Új privát üzeneted érkezett!

Eszter, a paszternákos dödölét le tudnád irni részletesen? És más paszternákos recepteket is szivesen látnék, anyósomtól kaptunk egy csomót. Még soha nem főztem paszternákos kaját.

o
orsko
 
 


Ági: köszi a póréhagymasaláta receptet! Nagyon fini, az volt ma az ebédhez! :)
Ha van időd tudnál feltenni kovászos kenyérreceptet?

KépKép
livus
 
 


[quote="pumama"]
írta:
pumamaEgy baja van: a köles 60 fokon, ennyi vízben nem főtt meg. :P


Látod! Máskor 90 fokon és előmosással együtt! Mosópor helyett vegi zöldséglevespor... :lol: :lol: :lol:
h_szilvi
 
 

 
 

Ági, majdnem 100% tk rozsliszt volt. A szórűshoz használtam sima réteslisztet, mert kifogyott a rozs. A dagasztás elején nagyon ragadt, de aztán elmúlt...A formába viszont eléggé beleragadt, de nem is fordítottam nagy gondot a kilisztezésére.

Orsko, kb. ugyanannyi paszternákot és krumplit felkockáztam, megfőztem annyi vízben, amennyi ellepi, megsóztam, krumplitörővel összetörtem, rozsliszttel és kevés búzaliszttel összefőztem, közben nagyokat pöfögött. Sok olívaolajon még több hagymakarikát barnára sütöttem, az olajba mártott kanállal tálba szaggattam a dödöllét, meglocsoltam a maradék olajjal, pirosra sütöttem a sütőben és a sült hagymával és tejföllel tálaltam (joghurttal még jobban szeretem, de épp nem volt).
Paszternákos gnocchi is nagyon finom, egyszer csináltam, csak Flóra nincs oda a paszternákért... :( Majd előkeresem a receptet. Némileg hasonlít ehhez a dödölléhez. Volt már olyan is, hogy tócsiba reszeltem bele. Különben meg úgy használom, mint a répákat.

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Ha már salik. Valaki tud jó lilakáposzta salátát? Valahogy sosem sikerül olyan finom "saláta" izűre :cry:
m_andi
 
 


Liv: köszi a kölespástétom receptet! Tegnap megcsináltam, nagyon fini! :) A szotyit kicsit megpirítottam, és a fokhagymát sem sajnáltam annyira :wink:

KépKép
livus
 
 


Andi, mi ugy szoktuk a voroskaposzta salit, hogy kaposzta felszeletel, ontet: so, bors, balzsamecet es sok finom olivaolaj. Nagyon egyszeru, de nagyon fincsi szerintem :)
saara
 
 


[quote="livus"]L írta:livusiv: köszi a kölespástétom receptet! Tegnap megcsináltam, nagyon fini! :) A szotyit kicsit megpirítottam, és a fokhagymát sem sajnáltam annyira :wink:


Szuper! :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Tegnap ilyet sütöttem:

http://fuszereslelek.blogspot.com/2007/ ... zlach.html

Egy tartalmas, zöldbabos lebbencsleves mellé ettük, de eredetileg borkorcsolya.
Nagyon tanulságos dolog gasztroblogokat böngészni :)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Fűszer és lélek? Minden nap olvasom én is!!! :)

KépKép
livus
 
 


Sziasztok,
mondjátok csak (Pindi talán tudja), hogy ez a hét napjain-más-más gabonát enni dolog honnan származik? Mondtam a férjemnek, aki történelemtanár erős néprajzi érdeklődéssel és olvasottsággal, és rögtön az volt a reakciója, hogy ez valami mesterségesen kreált izé, mert rizs pl. nem termett a búza- és rozstermő vidékeken, és a zabot meg nemigen ették az emberek, inkább takarmánynak használták. És azt hiszem, van igazság a dologban.
Mindenesetre írok nektek szombatra kukoricamálé receptet. :lol: Nagyon egyszerű elkészíteni, és szerintem lekvárral finom (nekem kicsit kiszáradt) A férjem meg tejjel szereti.
Kukoricamálé
2 csésze kukoricaliszt
1 csésze finomliszt (búza)
1 csésze cukor
1 csésze olaj
1 csésze tej
3 tojás
1 kk szódabikarbóna
pici só

Összekeverni, kikent (vagy sütőpapíros) tepsiben, előmelegített sütőben pirosra sütni.
Én csak fele adagot sütöttem, az egy kisebb tepsire volt elég.

Üdv,
Nuska+
nuska1
 
 


Saara :) Köszönöm szépen! Legközelebb majd így csinálom :wink:

Gasztroblog nagyon jó!
m_andi
 
 


Nuska, ha jól sejtem, Rudolf Steiner, de vannak itt, akik sokkal jobban tudják nálam.

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Nuska :) A kukoricamáléhoz elég a kukoricaliszt és a viz, jó sok, hogy ellepje - én sóval és hagymával szoktam sütni és kenéyr helyett esszük. Nem lesz kemény, de akukoricénak az a tulajdonséga, hgoy levegőn szárad-keményedik, ezrét nem kell teljesen megsütni, jó, ha belül kicsit kulimászos. Ha kiolajozott-kukoricadarás tepsiben sütöm, akkor csodálatos ropogós réteg sül rá nyamm :)

A bolygók, gabonák, fémek és szinek fizikai-szellemi-lelki minőségét RS foglalta rendszerbe valóban - de én ezt nem érzem mesterségesnek. Mindemögött komoly szellemi munka áll.

Na erről majd irok is egy blogbejegyzést, mostanában úgyis sok szó esik róla.

Sáfrány :) Fűszer és Lélek nekem is kedvencem (Livusnál fedeztem fel :wink:) - különösen a szellemi-kulturális tartalma miatt. Bár az ételek is érdekesek, nem állitható, hogy a tradicionális közép-európai zsidó konyha hú de könnyű lenne az emésztőszervek számára :wink:
indianyo
 
 


Indianyó, köszönöm, volt egy ilyen sejtésem, hogy Steinertől ered.
Ez a málé inkább süteményszerű, mert édes, én ezért is írtam, hogy lekvárt tennék rá. Kicsit olyan, mint a piskóta. Van egy másik máléreceptem, ami élesztős, és még bonyolultabb, azt nem próbáltam, de ha majd sor kerül rá, írok róla. Az is sütiszerű.
Üdv,
Nuska+
nuska1
 
 


A gabonák, bolygók, fémek összefüggései kis családunkban is igen nagy érdeklődést keltenek az utóbbi időben, írtam a Waldorf-topikban is, Indi, légyszíves, jó sokat írjál róluk! :)
picinke
 
 


Indi, nekem is ezért tetszik a blog különösen. Télvíz idején, szoptatósan meg jöhetnek nyugodtan kicsit nehezebb kaják is. Egyébként tapasztalatra épülő sztereotípiám :) hogy a zsidók nagyon jó érzékkel főznek, és nemcsak zsidóul főznek jól :)
De szoktam nézegetni chiliésvaníliát meg vegagyereket és másokat is...

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Tegnapi sajtos rúd receptje:

25 dkg vaj (vagy margarin, kinek mi)
25 dkg túró
25 dkg liszt (nálam kb. 15 tk volt, a többi bio-fehér)
1 tk só

Összegyúrni jó, kinyújtani félcentisre, gazdagon megszórni sajttal (mehet többféle, és erősebb ízű sajtok is. Tegnap ementáli és edami voltrajta, de szoktam parmezánt is szórni rá). Sajtot belenyomkod (ui. nincs tojáskenés, amire ragadna), majd ujjnyi széles, 6-8 centis rudakra vág, kb. 15 perc alatt megsül. Két tepsinyi lesz belőle, de ez csalóka, mert nagyon gyorsan fogy... :oops:
h_szilvi
 
 


Szilvi!

Ezt én is szoktam, tényleg nagyon finom. Korábban csak finomlisztet tettem bele, mostanában már teljes kiőrlésűt is, és így még finomabb. Nekem azt mondták, hogy a tésztát gyúrás után pihentetni kell a hűtőben pár órát (egy éjszakát), aztán sütni. De ezek szerint pihentetés nélkül is jó. Majd kipróbálom. Ja! és én pogácsákat szoktam csinálni belőle, de a rudacskák gyorsabban mennek és egyszerűbbek, és biztos ugyanolyan finomak :-)

Egy másik sajtos recept, ez is gyors és nagyon jó!

30 dkg liszt (ezt fehérből szoktam)
25 dkg zsiradék (vaj, zsir, margarin)
6 ek víz
1 ek ecet
só (ízlés szerint, én 1 ek-lal szoktam)

Összegyúrni, pihentetni egy éjszakát/pár órát hűtőben (én mindig szoktam pihentetni, de lehet, hogy anélkül is jó), fél centisre nyújtani, sajttal megszórni (ha nem akarok tojást felütni, akkor tejjel szoktam megkenni a tetejét, hogy ragadjon rá a sajt), ujjnyi vastag rudakra vágni, közepesen erős tűzön megsütni. Akkor jó, ha barnul a sajt a tetején.

Üdv,

Anikó
babahordozási tanácsadó, hordozókendő-tanfolyamvezető, LANA
http://hordoznijo.hu
laverne
 
 


Szilvi, én is ezt szoktam sütni! Szezámmaggal szórom meg. ;)

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Szilvi,
én is ezt szoktam sütni, csak pogácsának és szezámmaggal vagy lennel vagy mákkal (vagy mind a hárommal, és máris háromféle pogácsám lesz) Kipróbálom sajtos rúdnak, közi az ötletet!
A pihentetés szerintem sem árt neki, és én hajtogatni isszoktam, nagyobbra nő. Mindig sikerem van vele... :D
Nuska+
nuska1
 
 


Szeretnék jelenteni :) Megint kisült egy kovászos kenyér, de több dolog is változott rajta. A kovászomat tk. tönköllyel "etettem meg", és 1/3-1/3 arányban van a kenyérben a kovász, a tk. rozs és a tönköly kenyérliszt. Kicsit több vizet is tettem bele véletlenül és jóval ragacsosabb lett. Formába tettem ezt is, de tényleg ragadt is meg folyósabb is volt kelés közben. Gyönyörűen megkelt, csak kicsit túlsütöttem. Szerintem egész jó lesz ez is :)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Én is ilyen pogit-rudat szoktam! :) :) :)
Tényleg érdemes egy éjszakát állni hagyni, könnyebb lesz a tészta.
Én nagyon szeretem a köménymagot, azt vagy sajtot szoktam rá tenni. vagy mindkettőt. :)

KépKép
livus
 
 


De jó. csinálok is gyorsan, mert ennék nagyon. :oops:
h_szilvi
 
 


Tegnap begyúrtam egy kenyértésztát,és állok fölötte, hogy milyen formát adjak neki. Jött az ötlet:
Kinyújtottam jó vékonyra, kb. nagyarasznyi szélesre, jó hosszúra (1 méter is volt). Rászórtam felvágott hagymát, fokhagymát, paradicsomot, sajtot, olajbogyót, és összecsavartam. Egy nagy koszorúnak hajtottam, és be a sütőbe (tetejére persze mindenféle mag.)
Fennnnnnséges! És a fűszereket még nem is látta. Legközelebb teszek bele bazsalikomot, kakukkfüvet!

klári /puma
pumama
 
 


Klári, jól hangzik!
Sütőtökleves fetasajttal kitűnő ;)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


huuu, Klari, ez NAGYON jol hangzik, nyam-nyam! :)

Eszter, a fetat csak ugy bele? Fuszerek?
saara
 
 


Klári! Majdnem pont ilyen kenyeret sütöttem én is, csak dundibbra hagytam! És én is most újítottam be! Jól össze vagyunk hangolódva. :)

hordozo
 
 


csajok, van itt "elfekvoben" nehany kilo burgonya- meg kukoricakemenyito, amit nem hiszem, h el tudnek hasznalni, mielott lejarna (jovo ev maj, aug - melyik mikor). nem bio, sima gyogyszertari. en is kaptam, szivesen adok belole, akit erdekel:)
recca
 
 


Sára, a normál sütőtöklevest (nálunk szerecsendió, fokhagyma, bors, zöldségleveskocka) gazdagítottam belemorzsolt fetával.
(Egyébként örültem a prividnek, csak még nem vót időm válaszolni)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


[quote="pumama"]T írta:pumamaegnap begyúrtam egy kenyértésztát,és állok fölötte, hogy milyen formát adjak neki. Jött az ötlet:
Kinyújtottam jó vékonyra, kb. nagyarasznyi szélesre, jó hosszúra (1 méter is volt). Rászórtam felvágott hagymát, fokhagymát, paradicsomot, sajtot, olajbogyót, és összecsavartam. Egy nagy koszorúnak hajtottam, és be a sütőbe (tetejére persze mindenféle mag.)
Fennnnnnséges! És a fűszereket még nem is látta. Legközelebb teszek bele bazsalikomot, kakukkfüvet!


Jujj, ezt ki kell próbálnom!!!! Pénteken jönnek vendégeim, szerintem ez remek lesz nekik.
Köszi, Klári!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Puma,
szinte érzem az illatát a kenyerednek.
Én meg kalácsot csináltam, életemben először. Elsőre nem akartam a recepten változtatni, így fehér liszt volt (de bio), és annyir aizgulktam, hogy a mazsola kimaradt. Meg elkezdem dagasztani (habverő dagasztóspiráljával, és kétségbesetten hívom a barátnőmet, hoyg a tészte egy pillanat alatt felcsavarodik a rudakra. Mondja, több folyadék. Nem segít. Mondja, kapcsoljam nagyobb fokozatra. Ez szép volt: a habverő elkezdte a tésztát körb-körbe szanaszét szórni a konyhában. :lol: :lol: :lol:
Már épp feladni készültem, amikor.... észrevettem, hoyg fordítva kell a spirálokat beletenni. Tehát jobb-bal megcserél, és mindjárt dagasztotta rendesen! Na, ilyen konyhatündér vagyok én!
A kalács amúgy finom lett nagyon. Barátnőm szerint nagyon kiadós, és jól eláll. Aha. Tegnap estétől nálunk ma reggelig állt el. Azért ez nagyon durva. pedig úgy godnoltam, hoyg majd küöltségkímélésből reggelizőpelyhek helyett gyakran fogok kelt tésztát sütni. Hát fogok is, de költségeket nem hiszem, hoyg kímél majd. :oops:

A fetás sütőtökkrémlevest is ki fogom próbálni, talán pont holnap.
h_szilvi
 
 


Kipróbáltam a sajtos rudat (nem volt jobb dolgom, itt vésnek, kalapálnak, bontanak, falaznak a kőmivesek....), de nem lett jó :cry: tömény, durva liszt izű, nyögvenyelős. mit rontottam el???? (a kérdés költői...)

o
orsko
 
 


Réka! Valamennyi kukoricakeményítőt szívesen fogadok.

hordozo
 
 


Orsko,
nem tudom. Én tegnapelőtt megint megsütöttem, sajt helyett szezámmal, és így is finom lett.


Recca,
valamennyi (úgy fél kiló) kukoricakeményítő nekem is jöhet. Nagyon köszönöm.
h_szilvi
 
 


Puma! Nagyon jó ez a kenyér!!!! Én is kipróbálom majd.

Sütőtöklevest is egyszer, de most Flóra miatt olyan sokszor van sütőtök, hogy lassan már mi is sárgák leszünk ;-) Vagy talán egyszer összekötöm a kellemeset a hasznossal...

Szilvi :-) :-) :-) Jó szakácsnő is holtig tanul! Örülök, hogy végül mégis sikerült. A kalácsnak nálunk is nagy sikere szokott lenni, én ált. madárkákat csinálok, így (bocs, kicsit hosszú, a mindmegette Morzsáló blogból van):

Hozzávalók(kb. 12-14 db lesz belőle):
50 dkg liszt
5 dkg élesztő
1 csapott teáskanál só
6 dkg porcukor
5 dkg vaj
3-4 dl tej

A díszítéshez:
kb. 28 szem mazsola

A kenéshez:
1 db felvert tojás

Elkészítés:
1.) Az 5 dkg élesztőt egy pohárba morzsoljuk, megszórjuk egy csipet cukorral, és ráöntünk kb. 1,5 dl langyos tejet. (ezt a hozzávalókban megadott 4 dl tejből vesszük el). A poharat lefedjük az élesztő papírjával vagy egy kis darab fóliával. Az élesztőt megfuttatjuk.
2.) A lisztet egy keverőtálba tesszük, amibe egy mélyedést nyomunk. A mélyedésbe beleöntjük a felfuttatott élesztőt, beleszórjuk a porcukrot, és apránként beledolgozzuk a maradék langyos tejet.
3.) A tésztát kézzel alaposan átgyúrjuk, majd konyhai robotgéppel simára dagasztjuk. Lassan hozzáadagoljuk a megolvasztott langyos vajat, és fényesre gyúrjuk. A tálat letakarjuk egy tiszta konyharuhával, lefedjük egy párnával, és langyos helyen kb. 45-50 percig minimum duplájára kelesztjük.
4.) Lisztezett gyúródeszkán a megkelt tésztából karvastagságú hengert sodrunk, és kb. ujjnyi vastag darabokra vágjuk. Minden darabkából kis rudakat sodrunk, és boggá kötjük.
5.) A bog egyik végén egy fejecskét alakítunk ki, kis csőrrel, és két oldalt 2 mazsola-szemmel. (A madárka fejét meg kell kenni egy kis felvert tojással, úgy könnyebben beleragad a mazsola!) A bog másik felét ujjunkkal szétnyomkodjuk, és késsel 2 oldalról bevágjuk, majd farktollakká alakítjuk a tésztát.
6.) Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük a madarakat (egymástól néhány centi távolságra, mivel a madarak a melegben meg fognak nőni), és kissé kelni hagyjuk kb. 10 percig, amíg bemelegszik a sütő.
7.) A madarakat felvert tojással megkenjük, és az előmelegített sütőben, a kislángnál egy kicsit nagyobb lángon kb. 10 perc alatt aranyszínűre sütjük.

Anikó
babahordozási tanácsadó, hordozókendő-tanfolyamvezető, LANA
http://hordoznijo.hu
laverne
 
 


Most jöttem rá, előbb elég lett volna a recept linkje is, bocs. Legközelebb úgy...

[/url]

Anikó
babahordozási tanácsadó, hordozókendő-tanfolyamvezető, LANA
http://hordoznijo.hu
laverne
 
 


Ma kakaós csigát csináltam. Kókuszosat terveztem, de döbbentem tapasztaltam, hogy nincs itthón kókusz. :P És azt sem mondta nekem senki, hogy a (nád)cukrot a töltelékhez ugyan daráljam má' le, mert így ropog fog a fogunk alatt. Viszont egyharmadnyi tk liszt ment bele, a legközelebbibe meg már fele... Mert óvatos vagyok ám, nem szeretek a kukának sütni...
h_szilvi
 
 


Hú, Szilvi kókuszos csiga, de jó ötlet :P Kukának sütni, ezen jót derültem most :)
Nekünk nem szokott ropogni, hogy lehet az? (Enyém módszer: vajjal kenem meg, rá a kakaópor és a cukor, feltekerem, felvágom stb. Sütés vége előtt öt perccel cukros tejjel nyakonönt.)

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Szeretnék az adventi naptárba kicsi sütikéket elrejteni. Tudtok erre alkalmas receptet?

o

a sajtos rúd azért lett rossz, mert nem sütöttem meg eléggé.... másnap csakazértis megpróbáltam újra (nameg azért, mert volt egy lejárós túróm), és nagyon finom lett :)
orsko
 
 


Sziasztok,

Azt hiszem elsősorban Ágitól lenne kérdésem mert ha jól emlékszem ő csinál otthon vajat házi tejből???? de nem találom a hozzászólást persze :(
Ma csináltam 1*, sikerült nem is gondoltam volna hogy ilyen egyszerű. igazából azt nem tudom eldönteni hogy adhatok-e belőle 18 hónapos lányomnak mert ugye a vaj forralatlan tejből készül. ugyanez a gondom az aludttejjel. nagyon szereti a tejtermékeket egyébként.

Köszi Laura
tabajd
 
 


Orsko,
ha Cserpes-féle túróval sütötted a sajtos rudat, akkor az is gond lehet, hogy az ő túrójuk kicsit szárazabb, nem olyan savós, mint a normál bolti, ami tocsog. Szerintem Cserpesék túrójához kicsivel kevesebb liszt is elég, vagy lazításnak egy pici tejföl. Én is ebből a túróból sütöttem tegnap, és az utóbbi variációval finom lett. Parmezánt szórtam rá.
Próbáljátok ki a receptet juhtúróval is (talán ahhoz kicsit kevesebb só is elég), fenséges...
Adventi naptárba Livus-féle zabpelyhes csokis keksz nem lenne jó? Vagy vaníliás kifli?
Üdv,
Nuska+
nuska1
 
 


Nuska,
igen Cserpes túróval sütöttem. Legközelebb lazábbra csinálom :)

sütit köszi :)

o
orsko
 
 


CSigabiga: nyami!
Én meg ilyen répás zsemléket sütöttem ma :) http://rongybabakonyha.blogspot.com/200 ... zsmle.html

Orsko: mézeskalács? Vagy van jó habcsók receptem is - ha szeretitek :wink:

KépKép
livus
 
 


Ja, és vannak szám-formájú kiszúróim... Ha esetleg érdekel.

KépKép
livus
 
 


Livus,
naná, hogy érdekel :) jópofa ötlet minden napra mézeskalács számot csinálni :)

teás adventi naptárból rendeltél?

o
orsko
 
 


ORsko :) ezt most slightly off, de mit fogtok adventkor ünnepelni a kalendáriummal ? A karácsonyi dilemmádhoz kapcsolódik akkor most ez - jöhet a waldorfba a válasz.
indianyo
 
 


Agi, Szilvi, ok :) viszem majd a varrodaba ;)

vki mas? van meg boven 8)
recca
 
 


Tabajd! Vaj az egyetlen, amit nem csinálok, mert tejfölt csinálok és vajnak már nem jut. Passzolom, hogy adhatsz-e a kicsinek. Én mindent forralok, túrót is forraltból csinálom. Itt már volt, aki írta, hogy ez nem működik. Nekem remekül működik.
Réka! Nem megyek varrodába, mást kell kitalálnunk. Talán priviben...

hordozo
 
 


Orsko: Elő is kerestem a számokat :) De én sem megyek varrni, úgyhofgy ott nem tudom odaadni. És hétfőtől nem leszek Pesten, szóval előtte kéne taliznunk - nem tudom, az megoldható-e. Írj privit.

Amúgy a számok kb. gyufásskatulya méretűek, és vannak ugyanekkora karácsonyi motívumok is ebben a készletben, azt is elővettem: karácsonyfa, hóember, harang, gyertya, csillag, szív.

A mostani Praktikában van egy mézeskalácsos nő. Leírja, hogyan lehet különféle mázakat csinálni. Színeset ételfestékkel. És ha olyat akar, hogy ecsettel befesti az egész figurát, akkor egy kevés vizet is rak a tojásfehérjéhez.

KépKép
livus
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet:

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?