik meg szopási zavarokat okot. Helyette kiskanál, kispohár ajánlott. Fejés csak akkor, ha túl sok a tej, de egyébként ezt sem támogatják. Kézifejést azért érdemes benn megtanulni, mert bármikor szükség lehet rá. A lefejt tej 4 hónapig ál el fagyasztóban, fontos, hogy melegiteni csak vizfürdőben lehet, mikroban nem. Normál hűtőben 24 óráig áll el a tej.
Mell kisebesedése: mellkenőcsöt ellenzik, mert túlzottan puhit. Ajánlott pár csepp anyatejjel bekenni és szabad levegőn tartani már a kórházban is (itt elképzeltem az 5 ágyas szobákat, ahogy mindenki egy szál csöcsben flangál a 40 látogató közt...széééép
)
Altatás: Szeptemberig azt mondták, hogy hanyatt vagy oldalt altassuk, de akkor kijött egy új amerikai szakvélemény, ami szerint csak hanyatt., mert hason és oldalt nagyobb a csecsemőhalál esélye.
Köldökápolás: 3 óránként (a tisztábatevéskor) kell hozzá 70%-os alkohol, azzal körbetörölni mindent, még a csatot is. A csatot fel lehet emelni, hogy jobban hozzáférjünk alatta a cucchoz., ezután be kell hintőporozni, majd gézlapot kell rátenni.
A köldökcsonk 10 napon belül esik le, ezután még váladékozhat, addig még igy kell ápolni. FOntos, hogy ekkor ne nagyon érje még viz, rácsöppenhet, de ne áztassuk a gyereket fürdés közben.
Pelenkázás: lányoknál lehet fehérfolyás és pecsételő vérzés, ez még az anyai hormonok miatt van, normális dolog. Csak felületileg kell letörölni, mélyen csak a kakit kell, a többi maradhat ott is, nem kell az ajkakat széthúzni.
Fiúknál popsikrémmel kenni kell a herezacsit is+ mindkét nemnél a belső combokat és a popsit.
Csalánkiütés, pattanszerű kiütések lehetnek ,ezek is normálisak.
Be kell vinni a kórházba:
- kis csomag eldobható pelenka
- popsitörlő
- 4-5 db. textilpelenka
- babának ruha (napi 2 és kell rugdalózó meg body, ebből az egyik legyen hosszúujjú, másik rövid.
- törülköző a gyereknek fürdetéshez
- babaolaj vagy gyógyszertári fürdetőkenőcs (ha nem hozunk, akkor ők Johnsonnal fördetik, mert azt ingyen kapják, de a gyógyszertárit preferálják)
- SZIG, lakcimkártya másolat, 300 napnál frissebb házassági anyakönyvi kivonat v. apasági nyilatkozat, kiskönyv, leletek,
- fontos, hogy sok hálóinget hozzunk, mert az első tuti véres lesz, a többi meg tejes meg minden, úgyhogy jó pár, mélyen gombolós kell
- gyerekpléd, mert nincs elég takaró az osztályon
- folyosóra sapka, kesztyűt nagyon ellenzik
- pólya: mivel nincs elég takaró, ezért van az osztályon, de nagyon ellenzik, mert a gyereket inkább ölelgetni kell, mint pólyázni.
- melltartóbetét
Fürdetés: 24-25 fokos levegő, 37 fok körüli viz. Amúgy a levegő max.22 fok legyen. Fördetőkrémet vagy közvetlenül a gyerekre kell kenni vagy egy üres flakonban meleg vizzel oldatot késziteni és azt önteni a vizbe.
Babaruha mosása: először érdemes a babaemblémás mosószert próbálni, de lehet, hogy arra is ekcémás lesz. Első hónapokban az öblitő nem javasolt.
Haskötő: Csak azután javasolt, hogy megvan az első kaki, addig ne szoritsuk le. Szerintük hasznosabb, ha hasizmozik inkább a mama (ehhez látni kellett volna őket, akik javasolták...
)
Bimbóvédő: nem javasolt, mert olyan, mintha cumit használna. Lefedi az idegvégződéseket, igy kevesebb hormon termelődik.
Koszmó eltávolitása: fürdés előtt olajos vattával felpuhitani
Légzésfigyelő: Madarászban minden kedden 4-6 közt van tanfolyam az elsősegélyről, 4 eFt, 3/4 4-re érdemes odaérni.
Heim Pál: 1 eFt., minden első vagy uccsó pénteken van, meg kell kérdezni. A épület, Sárkány teremben tartják
Kórházi vizsgálatok: csak a kézzel, szemmel látható dolgokat nézik, sziv, hasi UH nincs, ortopéd vizsgálat nincs. Hallásvizsgálat lármadobbal történik, látásnál csak azt nézik, hogy fényre reagáljon. Hasi UH szerintük felesleges, mert minden látszik az anyaméhen belüli vizsgálatoknál is.
Sportolás: csak akkor befolyásolja a tejet, akkor is az izét, ha tejsav képződik, ami szerintük csak versenysportnál van (én azért nem lennék biztos benne, hogy ennyi kihagyott hónap után nem lesz azonnal izomláza az embernek...)
Rota virus elleni oltás: nagy a reklámja, de nincs hosszú távú tapasztalat, ők nem ajánlják
Hasfájós baba: az csak rossz technika miatt lehet, ha nem túl sok levegőt nyel vagy nem kap elég zsiros tejet, nem hisznek benne, hogy van hasfájós gyerek.
Súlymérés: hetente 15-25 dekát kell gyarapodnia, ha kevesebb, akkor meg kell találni az okot.
Ajánlott webes oldalak:
www.szoptatasportal.hu
www.lll.hu
www.szoptatasert.hu
Avagy könyvet is lehet venni, az Istvánban is, a cime Szoptatás és Marta Guot Gunderberg irta.
Melltisztitás: csak napi zuhanyozás, no szappan, no neomagnol, mert minden védőanyagot leszed. Testápolót sem szabad.
Na, most gyorsan elküldöm, mielőtt elszáll...
Majd éjjel irok még[/b]