Új privát üzeneted érkezett!

krumplis pogácsa írta:Én meg Franciaországban élek, és ott bizony minden így igaz, ahogyan leírtam. Hibásan fogalmaztam, az itt helyére az országomat kellett volna írnom, így olyan volt, mint ha mindegyik országra érteném a környéken, bocsesz. :oops:


Ok, akkor en is bocs, mert fereertettelek! :)
Kulonben jo otletnek tartom a szulootthonok alapitasat, bar ez nem igazan mervado, mert en nem is szultem otthon ;)
smzsgalf
 
 


Idézet következik egy napilap cikkjéből:

„A szülészek nevében a leghatározottabban visszautasítom a szülést levezető Geréb Ágnes arrogáns vádaskodását, amely szerint a kórházban is tragédiával végződött volna a hét végi otthon szülés” – mondja lapunknak Szabó István, a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium elnöke. A pécsi szülészeti klinika professzora szerint a legsimábbnak ígérkező szüléskor is felléphetnek olyan komplikációk, amelyek szakszerű, klinikai beavatkozás nélkül tíz perc alatt is végzetesek lehetnek.
A hét végén is olyan komplikáció történhetett, amely orvosolható lett volna megfelelő szakmai hozzáértéssel és eszközökkel. A vállelakadás ugyanis előfordulhat nagy magzatok esetében, de szakszerű műfogásokkal a magzat károsodás nélkül világra segíthető. Az elhúzódó vajúdás miatt már korábban császármetszést kell végezni.
A szaktekintély szerint azonban a császármetszés olyan beavatkozás, amelyet a legkitűnőbb orvos is kizárólag klinikai körülmények között végezhet.
Lapunk kérdésére több orvos a gátmetszést is említette mint lehetséges beavatkozást.
A szakmai kollégium egyébként először 1999-ben adott ki állásfoglalást az otthon szülésről, amelyet a szakemberek akkor is helytelenítettek. A pécsi professzor 41 éves szakmai tapasztalatával úgy látja, az otthoni szülés nem a jövő útja. Sokan Hollandiával példálóznak, ahol elterjedtebb, hogy az anyák szülőházban hozzák világra gyermeküket.
„Kollégiumunk ajánlást fog kidolgozni az otthon szülések szabályozására, így például csak 35 év alatti anyák választhatják ezt a lehetőséget olyan esetben, amikor problémamentesnek ígérkezik a szülés, s a gyermek sem túl nagy. Tilalom alá esnének többek között az ikerterhességek is”, mondja a professzor.
„A kismamák azon igénye, hogy „otthoni” körülmények között éljék meg életük talán legfontosabb eseményét, jogos. Ehhez azonban nem az otthon szülésekre kell helyezni a hangsúlyt, hanem a meglévő intézmények barátságosabbá tételére – egyszemélyes szülőszobák – kellene forrásokat fordítani”, véli a professzor."

És még valami, amit melegen ajánlok a figyelmetekbe (ugyanebből a cikkből):

"Az otthon szülés ma Magyarországon féllegális tevékenység: az európai országokhoz hasonlóan nem tiltott, de az európai országoktól eltérően nincs is szabályozva – írta közleményében a szaktárca.
Tavaly a kórházakban 97 ezer szülésből 40 csecsemő életét nem sikerült megmenteni, a szabályozatlanság miatt
az otthon szülésről ilyen hivatalos adat nem áll rendelkezésre.
Nincs egyértelműen rögzítve, ki választhatja a szülésnek ezt a formáját, mi a közreműködők felelőssége, milyen hátteret kell biztosítani az ilyen szülések lefolytatásához, milyen jelentési kötelezettség áll fenn ezekben az esetekben.
A készülő szakmai protokoll legfontosabb alapelve a baba és a mama biztonsága, ezért a minisztérium az otthon szülés kockázatát minimalizáló szabályozást kíván készíteni.
A szabályozás érinti a közreműködők szakmai végzettségét, a kórházi biztonsági háttér megszervezésének szükségességét, s hogy milyen esetben nem szabad otthon szülni."

És zárszóként:

"A rendőrség közigazgatási eljárásban vizsgálódik, 30 napon belül állapítják meg, történt-e bűncselekmény. Ha a kirendelt igazságügyi szakértő arra a következtetésre jut, hogy a kisbaba kórházban nem halt volna meg, akkor szóba jöhet a foglalkozás körében elkövetett, halált okozó gondatlan veszélyeztetés vétsége is, amelyet 1–5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetnek."
gigi40
 
 


gigi40 írta:A pécsi professzor 41 éves szakmai tapasztalatával úgy látja, az otthoni szülés nem a jövő útja.


Szia Gigi. Én ismerem a professzor urat személyesen is (nála szigorlatoztam szülészetből, majd 2 gyermekemet szültem a klinikáján), és pontosan tudom, hogy miért állítja ezt az otthoni szülésről. Sajnos az általad idézett cikkben több tévedés is található a professzor úr részéről, de egyben igaza van: itt Pécsett ez a baba valszeg nem halt volna meg, az anya uis elő lett volna jegyezve császárra. DE: ha erre te azt mondod, hogy gyí, császározzunk meg mindenkit, aki csak egy KICSIT is gyanús, az anyai halálozási mutatók kezdenek nőni és meg sem állnak a sebészeti százalékig...

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 

 
 

Sziasztok Lányok!

otthonszülésről egy gondolat, ami bevillant a fejembe ma.
Mikor Gergőkém született (4250 gr, 60 cm, gátmetszés nélkül, természetes úton, első babám), kibújt a feje és emlékszem, mikor mondta a dokim, hogy elakadt a válla, de semmi gond, segítünk. És vmit igazítottak rajta és simán megszületett. Az a szegény baba, aki meghalt G.Á. védnöksége alatt ugyanígy volt, nem? Mármint a váll elakadását illetően és azt, hogy 4 kg feletti egészséges bébi volt.
Döbbenet és nem akarom minősíteni G.Á-t, ezért inkább azt mondom, hogy nem lennék az anya helyében. :( Természetesen a tragédia miatt sem és a lelkiismeret miatt sem. Nagyon sajnálom szegény pici babát. :( :cry: Én tuti sosem bocsájtanék meg magamnak, mégha kh-ban is előfordul(hat)nak ilyen és ilyenebb esetek (is).

Valóban gyakorinak mondható a váll elakadása, de azért ... :? :cry: gyorsan meg is ölelgettem a kis elakadt vállú Gergőkémet. Távol álljon tőlem, hogy bárki felett is ítélkezzem, csak erről az esetről eszembe jutott az egyik saját szülésem.

Mindenkinek olyan szülést kívánok, amilyet ő szeretne és érzi magát és a gyermekét biztonságban. Nekem ez nem otthon van G.Á.-val és csapatával, hanem egy bababarát kórház.
Vendég
 


Lányok! Asszonyok!
Én kórházban szültem mindkét gyerekem, nem minősíteném...
És jelen voltam Geréb Ágnes által követett három szülésen -- ami a béke, nyugalom, tökéletes harmónia és tökéletes biztonság -- mind az együttlétben, mind a felkészültségben -- élményét adta. Valóban: élményét.

Szeretném, ha egyértelmű lenne, hosszú évekig dolgoztam olyan a születés során sérült gyerekek -- fiatalok között, akik a szülés során sérültek, egy életen át viselik a születésük -- nagyon sokszor bizonyíthatóan orvosi "műhiba" -- következményeit. Nem hinnétek, hányan vannak. Talán nem tudtok róla, azért vagdalkoztok.

Mindenki szüljön ott és olyan módon, ahogy biztonságban érzi magát.

És nyugi...

Nem láthatunk bele a helyzetbe, hallunk ezt-azt, de nem voltunk jelen.
Nem kellene ítélkezni, mint ahogy az sem jut eszünkbe, hogy az évente statisztikailag az elakadt váll miatt meghalt másik négy gyerek esetében sem tesszük. Az elmúlt évi öt csecsemő esetében sem aggódtuk agyon magunkat, talán csak azért, mert ehhez nem volt köze Geréb Ágnesnek?
Szép napot!
nagymami
 
 


Liv,
miért lett volna előjegyezve császárra?
Ez nem egy előre látható szövődmény.
Nem értelek.
rita
nováky_rita
 
 


Szomorú, hogy ez a tragédia kellett hozzá, hogy a Kollégium végre nyilatkozzon valami konkrétumot, hogy szerintük ki szülhet otthon.

És sajnos ezek szerint a kritériumok szerint én sem szülehettem volna otthon a babámat (12 nap terminustúllépés, 4.08 kilós baba).

Boti 2005. okt. 12-én, Zsófi 2007. aug. 28-án született.
jad
 
 


Sziasztok!

Pogi!

Igen, teljesen elfogadható lenne ha léteznének születésházak. Sőt! Ha kellene, mennék téglát pakolni hogyha ezzel segíthetnék!
De sajnos nincsenek. :( És azt úgy érzem senki nem várhatja el tőlünk, hogy csak azért ne szülessen gyerekünk, mert nem szeretnénk kórházban szülni.
Ina May Gaskin és a Farm egy olyan infrastruktúrálisan is fejlett államban munkálkodik, ahol a "tökéletes" születésház kialakítására megvolt a lehetőség. Viszont gondolom nekik is szembe kellett nézni ugyanezekkel a visszahangokkal, amit most itt mindenki a fejünkhöz vág. Ők megcsinálták.
Szeretném ha ezt nálunk is megcsinálná valaki. Ha lenne olyan szabad gondolkodású orvos (szülész-nőgyógyász, gyermekorvos) aki fel meri vállalni a szakmával ellenben, azt hogy egy ilyen helyen dolgozik. Úgy gondolom hogy az orvosok részéről ez is egy baromi nagy előrelépés lenne.
A születésház és a szülés barát kórház számomra valahol találkozik.
Valahol olvastam a napokban hogy Budapesten az egyik szülészet saját hatásköréből megtette azt a lépést, hogy engedélyezi a csak a szülésznők által kísért születéseket. Ez is szerintem nagyon nagyon jó dolog. Lehet hogy majd alkalom adtán elmegyek megnézni ezt a kórházat is... Én szeretném ha több kórház nyitna, hiszen ahogy a főorvos is kihangsúlyozta, ezt mindenki saját hatáskörében dönti el.

Ja és még valamit.
Szerintem, nagyon nagyon sok nő semmivel sincs tisztában a terhessége alatt. Halvány lövése sincs, mi miért történik a testével, hogyan történhetne másként és ez által nem is termtődik meg az igénye a változtatásra. Nem mondom hogy Ti ilyenek vagytok, de nagyon sok ilyen kismamával találkoztam már.
Ebből is adódik az az elképzelés szerintem az orvosokban hogy minden nő tud fekve szülni, hogy kell az ő segítségük, hogy műtő és császár nélkül kihalna a fél emberiség. Ez egyfaja mindenhatóság tudatot ad az orvosok kezébe és ahogyan én látom ők nem is törekszenek ennek a képnek az átalakítására. Én azt mondom, meg kellene mindenkinek adni a lehetőséget arra hogy megkaphasson minden olyan információt aminek a birtokában felelősen tud dönteni. Sajnos én úgy érzem hogy ez ügyben vannak még hiányosságok... A szülésznős születés kísérést megengedő orvos is ezt írta, elenyészőn kicsi azoknak a nőknek a száma akik így szeretnének szülni. Ezen is el lehet gondolkodni hogy miért...

Hjajdeszeretnékkülföldön élni! :(:(:(
Monee

Monee

Lilypie Kids Birthday tickers
Lilypie First Birthday tickers
monee85
Chorley, Egyesult Kiralysag
 
 


Jaj és az újság cikkeket elő ne vegyétek mint a hiteles információk forrását!!!!!!!!!!!! Ettől mentsen meg mindenki minket!!!!

Monee

Lilypie Kids Birthday tickers
Lilypie First Birthday tickers
monee85
Chorley, Egyesult Kiralysag
 
 


Rita: nos, a protokoll errefelé "a biztos ami biztos", részemről azért kicsit sarkítva, bocsánat. Igazad van, nem előre látható szövődmény, de...hogy is mondjam, a rizikófaktorok mindenhol más súllyal esnek latba.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


monee85 írta:Jaj és az újság cikkeket elő ne vegyétek mint a hiteles információk forrását!!!!!!!!!!!! Ettől mentsen meg mindenki minket!!!!


Az újságcikk tényeket közöl, (rendőrségi eljárás), valamint egy 41 éves szakmai tapasztalattal rendelkező szülész nőgyógyász professzor véleményét.
Legalább annyira hiteles információ, mint GÁ honlapja.
gigi40
 
 


Sziasztok!

Azt hiszem, babanet függő lettem. Most belekotyogok ebbe a topikba is.
Nem a nemrég történt tragédiához akarok hozzászólni, hanem a történetemet mesélem el dióhéjban.
Én is otthon szerettem volna szülni. Illetve lett volna más lehetőségem is, mert félig-meddig Belgiumban éltem, és sokáig nyitva volt a kérdés, hol szülök. Belgiumban lett volna lehetőség kórházban szülni, választott független bábával, orvosi beavatkozás nélkül. Aztán mégis visszakeveredtem Magyarországra, és itt nem volt sok alternatíva, ha háborítatlanul akarok szülni.
De a vége felé magam is éreztem, hogy történni fog valami rossz, mert hónapok óta stresszeltem magam és a babám magánéleti/anyagi gondjaimmal. Szinte biztos, hogy ezért lett végül is császár.
A kiírás előtt 5 nappal repedt a burok. A magzatvíz nagyon szmötyis volt, így aztán helyből ugrott az otthonszülés, egyből irány a kórház. A választott bábám segítője jött velem dúlaként. Nem voltam nagyon elkenődve, gondoltam, megindítják a szülést, utána alakul, ahogy alakul. De a doki közölte, hogy ilyen spenótzöld víznél, nulla fájástevékenység és tágulás mellett nem szabad húzni az időt, irány a műtő. Összeomlottam, de némiképp megnyugtatott, hogy a dúlám is azt mondta négyszemközt, szerinte jól döntött az orvos, nem túlozta el.
A baba egészséges volt, gyönyörű, de én még napokig mártírkodtam. Akinek volt már nem tervezett, vagy akár tervezett császárja, tudja miért.
El kell mondanom azt is, hogy az ügyeletes orvos végtelenül kedves, humánus ember volt, csak hálával tudok rá gondolni. Ugyanígy a nővérekre is, kivéve egy-két tenyérbemászó csecsemőset. 24 órás rooming in is volt, de értelemszerűen csak akkor kaptam meg 24 órára a babát, amikor már magam is el tudtam látni. A kórház (Honvéd) vadiúj volt, hipermodern, azóta bezárták... (Na, ez is elgondolkodtató, de nem ide illő téma.)
Nekem nem jött össze, de továbbra is támogatom az otthonszülést. A saját esetem után azonban óvatosabb vagyok: talán mégis a belgiumi példa lenne a legbiztonságosabb: háborítatlanul, kórházban, orvosi beavatkozás nélkül, választott bábával. A Dél-Pesti Kórházban, úgy hallottam, már önállóan is vezethetik szülésznők a szülést, kérdés, hogy az ottani szülésznőket mennyire köti a kórházi protokoll, illetve mennyire vannak tisztában a háborítatlanság jelentésével, jelentőségével.
Nekem még minimum két évet kell várnom a következő babáig, remélem, addigra valami elindul a kórházi háborítatlan szülés terén, mert otthon, nem biztos, hogy merem még egyszer vállalni az előzmények után. Végül is tényleg bármi megtörténhet... még ha a statisztikák azt mutatják is, hogy otthon szülni nem kockázatosabb.

Györgyi

Györgyi

Kép
szerencsefia
 
 


Gigi!

Saját személyes tapasztalatomból én úgy gondolom hogy ma egyik napilapot sem lehet biztos hírforrásnak tekinteni. Általánosítás, igen, de mivel ma már annyi felől dől az információ, senki sem tudja eldönteni hogy melyik a hiteles és objektív. Szerintem.
Észrevetted hogy mindegyik hír erről az esetről (is) másként néz ki?! Egyik kicsit toleránsabb hangvételű, a másik nem. Ugyanarról szólnak, de nem ugyanúgy.
Ági mondatából is kicsíphettek valamit, a főorvos úréból is, sokszor egy szó (jaj, véletlen volt!) egész más fényben tüntet fel valamit.
Szóval én ezért nem fogadom el az újságok cikkeit mint hírforrást.
Ha Neked ez megfelel, szíved joga hozzá, de nekem akkor is ez a véleményem.

Monee

Monee

Lilypie Kids Birthday tickers
Lilypie First Birthday tickers
monee85
Chorley, Egyesult Kiralysag
 
 


Sziasztok,
a média hitelességéről tudnék én is mesélni, nem hiszem, hogy érdemes szót vesztegetni rá, ugyanis soha nem hiteles. Ha nyilatkozat, biztosan nem szó szerinti, kivéve, ha írásban kapták. Mindig bekerül az újságíró személyes véleménye. Kicsit tömöríti, kicsit vesz el belőle és máris másképp hat.... Nyilatkoztam én már, aztán később csodálkozva olvastam, mit is mondtam....

Az kórházak otthonossá tételét mindig kétkedve fogadom. Vannak itt óriási bajok. KÓRház, KÓRterem, BETEG, sorolhatnám. Nem a felszereltségen múlik, hanem azon, mi van a fejekben. Ma nagy általánosságban az orvosok úgy viselkednek,, ha belépsz a kórházba, megszűntél felelős, felnőtt ember lenni, nem hozhatsz döntéseket, hiszen ő a felelős érted. Bekerülsz a gépezetbe, mondhatnám a börtönbe, ahonnan akkor engednek ki, amikor ők akarnak. Éreztétek már kórházi tartózkodás alatt, hogy úgy bánnak veled, mint egy kisdiákkal, akinek jól kell viselkedni, szót kell fogadni? Na ez az, amit én nem bírok elviselni. Ezen kívül egy férfi ne mondja meg nekem, mit is kellene gondolnom és éreznem a saját testemmel kapcsolatban. Még sohasem szült, soha nem is fog, mindig csak a szemlélője lehet ennek a folyamatnak.
Amíg nem tudják biztosítani a nőknek az intimitást, ami a legfontosabb a szülés haladása, a magzatkilökő reflex létrejöttéhez, addig ne beszéljünk arról, miért is kellene egy élettani várandóssággal kórházba vonulni. (M. Odent: Császármetszés)

Ildikó
ilkamama
 
 


Megértem, hogy most mindannyian az újságcikket támadjátok, mi mást tudtok tenni? Én is ezt tenném a helyetekben.
De ha egy szaktekintély nyilatkozik egy témában (ráadásul elég komoly témában!) nincs az az újságíró, aki azt át merné írni. Még ha nem is szó szerint szerepel a szöveg, de a lényeg biztos, hogy ugyanaz, mint amit a prof mondott.
Ez a cikk nem egy igénytelen pletykalapban jelent meg, ahol az irományok 90 %-a kitaláció, hanem egy országos hírújságban.
Szerintem el kéne fogadnotok, hogy ez van, és kész. Ezek tények. Még ha nem is egyezik a véleményetekkel.
gigi40
 
 


Ildikó,
bár ez már nem igazán a topik témája,de te a kórházban is hozhatsz döntéseket,hisz jogod van hozzá!Kicsit sarkítva ez annyit tesz,hogy te bármikor megtagadhatod a vizsgálatokat!Az más kérdés,hogy az orvos ilyenkor nem vállalja a felelőséget ami rá hárulna ilyenkor!Az elrendelt gyógyszert sem kell bevenned,az orvos által szükségesnek vélt vizsgálatokon sem kell részt venned,de akkor írd is alá,hogy nem egyezel bele és vállalod a kockázatot!A szülész nem férfiként mondja,hogy mikor mit tegyél,hanem szakemberként!
De mindezek mellett tényleg arra kellene törekedni,hogy otthonosabb szülőszobák legyenek,és beavatkozásmentes szülésekre törekedni!(nyilván itt most nem a fellépő komplikációkra gondolok,ilyenkor természetesen az azonnali helyes beavatkozásra van szükség)
Az,hogy Mo-on a szülésznők a kórházakban legálisan szüléseket kísérjenek önállóan,jogi változatásokra lenne szükség!Mert a kórházi szülés felelőssége az orvos kezében van,még akkor is,ha "lamarad"a szülésről!A szülésznők 3 évig tanulják a szakmájukat és ott nem azt tanítják,hogy minnél gyorsabban szüljön meg a kismama,mert az jó!Tisztában vannak a háborítatlanság fogalmával,de éppen a jogi dolgok miatt meg van kötve a kezük.Mert szó sincs arról,hogy egy komplikációmentes vajúdást és szülés önállóan nem tudnak"levezetni".
De ez már tényleg nagyon elkalandozik a topik témájától,és én szeretném,ha visszatérne az eredeti címhez ez a topik,mert engem érdekel,az,hogy az otthon szült anyukák leírják a tapasztalataikat,véleményüket!
Eddig nem igazán írt be ide senki,aki ellenzi az otthoszülést,csak most amikor történt egy tragédia!Ami az én véleményem szerint sem következett volna be kórházban,de addíg ennyien nem bírálták őket itt a topikban!Most nem arról van szó,hogy vki normálisan elmondja a saját véleményét,hanam azokról a hsz-ekről,amik lassan gyilkosoknak titulálja őket!
Valamint,ha G.Á,hibázott igen is legyen következménye,és annak az orvosnak is,aki kórházban hibázik!

Timi
timiban
 
 


bocs,egy szünet kimaradt az írásomból.Ildikónak az első bekezdést írtam a többit általánosságban!
timiban
 
 


Gigi!

Mondd meg nekem őszintén hogy miért kekeckedsz?! De tényleg... Van akit őszintén érdekel hogy az itt levő emberek mit gondolnak, de úgy érzem Téged nem ez motivál. Úgy gondolom nem olvastad el amit írtam.

Magasról teszek rá hogy egy országos napilapban mit írtak és hogy ki nyilatkozott. Mellesleg szerintem arra se vegyél mérget hogy egy országos napilapnál nincsenek ilyen félreértelmezések, stb. főleg politikai célokból. Most meg fogod kérdezni hogy mi köze van egy kisbaba halálának a politikához. Csak tőszavakban: otthonszülés-kórház-TB-egészségügy-kormány-ellenzék-politika.
Ha Te úgy érzed hogy hihetsz egy ilyen újságnak, higgyél, én nem hiszek. Ennyi. Zárjuk le ezt a témát.

Lányok!

Úgy érzem most visszavonulok innen. Majd ha szükségem lesz rátok, nagyon hamar, meg foglak keresni Benneteket. Remélem még itt lesztek!

Kellemes napot!
Monee

Monee

Lilypie Kids Birthday tickers
Lilypie First Birthday tickers
monee85
Chorley, Egyesult Kiralysag
 
 


Monee is visszavonul :(

De ő legalább eddig kitartott, tisztelet érte!

Miért tűnt el mindenki az otthonszülés legelszántabb hívei közül az utóbbi napokban? Mi lenne, ha h_szilvi vagy indianyó itt is és nemcsak saját blogjában fejtené ki álláspontját a dologról.

Szilvi, amit a blogodban írtál, abban -a te szemszögedből persze- teljesen igazad van. De az a mód, hogy minden vita elől elmenekültök a saját kis elefántcsonttornyotokba, ez a belterjesség , ez tesz enyhén szektássá. (és nem a hitetek otthonszülésben, waldorfban stb. De ha jobb vagy kényelmesebb direkt félreérteni, ám tegyétek....)

Az utóbbi napokban rendszeresen, de korábban is többször olvastam a fórumotokat. Amikor elindítottátok, nyilván tudtátok, hogy ez egy nyivános fórum, mások is belelátnak az életetekbe, érzéseitekbe (ugyanez a helyzet a blogokkal is). És lehet más vélemény is, kinek ilyen, kinek olyan intelligenciától függően árnyaltabb, vagy kevésbé az. Szerintem az utóbbi napok sok érzelmet és indulatot hoztak a felszínre, de semelyik oldalról nem hagzott el olyan durva vagy mocskolódó hozzászólás, amire ilyen mimóza módon kellene reagálni. Legalábbis itt a Babaneten nem.

A párbeszédhez mindkét oldal kell.
Vendég
 


Intelligenciától függ......

Hát ez az. Amikor az ember már úgy érzi, nem felnőtt emberek módjára vitáznak vele , hanem csak fröcskölődés jut neki osztályrészül, akkor továbbáll, s nem pazarolja az idejét.

Megjegyzem, ez még egész kulturált fórum azokhoz képest, ahol én tartom a frontot. :wink: :D

Tim

Kép

Kép

Kép
dodÓ
 
 


"Az kórházak otthonossá tételét mindig kétkedve fogadom. Vannak itt óriási bajok. KÓRház, KÓRterem, BETEG, sorolhatnám. Nem a felszereltségen múlik, hanem azon, mi van a fejekben. Ma nagy általánosságban az orvosok úgy viselkednek,, ha belépsz a kórházba, megszűntél felelős, felnőtt ember lenni, nem hozhatsz döntéseket, hiszen ő a felelős érted."

Pontosan.
Az van kiírva, hogy KÓRház, ugyanis az ide bekerülő emberek döntö sokasága beteg! Kóreset. Az, hogy a szülészeten nem ilyenek vannak, mellékes, vagy írják ki úgy, hogy Kórház és Szülészet? Naná, hogy ők a felelősek ezután érted! Nézd csak meg, az USÁ-ban még csak járni sem engednek, azonnal keresszékbe ültetnek, nehogy elessél, mert az is az ő felelősségük! Jól kinéznénk, ha az orvosok nem vállalnának felelősséget, hanem a betegek mondanák meg, hogy milyen gyógyszereket kapjanak és hasonlók. És bár a szülészetre ab ovo egészséges asszonyok kerülnek, akkor is potenciálisan kóresetek lehetnek, ha valami történik, amivel nem számolt senki.

Hozhatsz döntéseket, az sem igaz, hogy nem. Mondjuk nem egyezel bele a műtétbe, és ezt aláírod. Haza is mehetsz.


" Bekerülsz a gépezetbe, mondhatnám a börtönbe, ahonnan akkor engednek ki, amikor ők akarnak. Éreztétek már kórházi tartózkodás alatt, hogy úgy bánnak veled, mint egy kisdiákkal, akinek jól kell viselkedni, szót kell fogadni? Na ez az, amit én nem bírok elviselni. Ezen kívül egy férfi ne mondja meg nekem, mit is kellene gondolnom és éreznem a saját testemmel kapcsolatban. Még sohasem szült, soha nem is fog, mindig csak a szemlélője lehet ennek a folyamatnak. "

Eszem azt a nagy egódat. Tipikusan az ilyen nőkre mondják, hogy hisztis tyúk.


"Amíg nem tudják biztosítani a nőknek az intimitást, ami a legfontosabb a szülés haladása, a magzatkilökő reflex létrejöttéhez, addig ne beszéljünk arról, miért is kellene egy élettani várandóssággal kórházba vonulni. "


Valahogy a legtöbb nő mégis meg tudja oldani azt a magzatkilökődő reflexet (igaz ők nem olvasgatnak M. Odentet.)

Üdv: eszterlánc
lánc lánc eszterlánc
 
 


Otthon szült lányok,
minden elismerésem a Tiétek, én nem mertem volna, pedig akkor valószínűleg nem császár lett volna a vége. Kitartás, sajnálom, hogy védekeznetek kell. Ez is leül egyszer, és akkor visszakaphatjátok a topikotokat.
potter_76
 
 


Kedves esztelánc,
nem volnék hisztis tyúk csak lehet, hogy egy kicsit árnyaltabban gondolkodom a dolgokról, mint ahogy te most képes voltál, illetve jobban körül nézek. Ha te nem ezt teszed, lelked rajta. idéznék neked is, és a többi kétkedőnek is egy orvost, a tanulmány teljes terjedelmében a www.csaszarvarosok.hu oldalon található

Az otthon szülés elemzése, illetve ellenzése kapcsán kevés szó esik azokról a lehetséges szövődményekről, amelyek kizárólag a kórházi szülések velejárói. E szövődmények egy része a kórházhoz mint intézményhez kapcsolódik. Ilyen például a nosocomialis fertőzés lehetősége, vagy az a tény, hogy a várandós anya kontrakciói a kórházba szállítás közben sok esetben leállnak, ezáltal a szülés folyamata lelassulhat, elakadhat. Ugyanilyen, kórházhoz kapcsolódó tény az, hogy egyes anyák – saját elmondásuk szerint – nem érzik magukat olyan biztonságban idegen környezetben, mint saját otthonukban. Mivel a szülés folyamatát e pszichológiai tényezők nagymértékben befolyásolják, ezért a csökkent biztonságérzés miatt nem zárható ki a szülés folyamatának esetleges zavara. (Természetesen a jelenség fordítva is igaz: azoknál a várandós asszonyoknál, akiknek a kórházi környezet biztonságfokozó tényezőt jelent, időhiány miatti kényszerű otthon szülésnél szintén adódhat nehezített szülés.) A kórházhoz kapcsolódó szövődmények másik része a mai magyarországi szülészeti gyakorlatot jellemző szemlélethez kapcsolódhat. Az egyik legeklatánsabb példa az újszülöttek kulcscsonttörése, ami a magyarországi otthon születettek egyikénél sem fordult elő, a magyar szülészeti tankönyvek viszont természetes jelenségnek tartják. Nem tartom feladatomnak e jelenség részletesebb elemzését, pusztán jelzem, hogy az általam említett tudományos vizsgálat kitérhet ennek mélyebb vizsgálatára is, s ezáltal adott esetben a kórházi szülészeti gyakorlat biztonságát is tovább lehetne fejleszteni. További példaként említhetjük a burokrepesztést, a gát körüli szőrzet borotválását, a szülés alatti testhelyzet orvos általi meghatározottságát, a gátmetszést, a beöntést, a szülés mesterséges megindítását, a kontrakciók gyógyszeres fokozását, a szülőnő „éheztetését” a szülés alatt. Ezek a tényezők, tiltások olyan beavatkozásnak tekinthetők, amelyeknek felesleges alkalmazása kockázatot jelenthet a szülőnőre, illetve magzatára (2). Az ismert nil nocere elv megköveteli, hogy amennyiben egy beavatkozásnak nincsen bizonyítható haszna, akkor – a mellékhatások elkerülése végett – tartózkodnunk kell ezektől.

Egyébként a magzatkilökő reflex nem egyenlő az orvos által alkalmazott haspréssel, amit ugye rutinszerűen csinálnak.
Az, hogy meg tudják szülni az anyák a gyermekeiket, nem azt bizonyítja, hogy megvolt a reflex, na de ezt tájékozatlanoknak inkább nem ecsetelem.

Dönteni, döntehtek, ha hagyják, és tájékoztatnak, de nem tették, nem teszik.. Szívesen alá is írtam volna, ha lehetett volna.
Ildikó
ilkamama
 
 


Magzatkilökő reflex az, amikor az ember ellenállhatatlan késztetést érezzen arra, hogy nyomjon. Átéltem kétszer is - kórházban, idegen helyen, vadidegen nővérekkel, szülésznőkkel, orvosokkal.

Valóban minden a fejben dől el. Aki eleve úgy áll a kórházhoz, hogy neki ne dirigáljanak, ő nem hajlandó alávetni magát a kórházi házirendnek, a viziteknek, annak valóban leállhat egy időre a vajúdása. Talán éppen ott van a hiba, hogy sok M. Odentet olvastál. Meg túl sokat magyaráztátok magatoknak, hogy a kórház nem más, mint egy embertelen valami.

Annak ellenére, hogy minden kórház óriási fejlődésen ment már keresztül. Van apás szülés, van különszoba, van sarokkád, van bordásfal (soha nem tudtam megérteni mire jó a bordásfal, de mindegy, én a legkevésbé tornázni nem akartam anno) , sőt pár orvost már arra is rá lehet beszélni, hogy alulről hasalva, mintha autót szerelne vezesse le a szülést. Két szeretett szeméyl lehet veled, még a Schöpf Méreiben is, pedig az egy elég poroszos kórház.

Szeretném tudni, hogy pl. a születésház mennyiben nem idegen hely? Ennek a nyiregyházi asszonynak végül is nem lett volna mindegy, hogy egy kórhát magánszobájban, vagy egy Alma utcai félszuterénben szül?
Ne haragudj, de a kifogásitok egy rész éppen olyan, mint az a magyarázat, hogy a kórházi hibákért maga a kóházi környezet felelős: a kórháziszonyért meg a gátlásokért az a felelős, hogy aki nem tud belenyugodni abba, hogy időnként még egy vajudó nőnek is alkalmazkodni kell, és erre nagyszerű magyarázatot talál mindenféle tanulmány átolvasása után.

Nem monodm, hogy mindenki, de az otthon szülők nagy része egyszerűen szülést akar. Egy szép szülést, amiről sokáig mesélhet itt a babaneten pl, meg könnyes fogalmazást írhat a Kismamába. MIndamellett elvárja, hogy közben még a Nap is körülötte forogjon, mert olyan még nem volt a világegyetemben, hogy egy nő szüljön.

Tudod én elárulom, hogy nagyon könnyen szültem. Én arra készültem, hogy majd fájni fog, de kibarom meg hasonlók, ehhez képest közvetlenül a szülés után azt mondtam a férjemnek, hogy rétesért szülök bárkinek! És még csak komplikáció sem volt. De ennek ellenére nincsen az a pénz, amiért én olyan körülmények között arra vállalkoznék, hogy otthon szüljek!

És nem amiatt, mert attól félnék, hogy egy talpraesett bába ne tudna nekem segíteni... hanem amiatt, mert én ilyen éles helyzetben nem vállalkoznék arra, hogy valamit, ami a gyerekem életével szorosan összefügg illegalitásban csináljak, és a végén, ha úgy hozza a szükség és mégis kórházba kelljen menni, akkor arra legyek kényszerítve, hogy hazudozzak, különben bajba sodorom a bábát.

Mert a doktor bácsik olyan cúnyák...

Üdv: eszterlánc
lánc lánc eszterlánc
 
 


Ja és még valami: az orvosok tájékoztatnak, csak kérdezni kell.
Kérdegetted őket? Mindenre magyarázatot adnak.

Üdv: eszterlánc
lánc lánc eszterlánc
 
 


Nem, kedves eszterlánc, a magzatkilökő reflex nem a tolófájás, na de hagyjuk.
Jó neked, hogy jó volt a kórházban, nekem meg jó, hogy jó volt otthon. Ennyi az egész és nem több.
Az otthonszülő, ha kórházba megy tájékoztatja az orvost, hogy tervezett otthonszülésből jön. Ez így korrekt és "biztonságos", különben nem tudják, mi történt korábban és abból baj lehet.

Igen körülöttem forgott a világ, akkor is amikor az elsőt szültem kórházban és akkor is amikor otthon szültem. Körülöttem forgott az én és a családom világa, számunkra semmi fontosabb nem létezett. Akik ott lehettek érezzék megtisztelve magukat, ahogy én is úgy éreztem magam, hogy kaptam a gyerekeimet. Olyan nem volt még a világegyetemben, hogy az a nő, azt a gyermeket megszülje. Egyszeri és megismételhetetlen emberek, egyszeri és megismételhetetlen helyzetben. Ezt az eseményt nem lehet degradálni, kicsinyíteni, Ha neked úgy jobb, tedd meg!

Otthon szülni nem illegális!

Ildikó
ilkamama
 
 


Az orvosoknak kérdés nélkül kell tájékoztatniuk. Pont azért, mert aki nem tájékozott nem tud kérdezni...

Ildikó
ilkamama
 
 


Megnéztem az ajánlott linket.

Igen, a császármetszések aránya megdöbbentő. DE ennek több összetevője van.

Először is az, hogy sok orvos inkább a drasztikus biztosat mint a kétséges bizonytalant (talán sikerül hüvelyi úton is) választja., ha valami problémát lát . (v.ö. műhibaperek)

Másodszor is: valóban sokkal több a problémás terhesség, manapság a nők szülési kedve inkább a 30 év felé kezdődik, és mint tudjuk, minél öregebb egy autó annál többször szorul javításra.

Harmadszor is, az oep. majdnem kétszer annyit fizet a császárért mint a sima szülésért.

Szóval a helyzet nem egyértelmű. Viszont a császár után a gyerekek élnek és egészségesek.

Üdv: eszterlánc
lánc lánc eszterlánc
 
 


"nem érzik magukat olyan biztonságban idegen környezetben, mint saját otthonukban


Lányok tényleg csak egy kérdés.Vita és kekeckedés nélkül.Aki a szülésházat választja mint ez a kismama az akkor ezekszerint ott is lakik??Mert valojában az is egy idegen környezet nem??
demike
 
 


Lánc, lánc és azok, akik most csak azért regisztráltak, hogy aztán egész álló nap itt fröcsöghessenek:

Vajon mi lehet az oka a lelketekben dúló gyűlöletnek? Mi hajt benneteket, hogy megalázzatok, megszégyenítsetek, és lenézzetek olyan embereket, akiket nem ismertek, és akiknek a szemléletét nem is akarjátok megismerni? Nagyon apró betűvel írom, mert ez csak egy kósza ötlet:
(nagyon sok nő van a környezetemben, akinek a kórházi szülése olyan trauma volt, amit csak nehezen tudott feldolgozni. nem lehet, hogy valahol, mélyen bennetek is él egy ilyen trauma és a mocskolódással csak magatoknak próbáljátok könnyebbé tenni a feldolgozást?)

nem várok választ, csak hangosan gondolkodtam.

ég veletek, majd jövök, ha már lesz miért, kiért..........
sz_kata
 
 


Demike meg mindenki aki kicsit félreértette!

Nekem speciel, mint mondottam volt, baromira mindegy hogy helyileg-földrajzilag hol születik a gyerekem. Nem az otthonon, mint a mi házunkon van a hangsúly, hanem az otthonosságon. A születésház is lehet épp olyan otthonos mint a mi hálószobánk, sőt talán még jobb élményt is nyújthat.
A Farmon asszem úgy működnek a dolgok hogy a kismamák a szülés előtt pár héttel beköltöznek a közösségbe. Ott élnek, azt eszik amit a többiek, segítenek itt-ott és ha eljön az idő, a bábák végigkísérik a kisbabák megszületését. Nem hiszem hogy ennél többre bármelyikünk is vágyna.

Ilyen szempontból lehet hogy rossz szó az otthonszülés. Túlságosan a helyt helyezi előtérbe, pedig mint mondtuk sokan, ezen nem múlik semmi. Talán nekünk is a háborítatlan szülést kellene használnunk, de azt meg mások értenék félre és jönnének a szöveggel hogy azt a kórházban is lehet. Franc se tudja...

Panni!

Meg kell hogy mondjam őszintén, kicsit szégyelem magam hogy egy olyan dologról nyilvánítok véleményt amit még nem éltem át. Ezért szeretnék most lelépni, szerintem épp elég volt ennyi belőlem.

Eszterlánc!

Lehet hogy ebben különbözök a többeiktől, de engem a császár ténye egyáltalán nem borzaszt. Ha majd az kell, akkor az kell. De ez ki fog derülni még a várandósságom során vagy a szülés alatt, időben. Én úgy vagyok vele, hogyha nincs más megoldás akkor inkább legyen csaszi, mint hasbakönyöklés, meg kengyelbe szíjazott láb, parancsra nyomás, beszólogatás.
Én is úgy gondolom hogy aki fél, kétségek györtik hogy jól döntött, az nem tud szülni. Személyes példáim vannak rá.
Jah és nem tájékoztatnak. PCOS vagyok, az ügyben sem tájékoztattak. Csak a saját önfejűségemnek köszönhetem valószínű hogy már tünetmentes vagyok és a szervezetem készen áll egy kisbaba fogadására. Pedig ez nem egy ilyen "életreszóló" helyzet, "csak" egy betegség...

Szép napot!
Monee

Monee

Lilypie Kids Birthday tickers
Lilypie First Birthday tickers
monee85
Chorley, Egyesult Kiralysag
 
 


Szkata:
Azon a traumán kivül ,hogy a gyermekem elakadt a szülöcsatornában a nyakára tekeredett köldökzsinór miatt és fuldoklott.A "gyors" orvosi beavatkozásnak köszönhetöen már nem élne..A legszebb napként tartom számon gyermekeim születését..

Kivánom mindenkinek..

Egyébként abszolut nem kekeckedésböl kérdeztem..monee85 köszi a választ..
demike
 
 


Sziasztok! Akit érdekel, leírtam, mit szoktak tenni a váll elakadása esetén (otthon és kórházban meglepő, de ugyanazt).

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


lánc lánc eszterlánc írta:Nem monodm, hogy mindenki, de az otthon szülők nagy része egyszerűen szülést akar. Egy szép szülést, amiről sokáig mesélhet itt a babaneten pl, meg könnyes fogalmazást írhat a Kismamába. MIndamellett elvárja, hogy közben még a Nap is körülötte forogjon, mert olyan még nem volt a világegyetemben, hogy egy nő szüljön.


Nem t`om, hányszor hányan írták már le, hogy tojunk a szülésélményre. Vagy hogy miért fontosak a körülmények. Ezek után miért csodálkoztok, hogy a bennszülött topiklakók lelépnek. Nagyjából mindenki leírta, miért szül otthon. Te meg leírod hogy nem, szerinted azért szülünk otthon, mert szép szülést akarunk. Mit tudnánk még írni, ha Te jobban tudod, mit miért teszünk, mint mi magunk? Vagy azt várjátok, hogy hirtelen csuklyát húzzunk a fejünkre és azt mondjuk igen, tényleg, direkt orosz rulettet játszottunk a saját és gyerekeink életével, hogy szépeket írhassunk a Babanetre meg e Kismamába?

Magzatkilökő reflex: biztos túl sok Odentet olvasunk. Szerinted meg a tolófájás a magzatkilökő reflex. Most mit lehet erre mondani? Friss tapasztalatom van róla (Odent ide vagy oda), mennyire más a kitolás kórházban meg "magától". Örülök, ha neked kórházban is reflexszerűen ment.

Kb 10 éve olvasom az otthonszüléses topikokat, eleinte csak kíváncsiságból. 10 éve ugyanazok a parttalan viták, érvek és ellenérvek mindkét oldalról, kívülről fújom az összeset, már előre tudom, most milyen replika jön. Soha egyetlen lendületes vitázót nem láttam egyik oldalon sem, aki azt mondta volna a másik félnek, hogy jé, igazad van. Remélem, legalább a csendes olvasók és a kevésbé határozott véleménnyilvánítók profitálhatnak valamit abból, ha végigolvassák ezt a... vitát.
jad
 
 


Csak pontosítás: a magzatkilökő reflex akkor "indul", mikor a bulbocavernosus izmot eléri a baba feje (a gáton egy izomcsoport, nem lényeges). Mindez a tolófájások alatt működik, persze. A stressz miatt sok nő nem érzi a magzatkilökő reflexet, amit egyébként nem a helyszín dönt el szerintem, otthon is be lehet "pánikolni", hogy nagyon fáj, és kórházban is lehet "magzatot kilökni". Velem is kórházban történt, ellentétben Odent állításával...illetve nem is ellentétben, úgy éltem meg a háborítatlanságot, hogy közben jött-ment a kórházi banda. Nekem ez fejben dőlt el.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


lanc lanc irta: "Van apás szülés"
- tudod, ki csinalt eloszor apas szuleseket Magyarorszagon? Es h mit kapott erte?
Eleg sokszor elhangzott a neve mar ebben a topikban...

Biobaba
biobaba
 
 


Örülök, hogy néhány szóra visszatértek az őslakosok!!

Eszterlánc,
olvass egy kis Odentet aztán lehet, hogy kicsit árnyaltabban látod majd a császármetszést is. Kicsit talán tágabb összefüggéseket vet fel annál, ami neked most eszedbe tudott jutni.
A másik könyve sem haszontalan: A szeretet tudományosítása
Kerülj közelebb, aztán várunk.
Ildikó
ilkamama
 
 


Sziasztok!

Én sem vagyok topiklakó, bocs, hogy bepofátlankodtam. Csak tapasztaltam, hogy egy nemrég szült anyukás topikban milyen indulatokat keltett AZ eset,és kíváncsi voltam, hogy itt mi van.
Én is értetlenül állok az indulatok előtt, és még jobban sajnálom a gyászoló kismamát, nem csak a gyermeke elvesztése miatt. hanem a megbélyegzés miatt is.
Kívánok mindenkinek sok-sok türelmet, és empátiát a másik tábor megértéséhez, kinek így jó, kinek úgy, minek ezen összekapni?

Én csak bízni tudok abban, hogy ez a szegény baba vmi jónak az elindítója. Hogy szabályozottabb és elfogadottabb legyen az otthon szülés, esetleg álljon mentő a ház előtt, több orvos is válalkozzon rá, és ne kelljen kálváriát járni az otthon szülő nőknek pl. anyakönyvi papírokért, valamint társadalmi elfogadottságért.
Szurkolok dr. Geréb Áginak, hogy folytthassa tevékenységét, mint ahogy a LELKIISMERETES kórházi dokiknak is, hogy minél inkább lehetővé tegyék a kórházi háborítatlan szülés élményét a kismamák számára.

És remélem, nemsokára visszakapjátok a topikotokat! :roll:

Kép
Kép
szilvih
 
 


Ez már komolyan vicc....
Jadnak igazava,aki ellenzi az otthonszülést annyira tudni véli,hogy miért szeretnének otthon szülni egyes nők....Hagy döntsék el ők,hogy kinek mi az indoka!!!
Könyörgöm,hagy döntse el mindenki ,hogy hol akar szülni és ne kelljen szabadkoznia és ne tegyeneke rájuk becsmérlő megjegyzésket mert kezd undorító lenni :( És egyátalán senkinek nincs joga a másikat ilyen stílusban elítélni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Panni

Kép
Kép
Kép

Kép
panny
 
 


Kedves régi topiklakók!!
Gondolom, egymásra mindennek ellenére szükségetek van, csak egy javaslat, ha magatok akartok lenni, van lehetőség zárt topikra. a bnet "igazgatójától" lehet kérni, pár nap alatt elintéződik. Egy másik társasággal mi is magunkba vonultunk, pár hónapja.
Persze aki úgy gondolja, továbbra is írogat máshová is.

Még egy gondolat, úgy érzem, közvetetten az utóbbi min. 10 év egészségügyi miniszterei és egyéb "szakemberei" is hibásak a mostani tragédiában. 1989, az első Mo-n otthon született baba világrajövetele óta hány év is telt el??? :shock:
Tehát nem ma kezdődött ez a "harc" (és nagyon szomorú, hogy harc"), eléggé figyelemmel kísérem a dolgokat, és látom, hogy sokszor elővették ezt az "ügyet" de érdemben semmi sem történt.

Egy ismerősömnek pár éve autóbalesetben meghalt a 12 éves lánya, olyan helyen ahol nagyon sokáig nincs átkelőhely de az embereknek át kell menniük az úton (többek között egy óvoda mellett van). Pár hónap múlva lámpás zebrát építettek az óvodához ...

Lehet, hogy most majd, az ezután otthon születő babák nagyobb biztonsága érdekében tényleg változik valami... :roll:
jumam
 
 


A topic azért van, hogy mindenki "idepofátlankodjék", tehát azért van, hogy bárki elmondhassa a magáét. Sic! De ne akarja senki a másikat meggyőzni és végképp ne úgy, hogy ő tudja az igazat, a többi más pedig nem és meg kell győzni arról, hogy a másik tényleg rosszul csinálja.
Már egy pár oldallal ezelőtt írtam, hogy a világ színes. Ilyen is, meg olyan is van benne. És mondja el mindenki a véleményét, de ne ítélkezzen a másik felett. Egy agybaj, hogy ez a topic is úgy működik, mint manapság ez az ország - a világért, nehogy belekapaszkodjon valaki a hasonlatba - a pártok, meggyőződések körül. Melyiktek hiszi azt, hogyha a másiknak tízezredszer elmondod, hogy mennyire felelőtlenség az otthonszülés vagy mennyire nem kapod a kórházi környezetben meg a nőiséged kiteljesedését, akkor a másik megérti és holnap bejelentkezik az Alma utcába tanfolyamra. A beszélgetésnek azért van értelme, mert mindenkinek van mondanivalója és vannak olyanok, mint jómagam is, hogy szeretné ezt közölni. Hátha valakinek pont az én mondókám, gondolataim, tapasztalataim kellenek. De se nem győzködés, se nem pocskondiázás, még kevésbé személyeskedés.
Ha a másikat nem tudod elfogadni, akkor magaddal mi a helyzet?
Szeretettel: Rita
nováky_rita
 
 


Rita :) :) :)

Teljesen igazad van!!!

Panni

Kép
Kép
Kép

Kép
panny
 
 


Üdv mindenkinek!

Mióta megjelent a sajnálatos hír, mindennap elböngészgetem a topic bőséges termését.

Gondolkodtam, mi lehet, ami közelíthetné egymáshoz a két tábort. Az elfogadás, persze. De hogyan?
Hiszen az intézményes szülés pártolói egészen más szempontból nézik a szülést, mint az intézményen kívüliek. Az előbbi a női szervezet fizikai részét-folyamatait helyezi előtérbe. Az utóbbi a teljes emberét, testestől - lelkestől-gyermekestől. Holisztikusan, így nevezik jobb helyeken.
Ezt látom különbségnek, ami miatt szakadék adódik. Más nézőpont, más megélések.

Az előbbiről (medikalizált szülés) sokat tud az orvostudomány, és ez örvend közérdeklődésnek is, hiszen a fizikai folyamatokat elég jól kézben tartja.
A másik (a holisztikus) nem annyira ismert, közkedvelt, valójában a fizikális részen-reakciókon túl pluszban még láthatatlan folyamatokat is vizsgál, figyel, és azt állítja, ezeknek óriási hatása van a fizikumra, főleg a vajúdó-szülő asszony helyzetében.
Erre épít a kapcsolatanalízis, ami a baba-mama kommunikációt már magzati-várandós állapotban képes kiépíteni, majd a várandósság utolsó stádiumában képes föltárni és megfékezni az esetleges rendellenességeket, vagy segíteni a komplikációmentes szülés létre jöttét (köldökzsinór-, méhlepény-, magzattal kapcsolatos problémák, stb.).
Erre épít Stanislaw Grof, aki a szülést, mint az ember jellemének, pszichéjének alapját vizsgálja, a születést 4 fázisra osztja, s e fázisok milyenségéből következtetni tud a majdani személyiség erősségeire, vagy gyengéire, illetve a születés élményét fölidézve gyógyít sok-sok embert.
Erre épít Frédérick Leboyer, aki nagyjából 40 éve vezet intézeten kívüli szüléseket, s az első generáció, amely így született, kiegyensúlyozott egyénekkel gazdagította a társadalmat.
Michel Odent, Ina May Gaskin, és a többiek…
A filmek pedig: A tenger szülöttei, A szülés természete, Nagykata, Születnek így is (amit itthon magyarul el lehet érni), mind e témára épülnek.

NEM TUDUNK KÖZELÍTENI, ha azt akarjuk, hogy a másik a mi szemüvegünkön át nézze a szülés tényét. Ez lehetetlen, hiszen ahhoz a meggyőződését kellene megtagadnia, hogy a legjobbat teszi gyermekének. Nem fogja ezt a meggyőződést senki megtagadni a másik kedvéért. Sem az otthon szülő, sem a kórházban szülő.

Akkor hát?
Akkor nézzük, mi köthet össze bennünket. Szerintem a Gyermek. Az enyém, meg a tied. Mindegy, hol született, a játszótéren nagyon örülnek egymásnak, és mi is. Nem számít, ki hol és hogyan szülte meg őket. És neki, a gyermekednek te vagy a Legfontosabb, mint én is az enyémnek. Ez is közös.
Azt hiszem, el tudjuk fogadni, hogy nem bírjuk elfogadni a másik érveit, szemléletét. Ez van. Fogadjuk ezt el, és legyünk békében, ne égessük magunkat, hisz mindannyian egyformán Édes Anyák vagyunk, na.
márti_23
 
 


nováky_rita írta:A topic azért van, hogy mindenki "idepofátlankodjék", tehát azért van, hogy bárki elmondhassa a magáét......
.......Ha a másikat nem tudod elfogadni, akkor magaddal mi a helyzet?
Szeretettel: Rita


Pontosan erről van szó. Rita, nagyon jól megfogalmaztad a lényeget. Én azt hiszem, igyekeztem úgy fogalmazni eddigi csekély "bepofátlankodásaim" során, hogy ne bántsak meg személy szerint senkit. Mivel én is anya vagyok, van némi fogalmam a szülésről, anyaságról, felelősségről, stb. Tisztában vagyok vele, hogy nem fogok tudni senkit meggyőzni (nem is akarok!!!) arról, hogy mondjon le az elveiről és rohanjon a kórházba. Mindenki ott szül, ahol akar, csak éppen azt akartam kiemelni, hogy a szülés nem rólunk szól, hanem arról az ártatlan kis gyermekről, aki megszületni készül. Lehet, hogy én vagyok a "korlátolt" és nem látom át, hogy mennyivel jobb a gyereknek otthoni körülmények között megszületni. Lehet. De azt viszont TUDOM, hogy az én gyermekem, bár kórházban született, ép és egészséges, a koránál fejlettebb agyilag, nagyon okos gyerek. Nem biztos, hogy ez összefügg a születése körülményeivel, sőt valószínű hogy nem. Ez inkább genetika. Az otthon szülők szerintem azt remélik, hogy azzal, hogy a gyermekük nem kórházi neonfényben jön a világra, valamivel többet kap már induláskor. Ez is lehetséges, nem vitatom. De nekem mégis az a fontosabb, hogy BIZTONSÁG ÉS SZAKÉRTELEM legyen a háttérben, ha netán valami baj lenne, mert ahogy láttuk sajnos sok esetben, a baj másodpercek alatt bekövetkezik.
Na de nem szeretném tovább ragozni most már tényleg a témát, kívánom hogy térjen vissza ide a korábbi békés hangnem, én azt hiszem hogy nekem itt nem sok keresnivalóm van, de mivel nyílt a fórum, reméltem hogy elmondhatom a véleményem.

De van még valami, ami mellett nem tudok szó nélkül elmenni, és engedjétek meg ezt zárszóként:

sz_kata írta:........mert egy szőttes szoknyát hordó, tarisznyás, bokorban szoknyát letolós, paraszt otthon szülő barom vagyok.
:mrgreen:


Ez például mire volt jó? Most akkor kiben is dúlnak azok a bizonyos fröcsögős indulatok? Mert én úgy érzem, tőlem ez nagyon távol áll.

Minden jót nektek.
gigi40
 
 


Gigi: olvass! :wink:

ezt
meg ezt
meg ezt
meg ezt

Ne hidd, hogy a kórházi szülésnek nincs rengeteg veszélye. Az anyák horrorsztorijai (de jó, hogy kórházban voltunk, mert 1. elment a szívhang,2. nyakára tekeredett a köldökzsinór, 3. előreesett a köldökzsinór, 4. leálltak a fájások, 5. a baba szívhangja lassulni kezdett, 6. a baba stresszben volt, 7. alig értek el velem a műtőig...) mind-mind a következő beavatkozásokra vezethetők vissza: 1. epidurál, 2. oxitocin, 3. fekve vajúdás, 4. burokrepesztés, 5. evés-ivás tiltása (kimerülés), 6. gátmetszés, 7. irányított nyomatás, 8. kézzel manipulálás.
A nők gyakorlatilag semmit nem tudnak a szülésről. Nem ismerik a menetét, mert minek az, bíznak az orvosukban, aki a kórházi protokollt követve rengeteg felesleges dolgot csinál, amivel általában hátráltatja a szülés normális menetét...

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Sziasztok,
nem az a baj, hogy elmondjátok a véleményeteket, hanem az, hogy tájékozatlanok vagytok (érzékenyeknek:Tisztelet a kivételnek), és olyan dolgokat mondtok érvként amit számos helyen, számos tekintélyes orvos, bába, kutatás cáfol. Ez bosszantó. Bár szerintem mindenki szívesen ad információt, de az alapokat nem árt tudni. Mondjátok, amit szeretnétek, csak ne sértődjetek meg, ha pontos válaszokat kaptok.

Livi,
mivel éppen olvasom Odent császáros könyvét, rátaláltam a magzakilökő reflex pontos leírására. (101-103. oldal.)
Ő megkülönbözteti a magzatkilökő reflexet attól a reflextől amiről te is írtal. Azt mondja a teljes intimitás szükséges hozzá, valamint a gátlások teljes felszabadulása. Akár a fej, vagy a far teljes leszállása előtt is jelentkezhet. Nagyon ritka jelenség (az intimitás hiánya miatt)
Egy speciális hormonkoktél szabadul fel, a tudatos gondolkodás nagymértékben csökken. A kontrakciók hirtelen nagyon erőssé válnak, és mindenféle tudatos nyomás felesleges.
Ildikó
ilkamama
 
 


Ildi: én meg idéztem Vera Schmid-et... továbbra is ugyanarról beszélünk. :wink:

Michel Odent, (...) több írásában is beszél egy úgynevezett magzatkilökő reflexről. Az benne a különleges, hogy csak akkor következik be, ha az anya a tökéletes háborítatlanság és intimitás állapotában van. A reflex kiváltódását hatalmas erejű és ellenállhatatlan kitolási inger jelzi, és rendszerint valamilyen megváltozott tudatállapot (akár félelem, sőt halálfélelem) előzi meg, melyet Odent egy sajátos hormonkoktél felszabadulásának tulajdonít. (én egyébként pont az ilyen "homályos" megfogalmazásai miatt nem csípem igazán Odentet)

Vera Schmid:
Mindaddig, amíg a baba nem éri el a bulbocavernosus izmot, a nő csak kicsi nyomásokat érez, majd ha elérte, akkor az aktiválja a "magzatkilökő reflexet", ekkor érzi azt az ellenállhatatlan ingert, hogy ki kell tolnia a babát (+ oxitocin-hullám).

Szeretném leszögezni az előző postomban nem szándékoztam kizárólagos lenni, bocs, ha úgy sikeredett. :wink:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Gigi, azt hiszem, itt pont az a lényeg, hogy ki HOL talalja meg a BIZTONSAGot és a SZAKERTELMet.
Te ezeket a korhazban talalod meg, masok meg otthon. Ezt szerintem el lehet fogadni.

Liv, remélem nem haragszol, bemasolok vmit a blogodrol :)

Végül elgondolkodtatónak, az előzőekhez, a WHO-tól idézek (World Health Organization - Vilag Egészségügyi Szervezet) “Having a Baby in Europe”, European Regional Office, 1985):

“Azzal, hogy medikalizáljuk a szülést, azaz elválasztjuk az anyát a saját környezetétől, idegenekkel , gépekkel vesszük körül azért, hogy segítsük a szülésben, az anya testi-lelki állapota annyira megváltozik, hogy az egész szülés intimitása is megváltozik, minden valószínűség szerint az újszülött állapota is megváltozik. Ennek az az eredménye, hogy nem is lehet már tudni, milyen lenne a szülés ezek nélkül a manipulációk nélkül. Az egészségügyi személyzet nem tudja, milyen a nem medikalizált szülés. Az egész modern szülészet-nőgyógyászat és neonatológia tudománya, irodalma, kutatásai és eredményei a medikalizált szülés megfigyelésein alapulnak.”


Ez szerintem is elgondolkodtato...
saara
 
 


liv731 írta:Ildi: én meg idéztem Vera Schmid-et...


Bocs, Verena Schmid. :oops: Mindig elírom...

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


http://www.szuleteshete.hu/cikk.php?id=187&cid=49782

Minden további idézet nélkül............... Én az ilyen és hasonló történetektől tudok befordulni! Én ezt nem akarom. Hol van itt a biztonság??? Magára hagyták, megfenyegették... Borzalom! :cry: :x
Vendég
 

Vissza: Szülészetek, kórházak

Jegyzetfüzet: