Új privát üzeneted érkezett!

Aida: szép nagy már a pocikád és nagyon szép formás. :lol: Nem is látszik hogy hiztál,mennyit hiztál idáig?

000kata
 
 


Andy itt is gratula!

Kata, eddig 7 kg plussznál járok.

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


Aida: az jó én 9kg-ot hiztam :lol:

000kata
 
 

 
 

Kb. nekem is akörül lesz össz. Most hogy állsz?

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


Tök jó, hogy ennyi időd van írogatni. :D Te vagy az egyetlen a babások közül, aki tud gép elé jönni ilyen sűrűn. :) Így nem érzem magam egyedül.

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


Aida: megigértam hogy jövök hozzád,nem? :lol: 2 perc alatt irok és megyek is babázni.Most Kvein is itt ül az ülembe :lol:
Most nem tudom hány kg vagyok mert nincs mérlegünk de majd anyánállemérem magam ha megyünk.Hogy érzed magad?
Képzeld itt van már hó,és ott?

000kata
 
 


hahó!

oookata: köszi láttam és neked is nagy gratula!!!!! nagy babaeső van most mindenhol:)


andy

Kép
andy30
 
 


fotók a kis drámáról:


Kép

Kép

Kép


andy

Kép
andy30
 
 


Andy: Gyönyörű bébi! :)

Kata: Jól vagyok, jósolgatok rendületlenül. Hó az esik itt is.

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


Sziasztok!

Andy:Gratulálok a babához!!Nagyon aranyos :D Egy ideig nem jövök és már baba eső van :D

l.kata:Hát sajna a hétvégén se volt semmi :cry: Vagyis szombat hajnalban 5 perces fájásaim voltak fél3-tól 6-ig.De amikor beültem egy kád melegvízbe elmúlt :cry: Örülök,hogy jól vagytok.

Rólunk:Ma hajnaltól eléggé fáj a derekam olyan mintha leakarna szakadni és ezt keményedések alatt érzem.Meg amikor fel állok a hasam alja is majd leszakad.Ma délután megyünk dokihoz.Elmondom neki a tüneteket kivi leszek mit fog rá mondani.Babóm tegnap óta nagyon keveset mocorog :cry: Remélem minden oké vele nagyon aggódom :cry:

Hogy vagytok?

Bocsi,hogy nem reagálok most mindenre csak már nagyon kivagyok :cry: Nemsokat alszok mostanában.És egésznap mensis görcseim vannak és kicsit megvisel a dolog :cry:

Puszi mindenkinek!
reni_24
 
 


És képzeljétek babóm már annyira nyom,hogy a pisi is becsurog néha :oops: :oops: :cry: De már az egész hasam alját nyomja :cry: Remélem a héten már én is babázhatok.
reni_24
 
 


Sziasztok

Hétvégén megint internet kimaradások voltak nálunk ,nem tudtam jönni :? lehetséges,h szolgáltatót kellene váltanom :wink:

Andy
nagy-nagy gratula a babóhoz :D csodaszép :lol: :lol: :lol:

Aida
Megnéztem és nagyon tetszik az oldal :)

000Kata
Hogy van a kis Kevin? És te?

Reni
Drukkolok,hogy minél hamarabb babázhass már +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Felébredt a picur megint,majd folyt köv :arrow:

Kép
Bán.Barnabás 2002.12.11.
Alexandra Vivien 2000.09.12
ancsa2727
 
 


Ancsa: köszönöm jol vagyunk csak ezek az éjszakák :cry: Nemalszik a Kevinke sokat,pedig nappal meg alszik nem értem.Ti hogy vagytok?Fáj még a pocika?Sok sok gyogypuszi rá.

Aida: lemértem magam és 53 kg vagyok :lol: és pocakosan 61 voltam (és 52 indultam) tök jó
itt is esik a hó de nagyon hideg van. :cry:

Reni: drukkolok minden nap hogy kibujjon a babó,már muszály lesz neki.Nem gondoltam volna hogy én elöbb szülök nekem semmi jele nem volt semmi joslófájások meg ilyenek.

Andy:nagyon édes a picur :lol:

000kata
 
 


Reni, hajrá nagyon szurkolok már Neked!!

Ancsa, hogy van a babapoci?

Reni, én abban reménykedem hogy marad rajtam vmi szülés után mert én nagyon vékony voltam előtte. :(

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


000Kata
Nálunk is éjjel van fennt a kisasszony :shock: nappal meg ugye megint nem tudok pihenni :wink: ugyhogy már eléggé kivagyok merülve :lol:

Aida
Kicsit jobban van a pocija,mióta abba hagytuk a bukós tápszert neki :D de nem mult el, és rengeteget bukik vissza :(
Csütörtökön este viszem magánrendelésre,hasi UH-ra :?
Pénteken délután meg viszem gyerek gasztoenterológiára :?

Már a 36 hétben vagy :D várom ám már Noel babát :D
Biztosan gyönyörű mint az összes baba és szerintem huncut is lessz a kis drága :lol:

Megint felébredt, mennem kell :arrow:

Kép
Bán.Barnabás 2002.12.11.
Alexandra Vivien 2000.09.12
ancsa2727
 
 


Hát igen.. Ma megviccelt már épp indultunk volna kórházba, 5 percenként jövő erős fájásokkal, aztán egyszer csak elmúlt..

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


Aida: hú szülünk? :lol: szolj elötte mindenképp!!!!!

000kata
 
 


Persze igyekszem szólni. :)

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


hahaó!


ancsa: köszi.amint látod megestünk:)

most megyek pihizni
mert épp alszik

andy

Kép
andy30
 
 


Reni most irt hogy 4-5 perces fájásai vannak.Már a kórházba vannak.
Megy a drukk neki!!!!!!!!!!!!!!!!!

000kata
 
 


Reni üzent:

megszületett Krisztián 3750grammal .Mindketten jól vagyunk


Gratulálunk neki

000kata
 
 


Hatalmas Gratula Reninek és a kis Krisztiánnak! :lol: Jó egészséget,gyors felépülést és sok-sok tejcit kívánok :lol: :lol: :lol:

Kép

Kép
Bán.Barnabás 2002.12.11.
Alexandra Vivien 2000.09.12
ancsa2727
 
 


Nagy gratula Reninek! Sok boldogságot, tejcsit!

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


Kép Kép Kép Kép

000kata
 
 


Kata, tündéri a pici fiú!

Helyzetjelentés: Nagyon erős fájásaim vannak, hívtam a szülésznőm. Azt mondta mérjem és hívjam ha ciklikusan 3-4 percenként jönnek.. Lehet ma baba lesz? :roll: Pedig még bent kéne picit maradnia.

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


Aida: drukkolok nagyon!!!!irj mindenképp hogy mi van!!!!

000kata
 
 


Egyelőre enyhültek, maradtunk itthon, ha lesz vmi szólok! Azért még egyben maradnék decemberig..

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


Aida: hú pedig ugy izgultam!még maradjon bent egy picikét,már biztos kijönne hogy kintről dajkáld :lol:

nagyon rossz éjszakánk volt.Kevinnek fájt a pocoja és nem nagyon aludt.Leragadnak a szemeim,és mindjárt jön a védőnő :roll:

000kata
 
 


Oh, jobbulást Kevin babának!!

Nekem is rossz éjszakám volt, fájásaim voltak. :( Nem erősek, de olyan folyamatosan jöttek. Nem sokat aludtam. :( Meg hasmenésem is van most már.

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


Reni,hatalmas gratula a babádhoz.

Igyekszem visszakapcsolódni hozzátok, csak elég nehzen alakul a napirendünk. JÓl vagyunk,de a szopizással eléggé megszenvedünk.

Mindenkinek sok puszi és a babáknak.
POcakosok élvezzétek ki az utolsó időszakot :-)
Vendég
 


[quote="beagle"]
írta:
beaglePOcakosok élvezzétek ki az utolsó időszakot :-)


Pocakos egyes számban. :D Egyedül maradtam sztem. :) Ja nem, gröni van még talán!?

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


Sziasztok

Beagle
Gyere ha tudsz és dobj fel képet is :)

Reni
Várunk mihamarabb vissza :)

Gröni,szakmarienkati: Veletek mizujs?

000Kata
Én se aludtam az éjjel :? picurum 10 percenként felébredt :?
Kevin nagyon aranyos :)

Aida
Akkor ezek szerint elmultak a fájások :roll: Most hogy vagy?

Kép
Bán.Barnabás 2002.12.11.
Alexandra Vivien 2000.09.12
ancsa2727
 
 


Igen el, ma jobban vagyunk.

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


Sziasztok!

Na akkor helyzetjelentés rólunk.

Ma megvolt az utolsó vérvétel meg volt vizelet is. Vizelet fehérje negatív.

Találkoztam a szülésznővel, körbenéztük a szülőszobát, szerencsére bent volt a másik doktornő, beszéltünk vele, elvállalt.

Aztán NST:
Noel kiakasztotta a szülsznőt, én meg kb. mindenkit! :D
Noel mindig elmozgott és "elveszett" a szívhangja, keresgélni kellett hova fordult el. Szinte folyamatosan elforgolódott.
Én meg azzal akasztottam ki mindenkit, hogy a vizsgálat alatt 10 fájást produkáltam, amiből 5 maximális erősségű volt. A két szülésznő ott hüledezett, hogy most akkor megyünk át a szülőszobára vagy mi!? :) Le sem engedtek a gépről 36 percig. :( Amúgy baba szívhangja jó volt.

Utána volt orvosi vizsgálat:
Méhszáj tovább rövidült, külső kinyílt, így most 1100 az érték. Méhlepény 2 fokban érett. Van megint gombás folyásom, már megint kell kúpot használni. :(
Noelkám méretei:
BPD 93mm
FL 67mm
AC 299mm
Bs 2500gr

Egyelőre pihengetés itthon, egy hét múlva ugyanez.

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


Aida

Akkor jól megrövidült a méhszájad :?
Na sebaj,könnyebben fogsz majd szülni :)
Drukkolok nektek.++++++++++
Azért még egy kicsit maradj egyben :D

Örülök neki,hogy elvállalt az uj dokid :)
Remélem most jól vagy!

Kép
Bán.Barnabás 2002.12.11.
Alexandra Vivien 2000.09.12
ancsa2727
 
 


Keménykedik a pocim, dehát az elmúlt 20 hétben mikor nem? :D Én is azon gondolkoztam, hogy 1100.. Hát lassan nem marad semmi a vajúdásra. :)

Remélem kislánykával minden oké és pocija jobban van.:)

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


hahó!

Reninek nagy gratula!!

oookata:

nagyon édes a kisbabád!!!


ancsa:

az én bébim olyan jó kislány..egész jókat alszok tőle. még korán van elkiabálni?:)


andy

Kép
andy30
 
 


andy30: köszönöm szépen az alvást meg ne kiabáld el :lol: :lol:

000kata
 
 


Ancsa, Te hogyan hagytad el a magnéziumot? Hanyadik héttől és milyen mértékben csökkentetted? Mert én múlt héten 1000mg-ot (azaz 2 tablettát) most pedig 500mg(azaz 1 tablettát) szedek, de valami iszonyatos fáradtság rohamok törnek rám. El tudok aludni egy pillantás alatt olykor, másik alkalommal meg hiába fetrengek nem jön álom a szememre. Ez most terhesség végi tünet vagy inkább a magnézium okozhatja??

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


Ancsa:bocsi h hivtalak csak tanácsot akartam kérni.lázas vagyok 38.8 volt és h igy szoptathatok e.többen azt mondták h igen.

000kata
 
 


Segítség hasfájós babáknak PDF Nyomtatás E-mail
A hasfájás okai, masmasszázs, gyógykészítmények, homeopátiás készítmények, egyéb tanácsok

Hasfájás okai

A mellből vagy üvegből való szopásnál a tej levegővel keveredik. Így a gyomorban hab keletkezik. Ez a hab a gyerek emésztőszervében akár 24 órán keresztül megmaradhat. Így a napközi, de főleg az esti étkezések után jelentős mennyiségű puffasztó levegő gyűlik össze a baba gyomrocskájában.

Hasmasszázs

Sose közvetlenül étkezés után masszírozzon. simogatása pedig mindig az óramutató járásával egyezzen. Ugyanis ebben az irányban haladnak a belek, s pontosan itt helyezkedik el a hascsikarást okozó hab.

"Óra"
Térdben hajlítsa be gyermeke lábát, s gyengéden nyomja a hasfalra.
Ezt a gyakorlatot lábcserével is végezheti, azonban mindig a jobb térddel kezdje, s így az óramutató-elv alapján fog cselekedni.

"Keréklapát"
Az Ön kezei alkotják a gőzhajókról ismert keréklapátot. Rövid, lapátolásszerű mozdulatokkal simogassa gyermeke hasacskáját a köldöktől a nemi szerve felé haladva. A kicsi lábát hajlítsa be térdben, ez fokozza a hatást. Ne feledje azonban: Csak óvatosan!
Utána ismételje meg az Óra-gyakorlatot.

"Puding"
Helyezze tenyerét gyermeke hasára. Képzelje el, hogy egy pudingra tenyerelt. Végezzen enyhe lengőmozgást mindkét oldalra, majd felfelé és lefelé. Tenyere azonban mindig maradjon teljes felületével a kicsi hasán. Ez nagyon tetszik a gyerekeknek. Ennek ellenére ne rezegtessen túl erősen.
E gyakorlat után is ismételje meg az Óra-gyakorlatot.

"Hasprés"
Térdben hajlítsa be gyermeke lábát, s gyengéden nyomja a hasfalra.
Ezt a gyakorlatot lábcserével is végezheti, azonban mindig a jobb térddel kezdje, s így az óramutató-elv alapján fog cselekedni.

"Imádlak Lelkem, Drágaságom"
Ezt a gyakorlatot egy amerikai édesanyától, Vimala Schneidertől lestem el. Könyve Németországban is megjelent.
Képzelje el, hogy szeretné a fenti szavak kezdőbetűit gyermeke hasára rajzolni.
A kicsi hasának jobb oldalára "simogasson oda" egy I betűt, a fejreállított L betű a has bal oldalára kerül, a D betű pedig megegyezik az Óra-gyakorlattal. A rajz mindezt jól szemlélteti, könnyen megtanulható.

"Haslazítás"
Gyermeke mindkét lábát hajlítsa be csípőben és térdben is, majd forgassa a lábakat óvatosan jobbra és balra.
Ez a hasizomzat tekergetését eredményezi. Ezután tartsa egyik kezével a csípőben és térdben behajlított lábakat, miközben másik kezét helyezze a térdekre, s rázogassa őket.
Ez az egyszerű rázás ellazítja a hasfalat, s javítja az emésztőszervek vérellátását.
Figyelem! Az összes gyakorlatot háromszor ismételje meg. Amennyiben a gyermek rosszkedvű vagy nyugtalan, csak gyengéden simogassa, illetve csak az Óra- gyakorlatot végezze.

Gyógykészítmények
(Használata előtt kérje ki orvosa, vagy gyógyszerésze tanácsát!)

Infacol szuszpenzió
Az Infacolt a csecsemők fokozott gázképződés és levegőnyelés okozta hascsikarásának, bélgörcsének megszüntetésére adják. A bélgörcsöket az okozza, hogy a baba beleiben a gázok habszerűen, sok kicsi buborék formájában vannak jelen, melyek eltávozása nehézségbe ütközik. Az Infacol ezeket a kis buborékokat nagyokká alakítja megkönnyítve ezáltal a szelekkel és levegővel való mielőbbi távozásukat.
Az Infacol fizikai úton, szünteti meg tehát az emésztési zavarok, levegőnyelés vagy egyes ételek okozta gázfelhalmozódást a gyomor-bélrendszerben.
A hatóanyag a csecsemő gyomrából, beleiből nem szívódik fel, így általános hatást, így mellékhatást sem tud kifejteni.

SAB-simplex szuszpenzió
Egyes gyomor-bélpanaszok pl. puffadás, teltségérzet, fokozott gázképződés megszüntetésére, valamint hasi röntgen vagy ultrahangvizsgálat, gyomor-bél endoszkópos vizsgálatának előkészítésére szolgáló gyógyszerkészítmény.

Espumisan emulzió
Puffadás elleni gyógyszer, diagnosztikai segédanyag, habzásgátló. Az emésztőtraktusban fokozott gázképződéssel vagy -felhalmozódással járó állapotok, gáz okozta gyomor,bélrendszeri panaszok (pl. puffadás, teltségérzet) tüneti kezelésére.
A készítmény alkalmazható a műtéteket követő puffadásos állapotokban, hasi röntgen vagy ultrahangos, illetve endoszkópos vizsgálatok előtt a belekben képződő gázbuborékok megszüntetésére. Habzásgátló tulajdonsága miatt alkalmas felületaktív anyagokkal való mérgezések kezelésére.

Homeopátiás gyógykészítmények

Chamomilla akkor alkalmazható, ha a csecsemő élesen sikongat, nagyon nyugtalan, dühös, a fájdalmat nehezen tűri, nehéz megnyugtatni. Az ilyen gyerek állapota melegre és ringatásra javul.

Erős, görcsös hasfájás esetén Colocynthis adható, ha a panaszok a has masszírozására vagy a baba behajlított lábainak a hasra nyomásával enyhülnek.

Dioscorea a szere azoknak a gyerekeknek, akiknél hirtelen kialakuló és periodikusan visszatérő hasgörcsök tapasztalhatók, amelyek erősödnek, összegörnyedve és enyhülnek hátradőlve, illetve a hát masszírozására.

Lycopodiumot tanácsos adni, ha a babának igen kifejezett a haspuffadása és ha az anya által elfogyasztott ételek ezt a puffadást és a görcsöket jelentősen fokozzák.

A fent említett négy szer valamelyikével az újszülöttkori hasfájások 95 százaléka enyhíthető.


Egyéb tanácsok
- enyhülnek a tünetek, ha a baba hason fekszik
- rosszabbodnak a tünetek, ha a baba sokszor eszik keveset, mert így nem tud a gyomor pihenni, hanem folyamatosan dolgozik
- fektessük a babát a combunkra úgy, hogy a térdünk felé legyen a feje, a kezei és lábai pedig oldalra lógjanak. Masszírozzuk ebben a helyzetben a hátát (az apukák az alkarjukra is fektethetik a babát)
- ha iszunk tejserkentő teát (pl. laktoherb) érdemes pár napra felfüggeszteni és figyelni a hatást, mert ezek a készítmények is fokozhatják a baba hasfájását

Kép
Bán.Barnabás 2002.12.11.
Alexandra Vivien 2000.09.12
ancsa2727
 
 


szisztok

Rólunk helyzetjelentés
A mai napig kínlódunk a hasfájással, a rengeteg bukással ,szerencsére már legalább sugárban nem hány 14 napja :(
Az ágyát megemeltük, de ez sem segít semmit, a bukós tápszereket nem bírja,ugyhogy az is kilőve :?

Elvittem magán hasi UH-ra, ott szerencsére kiderült,szervi baja nincs,de nagyon gázosak a belei és a gyomrocskája,ettől a nagy hasfájás :?
No meg attól,hogy elvittem gasztroenterológiára és vérvételre is, ahol is kiderült,hogy vérszegény és tejérzékeny :cry:
Ezért fáj a pocija ennyire, ezért ennyire gázosak a belei is és ezért sötét zöld és híg a kaija is :cry: no és ezért nem hízott rendesen sem
Ugyhogy ma reggeltől már csak gyógytápszert kap, egyenlőre megette,mert nagyon torkos :) de ugy látom nagyon nyügös egyenlőre,hát pár nap alatt kiderül ezt bírja-e,ha nem,akkor is gyógytápszert fog kapni,csak másikat.
Túl sok dobásunk nincs,mert állítólag ezekből csak kevés van,remélem valamelyik majd beválik neki és bízom benne mihamarabb,mert már nagyon sokat szenvedett így is szegénykém :cry:

Ha esetleg valakinek van tapasztalata a tejallergiáról és megosztaná velem, annak nagyon örülnék és megköszönném.
Most ugye még nem annyira fontos,mert csak tápszert kaphat,de ha majd elkezdjük a hozzá táplálást,akkor jól jönne egy-két tanács hogyan tegyem majd változatosabbá az ételeit.

Majd folyt köv,felébredt :arrow:

Kép
Bán.Barnabás 2002.12.11.
Alexandra Vivien 2000.09.12
ancsa2727
 
 


Ancsa: sajnálom az allergiát,de jó hogy szervi baja nincs.Hogy viselte a vérvételt?Reméljük az uj tápszer bevállik és nem fog fájni a pocikája.
Köszönjük az infokat a hasfájásról

000kata
 
 


Sziasztok!

Most volt először időm arra hogy legalább egy teljes oldalt átfussak.
Aida: Tényleg csak te maradtál pocakos, úgyhogy bocs a többesszámért, akkor érted izgulunk már csak. Tök jó, hogy a 36.hétben vagy, mostmár ha meg is akarna születni Noel baba, nem lenne vele semmi gond. Jó hogy megtaláltad a dokit és szülésznőt is. Nekem hatalmas segítség volt a választott szülésznőm, ha kellett lelkizett velem, ha kellett kemény volt, és mindent mindig magyarázott.

Ancsa: Most olvasom, hogy milyen gondjaid vannak a kislányoddal. Nagyon sajnálom, remélem a gyógytápi megoldja a gondokat. Dórim inkább este 11 és éjjel fél2között sír, de szerintem ez nem a hasfájós sírás, mert kézben nem sír :D ez olyan unom magam az ágyban sírás lehet. Átolvastam amit a hasfájásról feltettél, infacol van itthon még nem használtam, gondolom majd ha szakadatlanul sír sokat, akkor már tuti a hasa miatt van.

Kata: Sajnálom,hogy lázas vagy. Kevin baba nagyon szép. Örülök hogy jól vagytok.
Renit mikor engedik haza?

Rólunk:2 hetes volt tegnap a pici lányunk. 3160g volt egy hete, a tegnapi mérlegelésnél 3300g. 14dkg-t hízott egy hét alatt, azt hiszem ennyit kell is hízniuk,ugye?
Most érte el a születési súlyát.
Nagyon jó baba, nem sír olyan sokat, csak a pelus cserét, meg azt az éjszakai időszakot utálja.
Hogy álltok tejcsivel? Sajnos nekem mindig kell tápit hozzápótolnom,mert nincs elég anyatej. Sokat pityogtam az elején emiatt, de már megemésztettem,és hiszem hogy így is teljes értékű baba.
Egy kérdés, mikor kell a babát vinni a csípő koponya és hasi ultrahangra?
Vendég
 


Kép
Vendég
 


Kép
Vendég
 


Kép
Vendég
 


Kép
Vendég
 


Hát igen, ahogy jósoltam. :( Ez a topik szépen kihal a szülések után. :(

Ancsa sem tudott nekem válaszolni a fontos magnéziumos kérdésemre. :(

Most már én is babázni szeretnék.

Kép
Kép
Kép
aida
Halásztelek
 
 


aida: nyugi nem hal ki én mindig jövök ahogy igértem :lol: Ancsa biztos jönne csak sok a dolga meg szegény picur is nagyon nyügös.

Beagle: nagyon édesek a képek.Nekem az van a záromon hogy 4 hetes korba kell időpontot kérni.Szerintem probáld ki a barna sört az állitolag nagyon jo tejserkentő vagy lehet kapni homeopátiás bogyot ami tejserkentő az is nagyon jó.Meg még csinálj köménylevest az is nagyon jó.Remélem tudtam segiteni.probáld ki ártani nem árt de szerintem valamelyim bevállik.

Reni ugy volt hogy pénteken jöhet irtam neki smst de nem válaszolt,majd ha tudok valamit megirom.

Mi jol vagyunk.Kevin baba is nagyon jó már kezdenek alakulni az éjszakák.Már nem vagyok lázas hálistennek.Na megyek mert sirdogál Kevin majd jövök

000kata
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet:

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?