Új privát üzeneted érkezett!

Még annyit, bár kicsit off, hogy valaki írta, hogy az Algopiryn (nem tom jól írtam-é) nem használ, a Quarelin pedig igen. Úgy tudom, elöbbi leviszi a vérnyomást, utóbbi fel, (mivel koffeint tartalmaz), így akinek alacsony a vérnyomása, csak a Q. használ.
Heni
 


Szia BMárti,

Off: Az utolsó e-mail óta nem volt idõm irni, de most rávetettem magam a netre és egyfolytában olvasgatok (levizsgáztam Kép ).

Most csak annyit - lehet, hogy már írtam errõl Neked - hogy az "igény szerinti szopi" nem kizárólag a baba igényeit fedi. Ugyanúgy érvényes a mamucik "önzõ Kép" igényeire is! Pl. ha egy mamának nagyon feszül a melle a sok tejcsitõl, mert pl. a baba hirtelen átaludt egy szopit, akkor attól függetlenül megkínálhatja a babucit az anyatej áldásaiból, hogy a babuci nem mutat túl sok érdeklõdést éppen akkor a szopika iránt! Így csökken a mellben a tej mennyisége, megkönnyebbül a mama, a baba meg kapott egy kis pluszt! Kölcsönös segítség és bizalom, mindenkinek jó!
Szóval - csak nekem is "szómenésem Kép " van - alakíts ki magatoknak egy új rendszert úgy, ahogy mindannyiótoknak megfelel! Talán egy kicsit hamarabb adhatsz PiciLacinak szopókát..., ne haragudj pontosan nem néztem meg az idõpontokat. Minden mehet tovább igény szerint, csak most egy ici-pici ideig a Te igényeid alakítják majd az esti lefekvéseket, mindaddig míg ki nem alakul az új rend, ami mindkettõtöknek megfelel! Ahogy nõ PiciLaci, úgy alakulnak az új igényei, szokásai.
Reggeli plusz pihiknek pedig az a legjobb módja, amit írtál!

Bóbita
bóbita
 
 


Sziasztok!
Aszem még nem irtam ide, csak olvastalak titeket rendületlenül. Kép De most nekem is dilemám van, bár én is ezt az igény szerinti szoptatást szeretném csinálni, mégis beilyedek a "szakemberek" tanácsaitól. Ugyanis Péter fiam akármikor képes 5 órát aludni, vagy többet. A doki és a védõnõ nyomatékosan felhivta a figyelmemet, hogy ne hagyjam éhen 4 óránál tovább. Max éjjel lehet 5. De ha én ébreszetem, akkor nem hajlandó enni. Csücsörit és nem engedi a cicit a szájába. Viccesen hangzik, én tudom. De most itt örlõdöm, mert hagynám aludni, amig jól esik neki, de ott motoz a fejemben, hogy nyilván nem véletlenül hangsúlyozták ki, hogy ne aludjon olyan sokat. 11 napos. Szóval kicsike még. Kép

Valakinek van valami ötlete?

BMárti!
Ha te a Kölyöknek vagy a felesége, akkor mi találkoztunk Bakonybélben. Kb három éve... Kép Talán emlékszel rám, bár keveset voltunk a csapattal. Kép

Zsunya
zsunya (zsunya)
 

 
 

Sziasztok!
Zsunya,
hagyd aludni, hidd el, fel fog kelni. Mint fenntebb írtam, korábban is hagytam mindig a kicsit a maga dolgaiban, 2x keltettem fel a fürdés elõtt, többször nem kellett. Tehát az nálunk fix, de azért nemsokára majd csak kialakít ám magának vmilyen rendet. De az is lehet, hogy csak késõbb. Én az elején írtam, hogy mikor evett, mikor alszik el, kel fel, és akkor fehéren-feketén láttam, mikor tervezzek magamnak is ezt-azt.
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Köszi Ágci!
Ritmusa van, csak a szakemberek véleményéhez ritka. Kép Ugyanis és hat óra között.

Zsunya
zsunya (zsunya)
 


Sziasztok!
Néhány hete akadtam rá erre az oldalra, azóta olvasgatom. Sokat segítettetek eddig is, de most lenne pár gyakorlati kérdésem, amiben esetleg tapasztaltabb szoptató anyukák segíteni tudnának nekem.
A fiam most 6 hetes és még mindig 1 - 2 óránként kér enni. A doki néni szerint ez túl gyakori, át kéne térnem a 3 órás etetésre. Én viszont nem tudom hallgatni, ahogy sír, inkább mellre teszem. Ha nem is eszik, legalább megnyugszik. A sírás alapján soha nem tudom eldönteni, hogy éhes-e, biztos, ami biztos alapon kínálom fel neki mindig a tejcit. Tényleg túl sok ennyi etetés? Egyáltalán túl lehet etetni egy csecsemõt? Tény, hogy hetente 400-500 grammot hízik (most már majdnem 6,5 kg - 4 kg-mal született).
A másik gondom, hogy sosem sikerül felkínálnom neki a másik mellet. Vagy eleszik az elsõn, és akkor azt teljesen kiszívja, aztán alszik, és semmit sem lehet a szájába imádkozni, vagy jóllakottan kiköpi a cicit, és rám vigyorog (ezt szeretem a legjobban), vagy sírásba torkollik a szopi. Gondoltam arra is, hogy talán azért kér ilyen gyakran enni, mert egyszerre túl keveset szopizik, de mintha nem is lenne hajlandó nagyobb mennyiséget megenni, inkább egy óra múlva újra kér. Ez inkább akkor rossz, ha beszúr a Kicsi egy makeveseteszem - napot, és tartja a dokinéni 3 óráját.
Láttok erre valamilyen megoldást? Vagy majd magától kialakul?
Anita
Anita
 


Sziasztok!

Anita!
A babad valoszinuleg attol sir, hogy faj a hasa, ami ennyi eves mellett nem is csoda. Balazs fiam is ezt csinalta es en szinten nem tudtam, hogy mitol sir, raadasul nyomkodta az oklet a szajaba, persze, azt hittem, hogy ehes. O is heti 400 grammokat hizott.
Aztan elkezdtem szigoruan betartani a minimum 2,5 orat es azota sokkal kevesebbet sir, szinte egyaltalan nem faj a hasa es mostmar tudom, hogy mikor ehes.
A babaknak akarmilyen banatuk van, szopival probaljak megnyugtatni magukat. Igy mindig elfogadjak a cicit. Es persze, egy bizonyos hatar utan minel gyakrabban szopiznak, annal jobban faj a hasuk.
A kisfiadnak nem szokott neha vizes, hasmenes-szeru kakija lenni? Balazs abban a zabalos idoszakaban sokszor produkalt ilyet es a dokineni elmondta, hogy ez attol van, hogy egy bizonyos mennyiseg utan mar nem tudja feldolgozni a szervezete es amit azon felul elfogyaszt, az szinte erintetlenul atszalad rajta.
Probald ki szerintem, hogy 2,5 oranal gyakrabban nem adsz neki enni (a sulyabol lathatod, hogy nem ehezik, engem is ez gyozott meg Balazsnal) es szerintem javulni fog a dolog.
A 2 cicibol szoptatas nem feltetlenul kell szerintem, mi alkalmankent 1 mellbol eszunk, kiveve egy-ket ritka alkalmat, amikor O keri a masikat is.
Lehet, hogy azert is eszik keveset alkalmankent, mert meg tele van az elozo szopitol.
Annamari
muter
 
 


Iboly!
Én írtam a bimbóvédõ-dugdosós sztorit, de azt sajna nem tudom, hogy mikor. Szerintem olyan február környékén lehetett.
Tudom, hogy a tejpépek tehéntejet tartalmaznak, de úgy értelmeztem a feliratát, hogy kivonják belõle a babák számára "fölösleges" fehérjét. Így is kárt okozhatok vele?
Komolyan mondom, kész téboly ez a vásárlás. Ne adjak neki cukrot, de minden tejpép tartalmaz. Ne adjak ezt, azt, amazt. Õrületes, nem? Akkor meg minek vannak rajtuk a cimkék, hogy 4, meg 6 hónapos kortól. Akkor szerinted mit adjak uzsonnára? Kérlek írd meg, mert érdekel a véleményed, meg a többieké is.
Heni!
a Hipp parajpürét vetted meg Te is, ugye? Mi kaptuk és láttam, hogy teljestej, meg tejszín van benne. Elég kínos.
Figyeljetek! Nem tud valaki egy tényleg korrekt táblázatot küldeni, hogy mit mikor szabad? Bár betartani tuti, hogy nem lehet.
A Kismamában volt egy, de esetleg ennél részletesebben.
Lenne egy nem ideillõ kérdésem: Szeretnék németül babaújságot olvasni, mert teljesen leépülök nyelvileg, a gépet meg nem vihetem magammal sétálni, hogy padon ülve olvasgathassak. Tudtok valami Baba-Magazin-t ajánlani?
botianyu
 
 


Szia Erika!
Márc. 20-án Iboly elég részletesen leírta, mikor mit. (Én már ki is nyomtattam magamnak, hogy mindig kéznél legyen.)Kép

Van különben hipoallergén tejpép, doki felírja receptre, gyógyszertárban lehet kapni. Milupa termék. Ebbe még akár gyümit is keverhetsz. Van vaníliás meg natúr. Állítólag utóbbi nem vmi fincsi.
A cukorral kapcs.: Nekünk annak idején anyukánk adott, és se nem lettem cukorbeteg, se édesség függõ. Természetesen sokkal kevesebbet szabad (szerintem) csak beletenni, de azért egy picit lehet. A minimálisat.

Iboly,
Én is szeretnék vmit kérdezni:
ugye 6 hónapos korban kezdjük el adni a gyümiket. Ekkor veszek 4 hónaposaknak való bébikaját (gyümit). Akkor a 6 hónaposaknak valót 8 hónapos korában kapja, vagy ha már hozzászoktattam, hogy mást is kap, mindegy?

Ágci

Kép
Ágci
 
 


Sziasztok!

Szerintem felejtsétek el, hogy mit írnak a kaják csomagolására, mármint, hogy hány hónapos kort. NÉzzétek meg az összetevõket, és aszerint döntsetek. Fentebb megvan, hogy mit javasolnak manapság a fõbb kategóriákra, ezt érdemes szem elõtt tartani, akkor is, ha bolti kaját vesztek.
Az én gyerekeim anno teljesen kihagyták a tejpép (tejbegríz) kategóriát. Elõször volt gyümölcs (szinte sose gyári), aztán egy fõzelék, egy gyümölcs. Aztán jött a két fõzelék egy gyümölcs, kb ekkortájt jött, hogy az egyik fõzelékbe jött egy kis fehérje. Aztán uzsonnának a gyümölcsöt fejlesztettem fel egy kis háztartási kekszel, ritkábban babapiskótával, amelyen még akkor a felirat valami 3 hónap volt (!) holott tojás (sárga?) kivonatot tartalmaz... Szerintem ha 6 hónaposan kezded a gyümölcsöt, 7-8 körül jön a csupasz fõzelék, majd jön ebbe egy kis olaj (pl kukoricacsíraolaj) a zsírban felszívódó vitaminok végett. Ekkor mire ez mind megy, tartasz a 9 hó körül, ekkor már jöhet némi csirkemell, csirke máj, 10 hóra a túró, sajt, duplázod a fõzeléket. És mire újra váltasz eléred az egy évet, amikortól jöhetnek a lisztes dolgok, meg a tejes dolgok is. Persze ez csak az én naív elképzelésem, amikor az én gyerekeim voltak kicsik, akkoriban 6 hó után mehetett a liszt, a tojássárga, a túró...

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Sziasztok!

Ágci! Jól értelek? Ha még nem éhes, vacsi idõben akkor is vacsizik valamicskét, és utána szépen elalszik? Ez jól hangzik, lehet, hogy kipróbálom!

Heni! PiciLacin tuti nem múlna, õ akár egész nap is ellocsapocsálna. Kép De ha a rendszertelenség a rendszer, akkor mikor fürdeted, és mikor fekteted le Barnit?

Bóbita! Gratulálok a vizsgádhoz, és örülök, hogy újra itt vagy!!! Kép Köszi a tanácsokat! Írtad már, hogy az igény szerinti szoptatás kérdésében az anyukáknak is lehetnek igényei Kép, emlegetlek is vele sokszor! KépKépKép

Zsunya! Á, látom, hogy idetaláltál, éppen az elõbb írtam az elsõ napok, hetekben, hogy kérdezd meg Ibolyt! Kép
OFF: Igen, én a Kölyök felesége vagyok Kép. Emlékszem rád Bakonybélbõl, azon kevesek közé tartoztál, akik nem éreztették velem, hogy kívülálló vagyok. Gondoltam is rá, hogy vajon te vagy-e te Kép, amikor Laci a minap mondta, hogy kisbabátok született. Bevallom, ezért kérdeztem rá a Babácskád nevére az elsõ napok, hetekben. Kép

BMárti

BMárti
bmárti
 
 


Sziasztok!
PIldi,
köszi. most már világos minden!Kép. Tudod, azon gondolkodtam el, miután elolvastam amit írtál, hogy most igaz, hogy az anyukák mondjuk 5-6 hónapig csak szoptatják a babájukat, de aztán egyik napról a másikra akarnak mindent etetni a babakájukkal. Pedig ahogy olvasom, ennek bizony sokkal lassabb a folyamata. (Nemcsak nálad olvastam már így.) De talán ezt a fogyasztói társadalom is hozta magával?! Van minden mi szem-szájnak ingere, és nehogy az én gyerekem kimaradjon vmibõl... bocsi, kicsit off volt.

BMárti,
tényleg így van. Általában azért a vacsi 8elõtte fürdés) és az azt megelõzõ kaja között 2 óra el szokott telni.

Ágci

Kép
Ágci
 
 


Sziasztok!
Annyamari! Köszi a tanácsot. Most, hogy írod, tényleg volt-van hasmenésszerû kakija Daninak (néha, ha pelus nélküli partizánakcióra szánja el magát, akkor másfél méterre is képes kikakilni :-)), szóval valószínûleg túletetem. Egyébként pont ma sokallt be, és átállt a 3 órás evésre, sõt este még a 4 órát is kivárta. Így viszont kevesebbet eszik, de gondolom ez nem lesz baj, még így is tudja majd hozni a "kötelezõ" heti gyarapodást. A mérleget meg kidobom!
Én is attól ijedtem meg mindig, hogy rágja az öklét, meg rácuppan a fülemre, ezt éhségként értelmeztem... Remélem lassan kitanuljuk egymást.
Anita
Anita
 


Sziasztok,

Zsunya, elvileg nyugadton aludhat Péter baba akár öt órát is, ha igény szerint szopizik. Az anyatej az újszülöttek minden igényét kielégíti, semmi mást nem igényelnek ezen kívûl. A folyadékigényüket ugyanúgy, mint az "éhségigényüket", ezért nem kell õket semmi mással sem megkínálni. A tejtermelés szempontjából tényleg az a jó, ha egy baba sûrûn szopizik, mivel annál több tej termelõdik, minél többször szopizik a baba, mert a szoptatás stimulálja a tejtermelést. Minden csecsemõ különbözõ szopási igénnyel születik. Van aki egyfolytában szopizna és van aki álmosabb vagy kevésbé érdeklõdik a szopi iránt. Amennyiben amikor éhes, szomjas kap anyatejet és a szopási igényét is a cicin elégíti ki, ami biztosítja a kellõ mennyiségû anyatej termelõdését, nincs gond. Ha nem sárga, amikor nem alszik érdeklõdõ, textilpelus használatakor van minimum 6-8 használt darab, eldobható pelus esetében pedig 5-6 darab, akkor minden rendben van. Ebben a korban még biztosan van mindennap széklete, de kb. két hónapos korra ha csak anyatejet kap az is normális ha csak 10 naponként van széklete (az én Áron fiam minden csütörtökön kakált). A heti hízása minimum 10 deka legyen.
Szerintem hagyd aludni nyugodtan, miközben néha-néha rápillantasz. Figyeld az utolsó szopi óta eltelt idõd és várj, amikor felébred szoptasd meg. Ha különösen meleg van többször igényelheti az anyatejet, mert szomjas, lehet hogy akkor Péter baba is sûrûbben fog ébredni. Tényleg pici még, de ne aggódj, biztosan fel fogja ébreszteni az éhség, ha egyébként minden más tekintetben rendben van.

Anita, teljesen normális, ha egy hat hetes baba még mindig sûrûn szopizik egy nap. Nem nagyon értek egyet a dokinéniddel, ez nem túl gyakori etetés. Vannak babák, akik 12-szer is esznek egy nap ( az elsõ gyerekem ilyen volt, állandóan a cicin lógott). A három óránkénti rendszeres etetés nem célszerû sem a tejtermelés fenntartása érdekében, sem a baba igényeit illetõen. A tejtermelés úgy tudja majd fedezni a további igényeket, ha ezután is igény szerint szoptatod a babádat, nem pedig az óra szerint. Teljesen jól csináltad eddig is! Egyetlen anyatejjel táplált csecsemõt sem lehet túletetni! A testalkatuk akkor fog változni, amikor elkezdenek mászni és járni, egyre inkább mozognak. Az Áron - akirõl már Zsunyának is írtam - hihetetlenül duci volt! Nem látszott a térdkalácsa és a bokája. Október elején született 3,75 kg-al és január elején 7,6 kg volt. Hihetetlenül formátlannak tünt. Most másfél évesen már formás és mozgékony. Nem is látszik hogyan nézett ki fél évesen.
Nem baj, ha csak egy mellbõl eszik a babád egyszer, az a lényeg hogy elég hosszan szopizzon egy cicibõl, legalább 20 percig. Akkor biztos, hogy a laktatóbb, táplálóbb tejet is kiszívja. Az anyatej elsõ fele híg. Ezért ez könnyen emésztõdik, gyorsan megéheznek a babák. Ez az elõtej viszont laktózban dús: elsõsorban a székletérõl lehet észrevenni, ha ez a probléma, nagyon híg, szinte vízszerû, savanyú szagú a széklet és haspuffadással is járhat. Ha ez a gond, akkor tényleg célszerû a szoptatások között hosszabb szünetet tartani, legalább két órát.
Nem biztos, hogy minden alkalommal éhes, amikor sír. Ebben a korban a babák még igénylik az állandó törõdést, a testkontaktust, a velük való állandó foglalkozást. Nem szakadtak még el az "anyatesttõl", hiába születtek meg és élnek már a méhen kívûl. Ott bennt minden kellemes volt nekik, az igényeikhez alkalmazkodott és csakis a õ kényelmüket szolgálta minden.Amikor megszületnek ugyan már a testünkön kívûl vannak, de ugyanúgy elvárják azt a kényelmet, azt a "gondozást", amit odabennt megszoktak. Alkalmazkodniuk kell a külvilághoz és ez nem megy olyan egyszerûen, mint a születés. Idõre van szükségük ehhez. Ezért lehet, hogy amikor sír, tényleg nem éhes, csak babusgatásra vágyik, figyelemre vagy testközelségre.

Remélem tudtam segíteni,

BMárti Kép

Bóbita
bóbita
 
 


Sziasztok!!

Én Zsorka vagyok és van egy tündéri 11 hónapos kislányom, aki 7,65 dkg. Most nem is ez a baj, hogy kicsi a súlya, hanem ,hogy nem eszik szilárdat. Még talán ez sem lenne baj, de minden szopizás alatt a fogaival tartja a cicimet,iszonyú fájdalmat okoz, a két fogának a nyoma benne marad a mellbimbómban. Persze mindig szólok neki, de hiába mondom a legkedvesebb hangomon, hogy "finoman ", "ne harapj" õ keservesen sírni kezd. Nem tudom rávenni, hogy egyen, 2-3 kanál után követeli a cicit és nem eszik.Mostanra még rosszabb lett a helyzet, mert 1-2 hete náthás és e miatt már azt a 2-3 kanál kaját sem eszi meg.Még életében nem evett meg 50 grammnál több szilárd étel egyszerre. Biztosan én rontottam el valamit , de már nehezen viselem, hogy a cicimen már alig van bõr és én, aki imádtam szoptatni, félve gondolok a következõ etetésre.

Hátha valaki tud nekem segíteni.

Üdv,

zsorka
zsorka
 


Sziasztok!
Köszi a segítséget!
Bóbita, nem is bírnám ki, hogy éhezzen a gyerkõc, elvégre én is mindig ehetek, ha akarok. Neki miért ne lenne erre joga?
A széklete elég híg, de szerintem még normális. A hasfájás viszont tényleg gond.
20 percig mindig szopizik, sokszor tovább is, és szépen kiüríti az aktuális mellet, viszont újat már nem kezd.
Tegnaptól átállt a ritkább szopizásra. (Azt kell, hogy mondjam, sajnos, mivel így több ideje van sírni, eddig a nap nagy része szopival telt, amikor én is tudtam pihenni...)
Valószínûleg a kánikula miatt most kevesebbszer, kevesebbet eszik. Ilyenkor kell fejni, hogy fenntartsam a tejtermlést?
A másik érdekes dolog, hogy ha nagyon éhes, és felhúzza magát, akkor nem hajlandó elfogadni a jobb oldali cicit, csak a balt. Ha elverte az elsõ éhét, és megnyugodott, akkor már vissza tudom tenni a jobbra is. Ez szerintetek mitõl van? (A tej nem jön onnan nehezebben, én semmi különöset nme látok rajta...)
Anita
 


Sziasztok!

Ágci, olvastam valakitõl erre egy jó mondást: ráér még 80 évig ezt-azt enni! Egyébként tényleg, én is kiakadok sokakon, akik megértik és követik a 6 hónapig csak szopi elvet, aztán 7 hónaposan már mindenevõt csinálnak a babából.

Zsorka: anélkül, hogy rémisztgetnélek: nem néztek a babádnál vérképet? Mert a vashiány is okozhat étvágytalanságot. Tippjeim: próbáltad már úgy etetni, hogy a családdal együtt? HOgy nem bébi kajával, hanem a tiédbõl? Gondolok itt levesben fõtt zöldségekre például. Nálunk anno kínlódás volt az ikrekkel, amíg bébikoszton tartottam õket, egyévesen úgy döntöttem, egyenek amit akarnak, onnan megváltozott az élet, és sokkal élvezetesebb lett a dolog. De már önmagában az, hogy elõtte eszel, kedvet csinálhat esetleg neki. A harapást illetõen én anno azt csináltam, hogy ha harapot, akkor keményen, szigorúan elvettem tõle a cicit. Következetesen. Akkor is, ha üvöltött miatta. Szerintem meg lehet nekik tanítani, de fõ a következetesség.

Anita: elivleg a dolog úgy mûködik, hogy ha nem fejsz egyáltalán, akkor pont annyi tej lesz, amennyi a babának kell. Ha kevesebbet termelsz, akkor hamarabb lesz éhes, avagy éppen hogy nem elégszik meg az egyik melleddel, és igényelni fogja a másikat is, így végül is mindkettõt gyakrabban éri inger, és újra több lesz a tej. Fejni csak akkor érdemes, amikor a baba valamilyen betegsége miatt nem tud rendesen szopni (vagy pl. kezdetben, ha nagyon kicsi), avagy rendszeresen le szeretnéd adni. Én az ikrekkel jártam úgy, hogy fejtem kezdettõl fogva, és amikor már jól szoptak, nem hagytam abba. Napi 3-4 dl-el több volt, mint amit ketten megbírtak enni. De: emiatt általában nem tudták üresre enni a mellemet, hamrabb megtelt a pocijuk. Ennek viszont megvan az a veszélye, hogy így a hátsó tejhez, ami a laktatóbb, nem jutnak hozzá. Ami pedig nem szerencsés.
A nagyfiam volt hasonló, mint a te babád. Bármikor hajlandó volt szopni, bármennyit, üresre kajált mindig. És üvöltött fél nap, és eleinte híg, zöldeket kakilt. Egyértelmûen hakapeszi volt és többet evett, mint a pocakja bírta. Érdekes módon éjjel aludt legjobban, ami végül is logikus: estére nem volt annyi tej, nem telt el annyira a pocija, nem bántotta, bírt aludni, így nem sírt és nem szopott újra, megbírta emészteni a kaját rendesen. Szóval lehet, hogy tényleg a ritkább etetés fog beválni nálatok is. Ez az egyik mellett nem fogadja el dolog sok babánál elõfordul, tudtommal legtöbbször átmeneti. Lehet tényleg olyasmi is, hogy nem jön ugyanúgy, vagy éppen hogy túl gyorsan jön, de lehet, hogy nem tud olyan jól ráharapni. (mondjuk feszesebb, vagy egyszerûen csak ezen az oldalon kevésbé tudsz segíteni ebben neki, esetleg éppen neked esik kevésbé kézre)

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Sziasztok!

Igika, a Quarelynt beszedheted!

Anita, általában a melegre úgy reagálnak a babák, hogy inkább gyakrabban szopiznak, kevesebb ideig, így a hígabb, szomjoltó elsõtejet isszák meg. Kap valami más folyadékot a babád, pl. tea, víz? Cumizni is a melleden szokott a babád?
Ha az egyik melledbõl szopizott, meg szoktad büfiztetni? Hátha utána elfogadja még a másik melledet is. Néha csak a légbuborékok miatt érzik úgy, hogy tele a pocak. Ha pedig fáj a hasa, akkor érdemes megtornáztatni, feltolni a lábacskáját a hasához, meg vissza, "biciklizni" vele. Meg is lehet masszírozni a pociját, az óramutató járásával megegyezõ irányban, a köldökétõl indulva, félkör alakban. De kipróbálhatod a kólikatartást is: hasrafekteted a babádat a karodban úgy, hogy a feje a könyökhajlatodban legyen, a pelusa vagy a combja pedig a tenyeredben. A másik kezeddel megtámasztod, így sétálgatsz vele.
Nem iszol Laktoherb teát? Ha igen, mennyit?

Zsorka, te szegény, az nagyon fájdalmas? Pont úgy tartja a melledet Zsófi, ahogy a cumit kell. Használtok cumit vagy kap valamit üvegbõl, csõrös pohárból? (Bár az én kicsi fiam is csinál ilyet néha, pedig sose látott cumit Kép)

Erika, ha bébiételt akarsz vásárolni a babádnak, akkor tényleg téboly az egész, én is tapasztaltam. A tejpépekbõl semmi olyat nem vonnak ki, ami miatt fogyaszthatná az egyévesnél fiatalabb baba.

Ha pedig a címkét nézed, azt látod, hogy már hónapos kortól ajánlanak ételeket, pedig hónapos korig nem szabadna semmi egyebet adni a babáknak, mint anyatejet vagy annak hiányában tápszert. A tápszer- és bébiételgyártó nagyvállalatok heves tiltakozása mindezidáig meghiúsította a World Health Assembly által 1994-ben elfogadott 47.5 számú határozatának törvénybe iktatását. Ezen határozat kimondja, hogy a kiegészítõ hozzátáplálás a csecsemõk 6 hónapos korától ajánlott. Mindezek ellenére a bébiétel- és tápszergyártó cégek szabadon folytathatják a 4 hónapos kortól ajánlott bébiételek reklámozását és forgalmazását, amely - becslések szerint - évi 2 milliárd USD összforgalmat jelent.

Sajnos, a Kismama újságban lévõ táblázat sem fedte a nemzetközi ajánlásokat, pl. a paradicsomot is korábban javasolja, mint egy év, pedig a paradicsom erõsen allergizál, nem volna szabad hamarabb bevezetni.

Táblázatot nem készítettem, de nagyjából ez a lényeg:

Szilárd étel bevezetése Kép

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) és a WABA (A Szoptatásért Világszövetség) ajánlása alapján a babák körülbelül féléves koráig a kizárólagos szoptatás javasolt.

Almával, õszibarackkal lehet kezdeni a szilárd táplálék bevezetését. (a legújabb információk szerint, a banán allergizál.)

Az elsõ próbálkozásokhoz egy nyugis idõszakot válassz, pl. a délutánt, amikor kipihent a kicsi és vevõ valami újra. Elõször szoptasd meg, majd kínáld meg a babádat egy negyed teáskanál reszelt almával. Ha izlik neki és megeszi, akkor másnap adhatsz neki egy kicsivel többet. Lassan, fokozatosan emeld az adagot és közben figyeld a kicsit, hogy nincsenek-e kiütései, vagy egyéb, allergiára utáló jelek. (A reszelt alma megfogja a székletet, úgyhogy egyszerre ne sokat belõle!)
Egy étel bevezetése kb. 1 hétig tartson. Utána hasonlóképpen ismertesd meg a következõvel. A kicsik általában imádják az õszibarackot, ha van rá idõd, le is fagyaszthatsz belõle, akkor télre is lesz. Egyéves kor elõtt még meggyet ehetnek a babák (cseresznyét nem) és a ribizli levét. Ezekbõl is jó felkészülni a télre. Megpróbálhatod a körtét, szilvát, szõlõt, de óvatosan, mert ezek hasfájást okozhatnak.

A gyümölcsök szoktatása kb. 2 hónapig tartson, majd újabb két hónapig a zöldségeké, utána következzék a hús. Kivéve talán nyáron, amikor minden zöldség friss, zsenge, jóízû. Ezt az idõszakot érdemes kihasználni.
Zöldségek közül a krumpli jöhet elsõként szóba, a csicsóka, répa, sütõtök, spenót, sóska, zöldborsó, zöldbab. Ha egy-egy ételrõl megbizonyosodtál, hogy nem allergiás rá a kicsi, akkor már kombinálható más, már kipróbált étellel. Fõtt krumplival szoktunk sûríteni, lisztet egyéves korig nem ajánlott adni, az egyre gyakrabban elõforduló cöliákia, vagyis lisztérzékenység miatt. Rizs viszont adható.

Egyáltalán nem muszáj külön pepecselni a gyerkõcnek a fõzéssel, nyugodtan eheti a családnak szánt levesben fõtt zöldséget, husit, de még a berántás, habarás elõtt vedd ki belõle, amit neki szántál.
Ha a családi ebéd nem neki való, akkor persze külön kell fõzni, de nyugodtan ízesítheted sóval, cukorral, persze csak módjával. Fûszerezhetõk is a bébipapik, nem is annyira az általunk megszokott szárított fûszerekkel, hanem egyszerûen tégy a fõzõvízbe zellert, hagymát, fokhagymát, bármit, ami jó ízt ad az ennivalónak. Az anyatejes babák úgyis hozzászoktak már az ízekhez, hiszen a mama teje egy kicsit mindig más ízû, aszerint, hogy mit fogyasztott elõzõleg.

Egyéves kor elõtt nem javasoltak a tejtermékek, a tojás (elõször a sárgáját kell majd adni, arra kevésbé valószínû, hogy érzékeny), liszt, hal, paradicsom, méz, citrusfélék, kivi, eper és hasonló aprómagvas gyümölcsök, sárgabarack, dinnye, sárgadinnye.

Kétéves korig nem ajánlott csonthéjasok, magvak és nyers répa adása, fulladásveszély miatt. A mogyóró és a belõle készült ételek erõsen allergizálnak.

Ha a kicsi nem fogadja el 6 hónaposan a kínált ennivalót, próbálkozz meg vele újra, 2-3 naponta, vagy hetente. Ha szépen fejlõdik, és elég neki az anyatej, akár egyéves koráig is élhet kizárólag azon. Ne feledd, hogy az elsõ életévben az anyatej a gyermekek fõ tápláléka.

Vannak olyan vélemények, amelyek szerint a húsokat érdemes aránylag hamar, tehát az elsõ néhány fõzelékféle után bevezetni, a magas vastartalom miatt. Vannak babák, akik nem fogadják el a husit, ha anyatejesek, nem kell aggódni miatta.

A lisztnemûek és a tejtermékek bevezetésérõl megoszlanak a vélemények, Magyarországon a Gyermekorvosok Szakmai Kollégiuma 6 hónapos kortól javasolják a lisztnemûeket és 9-10 hónapos kortól a tejtermékeket. Ha a családban bármilyen allergiára való hajlam mutatkozik, akkor csak egy éves kor után ajánlják õket. Azt gondolom, hogy mivel ma már szinte valamennyi családban elõfordul allergiás megbetegedés, érdemes várni ezeknek az ételféleségeknek a bevezetésével. Nagyon sokszor csak évek múltán derül ki, hogy valaki allergiás egy bizonyos élelmiszerre, szerintem, nem érdemes reszkírozni, inkább várjunk vele, amíg a baba biztosan megérik rá.

Ágci, amint látod, egyetértek Ildivel: azt kell figyelni, mi van a hamiban, a címkén feltüntetett életkori ajánlás nem korrekt.

Na, ezt a hozzászólást sem apróztam el... Kép

Sziasztok
Iboly
iboly
 
 


Sziasztok,

Zsorka, az nem baj, ha a kislányod nem eszik többet pár kanál szilárd ételnél. Vannak olyan gyerkõcök, akik még egyévesen is kizárólag anyatejen élnek és csak ezután kezdik el a szilárd ételek kostolását. Az Áron fiam is 11 hónaposan kezdett szilárd ételeket eszegetni, addig nem igazán evett anyatejen kívül semmit. Akkor is ugyanúgy, mint a Te kislányod, csak pár kanállal evett a gyümikbõl, zöldségekbõl. Az is normális ha nátha, betegség esetén csak anyatejet hajlandó enni, semmi mást. A szilárd ételek emésztése jobban megterheli a beteg szervezetet, mint a könnyen emészthetõ anyatejcsi, õk még ösztönösen azt teszik, amit jónak éreznek saját maguk számára. Ráadásul az anyatej tele van olyan immunanyagokkal, amik segítenek a gyógyulás folyamatában. Pláne ebben az idõszakban nõ meg ismét az anyatej immunvédõ hatása, amikor a csöppök elkezdenek mászni, járni és egyre több ismertetlen kórokozóval találkoznak. Szóval nyugi! Azt viszont el tudom képzelni, hogy félelemmel gondolsz a következõ etetésre a harapások miatt. Minden alakalommal amikor érzed a harapást vedd el a cicit és újra kínáld meg, ne engedd, hogy harapjon! Nincs-e a kislányod nyelve lenõve? Akkor nehezebben tartják meg a szájukban a cicit. Esetleg a játszócumi is okozhat ilyent, de az korábban is megfigyelgetõ lett volna.

Anita, az nagyon jó, ha minimum 20 percet szopizik. Nálam sem voltak hajlandóak a gyerekek a másik cicbõl szopizni, ha az egyikbõl már jóllaktak.
Nem tudom használtok-e babahordozó kendõt. Nagyon jó hasznát lehet venni, tudom ajánlani. Az állandó testközelség megnyugtatja õket, az állandó mozgás pedig fejleszti a téri és vizuális képességüket, az egyensúlyérzetüket. Azért is nagyon praktikus, mert tudod végezni a dolgod, miközben a baba alszik. Én szívesen elküldöm nektek a miénket kipróbálásra, ha egyenlõre nem szeretnél beruházni!
Fejned nem kell, az igény szerinti szoptatás teljes mértékben követi a tejtermelés alakulását.
Az Áron gyerekem is most kezdte ezt a válogatást. Kezd mindig azzal, amit elfogad, ez sem probléma. Volt egy barátnõm, a kislánya 15 hónaposan hagyta abba teljesen magától a szopizást és ezalatt az idõ alatt egyetlen egyszer sem volt hajlandó szopizni a mamája jobb mellébõl.
Sírás és hasfájás ellen tudom ajánlani a babamasszázst. Van egy anyagom, én állítottam össze, szívesen átküldöm e-mailen hátha hasznát tudod venni.
Ne haragudjatok, úgy érzem nem fejtettem valami alaposan ki a véleményem, de rohanok és két napig nem is leszek.
Remélem azért tudtam segíteni!

Bóbita
bóbita
 
 


Na, pár dolgot elírtam, bocs:

Tehát, Zsorka, nem kérdeztem, hogy nagyon fájdalmas, hanem felkiáltottam. Kép

És a hónaposoknál kimaradt a szám: Ha pedig a címkét nézed, azt látod, hogy már 4 hónapos kortól ajánlanak ételeket, pedig 6 hónapos korig nem szabadna semmi egyebet adni a babáknak, mint anyatejet vagy annak hiányában tápszert.
iboly
 
 


Sziasztok!

Bobita!
Nekunk van hordozokendonk, a Kismama-fele, de olyan hasznalhatatlan utmutatot adtak hozza, hogy a csuszocsomon kivul gyakorlatilag nekem kellett kitapasztalnom, hogy hogy tegyem bele Balazst. Ha a pancsika@mailbox.hu cimre el tudnad kuldeni az anyagot, amitosszeallitottal, azt megkoszonnem.
Szerinted nem teszek rosszat a babanak, ha folyton "magamon" hordom? Nem lesz elkapatva? Ejszakat kiveve nem hajlando az agyaban lenni, most hetfo ota "diktatura" van, elhataroztam, hogy nem veszem fel, eleg kell legyen Neki a simogatasom es a hangom. Persze estenkent jatszunk vele, tehat nem az van, hogy egesz nap a plafont kell neznie. Es termeszetesen ha faj a hasa, akkor is felveszem, csak akkor nem, ha unalmaban sir.

Bocsanat, ez egyaltalan nem ide tartozott, azert megkoszonnem, ha valaki megnyugtatna.
Annamari
muter
 
 


Zsorka!
Át tudom élni a lelkiállapotodat, mert nálunk is volt olyan idõszak (kettõ is), amikor egyik gyerekem szopás közben fájdalmasan ráharapott a cicire. Ellenszert én nem találtam, de az sokat segített, hogy szoptatásról szoptatásra váltogattam a helyzetét, hogy mindig máshova essenek a fogacskái.
Még így is volt, amikor véresre harapta a cicimet.
Csak azzal tudlak biztatni, hogy ne add fel, együtt megbirkóztok a problémával - de az is lehet, hogy, mint nálam is, egyszer csak magától megszûnik ez az állapot.
Kati
karina
 
 


Sziasztok!
Olvaslak benneteket, meg látom (tapasztalom) a saját gyerkõcöt, és meg kellett állapítanom, hogy a babák jó sok ötletet meg fantáziát kívánnak!
Iboly: Minden tanács ellenére nem kap semmit sem Dani anyatejen kívül. Én nagyon szeretek szoptatni, szívesen nézegetem közben Danit, a férjem pedig teljesen támogat (nem csak szóban, tettben is), szóval Dani ha mellre akar jönni, jöhet. Cumizhat is ott, amíg nem fáj a mellbimbóm (pl. ha már kezdi elengedni, vagy félig kicsúszott a szájából). Cumit nagyon szõrmentén használok (majdhogynem féltékeny vagyok :-), hogy egy kis vacak többet tudhat, mint én), leginkább, ha séta közben sír fel, mielõtt hazaérnénk, hogy ne üvöltve tegyük meg az utolsó métereket. Legtöbbször kiköpi egyébként...
Laktoherb teát naponta másfél litert iszom (5 bögre). Lehet benne valami, amit a baba nem bír???
Büfizés után nem szokott Dani újra szopizni. Ha nem lakott esetleg jól, akor is kivár legalább fél órát - képzelheted! De általában alszik a szopi végén.
Bóbita: Köszi a tanácsot. Egy ideig vállon hordtam a gyereket, aztán kenguruban, de azt kényelmetlennek találta, holnaptól pedig kendõt kötözök. :-) A babamasszázs nagyon érdekel, fõleg a pocira. Németo.-ból hoztam haza egy olajat, direkt pocira, de ott csak a spirális mozdulatot írták le. Email címem: atina@ludens.elte.hu
Annamari: nem tudom, mennyi idõs a babád, és egylõre tapasztalatom is csak a 12 évvel fiatalabb húgom esetében van (a fiamon még csak most próbálgatom magamat), de szerintem nem fogod elkapatni, amíg nem minden nyikkanásra ugrasz. Dani most múlt 6 hetes, én eddig mindig felvettem, és ezután sem fogom sírni hagyni. A szakirodalom szerint vannak ilyen gyerekeke, akik több testkontaktust kívánnak, és ha magadodo nekik, akkor csak magabiztosabbak lesznek, és egyébként kevessebbet is sírnak majd. Egyetértek Bóbitával ezzel kapcsolatban. (remélem nem voltam túl hosszú így off-témában)
Anita
 


jaj, Bobita, most latom, hogy a babamasszazsrol allitottal ossze anyagot, nem a hordozokendorol :-)) At tudnad azert kuldeni? Mi jarunk babamasszazs-tanfolyamra es nagyon jo, de nehany fogast sokszor elfelejtek!
Koszonom: Annamari
muter
 
 


Anita, szerintem sok a másfél liter szopis tea, attól is fájhat a kicsid pocija. Esetleg próbáld ki, hogy pár napig nem iszod vagy csak 1 bögrével naponta, hátha lesz valami változás.

Üdv
Iboly
iboly
 
 


Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni szoptatással kapcsolatban.
Mivel befelé forduló a mellbimbóm, ezért a kórházban mondták, hogy szoptassak bimbóvédõvel. Mostanában azonban egyre több helyrõl hallom, hogy nem jó sem a babának, sem pedig a tej mennyiségének növelése szempontjából.
Kérlek titeket segítsetek, természetesen, nagyon szeretnék nélküle szoptatni, de nem tudom a babám szájába rendesen betenni így a mellemet.
Ha van valakinek tapasztalata, vagy valami ötlete, hogy lehetne a bimbót normális, szopásra alkalmas állapotba hozni, kérem írja meg! Címem: szj13@freemail.hu
Elõre is köszönöm!

Szilvi
bszilvi
 
 


sziasztok!

Iboly, Bóbita!

Zsófika soha életében nem látott még cumit, a csõrös poharat meg napi egy alkalommal "ebéd" után látja csak.

Pildi!

Nem lehet a cicit elvenni tõle, mert nem kifejezetten ráharap, hanem ahogy Iboly mondja, azzal tartja a cicit. A 10 perces szoptatás minden másodpercében harap. Ha szólok neki, vagy elveszem, akkor nagyon sír és volt olyan, hogy félni kezdett a szopitól és sírt, ha meglátta a cicit, mert egymás után többször határozottan rá lett szólva. 11 hónapos és már nagyon sok dolgot meg lehet vele beszélni, de szerintem nem érti, hogy mi a bajom, hiszen nem tudja másképp csinálni, amióta kijött a felsõ 4 foga.

Köszönöm a segítségeket, azt hiszem a csõrös poharat számûzzük.

Üdv,


zsorka
zsorka
 


Kedves Szilvi!

Valóban nem a bimbóvédõ a megoldás a problémádra.

Elõször is arról kéne meggyõzõdni, hogy valóban befelé forduló bimbóról van-e szó. Errõl egyszerûen meggyõzõdhetsz: a mellbimbód tövétõl kb. 2,5 cm-re finoman préseld össze a bimbóudvart. Ha a mellbimbód kiemelkedik, akkor nem valódi befelé forduló a bimbó, és semmiféle kezelést nem igényel. Ellenben, ha behúzódik, akkor valóban befelé forduló.

A befelé forduló bimbóknak is különbözõ fokozatai vannak (ezek szemmel nem látható különbségek), az anatómiai okokat most nem részletezem. Az is nagyon gyakori, hogy az egyik bimbó befeléforduló, a másik nem, vagy nem azonos mértékben azok.

Vannak jól bevált gyakorlatok, amelyek segítségével az enyhén vagy nem nagyon erõsen befelé forduló bimbót ki lehet emelni. Tudnod kell viszont, hogy vannak olyan szoptatási szakemberek, akik nem tartják ezeket szükségesnek. Van olyan álláspont, amely szerint a várandósság és a szülés okozta hormonális változások következtében magától kiemelkedik a befelé forduló mellbimbó. Az is fontos érv, hogy a babák a mellbõl szopiznak, nem a bimbóból, így elsõsorban a helyes mellrehelyezést kell megtanulni és arra bátorítani a kisbabát, hogy megfelelõ technikával szopizzon.

Segíthet a bimbókiemelõ: a várandósság alatti hormonváltozások következtében a nõk bõre rugalmasabbá válik. A bimbókiemelõt úgy tervezték, hogy enyhe, állandó nyomást gyakoroljon a bimbóudvarra, hogy a bimbó kiemelkedjék.
A bimbókiemelõ egy könnyû mûanyag kagyló, amelyet a melltartóban kell hordani. A belsõ gyûrû gyakorolja a nyomást a bimbóudvarra, s a rajta lévõ nyíláson át a bimbót kiemeli. A külsõ, kagyló alakú borító, amelyen szellõzõnyílások is lehetnek, védi a bimbót attól, hogy a melltartó kidörzsölje. Bimbókiemelõ használatánál érdemes egy számmal nagyobb melltartót viselni azért, hogy nehogy megnyomódjanak a tejcsatornák, amely mellgyulladáshoz vezethet.

A bimbókiemelõ használatát a várandósság harmadik trimeszterében érdemes megkezdeni, elõször csak pár órán keresztül viselve, fokozatosan növelve az idõt.
Ha már megszületett a kisbaba, akkor szoptatások között érdemes viselni, ha nagyjából tudjuk, mikor szeretne szopizni a kisbaba (ezt az elsõ idõszakban nem tudhatjuk biztosan), akkor kb. 1/2 órával a szoptatás elõtt felhelyezhetjük.

A bimbókiemelõt naponta kell kimosni.

A bimbókiemelõ nem azonos a bimbóvédõvel. A bimbóvédõ egy szilikon "cumi", amit a mellbimbóra kell felhúzni, ezen keresztül szopik a baba. A bimbóvédõ használatát szoptatási szakemberek nem ajánlják, mert rontja a kisbaba szopáskészségét, helytelen szopási technikát eredményez, cumizavarhoz vezet, rontja a szopás hatékonyságát, ezáltal a kisbaba nem jut elegendõ tejhez, kevesebb tej termelõdik, elapadhat a tej, használata tejcsatorna-elzáródáshoz, mellgyulladáshoz vezethet. Ha a szoptatás fájdalmas, a bimbóvédõ használata helyett inkább a helyes mellrehelyezés segíthet.

A másik bevált gyakorlat a befelé forduló mellbimbó kiemelésére, az úgynevezett Hoffmann-technika. Helyezd mindkét hüvelykujjadat a mellbimbód tövéhez (pontosan oda, ne a bimbóudvar széléhez), majd nyomd be õket kissé a melledbe, ezzel egyidõben húzd szét õket. Ezzel a gyakorlattal fellazíthatók a letapadások, a bimbó könnyebben ki fog emelkedni. Naponta ötször ismételd.

Szülés után mellszívó használata is segíthet kiemelni a mellbimbót. Közvetkenül szoptatás elõtt kell használni, majd azonnal mellre lehet helyezni a kisbabát.

Szülés után érdemes azonnal mellretenni a babát, majd minél gyakrabban szoptatni, hogy megtanulja a helyes szopási technikát, még mielõtt belövellne a tej. Akkor ugyanis nehezebben tudnak rátapadni a megtelt, kemény mellre. Ez általában semmi gondot nem okoz azoknak a babáknak, akik még a puha, csupán néhány kiskanálnyi elõtejet tartalmazó mellbõl már megtanultak szopizni.
Az enyhén befelé forduló mellbimbót az idõre született, jó szopási erõvel rendelkezõ kisbabák könnyedén kiemelik szopi közben. Koraszülött vagy gyengén szopó babáknak ellenben gondot jelenthet, érdemes rásegíteni a már említett technikákkal.

Vannak mamák, akiknek a mellbimbója érzékennyé vált, vagy fájdalmassá. Vannak, akiknél ez kb. két hét elmúltával megszûnik, vannak, akiknél ez tovább is fennáll.
Ha erõsen befeléforduló a bimbó és nagyon fájdalmas a szoptatás, akkor valószínû, hogy a kisbaba nem a bimbóudvar alatti tejöblöcskéket nyomja össze szopi közben, hanem a befelé forduló bimbót. Így õ sem jut tejhez, s a mama bimbója is fáj. Ebben az esetben az elektromos mellszívó segít, mert nem gyakorol nyomást a bimbóra, viszont erõs szívóhatásánál fogva kiemelheti azt. Amint a bimbó kiemelkedik, a babát rögtön mellre lehet tenni. Van, akinél nem elég egyszer fejni, csak több alkalom segít.

Jó, ha tudod, hogy vannak olyan mamák, akinek az egyik mellét, a nagyon befelé forduló bimbó miatt, elutasítja a kisbabájuk. Ha ez véglegesnek tûnik és nem lehet finoman rávenni a babát arra, hogy abból a mellbõl is szopizzon, akkor sincs veszve minden. Egy mellbõl is lehet szoptatni, a tejtermelõdés képes alkalmazkodni a megváltozott igényekhez.

Üdv
Iboly
iboly
 
 


Annamari! A kendõrõl ezt találtam a neten: [url=http://www.nandu.hu/Magyar/Hasznos/hasznos.htm" TARGET="_top]http://www.nandu.hu/Magyar/Hasznos/hasznos.htm[/url]
Iboly! Köszi a tanácsot, megpróbálom, aztán majd meglátjuk. Remélem segít.
Anita
Anita
 


Anita!
Koszi szepen, megneztem! :-))
Annamari
muter
 
 


Szilvi!

Zuglóban, a Dorozsmai utcai szoptatási kellék boltban lehet kapni AVENT bimbókiemelõt, ami injekciós fecskendõvel szívja a cicit (és nem az anyatejgyûjtõs változat), 5 és 6000 Ft között volt az ára. Nekem nagyon bevált erre a célra, nekem is befelé forduló mellbimbóm volt. Kb. 1 hétig kellett használnom, már mindig kiemelkedett a bimbó.

Csilla1
Csilla1Casilla
 


Sziasztok,

Zsorka, próbáld meg tartani neki a cicit úgy, hogy a tenyereddel megtámasztod alulról. Elképzelhetõ, hogy ebben az esetben nem fog harapni, mivel a cici "súlyát" nem neki kell majd tartania.

A babamasszázs anyagát küldöm!

Annamari, ugyanúgy ahogyan egy anyatejes csecsemõt nem lehet túltáplálni, nem lehet õket túlszeretni vagy "elkapatni" sem. A csecsemõk az elsõ életévükben ismerkednek az õket körülvevõ Világgal, az Emberekkel, a Tárgyakkal. Azért írtam csupa nagy kezdõbetûvel ezeket a fõneveket, mert ezek alapján ítélik majd meg a késöbbiekben a többi, saját környezetükhöz hasonló helyzetet, tárgyat, embert. Megtanulnak bízni a felnöttekben és ezáltal az önbizalmuk is növekszik, tehát érdeklõdöbb, barátságosabbak lesznek az ilyen gyerekek. Ha most nem hagyod sírni, bízni fog benned és tudni fogja, hogy számíthad rád, minden esetben. Ez kihat az egész életére. Szerintem megéri egy-két év intenzív törõdés (amennyit õ igényel) és meg lesz az eredménye a késöbbiek során. Õ lesz az, aki önbizalommal telve, fel akarja majd fedezni a világot, aki távolodik majd tõled és tudja, hogy mögötte állsz, akár képletesen is. Szóval azoknak a gyerekeknek a késöbbiekben könnyebb a gondozásuk, akiknek az igényei az elsõ év folyamán ki lettek elégítve. Nyugodtan vedd fel, ha úgy pihentetõbb és a férjed sem zavarja, akár közöttetek is aludhat.

Bóbita
bóbita
 
 


Sziasztok!

Bobita!
Koszonom szepen a megnyugtatast, ezentul akkor batran hallgathatok a szivemre, ha sir a baba? :-)

Hadd dicsekedjek el Nektek: Balazsnak tegnaptol van egy tejtesoja, 3 honapos es Noeminek hivjak.

Annamari
muter
 
 


Bóbita!
Köszi szépen a tanácsokat! Kép Most kezd csak múlni róla a sárgaság. A doki szerint pont a ritka evés miatt múlik ilyen lassan. Amiben persze van logika. De én ma reggel is másfél órát küzdöttem vele, hogy egyen 5 óra durmolás után egy keveset, mert szétdurran a cicim. Megtanultam kézzel fejni, erre másnapra hatalmas fájós cicikkel keltem, amibõl a csibész nem akart kajálni. Ehh. igy megy ez.
Az mitõl lehet hogy az egyik cicibõl nem akar enni, bár fejni könnyen tudok belõle, a másikból meg zabál?

Zsunya
zsunya (zsunya)
 


sziasztok!

Néhányan innen már ismernek , Dojika vagyok, 28 éves és van egy gyönyörü 2 hetes (egészen pontosan 15 napos) kisfiam Máté.
A helyzet az hogy elég rendszertelenül szopizik...
Vannak napok, amikor 4-5 órákat alszik két szopizás között; de van olyan nap amikor (gondolom nyügösebb lehet) akár óránként is cupogg, ráharap minden szabad börfelületemre és sír - hát ilyenkor cicire teszem.
Nem tudom melyik a jobb a kettö közül - melyiket kéne jobban betartani.
Gyanítom hogy pocakfájós a fiú, és talán legtöbbször nem is éhes amikor gyakran "kér" enni.

A másik gondom, mennyi ideig kéne egyszerre szopiznia? Mert ö a 10 perc és leginkább a 20-30 perc közötti idöket tölti szopizással... Aztán elalszik, de ha a papája böfizteti fel-felébred, nézelödik.

Mindenkinek köszönöm elöre is a tanácsokat, segytséget.
Üdv. Dojika

Üdv. Dóra

Kép

Kép

Kép
dojika
 
 


Sziasztok!

Mindenkinek ajánlom ezeket az oldalkat:
[url=http://www.vitalitas.hu/konyvek/bab/babmasz3.htm" TARGET="_top]Babamasszázs[/url]

Ágci

Kép
Ágci
 
 


Dojika!
Peti fiam 17 napos és ugyonezeket csinálja. Legújabb mûsorszám: kaszáló fejmozgással nyitott szájjal köröz a cici elõtt. Bekapni, megszivni nem hajlandó. Viszont hamar elkámpicsorodik, hogy hol a kaja.

Mióta kézzel fejek (tegnap óta Kép) negyed óra után abba hagyja a kajálást. Anyám szerint nem volt minden csatorna rendesen beinditva. Még most sem tudok rendesen spricceltetni, de már alakul. Szóval lehet hogy nálatok is hasonló a helyzet. De nem mondok itt frankót, mertén ebben a szopizás témában nagyon mazsola vagyok. Kép

Puszi
Zsunya

zsunya
 
 


Sziasztok!
Zzunya! Az én hathetes fiam is csinál hasonlót, mármint, hogy nem hajlandó elfogadni az egyik mellet (jobb oldalit) - igaz csak alakalmanként, ha rájön az esti hiszti.
Én a fáradtságnak tudom be, és annak, hogy nekem sem esik az az oldal annyira kézre.
A többiek azt tanácsolták, hogy ne csináljak gondot belõle, adjam neki a másikat, sõt Bóbita írta, hogy õ ismer valakit, aki 15 hónapig hasonló okok miatt csak egy mellbõl szoptatott, és ment a dolog!
Én két dolgot szoktam kipróbálni: vagy felkínálom neki a másik mellet, és ha azon megnyugodott, megpróbálom visszavarázsolni a jobb oldalra, amit elõtte kicsit megfejek, hogy rögtön jöjjön belõle a tejci.
A másik, amit itt tanácsoltak a többiek, hogy más testhelyzetben, nem ülve, hanem fekve szoptatom, úgy õ is könnyebben tud helyezkedni.
Üdv!
Anita
Anita
 


Sziasztok!

Hú, de lemaradtam egy pár nap alatt!!!

Iboly, nagyon köszönöm én is a hozzátáplálásról szóló leírást, valahogy én is így csináltam, bár folyamatosan "csúsztatnom" kellett a védönönek, aki ugyan némileg haladóbb szellemü, mint a dokink, mégis azt mondta, (többek között), amikor 6 hónapos lett Barni, hogy "Most már meg kellene ennie egy egész adag fözeléket!" Akkor tartottunk az almánál kb. ... Kérdésem, hogy ezt, amit írtál, hogyan tudnám elküldeni valakinek emailben?

Erika, én nagyjából a kismamás táblázatot követtem, a gluténtartalmú és tejes (sajtos...) ételeket kivéve. A paradicsom is gyanús volt, még jó, hogy rákérdeztem. Én is mindig a hozzávalókat nézem a bébiételeken (ha nagyon muszáj), nem pedig a kort. A nyolc hónaposaknak valókban már olyanok vannak, hogy babapiskóta, keksz, tej, tojás, sertés, makaróni (!), hát Barni még semmi ilyesmit nem kap. Szóval föleg fözök neki. Nem túl bonyolult ám. (Pedig nem vagyok mesterszakács Kép ) Du. esetleg adhatsz neki gyümölcsrizst, ha nagyon éhes. Pár kanál vízben fött rizs valami szaftos gyümivel összeturmixolva.

Anita! Annyira ismerös a "problémád"!!! Az én fiam dettó ugyanezt csinálta, egyfolytában a cicin lógott, úgy hívtuk, hogy "maratoni szopóka". Kb 4 hónapos lett, amikor ez (az óránkénti másfél órás "evések") rövidült - kinyílt a világ - , de azóta is akkor adok neki cicit, amikor csak kéri. A kezdeti 35-40 dekás heti gyarapodás is lelassult, egy hónap alatt hízott most kb 20-at (? nem is tudom pontosan). Ja, és ö nem cumizott soha!

Annamari, és a többiek megnyugtatása végett: én is folyton cipeltem eleinte a fiamat, meg együtt aludtunk, és mindenki odáig van, mennyire nyugodt, kiegyensúlyozott baba! És szépen, fokozatosan kialakul, mikortól tud jól eljátszani egyedül is. (Persze most már egy ideje lehet tudni, hogy azért nyöszörög, mert baja van, vagy csak éppen "küzd" valami játékkal.)
Gondoljatok arra, hogy egy pici baba nem azért sír, mert bosszantani akar, vagy kényeskedik, hanem mert szüksége van rád. Minél inkább ki vannak elégítve az igényei eleinte, és persze az észszerüség határain belül, annál kiegyensúlyozottabb felnött válik belöle!!! Ne az eszedre, hanem az ösztöneidre hallgass. És: azt hiszem, Spock mondta, és ebben nagyon igaza van: inkább csinálj valamit rosszul magabiztosan, mint esetleg jól, de kételkedve magadban. (Itt sem extrém eseteket értve ezalatt persze)

(Egyedül az alvás, ami kicsit zürös most nálunk megint egy pár napja.) BMárti, rendszertelenség alatt azt értem, hogy nem pont hétkor fürdünk, hanem ha nem aludt délután, akkor mondjuk már hatkor, ez jól megnyugtatja, akkor még jön a "birkózás", játék, cici, ének, stb, aztán 8 körül, legkésöbb kilencig alvás. De múltkor nem tudtam mit kitalálni, és már 5 körül raktam be egy kád vízbe, ott ült és pancsolt bö fél óráig, és már fél nyolc körül letettem. Szóval azért megvan a rituálé, de nem percre pontosan. Reggel ugyanígy. Valamikor kelünk (lefekvéstöl függöen 1/2 8 és 9 között), tisztába teszem, átöltöztetem, behozom a tejeskávémat, hancúrozunk egy fél órát az ágyon, aztán kiviszem a járókába. Egy jó órát eljátszik, amíg megpróbálok uralkodni a háztartáson, és megcsinálom a gyümijét, és ált az ebédjét (ami inkább 2-3 órai...) is. Aztán eszik, játszunk, alszik, séta, eszik, és így tovább. Persze akkor is változás van, ha megyünk valahova, de az evés-alvást próbálom tartani. Ja, nem tudom, azt írtam-e, hogy azért nincs "rendszer" (bár most, ahogy leírtam, úgy tünik, mégis van valamiféle), mert ahogy hozzászoknánk egy napirendhez, Barninak meg is változnak a szokásai, igényei, és kezdhetjük elölröl az egészet... Szóval csak rugalmasan.

Most nehezen megy az altatás, látszik, hogy tök fáradt, de talán a foga bántja, vagy egyszerüen csak nagyon meleg van. De majd túlleszünk ezen is. Cicin, melléfeküdve könnyebben menne, de ez az egy a heppem, az esti pár óra Barni-mentességböl nem engedek! (Lehet, hogy ezt érzi?!) Az már nem zavar, ha az éjszaka felétöl mellettünk alszik.
Gondolkodtam, hogy hányszor is szopizik tulképp egy nap, de nem tudnám megszámolni! Na jó. Szóval lefekvés elött: 1. Éjszaka kb kétszer (?)2. 3. Délelött : 4. Délután : 5. De van, hogy többször. Vagy kevesebbszer. Kép (Egyszer-kétszer eszik gyümit és egyszer fözeléket vagy fordítva, de nem sokat) Még ebben a melegben sem iszik nagyon mást tejcin kívül.
Hát, nem tudom, segített-e valakinek, hogy mindezt leírtam, talán nem volt hiába.
Bocs a kisregényért!!!

Puszi mindenkinek, és viszlát a Várban, ha jöttök!

Heni+ 8 hónapos és 4 napos Barnabás (kép a profilban!)
gesztenye
 
 


Sziasztok,

az en Jazminom (6,5 honapos) a jobb (igazabol a rosszabb) cicimet nem nagyon szerette. Fejni is kevesebbet es csak nehezen tudtam belole. Ha a jobb cicivel kezdtem a szoptatast mindig at kellet rakni a masikra. Probaltam, hogy mindig a rosszal kezdek, de erre ugy reagalt, hogy a jobol sem akart szopizni. Ugy dontottem nem kinlodunk, orulok, hogy szopik. Csak a bal mellembol szoptatok, kb 3 honapja. Persze a cicim igazodott az igenyekhez es joval nagyobb, mint a masik, de nem zavar, mert ugyis visszamegy, ha mar nem szoptatok. Ha szukebb polot veszek fel, akkor kitomom a melltartom melltartobetettel. Amikor ez tortent, akkor mar nem fejtem egyaltalan. A rossz cicimet le kellett naha fejnem, mert fajt kicsit. Kb 1 honapja nem fejtem belole, szerintem teljesen leallt benne a tejtermeles.
Remelem segitettem !!!!

gabomamo
gabomamo
 
 


SZiasztok,

Annamari, csak a szívedre halgass! KépKépKép


ZSunya, az újszülöttkori sárgaságot tényleg a sûrûbb szopival lehet jól leküzdeni. Ez viszont nem a bevitt folyadék mennyiségén múlik, hanem az anyatej mennyiségén. A felgyülemlett bilirubint az elõtej tudja leginkább "eltávolítani" az újszülöttek szervezetébõl a mekónium által, tehát a széklettel távozik a sárgaság okozója, nem pedig a vizelettel. Azért Ti már ezen az állapoton biztosan túl vagytok és mivel Petin múlik a sárgaság biztosan minden rendben van! Az aluszékonyság is minden bizonnyal a sárgaság miatt lép fel. Erre viszont figyelni kell és tényleg rendszeresen ébresztgetni, ha nem ébred fel önmagától. Próbálj meg mellé bújni egy kényelmes kanapén és szinte félálomban megszoptatni õt, hátha nagyobb sikere lesz a másik - el nem fogadott cicinek is - és a szopizásnak is! Ráadásul mindketten tudtok így pihenni.
Abban nem tudok segíteni, hogy miért utasítja el az egyik cicit, ez nagyon változó okok miatt lehet. Én inkább lelki oldalról közelítem meg a dolgokat, lehet, hogy valami rossz élményt hagyott maga után az az oldal. Amikor született megpróbáltad-e megszoptatni? Melyik oldali cicbõl próbálkoztatok akkor? Neked melyik oldali szoptatási tartás a kényelmesebb? Ezek csak találgatások, az okokat nem tudom. Mindenesetre ha a késöbbiekben sem lehet õt rávenni a két cicibõl való szopizásra, egy cici is ki tudja elégíteni a kicsik igényeit teljes mértékben! Mitõl fájt a melled, a fejéstõl vagy a felgyülemlett tej mennyiségétõl, ami feszített?

Dojika, gratulálok a kisfiadhoz!
A legtöbb kis újszülött rendszertelenül szopik. Kilenc hónapon keresztül az anyaméhben teljesen ki voltak elégítve az igényei minden szempontból, minden õhozzá alkalmazkodott. Amikor megszületett ugyan kibújt a pocakból és rájött, hogy ez egy új világ, de ehhez alkalmazkodnia kell, ami nem megy könnyen egyetlen újszülött számára sem. Az igényeit azonnal akarja kielégíteni és ha ez nem megy, elszomorodik... Ebben az életkorban még nem számít az idõ számukra, egyetlen dolgot éreznek, az éhséget és ez nem szabályozott idõközönként jelentkezik, mintaghogy nálunk felnötteknél sem. Ha meleg van sûrûbben megszomjaznak ( mi is), ha nyûgõs testkontaktusra és szeretetre van szükségük, amit ekkor még a szoptatás tud leginkább biztosítani. Ráadásul az anyatej gyorsan és könnyen emészthetõ. Az nagyon jó ha minimum 20 percig szopizik, akkor kiszívja a laktatóbb, hátsó tejet is. Az eésõ, hígabb tej inkább szomjoltó, laktózban gazdag tejcsi. Ha sokat eszik ebbõl (tehát sûrûn és rövid ideig szopizik) fájhat a hasa. Fájhat a hasa akkor is, ha valami olyan dolgot eszel, amire õ érzékeny. Ez minden babánál más lehet, ki kell tapasztalni figyelve a baba reakcióit, hogy mire érzékenyebb. Vannak babák, akik a paradicsomot nem bírják, viszont semmi bajuk a borsótól, az én Mátém kiválóan bírta a kukoricát, de a szénsavas ásványvízet és a borsót nem. Minden baba más, meg kell õket figyelni. Az általad elfogysztott tejtermékek is okozhatnak a kisfiadnál hasfájást.
De mással is lehet magyarázni a hasfájást, nem csak a táplálkozással kapcsolatban. Vannak babák, akik nehezebben alkalmazkodnak a pocakbeliekhez képest megváltozott körülményekhez. Ráadásul az újszülöttek a születés után is szoros lelki kapcsolatban maradnak az édesanyjukkal, átveszik minden rezdülésüket, minden érzésüket. Nagyon fontos emiatt, hogy Te kiegyensúlyozott legyél, és senki másnak ne akarj megfelelni, csakis a saját és a férjed kívánalmainak: nem fontos, hogy ki mit tart rólatok, az a fontos, hogy TI jól érezzétek magatokat. Ettõl lesz a baba nyugodt és nem hasfájós. Mnt ahogy egy felnõtt is a sok stresszre reagálhat gyomorfekéllyel, egy babának is fájhat a hasa attól, hogy még nem alkalmazkodott a külvilág ingereihez. Nagyon sok szeretet és odafigyelést igényelnel az ilyen újszülöttek és a legtöbbjüknél megszünnek a hasfájós tünetek.
Szóval mindannyiszor tedd mellre, ahányszor õ igényli attól függetlenül, hogy mikor szopizott utolára, kb. 2-3-4 hónapos korára kialakul majd egy viszonylagos rendszer. Betartani tehát az õ igényeit és a te igényeidet kell kizárólag, semmi mást! (Ha akar akár 12-szer is ehet naponta és ez másnap már csak 5-re módosulhat.)


Gabómamó, nagyon ügyesek vagytok!

Bóbita
bóbita
 
 


Bóbita és Gabomano köszönöm a segitséget! Kép A sárgaság már csak a szemén látszik picit. Ma reggel a nemszeretem cicibõl kajált be nagyon. Azt hiszem az lehetett a baj, hogy nagyon tele volt. Fejtem belõle egy kicsit, és úgy már kellett. Bár lehet hogy ez hülyeség. Hm...

Az éjjel viszont azt hiszem fekve megszoptattam úgy, hogy mindketten aludtunk. Dereng valami, hogy szopizott. De semmi konkrétra nem emlékszem. Este fél 11-kor evett. Aztán reggel fél hétkor. Közben ez a derengés, hogy mintha evett volna. Megijedtem, hogy hogy lehetek ennyire kóma. De neki minden szépjó. Semmi hiszti. Szopizott és most apája mellõl nézelõdik. Kép Csak nincs semmi baj.

Zsunya a Nagyonhülye

zsunya
 
 


Sziasztok!

Heni,
úgy tudod elküldeni, hogy kijelölöd és átmásolod a levélbe, amit írsz.
Vagy kijelölöd és átmásolod win-be, onnan pedig csatolod mellékletként a levélhez.
Én is már elmentettem magamnak.

Olyan sok hasznos dolgot írtatok az elmúlt néhány napban, egy csomót tanultam belõle. Bár nálunk, úgy néz ki semmi probléma nincs a szopival (már). Csak csatlakozni tudok Bóbitához, sokx bújtam én is hogy kell, jaaaj jól csinálom, aztán rájöttem, hogy az én babulekem is más, a tied is, az övé is. Igaz vannak úgynevezett szabályosságok, de mindenkinek magának kell kitapasztalnia mi jó az õ kisbabájának (anyukának, apukának). És ez bizony csak úgy megy, ha senkire nem hallgattok, csak saját magatokra és a babára figyeltek. Nyugodt körülményeket biztosítotok magatoknak, és akkor elõbb-utóbb minden helyrerázódik.

Ágci

Kép
Ágci
 
 


Sziasztok!

Zsunya!
Balazs sargasaga csak 5 hetes koraban tunt el teljesen, pedig a vervetel eredmenye szerint a megengedett hataron belul volt a bilirubinja, igy kekfenyezni sem kellett. Eleinte nagyon aluszekony volt es ha felkeltettem, akkor se volt hajlando szopizni. osszeszoritotta es kicsucsoritette a szajat, meg egy gyufaszalat se lehetett volna beletuszkolni. Ha nagy nehezen felebredt, akkor szopi helyett uvoltes ment. Igy hagytam aludni, ezert huzodott el igy a sargasaga.

Nekem a jobb cicim a rosszabb, legalabb 40 ml-rel kevesebb van benne. Ettol fuggetlenul Balazs elfogadja, de neha van, hogy valamiert nem tud raharapni (ez a bal mellemnel is ugyanugy elofordul), csak bologat nagyokat a fejevel es egyre izgatottabb lesz. Ilyenkor a huvelyk- es mutatoujjammal az udvar szelenel osszenyomom a mellbimbomat, amennyire csak tudom, beleteszem a szajaba jo melyen es ranyomom a fejet a mellemre. Ilyenkor azonnal elkezd szopizni es persze megnyugszik. Fogalmam sincs, hogy miert nem tudja ilyenkor elsore bekapni, mert egyebkent nagyon ugyesen szopizik.

OFF
Meg ket utolso kerdesem lenne a baba felvetelevel kapcsolatban. Tegnap egesz nap hordozokendoben volt, mert sokat szaladgaltunk a varosban. Nagyon elvezte, vegig aludt. De amint megalltam, felebredt es elkezdett nyugoskodni. Pedig akkor is rajtam "logott". Ezt az egyet nem ertem. Persze, a zotykolodes alomba ringatja, de ha megallok, akkor annyira rossz lesz Neki, hogy egybol sirni kell? Mitol lehet ez? Nem egeszsegtelen, hogy ulve teszem bele? Meg csak 2 honapos, de nem hajlando belefekudni, csak ulni, mint a kenguruban. Nagyon ugyesen tartja a hatat-fejet az elso napoktol kezdve.
Ejszakai alvast tegnap megoldottam ugy, hogy paplanostul az agyamba fektettem, megszoptattam es miutan jol bealudt, visszacsempesztem az agyaba. Ugy nez ki, ez fog bevalni.

Annamari
muter
 
 


Sziasztok,

Zsunya, nem vagy Nagyonhülye! KépKépKép Mindannyian így kezdtük! Lehet azt mondani, hogy a szoptatás egy nagyon egyszerû dolog, genetikailag kódolt a lányokban, de nem erre a társadalomra igaz ez! Manapság mindenhonnan árad felék a sok lehetõség és ezekkel együtt járó tanácsok, ami mindig megnehezíti a döntést, a választást. És ez igaz még a szoptatásra is - hiába genetikailag kódolt, szóval ezt is meg kell tanulni! És nagyon-nagyon ügyesen csináljátok mindannyian!!! Pláne azért nem, mert igenis lehetett az is baj, hogy túlságosan tele volt a cicid. Emiatt nehezebben tudja bekapni a szájába a cicit Peti, mert a pici szájukhoz képest túlságosan kemény a bimbóudvar, ami megnehezíti a szopást. Erre pedig a legjobb megoldás az, ha kifejed egy picit és úgy kínálod, így könnyebben tud belõle szopizni! Nagyon jól tetted, hogy kifejtél belõle!!! Az éjszakai szopikat és pihenõket pedig nagyon jól megoldottátok! Kívánom Nektek, hogy minden akadályt ilyen jól vegyetek és meglásd egy év múlva profi tanácsokat adsz majd!!!Kép

Annamari, a hordozókendõbe már egy-két naposan is bele lehet tenni a babákat, teljesen felveszi a baba formáját, így nem õt kényszeríti "alakváltozásra", hanem a baba a kendõt alakítja a maga kényelme szerint. Az én kisfiam sem szerette a fekvõs poziciókat, õ is inkább ücsörgött benne. Amikor elaludt, akkor igazítottam mindig fekvõ pozícióra.
Másik kérdés: nem hiszem, hogy annyira rossz neki, amikor megállsz. Egyszerûen azt jobban szereti, ha mozgásban van. A szomorúságot és az akaratát pedig egyenlõre csak sírással tudja kifejezni. Az alvást Ti is nagyszerûen megoldottátok!

Remélem tudtam segíteni: Bóbita
bóbita
 
 


Bóbita! Olyan sokat jelent hogy igy megnyugtatsz! Köszönöm! Kép

zsunya
 
 


Nah, eszembe jutott még valami: egyre kevesebbet tudok kifejni a cicimbõl. Ez drasztikus csökkenést jelent. Egy hét alatt 70ml-rõl 10ml-re. Anyám meg azt mondogatja gyötörjem csak azt a cicit, mert ha nem tudok fejni elapad. El lehet épzelni, milyen nyugodt vagyok. Kép Csak azt nem értem, hogy vannak itt a babaneten is sokan akik nem fejnek. Meg anyósom sem fejt a három fiú egyikénél sem. Sokáig szoptatott. Persze lehet ez is alkati dolog, de honnan tudom, hogy én melyik alkat vagyok? Peti egyenlõre nem rinyál, hogy kevés, de ha ez igy megy tovább el tudom képzelni hogy gondjai lesznek.
Ehez kapcsolódó kettes számu probléma: Kép Egyenlõre egyszerre csak egy cicibõl eszik. Ok, ha éhes maradt odaadom neki a másikat is. De a következõ kajáig fog annyi termelõdni hogy kielégitse ismét a kétcicis igényeket?

Köszi a türelmet
Zsunya

zsunya
 
 


Szia Zsunya!

Nyugi!!! Minél többet szoptatsz, annál több tej termelõdik! Szóval nyugodtan etetheted két cicibõl. És ajánlom neked olvasd el ezt a cikket:
[url=http://www.vital.hu/themes/baba/szoptat1.htm" TARGET="_top]Szoptatás[/url]

Én kezdettõl két mellbõl szoptattam és még mindig nagyon "jól" megy, féléves lesz lassan a kisfiam. Minél jobban beáll a kereslet-kínálat, annál kevessebbet tudsz majd fejni. Mivel nekem 6 hetes korától szopizott a fiam, nálunk 3,5 hónapos lett, hogy már nem kellett fejnem. Szóval kb. 2 hónap kellett, hogy beálljon. Szerencsés esetben ez sokkal rövidebb.
Szóval NEM APAD el!

És hadd ajánljam még a:
http://www.lll.hu
oldalait, nagyon sok-sok hasznos infot találsz itt. És talán jobban megnyugodsz!

Szia:
Ágci

Kép
Ágci
 
 


Talán így jobb:
[url=http://www.lll.hu/" TARGET="_top]http://www.lll.hu/[/url]

Kép
Ágci
 
 


Köszi Agci!
Az LLL oldalait olvastam, de ott sehol nincs leirva, hogy nem baj ha nem tudok fejni. Nézem a másik oldalt.

Köszi
Zsunya

zsunya
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: