Új privát üzeneted érkezett!

Eszter, igen, ezért kell a juhturo, nagyon ra vagyok kattanva a körözöttre :) .
Piacon vettem Viragoskut félét, isteni volt, de ki szeretném probalni juhturoval is.
saara
 
 


koszi a patisszonos tippeket (is) :)

Biobaba, jo, h irod a hazi majonezt, mert mar regebben akartam kerdezni, ti hogy csinaltok majonezt?

"Tell me why are we so blind to see
That the ones we hurt are you and me?"
Coolio
recca
 
 


http://www.csomopont.hu/konyha/a_r_t/recept/005_008.htm
- en igy szoktam csinalni a majonezt. Az fontos, h friss legyen a tojas. Onnan lehet tudni, h friss-e, h a fuledhez tartva megrazogatod, es ha nem kotyog, akkor friss.
biobaba
 
 

 
 

Én hamis majonézt készítek: tejfölbe mustárt, sót, borsot és - elhagyható, de finom - citromlevet teszek. Teljesen olyan nekem, mint a valódi, csak nincs benne sem tojás, sem a rengeteg olaj. Egy pici olivaolaj azért mindenbe kerül nálunk, egyrészt az íze, másrészt a baba emésztésének szabályozása érdekében.

indianyo
 
 


majonez: ezt a receptet mar probaltam, es - finoman szolva - borzaszto lett az eredmeny :mrgreen:
hamis majonezt ki fogom probalni! tervben vol mar :lol:

"Tell me why are we so blind to see
That the ones we hurt are you and me?"
Coolio
recca
 
 


Recca, a majonéznél tényleg az a lényeg, hogy minden azonos hőmérsékletű legyen, és az elején egy-két csepp olajjal kezdd csak. Ha már emulziót képzett, csak akkor lehet tovább adagolni. Ha jól csinálod, olyan lesz az állaga, mint a kikevert vajnak. Én az elején teszem bele a mustárt és citromlevet is. És géppel sokkal gyorsabb :)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Eszter!

Cseresznyés sütid nagyon király!!! :lol:
Kipróbálom majd reformváltozatban is. :)

Orsi
osoa75
 
 


Örülök, hogy nektek is bejött :)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Tudom, hogy lerágott csont, de egy újszülöttnek minden vicc új (hű de közhelyes voltam :)): kenyérsütés
Sütőnk még nincs, de legalább egy kenyérsütőt vettünk, már nagyon untuk a bolti kenyereket. Az első 3 kenyér meglepően jól sikerült, azóta viszont csak lyuk nélküli betont birtam csinálni. A különbség a liszt volt, az elsőket rábcakapi féléből csináltam, a többit biopontosból, mert azt tudok bárhol venni. De a jelek szerint nem túl jó. Ti milyen lisztet használtok és hol veszitek? Rábcakapit lehet nagyobb kiszerelésben venni?

o
orsko
 
 


Orsko, ha gondolod, őrlök neked lisztet, hátha azzal működik neked is.

Pindi
pindi
 
 


Rabcakapihoz szerdankent a MOMnal lehet jutni nagyobb kiszerelesben. V a Napraban is tudsz venni.

Biobaba
biobaba
 
 


Csiramale:

http://csiramale.hu/Magyar/index.html
http://www.vendegvaro.hu/gen
http://mek.oszk.hu/02100/02115/html/1-1365.html
http://hungaria.org/hal/culinaria/index ... 4&dbid=344
http://www.veg.hu/modules.php?name=Reci ... 7&offset=6

en most erre nagyon rabuktam:) Eleg gusztanak hangzik. Csak meg soha nem csiraztattam ennyi buzat egyszerre. Kicsit felek, h berohad 4 nap alatt:( De azert megprobalom. Csinalt mar valaki esetleg?
biobaba
 
 


http://www.vendegvaro.hu/gen?genid=48766
- ez a link az elobb rosszul ment
biobaba
 
 


Én is szemeztem már vele, de még nem csináltam, pont amiatt, hogy a búzacsíráztatás nekem eléggé lutri. A bolti üvegeset kóstoltam, és az finom nagyon. :) Viszont az krém állagú, nem ilyen, mint amit belinkeltél.
pindi
 
 


Bolti uveges? En meg nem lattam. Mifele?

Gyerekem most megint nem nagyon eszi, ami van, csak tesztat akar orokke enni. OK, h tk lisztbol valo tesztat eszunk, de azert nem artana vmi mas neki neha. Azert is gondoltam a csiramalera. Hatha. Most valamennyire kicsirazott nekem itt ennyi buza, de tovabb igy nem merem csiraztatni, ma megcsinalom belole, amit tudok:) Kivancsi vagyok. Aztan legkozelebb kiprobalom a csiraztatast ugy, h nedves konyharuhaba teszem a buzat, es egy talcan lesz. Lehet, h meg ma nekiallok, elvegre minimum 4 napig kene csiraztatni:)
biobaba
 
 


Csiramale projekt:):

megcsinaltam, alig 1 centis csiracskak voltak, de azert megcsinaltam
es meg igy is edes volt, es ragadt a fogamba a sultebb resze a "cukortol", ami kivalt belole a sutes soran
szoval ha sikerul az embernek rendesen kicsiraztatnia azt a buzat (4 centis csira), akkor nagyon fincsi edes kaja sul ki belole
ugyh most majd probalom a csiraztatast a talcan konyharuhaval

Egyebkent olvastam olyan eretnek csiramale receptet, ahol fel kg cukrot tesznek bele. Pedig ez tutira edes cukor nelkul is:) Milyen gejl lehet, ha tesznek bele cukrot :shock:
biobaba
 
 


Ezt a "szaladóst" én is ki fogom próbálni, ha majd nem kell már vigyázni a szénhidráttal :)
Emlékszem, egyszer kiskoromban benne volt a Bobo-Góliát évkönyvben a receptje, már akkor is nagyon érdekesnek tűnt. Pitát sütni is abból tanultam :lol:

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Csíramáléval rég szemezek, még nem ugrottam neki. Én befőttesüvegben szoktam csíráztatni, az nagyon bejön. Ezt úgy csinálnám, hogy több befőttesüvegben csíráztatnám. Idén tavasszal majdnem megcsináltam, már a fejemben volt a terv, de aztán mégsem...

hordozo
 
 


En is befottesuvegben csinalom egyebkent, de ekkora mennyisegnel ez nem jott be. Bar ha valakinek eleg nagy a lakasa, akkor kipakolhat rengeteg befottesuveget:)
biobaba
 
 


Mennyi gabonából szeretnél kiindulni?

hordozo
 
 


Amit egy atlag csaladnak ir a recept a csiramalehoz, az fel kilo. Ezt en 5 befottesuvegbe pakoltam. Ugyh inkabb azt a valtozatot probalom ki, amit tobb helyen is irtak, ahogy regen csinaltak.
biobaba
 
 


OFF!

Biobabának üzenem,hogy az általa kért listát elküldtem priviben, de nem jelent meg az elküldött mappában. Ezért feltételezem, hogy ő sem kapta meg. Ezért kérem, hogy priviben írja meg az e-mail címét és oda biztosan el tudom gyorsan küldeni a kért infót.

Üdv.
Tothzsu

Zsu

Zsuzska/2oo4.o1.o8. Petike/2oo5.11.o5. Panka/2oo8.o1.1o.
tothzsu
 
 


OFF
Zsu, megkaptam. Koszi.

Biobaba
biobaba
 
 


Biobaba: üveges málé: http://shop.unas.hu/shop_ordered/1031/shop_pic/7532.jpg

Vagy van még a Mannarax, az nagyjából ugyenez, de bio alapanyagokból. (és nem olyan édes).

Pindi
pindi
 
 


Pindi, Mannarax kinezetre inkabb olyan malatas, nem? Igaz, valahogy kapcsolatban allhat a malata es a male, most, h mar csinaltam csiramalet, ugy tunik.

Koszi.

Biobaba
biobaba
 
 


A maláta is csíráztatott gabonából van, nem? Akkor tényleg lehet közük egymáshoz.
De miért gondolod, hogy malátás? Nem olyan édes ragacs, inkább tényleg "csírakrém" kinézete és íze van.

Pindi
pindi
 
 


Lehet, h csak azert gondolom, mert a mannaraxos uveg olyan, mint a malatas:) Azon a barna uvegen nem nagyon latni, h belul mi van, nagyon kozelrol meg meg nem vizsgaltam.

Biobaba
biobaba
 
 


maláta – málé: A gabonában a csírázás során a tárolt keményítő (ami íztelen és kémiailag nem más, mint sok-sok cukormolekula összekapcsolódva) lebomlik egyszerű (tehát édes ízű) cukorrá. A maláta ez a cukor kivonva (nem tudom, hogy hogyan és mivel együtt van kivonva, de lényegében ez), a málé meg a kicsírázott gabonából készült fincsiség, ami ettől a cukortól édes.

hordozo
 
 


Jelentem: tegnap megharcoltam a ribizlikkel, méghozzá szárastul. A piros nem sűrűsödött be nagyon látványosan, de másfél-két óra főzés után elég jó lekvár állaga lett, a fekete viszont fél óra alatt olyanra főtt, hogy a kanál már forrón megállt benne. Nem tudom, a száraknak volt-e mindez köszönhető, de mindenképp sokkal egyszerűbb volt így utólag passzírozni, mint egyenkét szárazgatni, szóval kösz a tippet :)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Eszter!

Cukkinis lasagna bejött, volt még kis maradék lecsó, azt is beletettem, gyerkőcnek is nagyon bejött, pedig ő elég husi-párti.

Akartam írni, hogy a múltkori sütid nem ízlett neki (cseresznyés), ezt érdekesnek találtam. Rájöttem, hogy nem nagyon sütök ilyeneket már (fehérliszt, cukor, sütőpor). Most elkészítettem tk liszttel, szódabikarbónával, mérsékelt cukorral, ízlett neki. :)

Tényleg: tudjátok miért van az, hogy a sütőpor hatásosabb, mint a szódabikarbóna, pedig hát ez is natrium-hidrogén-karbonát (meg rosszabb esetben foszfát :cry: )

Orsi
osoa75
 
 


biobaba
 
 


Orsi,
Ami szódabikarbónás sütis receptem van, abban van ecet, citrom- vagy narancslé. A kettő együtt működik nekem. Egyszer sütőpor helyett tettem a szb-t és úgy magában tényleg nem kelt meg.
kat_ica
 
 


Katica!

Én is olvastam olyat, hogy citromlében oszlassuk el a szódabikarbónát és úgy tegyük bele tésztába.
Akkor a jövőben így próbálkozom. :)

Köszi! Orsi
osoa75
 
 


Én sose használok sütőport, helyette mindig szódabikarbónát. Nekem működik.

hordozo
 
 


Ági!

1 sütőpor helyett pl mennyit teszel? Lehet, hogy az adagoláson is múlik?

Köszi, Orsi
osoa75
 
 


Orsi,

Nem kell osszekeverni oket, illetve a szodat a liszttel, es utana mehetnek bele a folyadekok.
kat_ica
 
 


Így nem tudom, mert rég nem használok sütőport. De pl. az egyik sütiben, ami tutijól fel szokott jönni, 40dkg liszthez 2kk. szódabikarbónát rakok. Nem végeztem összehasonlító elemzéseket a többi recepttel.

hordozo
 
 


Akkor még próbálkozom :)

Mungó babos receptetek, ötletetek van esetleg?

Orsi
osoa75
 
 


Sziasztok!

Tudtok valamit az Almasi Feriek altal forgalmazott bio csirkemellrol es tarsairol? Amit fagyasztva szallitanak. Nekem kicsit fura, h h tudnak csak mellet, meg combot a csirke tobbi reszetol fuggetlenul... Szoval, h nem egesz csirket. Azert erdekelne, h tudja-e valaki, h honnan szerzik.

Biobaba
biobaba
 
 


Biobaba, nem kérdezted meg öket? En egyszer érdeklödtem vmelyik alma felöl és valaszoltak.
Amugy nem tudom honnan van nekik.

Rebarbaras receptet nem tudtok?
saara
 
 


Orsi, Estzer irt egy mungobabos receptet (azt hiszem ö volt) még az elején. Kimasoltam anno, itt van:

Kicsrit körülbelül így kell csinálni (tipikusan olyan étel, amit mindenki máshogy készít, a neve is 'keveréket' jelent): Általában 1 rész mungóbab (vagy más aprószemű hüvelyes), 2 rész rizs. Szerintem egyszerűbb egyben megfőzni mindkettőt, de van, aki külön csinálja. Az elején vagy megpirítod óvatosan a mungót & rizst szárazon, vagy nem, de piríthatod vajon vagy olajon is. Felöntöd annyi vízzel, hogy ellepje 2-3 centivel. Teszel bele sót és esetleg kurkuma- vagy gyömbérdarabot és kis lángon addig főzöd, amíg kásaszerű lesz. Közben lehet még tenni vizet, ha túl sűrű. A végén félkarikára vágott, ghíben vagy vajban, esetleg olajban sütött hagymát, vele együtt barnított fűszereket és egy kis citromlevet keversz bele. A fűszerekre néhány példa, barnítási sorrendben:
hing, egész római kömény, hagyma, őrölt koriander, csilipor
vagy: friss gyömbér reszelve, őrölt római kömény, fekete mustármag, őrölt koriander, kurkuma
Lehet dúsítani főzés közben spenóttal, padlizsánnal, krumplival, kókusztejporral, bármivel…Gyerekeknek enyhén, vagy nem fűszerezném, a tetejére viszont mindenképp kell olvasztott vaj vagy ghí (szerintem).

***

(én csak 1 vagy 1/2 rész rizst szoktam rakni, nekünk ugy jobban izlik).
saara
 
 


Rebarbarafelfújt:
Megpárolt rebarbarát elkeverem a tojás sárgájával, liszttel, édesítem, majd hozzákeverem a felvert fehérjéket, zsemlemorzsával megszórt vajazott tálta teszem és megsütöm.
Én szemre főzők, úgyhogy pontos arányokat nemtudok, de ezt nemigen lehet elrontani.
Tejföllel habarva finom leves/szósz is készíthető rebarbarából, édesíteni mindenkép kell, mert borzasztó savanyú egyébként.

Mungóbabból dál:
római köményt pirítunk, hozzáteszünk ízlés szerintire vágott hagymát, fokhagymát, kurkumát, sót, (csilit) és paradicsomot, együtt pároljuk majd az előre beáztatott babot (vagy bármilyen más borsó- és lencsefélét, akár vegyesen is) hozzátesszük, felöntjük annyi vízzel, hogy bővel ellepje és puhára főzzük. Esetleg turmixoljuk/passzírozzuk. Gyömbér is mehet bele, a végén egy kis ghí és korianderzöld a tetejére mennyei! Lepénykenyérrel vagy párolt rizzsel eszik általában. Gudzsarátban egy kis cukrot is tesznek bele főzéskor.

csodasüti:

Az úgy volt, hogy nyaralunk és azt főzünk, amit találunk sa köclsönháztartásban.
Adva volt tehát egy fél pohár tejföl, ugyanannyi joghurt és ehetetlenül édes őszibarackdzsem. Hozzátettem egy tejfölöspohár lisztet, fél pohár olajat, hajmosás után visszamaradt fél csomag sütőport és egy fél citrom levét, zsemlemorzsa híján kókuszreszelékkel megszórt kiolajozott tálba töltöttem, egy marék feketeribizlivel megszórtam és megsütöttem. Leírhatatlanul finom lett a ribizli-citrom-barack-tejföl egyevelege! No meg a kókuszreszeléktől egzotikus.

indianyo
 
 


biobaba
 
 


[quote]h írta:ajmosás után visszamaradt fél csomag sütőport


Indi, még jó hogy nem samponnal mosol hajat. :D:D:D

Rebarbarasüti:

150 g vaj
1 dl cukor
1 tojás
2 dl teljes őrlésű liszt
1 dl simaliszt
1 tk sütőpor

Töltelék:

2 dl tejföl v. főzőtejszín
1/2 dl cukor
1 tojás
kis vanília

Vajat a cukorral kikeverem, hozzáteszem a tojást, majd a száraz hozzávalókat. Kivajazott piteformába teszem.
Ráöntöm a megmosott, megtisztított, szeletekre vágott rebarbarát.
Összekeverem a töltelék hozzávalóit, majd ráöntöm a a rebarbarára.
200 fokon 30-40 percig sütöm.

Nagyon finom, és jól működik bármilyen bogyós gyümölccsel is (ribizli, málna, áfonya...).
pindi
 
 


Biobaba :) Én ittam ilyen lét, kellemes savanykás, a kombucha teára hasonlít az íze.

Pindi :) :lol:

indianyo
 
 


Biobaba, nekünk is volt egy ideig, de én nem bírtam ezt a sok cukrot, pedig a tizedét tettem bele, mint amennyit elvileg írnak hozzá. Anélkül meg nem működik rendesen.
Egyébként jókat hallottam róla, de én nem tudtam annyi ideig inni, hogy érezhettem volna bármilyen pozitív hatását.

Pindi
pindi
 
 


Pindi, nekem mar szelektiv az olvasasom:), eszre se vettem a cukrot a cikkben. Bar ott vagy van. Szoval nem ugy mukodik, h vagy mazsola, vagy fuge, vagy cukor?

Biobaba
biobaba
 
 


Saara, Indi! :)

Köszi a mungós recepteket.

Orsi
osoa75
 
 


Biobaba: Nem, a "vagy" a mazsola vagy füge. Cukor mindenképp kell bele, tudtommal.
pindi
 
 


Sziasztok!

Köszönöm a meggylekvár leírásokat, készítettem pár üveggel a frissen leszedett meggyből, még megmosni sem kellett :) Kimagoztam, állni hagytam, főztem, egy idő után a nagy részét összeturmixoltam, újra felfőztem, majd a kifőzött üvegekbe töltöttem, fejreállítottam (fizikus apukám egyébként nem értette ezt a műveletet... - hogy is van ez?), dunsztba tettem. Lett egy olyan üveg, ami nem volt tele, ezt egy hét után felbontottam, és a kupak alján penészes volt, de egyébként a lekvár nagyon finom. Lehet, hogy attól lett penészes, mert nem volt tele az üveg? Vagy attól, hogy nem állítva fügőlegesen volt dunsztban?

A nyaralás alatt élvezkedtem a főzéssel is :) Pároltam pl. (azt hiszem, hagymán...) zöldbabot, fűszereztem, majd hozzákevertem három tojást, mint a tojásos lecsónak. Mellé főztem juhtúrós puliszkát: felfőztem a kukoricagrízt, amikor már jó volt, belekevertem a juhtúrót. Nagyon hamar kész, és nagyon finom.

Készítettem "feltétnek" zöldségfasírtot, sütő híján olajban sütöttem ki: lereszeltem sárgarépát, fehérrépát, zellert... másra nem emlékszem... Tettem hozzá főtt barnarízst (a reggeli zabpehely-kása maradékát :)), meg lenmagpelyhet, meg tojást is (elsőre nem mertem enélkül), majd kanállal szaggatva forró olajban kisütöttem.

Pároltam úgy zöldségeket, hogy a hagymától kezdve a paradicsomon át a krumpliig mindenféle (maradék) zöldséget egy lábasba kockáztam, aztán egy pici vízzel, fedővel lefedve feltettem a tűzre. (Gondolom, sóztam, talán még majorannát tettem bele.)

Rengeteg salátát készítettem, tzatzikit, meg mondjuk görög salit: összetépkedtem a salátaleveleket, felaprítottam a zöldségeket, tettem bele kecskesajtot (a tapolcai piacon is lehet kapni :)), olivabogyót (a Corában lehet kapni üveges apróra vágottat - nem bio), megszórtam majorannával, facsartam rá citromlét.

Reggelire zabpehelykásákat ettünk: picit főztem a zabpelyhet (vízben), a fa alól fölszedett és "kimosott", finom-finom édes sárgabarack-darabokkal elkevertem (mintha baracklekvár lett volna), tetejére magoztam frissen szedett meggyet. (Amikor a barack elfogyott, a tapolcai piacon vett szintén finom édes sárgadinnyével helyettesítettem.)

Ti főzitek a reggeli pelyheket, vagy csak áztatjátok?

Ági, a malom és pelyhesítő, amit írtál (ami nektek van), hol és mennyiért kapható? Nagyon izgatja a fantáziám :)

Orsi, én Piszkei liszteket használok, a Biobarlangból rendelem. De pl. most nyaraláskor, amikor a pincében (eredetileg borospince) voltak a lisztek, csak "cipókat" sikerült sütnöm, nem jött úgy föl és meg is repedt, az alja "héja" meg kemény lett. Szerintem azért, mert megszívta magát a liszt, szóval valszeg az sem mindegy, hogy ugyanazt a fajta lisztet milyen körülmények között tárolják.

GyeZsu
gyezsu
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet:

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?