Sziasztok!
Dimet!
Hogy, hogyan lehet rávenni, h. újra virágozzon?
Beszerzel virágzásindító hormont. Egyes kertészetek állítólag tartanak.
A ’b’ verzió: türelem, türelem, türelem! El kell érned, h. jól érezze magát!
Ez egyébként nem is olyan bonyolult. 3 dolog kell hozzá: fény, víz és tápi.
1. Fény: nyáron ne tedd ki közvetlen napfénynek, mert megég, de pl. kertes házban diófa alá nyugodtan kiteheted „napozni”. Szobában függönnyel simán lehet ablak közelben tartani ill. télen mindenképpen ott érzi jól magát. Ha kevés a fény, lehet kapni direkt növényekhez való fénycsövet, de nálunk délnyugati az ablak, úgyhogy télen is jut neki elég fény.
2. Víz: Még ez a „legbonyolultabb”: legyen nedves, de ne álljon vízben! Ezt úgy lehet megoldani, h. orchidea ültetőközeget használsz ( Baumaxos Compo Sana nagyon jó, megéri az árát!), hetente egyszer, egy csak erre a célra használt kisvödörbe lehetőleg állott vízbe beállítod egy órára cserepestül ( a víz a cserép 2/3-áig érjen!), h. jól megszívja magát vízzel az ültetőközeg, majd visszateszed a tartóedénybe. A tartóedény aljára önts kétujjnyi agyaggranulátumot, a cserépből kifolyó vizet ez felszívja és egész héten párologtatja. Az a jó, ha a tartóedény legalább 10 centi magas, h. a párás levegő körbefogja az orchideát.
Lényegében az a legegyszerűbb, ha veszel egy nagyobb méretű, magas falú edényt, amibe több növény is belefér, agyaggranulátumot töltessz az aljára, majd az orchideán kívül más, párakedvelő növényeket is teszel bele, pl. páfrányféléket. Ezek cserepe érjen le a granulátum alá, így ők fel is tudják szívni a vizet alulról, az orchidea cserepe viszont semmiképpen ne érjen le odáig, hanem a granulátumréteg tetején álljon, mert különben elrohad! A többi növény párologtatása hozzájárul az orchideát körülvevő párás környezet kialakításához.
Általában elég hetente 1X beáztatni, két locsolás közt legyen ideje kiszáradni kissé az ültetőközegnek (ezt úgy tudod letesztelni, h. megemeled a cserepet és könnyű), de télen, panelban előfordul, h. 5 naponta „locsolok”.
2 havonta az egész csapatot bepakolom a kádba és langyos vízzel 10 percig zuhanyozom őket, ez kimossa a felhalmozódott ásványi sókat ( a desztvizes áztatást felejtsd el, azt vmi hülye terjesztette el a köztudatban! Desztvízben kidurrannak a sejtek és elpusztul a növény!).
Egyvalami nagyon fontos: locsolni, beáztatni v. zuhanyozni CSAK REGGEL szabad, mert estig meg kell száradnia a levéltőnek!!! Különben megrohad!!!
3. Tápi: Célszerű orchideatápoldatot venni ( Compo tuti). Ezek összetétele elősegíti a virágképződést. Az általános tápok csak 1/3-1/4 hígításban alkalmazhatóak, mert túl tömények nekik! A felhalmozódó ásványi anyagok miatt elpusztulhat az orchidea, ezért célszerű 2 havonta átmosni folyóvízzel az ültetőközeget ( lezuhanyozod).
Ha jól érzi magát a növény, akkor szép új leveleket és léggyökereket hoz, és egyszercsak megjelenik egy olyan nyúlvány is ami végre nem lefelé, hanem felfelé indul!
Ha virágzó növényt kapsz, a levirágzást követően célszerű a virágszárat a legfelső rügy fölött visszavágni, mert a hollandok annyira meg szokták nyomatni a növényeket piacradobás előtt hormonokkal, h. többnyire még egy virágzás kicsikarható (néha viszont kis növényke fejlődik a virágnyélen, az a 3. léggyökér megjelenése után levágható és elültethető!) Ha a virágszár is elszárad, vágd vissza tövig, már nem fog virágzani.
Átültetni virágzás alatt nem célszerű, ráérsz a virágzást követő tavasszal is! Nem kell neki nagyobb cserép, jó az az átlátszó műanyag, amiben vetted (így a léggyökerek is tudnak némileg fotoszintetizálni!), csak az ültetőközeget kell kicserélni. Elég drasztikusan hangzik, de lényegében kiemeled a növényt, kirázod a gyökerei közül az összes ültetőközeget, visszateszed a műanyagcserépbe és az új ültetőközeget a gyökerei közé rázod (tartod a szárát az ültetőmagasságban és folyamatosan a talajhoz ütögeted a cserepet, így az ültetőközeg berázódik a gyökerek közé). Utána zuhannyal többször lezuhanyozod (ilyenkor nem célszerű áztatni, mert a szárazabb ültetőközeg esetleg felúszik a felszínre!), h. elég nedves legyen.
Szóval ennyi! Sok sikert!
Kincs!
Te az előző ciklusban ilyen görbe mellett mire kaptál tüszőrepit???
Én nem nyúlnék bele most!!!!