Sziasztok!
Nos, ha ez nem ellentétes a babanet szellemével, akkor mégiscsak leírom a véleményemet
. Jó hosszú lesz, de igyekszem érthetõen és részletesen leírni. Kitartás.
Tehát a gázáremelés kérdése (Ildire reagálva):
Magyarország (a MOL) a gáz nagyrészét importálja, vagyis máshonnan veszi. A gáz világpiaci ára folyamatosan változik, így néha olcsóbb, néha drágább. Sajnos, mint az energiahordozók általában stratégiai kérdés, így lehet, hogy egy egyszerû "adok-veszek" kérdésbõl politikai illetve társadalmi kérdés vált.
Hiszen az történt, hogy a gáz világpiaci ára emelkedett, de mivel Mo-on a gáz eladási ára hatósági ár (tehát nem a MOL szabja meg), így a MOL a drágán beszerzett gázt kevesebbért kellett, hogy értékesítse, mint amennyiért beszerezte. Nem kell közgazdásznak lenni ahhoz, hogy belássuk: veszteséget termelt. Márpedig a MOL részvénytársaság, vagyis a tulajdonosai között (az állam mellett) egy csomó egyszerû polgár is áll. A veszteséget pedig ezek a tulajdonosok viselték az akkori kormány döntése nyomán (hiszen a befektetett pénzük kevesebb hasznot hozott, vesztett értékébõl).
Ha most azt mondjátok, hogy az egyszerû polgárnak nincs annyi pénze, hogy részvényeket vegyen, szeretnélek emlékeztetni Titeket, hogy minden magánnyugdíjpénztár (és ebben valószínûleg Ti is tagok vagytok), kölcsönös nyugdíjpénztár, biztosító, és sok más intézmény, a tagok befektetéseit állampapírokba és részvényekbe fekteti. Ezek a tagok pedig elestek a várva várt hozamtól (tehát kevesebb nyugdíja lesz). Mégegyszer: EZEK NEM GAZDAG EMBEREK, egyszerû alkalmazottak, munkavállalók.
Azzal, hogy a gázárat megemelték (vagyis közelítették a valós piaci árhoz) csak azt a helyzetet szüntették meg, hogy a "kereskedõ" viselje a veszteséget. Nyilván senki nem kérheti a sarki fûszerest, hogy olcsóbban adja a kenyeret, mint amennyiért vette, csak azért, mert drága a kenyér. Ha ezt tenné, hamarosan bezárhatná a boltot.
A rendszerváltással a piacgazdaság mellett szavaztunk. Ennek sajnos vannak árnyoldalai. A gazdaság megy a maga logikája szerint. Amit az államnak és a civil szférának tennie kell, az az, hogy olyan szorosra fûzi a szociális hálót, amennyire csak lehet. Vagyis támogatni kell a szegényeket, a gyerekeket, a nagycsaládokat, és minden rászorulót (pl. a MOL által fizetett adóból).
De mégegyszer: ez nem a sarki fûszeres fõ profilja(magánemberként persze megteheti).
Tudnék még egy csomót beszélni errõl, de már így is túl hosszú. Köszönöm a kitartását azoknak, akik végigolvastak.
Persze várom mindenki véleményét a témában.
Sziasztok
Milla