Új privát üzeneted érkezett!

bocsánat, nem tudom miért folyt így egybe :x
márti_23
 
 


Pindi :) Hová jártok és egyébként milyen?

Szávitri :) köszi nagyon a beszámolót! Fényesited a szivemet ezzel - ez mindig jól jön :)

Melinda :) Neekd több hosszabbat is akarok irni, emlékeztess, ha elfelejteném, kérlek, msot annyi a teendő! És irj majd a törpekalandokról :)

Ági :) TE is irjál a rákosmenti Márton-napról légyszi!
indianyo
 
 


Pindi!

Miért nem fenyőből készítitek? Nekem az jobban passzol a farönk-szelethez. (Amúgy Juli is ezt fogja kapni...)

Picinke!

Ez az Amazonkiadós könyv miről szól? Van valakinek tapasztalata? Egyszerűen gyönyörű. belülis ilyen szép képek vannak? Van Magyarországon kapható hasonló könyv? Közeleg a karácsony...hmmm

klári /puma
pumama
 
 

 
 

Márton nap
Péntek de volt az oviban Márton nap -ekkor még a szülők nélkül. Cipót sütöttek, volt lúd alakú is. Kevés cipót, így el kellet osztani törni őket. Lányom két barátnőjével osztott el egyett. Manós verseket már régóta mondják. Ezen a napon játszották el először Szent Márton legendáját először. Panka első nap ló volt. Bazsi következő héten valamelyik nap koldus lehetett. Mert utána egy hétig még minden nap eljátszák. Ennyit tudok mi történik bent.

Néhány vers, amit most mondanak:

Kalapálunk, csiszolunk, mindent átvilágítunk.

Őszi éjjel izzik...

Fúj a szél, fúj a szél, didereg az eper ág...

Volt egyszer egy kis törpe, diót szedett vödörbe.
Volt egyszer egy kis törpe, belenézett a tükörbe,
látta, hogy az orra hosszú, beleesett a vízbe.
Volt egyszer egy kis törpe, belenézett a tükörbe,
látta, hogy a lába görbe, ráragadt a tükörre.
Volt egyszer egy kis törpe, belenézett a tükörbe,
látta, hogy a füle hosszú, beleesett a vödörbe.

Körte evéskor:
Megérett a körte, szereti a törpe.

Ezt pedig Panka találta ki:
Jól fel vagyok öltözve, a télre fel vagyok készülve.
Vendég
 


Manókeresés
Szombaton fél ötkor találkoztunk az ovi udvarán. Ahol már égett egy kis tábortűz, és mécsesek, töklámpás az egész udvaron. Ahogy beléptünk mindenkivel kezett fogtak az óvónők és kaptak a gyerekek egy-egy lámpást, amit a héten festettek, készítettek közösen. Tábortűz körül beszélgettünk, amíg mindenki megérkezett. Gyerekek sorba álltak kis lámpásaikkal és énekelve körül járták az udvart (jó nagy udvarunk van), egészen addig a helyig, ahol a törpék felbukanása sejthető volt. Itt is kis mécsesek világítottak. Eddig minden évben kis manóházak készültek és a manók körbe ülték a mécseseket. Így:
Kép
Idén ezért a gyerekek rögtön a mécsesekhez szaladtak és döbbenten vették észre, hogy nincsenek ott. Merthogy idén a manók bebújtak a jó meleg avar kupacokba.
Mikor mindenki nyakon csípett egy manót visszasétáltunk a tűzhöz. Itt énekeltünk, és megosztoztunk a kevéske pogáncsánkon.
Mi nem hagyjuk ott a lámpásokat, mindenki hazaviheti a sajátját.

És még egy momentum, ami nagyon jól eső volt kis-nagy családunknak. Minden évben apukák dolga a tábortűz állítás, és a manók elrejtése. Hazafelé tartottunk, amikor lányunk mesélte az autóban, hogy ő egy olyan huncut törpét kapott el, aki nem a levelek között bújkált, hanem felmászott egy bokorra. Ezt a manót az apukája tette oda. :)
Vendég
 


Azért írok több részletben nehogy elszálljon.

Még egy programot szeretnék a figyelmetekbe ajánlani.
November 22-én, csütörtökön fél 11- 13-ig, Gödöllőn az Árnikában Anyakör lesz. A mostani téma: Ápolás-védőoltások. Extra- lesson tanár vezeti a beszélgetés-előadást.
Kelti-pu-ról fél óra vonattal Gödöllő, a gödöllői állomástól 10 perc séta az Árnika, ami szerintem egy olyan hely, ahol ha egyszer megfordulsz mindig visszavágysz - de ezt már lehet, hogy írtam. :)
Vendég
 


Melinda :) Nagyon köszönöm ezt a sok szépséget!
Szivesen eljönnék csütörtökön, de én csak az iskolát ismerem Gödöllőn, tudsz segiteni magyarázattal az odajutásban?
indianyo
 
 


Indi :) Ha biztosan jösz írj nekem pü-t. Szivesen kimegyek elétek az állomásra.
Vendég
 


Most kaptam egy levelet, miszerint nem nov. 22-én, hanem 29-én lesz Anyakör az Árnikában. 10 órától lehet érkezni.
Vendég
 


ezt a boltot találtam a neten jártamban keltemben. érdemes körülnézni, remek dolgok vannak.
Indi, pl olyan kerekes borz szerű ami annyira tetszett nálunk.

Mi is hazahozhattuk a lámpásokat.

Eszembe jutott egy törpés dal, de a dallamát ne kérjétek :lol:

Gyűljünk gyűljünk körbe! (kézzel hívó mozdulatok)
-"-
Táncol a kis/sok törpe. (csípőre tett kézzel forgatjuk a csípőnket)
kipi kopi koppan (először az egyik, majd a másik sarkunkkal magunk elé koppintunk)
dibi dobi dobban (mint feljebb, csak dobbantunk)
most leguggol, most feláll (értelemszerűen)
-"-
jókedve az égbe száll ( magasba tartott kezünkön forgatjuk a kézfejeket)
hallali hallali hóóó! (tapsolva körbefordulunk magunk körül)

még egy
:pinke pank pinke pank
hegy alatt a törpék
pinke pank pinke pank
a köveket törték

KépKép
savitri
 
 


Melinda, és ilyen anyakörre az ember elviheti a gyermekeit is vagy az nem túl szerencsés?
savitri
 
 


Anyakörre lehet gyermekeket hozni. Egy másik szobában játszik velük, rajzol velük egy másik extra-lesson tanár, vagy egy művészterapeuta. Mindkettőjüket Évának hívják és nagyon kedvesek. Persze ez nem szigorú elszeparálást jelent, akkor jön a gyermek az anyukájához amikor csak akar, de egy lehetőség, hogy egy kicsit nyugodtabban beszélgethes.
Vendég
 


Klári, nem biztos, hogy értem, mit kérdeztél. :oops: Olyan fenyő bútorlap-szerűségre gondolsz? Férjem szerint azt csak géppel lehet megmunkálni, ezzel is eléggé megszenvedett szegény, a konyhánk és a szerszámai nem egészen erre lettek kitalálva... (Meg ő sem... :))

Végül ilyen lett:
Kép

Két fala rönkfa, amin rajta van a kéreg, csak az pont nem látszik.
A manókat én csináltam, a zöld fa csak dekoráció. :)

Olyan, amilyen, de nagy sikere volt a kis szülinaposnál.

A legnagyobb élmény viszont számomra az volt, ahogy tegnap éjjel a férjem barkácsolt, közben én varrogattam, együtt dolgoztunk, csak hogy a két kezünkkel előteremtsünk valamit, aminek ez a kisember örülni fog. Csodálatos volt. :)

Pindi
pindi
 
 


Még egyszer :) :) :) :) :) :)

tisztelettel fölteszem a kérdést, kedves kompetensebb mamik:
mikortól lehet (ajánlott) Aprók Házába (baba-mama kör?) menni? ÉS hol lehet utána nézni, hogy hozzánk mi esik közel?
Köszi előre is. :)
márti_23
 
 


Pindi :) De szép az egész, az együtt-dolgozás és az eredmény is :) MIlyen volt a mese? :wink:

Én azt szeretném kérni, hgoy Melindához hasonlóan midnenki tegye ide fel az általa fontosnak tartott infokat rendezvényekről, bazárokról, tanfolyamokról!

MElinda :) Nagoyn köszönöm, jelentkezem!

Márti :) elméletileg 2,5 évtől 4 éves korig van a "kisovi", de épp a napokban irta Pindi, hgoy náluk korábban kezdődik.
indianyo
 
 


Márti, igen, elvileg 2,5 év az alsó határ, de láttam olyat is, hogy "0 éves kortól". Nekem ez nagyon furcsa. Nálunk (Rózsátnevető) elvileg 2-3 éveseknek van, a gyakorlatban azonban kisebbek is vannak. (Eredetileg ők külön csoportban voltak.)

Hogy mikortól érdemes... Szerintem kb. 2,5-3 éves kortól, amikor már elkezdenek együttjátszani, kis barátokat, játszópajtásokat tudnak itt szerezni, be tudnak kapcsolódni a kézműves és egyéb foglalkozásokba. Addig a baba-mama páros szociális és egyéb igényeinek kielégítésére szerintem jobb a ringató és hasonló foglalkozások.

(De az is lehet, hogy nagyon elfogultan nézem az egészet... Most azt látom, hogy a kicsik mennyire zavarják a nagyobbakat, mert hiszen nem tudnak még igazán részt venni a dolgokban, vagy legalábbis nem úgy, ahogy egy hároméves. És egy 2,5-3 éves egészen másképp játszik már, mint a kisebbek. Ez nálunk most, hogy van egy kicsi is, nagy probléma itthon, ezért is akartam, hogy járjon az oviba, ezért nem viszem a helyi mondókázósba, ahol sok 1-2 éves van az idén, és ezért nagyon zavar, hogy a játszócsoportban kisebbek vannak. Szerintem ez nem róluk szól.)

Indi, jaj, a mese, hiszen kérted már korábban is! Írtam privit.

Pindi
pindi
 
 


Márti, én szinte szóról szóra azt írnám mint Pindi. 2,5 éves kortól érdemes. Manófalvába is akkortól lehet.

Pindi, szerintem szuper lett! Engem nagyon lelkesít, pedig már kezdtem feladni a saját készítést és nézegetni a készen kaphatóakat.
de most megint nagyon lelkes vagyok. :)
savitri
 
 


Pindi, ez a ház csudajó lett. Embert majd küldöm konzultálni :)

Karácsonyra szeretnék kicsit visszatérni. Hűde sokat gondolkodom ezen mostanában. Mi a férjemmel mindketten kiköpött materialista családból származunk, nehéz lenne nekünk vallásos tartalmat vinni az ünnepbe. Mondjuk ez a kisebb probléma, a nagyobb, hogy egyikünk sem tanult meg szépen ünnepelni. Én pl kamaszkoromban harcot vivtam a szüleimmel, hogy a karácsonyi ebédhez öltözzünk fel rendesen, és ne a szakadt macinadrágban üljünk oda a teritett asztalhoz. Anyukámban volt hajlandóság, de Apukámnak a rosszul értelmezett férfiasság nem engedte, hogy megéljen egy ünnepet. Ugyanezt érzem a férjemnél is. Most nagy feladat számomra, hogy meg tudjam teremteni a családom képességét az ünneplésre, és a Karácsony remek alkalom rá.

Vallásos indittatás nélkül nem megy nekem Jézust-jézuskát-angyalokat bevinni a Karácsonyba, nem lenne hiteles. Egyik este Villő altatása közben az jutott eszembe, hogy ha ez nem megy, akkor térjünk vissza a "pogány" hagyományokhoz, és ünnepeljük meg azt, hogy az év leghosszabb éjszakáján vagyunk túl, innen már kifele megyünk a télből. A gyerekeknek mesélek majd a Tavaszról, aki messze keleten lakik, ott ahol mindig zöld a fű, és nyilnak a virágok. A Tavasz most ébredt fel, nyújtózkodik a virágos paplanja alatt, még álmosan pislog, de a Keleti Szelet már elküldte hozzánk, hogy hozza hirét az ébredésének...... majd még finomitom. Meglátjuk mi lesz belőle, legfőképpen arra leszek kiváncsi, hogy az Ember hogyan fogadja. Hmmm lehet, hogy meg sem beszélem vele, neki is legyen meglepetés....

o
orsko
 
 


Sziasztok!
Már régen volt, de most van alkalmam közzé tenni a Márton napi kirándulásunkat.:

"Kíváncsian vártam az újabb ovis ünnepet, a Márton napot, melyet most péntek délután egy kirándulásként terveztek a már sötétedő erdőbe.
A péntek amúgy a mi ovinkban a kirándulás napja, ilyenkor délelőtt a kis csapat az oviból fel szokott sétálni az erdőbe, majd vissza. Andris minden kirándulást eddig nagyon élvezett és egyúttal nagyon is elfáradt, ezért kicsit tartottam attól, hogy fogja bírni délután is, mivel ő már délután nem alszik.
Szerencsére ezt a szervezők is tudták, így a délelőtti kirándulás rövidebb volt, viszont a legnagyobb felhőszakadás közepén értek vissza az oviba. Az eső délutánra elállt.
A találkozó 5 órakor volt az erdő mellett, ekkor már sötétedett és a kisgyerekek kezükben egy botra akasztott lámpással várták a sétát. A lámpás vastag papírból volt hajtogatva és az ovisok saját maguknak festették be az oviban a vizes festékes módszerrel. Aztán az óvónénik valmivel beeresztették és ettől víz- és tűzálló lett. Nagyon felemelő látvány 15-20 kisgyerek lámpással, főleg hogy a távolabb állókat, sétálókat csak a lámpásukról láttuk, sejtettük merre vannak.
Majd elindultunk az ösvényen, az irányt pici üvegbe rejtett mécsesek mutatták, egymástól kellően messze rejtették el a szorgos manók. Andris a kezembe kapaszkodva suttogta, hogy Anya, mikor érünk már oda, Anya, merre megyünk, Anya haza akarok menni. Bevallom én is kicsit elbizonytalanodtam, ugyanakkor rettenetesen élveztem, hogy a sötét erdőben sétálunk és csak mécsesek világítanak.
Régi idők érzése volt ez, mikor még nem világított más, csak a tűz fénye.
A kis mécsesek egy sziklákkal által körbevett szélvédettebb tisztásra vezettek. Itt körbeálltunk, énekeltünk, majd a magunkkal hozott rőzséből tüzet raktunk. Magasra csaptak fel a lángok, vörösen világították meg az arcokat.
Sajnos nem bírtam tovább csak csodálni a tüzet és előkaptam a fényképezőgépem. A vaku nélkül, csak a tűz által megvilágította arcok olyanok, mintha Rembrandt festményen szerepelnének.
Később süteményestálak jártak körbe és mindegyik kisgyermek kapott egy-egy kalácsmanót.
A kört énekléssel zártuk és elindultunk lefelé. A szél felerősödött és a kis lámpások fénye egyre-másra aludt el."
Két kép itt található:
http://kanyasi.blogspot.com/

Betti
wedabetti
 
 


Sziasztok,

Pindi! Sajnos, a könyvet én is csak találtam a net-en, azért is kérdeztem, ismeri-e valaki, vagy látott-e hasonlót. A treehouse nagyon klassz lett!:) Mi pont így éreztük magunkat, ahogy írod, amikor a manókat fabrikáltuk az évszakasztalhoz, nem tudtuk mi sem, hogy ez ilyen jó...:)

Klasszak az ünnepleírások! Nálunk is gond, hogy nem vagyunk elkötelezve vallásilag: a keleti szél, a Tavasz lakhelye és a többi nagyon jó ötlet, de hogy mi lesz a Születéssel, meg az Örömhírrel?! Nehéz ebben a keresztény Európában ezzel alternatívan bánni...És kiemelni a jót belőle...

A gödöllői program tetszene, csak a téma: nem vág bele nekünk igazán.
Ötletek??? :)
picinke
 
 


BOcs, az Ötletek?-az ünneplés témakörhöz tartozott
picinke
 
 


BOcs, az Ötletek?-az ünneplés témakörhöz tartozott



Szerintem a közös éneklés, gyertyafény, esetleg felolvasás valamiből meghitté tudják tenni az ünnepeket.


MÁS:
Mesékről kérdezősködnék. Julinak (3,5) cirka fél éve 6-7 népmesét mesélgetünk esténként, lassan, nagyon lassan bővül a kör, nem bánom. (emellett vannak még a "Mesélj a kislányról...!"- mesék is természetesen:)) Mostanában elkezdte azt, hogy beleszól a mesébe, és kéri, hogy ne úgy történjenek a dolgok, ahogy eddig. (általában a kissé félelmetes dolgokat szeretné nem meghallani). És nem jutok dűlőre magamban, mit tegyek: ferdítsem el a mesét, vagy igenis próbáljam meg (nem erőszakkal) az eredetit, ahol a sárkány elviszi acsillagokat, napot meg a holdat stb., hiszen ezek a mesék nem véletlenül maradtak meg gyermeki lételemként.
Vagy egyszerűen csak próbáljam meg háttérbe szorítani ezeket a meséket, és meséljek teljesen ártatlanokat? De érdekli őt, reggelente ezekkel a mondatokkal ébred: "Anya, a sárkányok csak királykisasszonyokat esznek? Embereket nem?" Válasz: "Általában igen, de szoktak embereket is néha, összetűznek velük." Juli: "Rosszul mondtad, csak királykisasszonyokat esznek!" _ hjaj, de szép is a lelketek, gyermekek!!!!!!

Szóval, mit gondoltok erről?

Bocsánat, hogy beletrappoltam a Karácsonyosba, csak aktuális most ez is itthon.

klári /puma
pumama
 
 


Pindi!

Szép lett nagyon!
Én sima fenyőlapra gondoltam, nem bútorlapra, azok nem szépek sztem. A fenyő puha, így jól vágható, csak figyelni kell a ragasztás mentére picit...
Karácsonyra készül a konyha?

klári /puma
pumama
 
 


Köszi szépen Pindi, Savitri, Indi!

Orsko,én egyszer csináltam olyasmit, szintén nem-keresztény barátnőm számára meglepinek, hogy be kellett mennie egy majdnem sötét szobába, majd benyitott oda, ahol már égett a gyertya a fánál.
A karácsonyi fa jelképéről pedig egyszer mesélt nekünk egy szimbólumokkal foglalkozó vki: a fa tengelye a világtengely analógiája. Hiszen a galaxisok úgy forognak körötte, mint ahogyan a fenyő ágai elterülnek. A gömbök: a bolygók. A szaloncukor, és a bolyhos díszek: angyalok. A csillagok: csillagok. És legfölül a csillag: hát, erre találj ki vmit, ha tetszik ez a megközelítés, mert a mi verziónkban ez magának a Teremtőnek a jelképe...
márti_23
 
 


Köszönöm az elismerő szavakat a házikóra. :oops:

Klári, nem lehet, hogy korai még a sárkányos mese Julinak? Én még 1-2 évig biztos nem mesélnék ilyesmit, de persze a te lányodat te ismered, te tudod, mennyire érett, mit tud feldolgozni.
Nálunk még mindig az egyszerű, hétköznapi történetek mennek. Ha könyv, akkor bár én nem annyira szeretem, de Anna és Peti is nagy sláger, most főleg az új kötetek (hévezős, mézeskalácssütős, Margit-szigetes...)

Most épp benne vagyok a mesékben, mert fordítok pár oldalt a waldorfos könyvből, úgyhogy íme néhány tipp, hátha segít: minél kisebb a gyerek, annál kisebb legyen a szörny, a probléma, a konfrontáció. Ebben a korban még csak egyszerű meséket meséljünk, ne legyen komplex. Pl. a Három kismalacot is csak a 4 éveseknek ajánlja, mert háromszor "legyőzi" a farkas a malacokat, és ők csak a végén győzik le a farkast. Ehhez képest szerintem a királykisasszonyevő sárkány meséje félelmetes és komplex is.
Lehetőleg Te legyél tisztában a mesével, mélyebb értelmével, sőt, jobb ha eleve olyat választasz, ami téged megszólít, amin el tudsz merengeni, aminek a hangulatát, rejtett jelentését át tudod élni. (Ehhez azt javasolja, hogy esténként elalvás előtt olvasgasd, és így fokozatosan közelebb kerülsz hozzá.)
Ne változtasd meg a mesét, akkor inkább mesélj mást. A legjobb, ha a lehető legpontosabban meséled, érzelmi dramatizáció nélkül. Viszont nem a fejének akarunk mesélni, nem a szavak alapján kell megértenie a történetet, hanem az egész emberi lényt szólítjuk meg, ezért az arckifejezések, kézmozdulatok fontosak, mert ezeken keresztül kezd számára élni a mese.

(Egyszer megígértem, hogy felteszem a listát, hogy milyen korban melyik mesét ajánlják. Az ígéret még mindig áll, remélem hamarosan eljutok odáig. :) Ebben a könyvben hároméveseknek a Grimm mesék közül a 103. számút (Der süße Brei - Édes kása vagy talán Csodafazék), 4-5 éveseknek a Farkas és a 7 kecskegidát (Nr.5) és a Suszter manóit (Nr.39) javasolja. A többi különböző nemzetek meséi, azokat most nem írom ide.)


Pindi
pindi
 
 


de hogy mi lesz a Születéssel, meg az Örömhírrel?!


Kicsit félve szólok hozzá, mert nekem vallási ünnep a karácsony, úgyhogy nem biztos, hogy el tudok ettől vonatkoztatni...

Én nem tudom elképzelni a karácsonyt "Kisjézus" nélkül, és sokkal mélyebben, erőteljesebben élem ezt át, mióta anya vagyok. Talán én magam sem a Megváltót látom benne (akkor, ott, hiszen húsvét még messze van), hanem egy kicsi gyermeket, aki fényt hoz az életünkbe, aki gyenge, törékeny, kiszolgáltatott, és mégis benne minden reményünk. "Kicsi tested gyönge, mégis / tied lesz a föld is, ég is." Szerintem ez minden újszülöttnél így van, így érezzük, nem?
Itt a születés a lényeg, az Élet, a fény. Számomra ezt jelképezi a kis jászol.

Selma Lagerlöf karácsonyi meséjét ismeritek? Gyönyörű.

Pindi
pindi
 
 


Pindi, melyik mesére gondolsz? Sajnos, nem ismerem. :oops:
Klári, meséléssel kapcsolatban én is azt tapasztaltam, hogy minél egyszerűbb, minél kevesebb szörny és miegymás. Nálunk épp most 4 éves a nagyobbik, és még most is nagyon-nagyon csínján kell bánni ezekkel a szereplőkkel. Pont most volt egy Babar-affér :): valami kísértet tűnt fel az egyébként teljesen egyszerű és vidám történetben, Apuka gyanútlanul olvasta tovább, szegény :) : lett is több hetes esti szorongás, berepülő szörnyektől való rettegés, mesekönyv-fóbia...
Szerintem ez nem olyan egyszerű életkor, mert még pici is, de már nagyon bonyolult dolgokon is jár a kicsi agya. Én is szívesen vennék könyv ötleteket! A Tesz-Vesz városról mi a véleményetek? Úgy néz ki, az elég problémammentes nálunk.

Ünneplés: persze, gyertya, énekek, egyebek. Tanácsot a "tartalmak" összeillesztéséhez kérnék... :)
picinke
 
 


OFF

PUMA!

Most hívott Savitri, h MEGVAN A KACSA! Megtalálták, a buszmegálló felé
:D :D :D :D
márti_23
 
 


Igen, azt tudom, hogy a sárkányos még korai :oops: Ez a mese becsúszott a repertoárba... (És nem eszi meg amúgy benne a királylányt, ez a Király Kis Miklós mese. Nem is tudom, honnan vette Juli ezt, hogy megeszi.)

De a kutya-macska barátság című ártatlan, és abban is mindig azt kéri, hogy inkább legyen az, hogy a cica nem eszi meg a tejfölt, és elviszi a kutyáknak. Ez a gondolkodás természetes ebben az életkorban: a világ "jó", biztos, nincsenek veszélyek- ezt éli meg a gyerek, erre fordítja le magának a meséket is. Hmm.

Amúgy kíváncsi vagyok Pindi listájára. Azon vannak magyar népmesék is? Mert én (nem tudom, miért, valami belső indíttatás, vagy a múltam??) inkább azokat mesélném neki. Még Grimmet sem egyelőre.

klári /puma
pumama
 
 


Pumama, belekapaszkodnék ebbe a mondatba: "a világ ""jó"", biztos, nincsenek veszélyek...". meddig tart ez az állapot? Van erről valami könyvetek? Annyira jó, hogy említitek, nálunk épp ez a "krízis" van, hogy kezd rájönni erőteljesen a négyéves, hogy a világ nem "jó". Egy csomó mese, egyszerű és aranyos, az állatokról pl., évekig arról szól, hogy a világ "jó". Hogy lehet ezt túlélni? Hogy lehet váltani? Nagyon érdekelne a véleményetek!

Valahol hallottam, talán a Cseh Tamás könyv kapcsán? hogy az indián mesék "kegyetlenek", nem szépítenek, de ezzel együtt varázslatosak...
picinke
 
 


Picinke :) 7 éves életszakaszok: 0-7: A világ jó 7-14: A világ szép 14-21: A világ igaz
indianyo
 
 


Indi, fűha... Hogy fogunk még 3 évig kitartani? Jó ég, és még csak utána jön a "szép"...
Mondd, nem tudnál valami irodalmat ajánlani ehhez a témához? Nagyon tudatlan vagyok, úgy érzem :oops:
picinke
 
 


A Grimm mesék is kegyetlenek :(
De az élet is kegyetlen - ahogy nézem... (én alapvetően optimista vagyok)

Óvodáskor végéig tart elvileg ez a "világ jó" tudat. - óvóképzőn is ezt tanítják, nem csak Steiner :P

Esetleg megnézem Neked Picinke a Gyermeklélektanban, sztem van róla szó. Kis időt kérek!

klári /puma
pumama
 
 


Klári, köszi!!! :)
Optimizmushoz, hogy bár a világ fura, azért a jó dolgok vannak fölényben: http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/6178659.stm
:) :)
picinke
 
 


Pindi,
olyan szép lett a manóváracska! A lépcsőfokokat mivel rögzítettétek? Csak ragasztva vannak?

Orsko,
ha nem tudsz/akarsz Jézust/Jézuskát belevinni a Karácsonyba, hát ne tedd. Szerintem nincs annál rosszabb, mint tettetni. Akár a vallásosságot, akár a "boldog családi létet", ha az valójába nincs meg. Ünnepet teremteni nagyon fontos, de ehhez nem kell vallás(osság). Lehetnek családi rituálék, amiket most alakítotok ki a pároddal. A gyerekkori karácsonyaim elég stresszesek voltak. Apám ragaszkodott hozzá, hogy aznap minden tökéletes legyen. Vacsora hatkor az asztalon, nem lehetett hiba a menüben, legyünk boldog család, stb. Ha nem görcsölt volna ezen ennyire, ha nem duzzogott volna, ha nem úgy mentek a dolgok, ahoyg elképzelte, akkor nem éreztem volna fiatal felnőtt koromban azt, hoyg "le kell rombolnom" magamban az ünnepet, hoyg újra felépíthessem, ezúttal magamnak. Azt hiszem, sikerült, ezt kívánom nektek is.

Betti, köszönöm a beszámolót. Megnéztem a képeket is, és az az icipici manó a dióban olyan kedves, nahát!

Jó, hogy írtok a mesékről, most így hirtelen nincs is hozzáfűznivalóm (mert nem hagynak már, amúgy sem!), meg mert sajnos már nem emlékszem a 3-4 éves gyerekeim meséire. Nálunk Abigél viszonylag hamar kezdett el komolyabb meséket hallgatni, mivel nem tudtuk fizikailag megoldani, hogy térben és időben elszeparáljuk őt a fiúktól. És ezzel együtt azt kell mondanom, hogy nem CSAK életkorfüggő, hogy milyen mesére hogy reagál. Theo sok éve mesél Grimm összest nekik, angolul. Vannak mesék, amiken Olivér (10 éves!) a mai napig zokog. Ő az igazságtalanságot nem bírja elviselni, meg a kegyetlenséget. Pl. amikor az egyik azt parancsolja a másiknak, hoyg az étele megosztásáért az szúrja ki az egyik szemét. Majd másnap a másikat is. Olivér ezen kikészül, pedig tudja, hogy mi a vége. (Nem, ezeket a meséket nem olvasta a négyéveseknek, de ma már igen.)


Na, most ennyit tudtam....
h_szilvi
 
 


Eza delfin elég morbid, még ha nagyon nemes is....
h_szilvi
 
 



Köszönöm a válaszokat, ötleteket a Karácsonnyal kapcsolatban. Megoldjuk, optimista vagyok :)
Érdekes, hogy nekem az jelenti a karácsonyi hangulatot, ha ilyenkor kimegyünk az udvarra (ott volt, ott lesz a fenyő). Biztos az az oka, hogy régi családi ünnepeken a nagypapámat gyalog kisértük haza, mert a buszok már nem járnak este. Olyan jó volt ilyenkor sétálni. Együtt, csendben, hóban (és meg lehetett sétáltatni az ajándékba kapott sapkát-sálat-kesztyűt :))

o
orsko
 
 


Sziasztok!

Még eddig nem írtam Hozzátok,de sokan ismertek más topic-ról.

A népmesék -Benedek Elek: A világszép nádszál kisasszony-nálunk is hasonló reakciókat váltottak ki, jó ideje nem is mesélek ebből. Ami nagyon bejött mind a 4 éves lányomnak, mind a 2 éves Petikének, az az Anna és Peti könyvek. Olyan kedves, egyszerű, ártatlan, és róluk szól .... imádják.

http://www.libri.hu/hu/book/gyermek_es_ ... er_erkezik

Zsu

Zsuzska/2oo4.o1.o8. Petike/2oo5.11.o5. Panka/2oo8.o1.1o.
tothzsu
 
 


igy kell vonatot késziteni fából. Sok munka, de nem tűnik ördöngösségnek. No, majd kiderül... Születésnap áprilisban, addigra egy vonat és abban csücsülő baba szép ajándék lenne.


HA van még karácsonyig zabad kapacitás, akkor a többi játékot is nézzéstek, meg, csodajók és angyrészük elképesztően egyszerű és nem csak gyerekeknek okoz örömet

http://www.jatekhaz.skicc.hu/htmlm/csi/8800csim.htm
indianyo
 
 


Indi, köszi szépen, nagyon hasznos lesz!
Én is találtam barkácsolósat:

http://www.kidscraftweekly.com/mail_issue.html
picinke
 
 


Indi kért, hogy linkeljem be azt a Márton-időszakra vonatkozó mesét, amit a szülőin hallhattunk. Hát íme.
Aki már látta, ugorjon. :)
h_szilvi
 
 


Szilvi :) Indi nagyon köszöni :)
indianyo
 
 


Köszi, Szilvi! Akartam is kérdezni, nem tudjátok az eredeti címét? (Na nem mintha a te verziód nem tetszene, de mégis...)
pindi
 
 


http://www.waldorfsuli.hu/konyvek/vorosbegy.html

Indi :) Nekem meg van ez a könyv és tényleg jó!
Vendég
 


Még mindig Karácsony, illetve most Advent :)
a receptesben kérdeztem adventi naptárba tehető kis süti ötleteket, és Indi visszakérdezett, hogy mi célt szolgálna a naptár. (Indi, mondtam már, hogy zseniálisan tudsz kérdezni? )
Ezen el kellett gondolkodnom, és őszintén szólva fogalmam sincs... Ciki, de azt sem tudom, hogy mi is ez a naptár dolog, honnan ered, valami népszokás-e, vagy micsuda :oops:
Azt viszont tudom, hogy amikor kb kamasz koromban először találkoztam ilyennel valaki másnál, nagyon irigykedni kezdtem, és megkérdeztem a szüleimet, hogy nekem ilyenem miért nem volt, és rossz érzés volt, hogy az én gyerekkoromból kimaradt. Most a gyerekek miatt csinálnám, vagyis izéé.... ööööö...... magam miatt is. kicsit. vagy inkább.... nemtom :)
Hogy milyen legyen, és mi legyen benne az is kérdéses.

o
orsko
 
 


Orsko :) Igazából azért jött ki a kérdés belőlem, mert te mesélted korábban, hgoy Dini a megbeszélős-megkérdezős tipus, no erre is biztosan rákérdezne. Szerintem egy ilyen kalendárium nagyon szép, az időt a gyerekek is igy pontosan érzékelik, látják, ahogy napról napra fogy (vagy épp nő) a csomag addig a bizonyos napig.
Ha már megtaláltad az egész ünnep lényegét, akkor ahhoz remekül kapcsolódhat egy iylen mindennapos rákészülés.

A kézimunkatanár kibújik belőlem: Lehetne például valami közös kis kézimunka-dolog benne: mondjuk egy ceruza és egy kis papir és arra lehetne rajzolni, másik napon egy gyurmadarab celofánba csomagolva, hogy ne száradjon ki, vagy két fonaldarab és ujjhorgolhatnátok, vagy egy papir és fonal és pompomot lehetne belőle késziteni, papir hajó/repülő hajtogatásához stb,

Nálunk még nincs asztali áldás evéskor, de gyertya már van és én közben énekelek - Dominó pedig már tömi a falatot a szájába, mert őt nem lehet megállitani egy kis kézfogásra :lol:
Adventkor pedig ugyanez reggel is lesz, de nem gyújtunk lámpát(nagoyn sötét a szobánk, igy kell a lámpa napközben is), csak gyertya lesz és éneklés - közben pedig ő eheti a kis valamijét - még nem találtam ki, mi legyen az. Nálunk nem csökkenni fog a csomag - egyelőre nincs hová tennem egy naptárt itt - hanem az adventi koszorún égetjük a gyertyákat - idén teamécses lesz benne, amihez sógyurmázni fogok holnap a tartókat és majd ha megszáradt, Dominóval együtt fogjuk befesteni.

kalendárium: azt gondolom, német dolog ez, de nem ismerem az eredetét.

Szilvi :) ti ünnepeltek Hálaadáskor? tegnapelőtt este azon gondolkodtam, hgoy végre egy amerikai ünnep, ami szép és értékes, talán jövőre már én is beépitem ezt valahogy. Hálát adni a sok örömért, a családért, a szeretteinkért, ételért-könyvért.
indianyo
 
 


Sziasztok, találtam egy kedves, nagyon kedvesnek tűnő dolgot, biztos csak nekem új :oops: , adventi spirál-ha jól látom, Mária kis szobra a csacsival végigmegy a spirál mellett...
Azt hiszem, ezt is el lehet készíteni, még van egy kis idő, persze, csak ha érdekel valakit:

http://www.willowtreetoys.com/c=pBjDPkC ... piral.html
picinke
 
 


Indi, köszi :)
Nem vagyok biztos benne, hogy a naptár forma megfelelő egy 3,5 évesnek. Arra gondolok, hogy nem szeretnék konfliktust abból, hogy nem elégszik meg egy ajándékkal...
Bocs, azt hiszem nem terhelem tovább a topikot a karácsonyi agyalásaimmal :)

o
orsko
 
 


Kzérdekű: Gulyás Gyapjúfonó Árpád :) december 7-től kint lesz 2 hétig a karácsonyi vásárban a Vörösmarty téren, ha szeretnétek gyapjút rendelni, akkor msot tegyétek, mert nagyon kevés van neki készen és idő kell a feldolgozáshoz,
Fonalak: 2 szálas finom, vékony 3, 3és feles tűvel köthető nyers, fehér, világosbarna 3300, nemezgyapjú natúr 2200 kilója. Ezen kivül mindenféle kész kötött és szövött dolgot is hoz a vásárba.

Én most kapucnis kabátot kötök a fiacskának a maradék Guzsalyas-féléből, utána állatkákat, zoknikat és sapkákat tevezek a Gulyás-féléből.
indianyo
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: